Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2018-02-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oscar Persson
SK Bore / Lager 157 ski Team
1:56:41.700000
88.7p
2
Fredrik Byström
Orsa SK / Lager 157 Ski Team
1:57:37.705600
+56.5500
87.6p
3
Adam Steen
Axa SC / AXA SC
1:59:00.713900
+2:19.13800
86.2p
4
Gabriel Thorn
SK Bore
1:59:08.714700
+2:27.14600
86.0p
5
Daniel Södersten
Orsa SK / Orsa Sk/Längdcentrum
1:59:09.714800
+2:28.14700
86.0p
6
Rikard TYNELL
Grycksbo IF OK / Team Tynell
2:02:11.733000
+5:30.32900
82.9p
7
Gustaf Niord
Vreta Skid o MK
2:02:12.733100
+5:31.33000
82.9p
8
Tim Magnusson
IFK Mora SK
2:02:12.733100
+5:31.33000
82.9p
9
Marcus Lagerquist
Sundbybergs IK / Sundbybergs IK
2:02:19.733800
+5:38.33700
82.8p
10
Jonatan Engström
Borås SK
2:03:07.738600
+6:26.38500
82.0p
11
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
2:03:36.741500
+6:55.41400
81.6p
12
Mikael Andersson
Skeriol IF
2:04:19.745800
+7:38.45700
80.9p
13
Filip Ragnarsson
Längdcentrum
2:05:28.752700
+8:47.52600
79.9p
14
Martin LINDKVIST
IFK Mora SK
2:05:47.754600
+9:06.54500
79.6p
15
Björn Lystedt
Nacka Värmdö Skidklubb
2:08:21.770000
+11:40.69900
77.4p
16
Adam EKSTEDT
IF Ski Team Skåne
2:10:07.780600
+13:26.80500
75.9p
17
Joakim Ståhl
Järbo IF
2:10:21.782000
+13:40.81900
75.7p
18
Mats Berglund
Nacka Värmdö Skidklubb
2:11:53.791200
+15:12.91100
74.5p
19
Gustaf Johansson
OK Orion
2:12:25.794400
+15:44.94300
74.1p
20
Arvid Claeson
Yuppie Ski Club
2:12:31.795000
+15:50.94900
74.0p
21
John Andersson Gull
AB Karl Hedin IF
2:14:57.809600
+18:16.109500
72.2p
22
Erik Sundén
XC STHLM Skiklubb
2:15:20.811900
+18:39.111800
71.9p
23
Benjamin Lembke
Linköpings SK
2:16:41.820000
+20:00.119900
70.9p
24
Kasper Johansson
Norabygdens SK
2:17:33.825200
+20:52.125100
70.3p
25
Pierre Hallin
Hössna IF
2:18:12.829100
+21:31.129000
69.8p
26
Lars Martinsson
Nacka Värmdö Skidklubb
2:18:36.831500
+21:55.131400
69.6p
27
Rikard Hallin
Sockertoppen IF
2:18:39.831800
+21:58.131700
69.5p
28
Carl-August Westberg
Sundborns GoIF
2:18:52.833100
+22:11.133000
69.4p
29
Johan Falk
Domnarvets GOIF
2:19:15.835400
+22:34.135300
69.1p
30
Johan Olsson
IK Stern
2:19:17.835600
+22:36.135500
69.1p
31
Johan Lehtinen
Gustafs GoIF
2:19:18.835700
+22:37.135600
69.1p
32
Erik Sjögren
No club
2:20:33.843200
+23:52.143100
68.3p
33
Niklas AUBELL
Nacka Värmdö Skidklubb
2:20:39.843800
+23:58.143700
68.2p
34
Ted Hagansbo
Axa SC
2:20:56.845500
+24:15.145400
68.0p
35
Johan Gustafsson
Falun
2:21:05.846400
+24:24.146300
67.9p
36
Erik Engström
Tunafors SK
2:21:12.847100
+24:31.147000
67.8p
37
Andreas Pettersson
Axa SC / Axa Sports Club
2:21:12.847100
+24:31.147000
67.8p
38
Erik Danielsson
Sveaskogs IF
2:21:16.847500
+24:35.147400
67.8p
39
Oscar Bergström
IFK Mora SK
2:22:05.852400
+25:24.152300
67.3p
40
Henrik Thomson
Sundborns GoIF
2:23:17.859600
+26:36.159500
66.5p
41
Andreas Lindén
Hestra IF
2:23:41.862000
+27:00.161900
66.3p
42
Anders Staffansson
Älvdalens IF SK
2:24:26.866500
+27:45.166400
65.8p
43
Fredrik Johansson
Norrbärke SK
2:25:08.870700
+28:27.170600
65.4p
44
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:25:41.874000
+29:00.173900
65.0p
45
Philip Gottlieb
Djurgårdens IF AF
2:25:49.874800
+29:08.174700
65.0p
46
Anders Kallings
Visborgs OK
2:25:57.875600
+29:16.175500
64.9p
47
Max Bergström
Orsa SK / Längdcentrum
2:26:14.877300
+29:33.177200
64.7p
48
Robin Strålberg
Lkab Fritid
2:26:30.878900
+29:49.178800
64.6p
49
Hampus Monlars
Orsa SK
2:26:38.879700
+29:57.179600
64.5p
50
Oscar Modigs
Boxholm-Ekeby Skidklubb
2:26:44.880300
+30:03.180200
64.4p
51
Olle Widgren
Saltsjöbadens IF
2:26:46.880500
+30:05.180400
64.4p
52
Takahiro Fukui
Skeriol IF
2:27:04.882300
+30:23.182200
64.2p
53
Jerry Danielsson
JOMALA
2:27:41.886000
+31:00.185900
63.9p
54
Sebastian Lembke
NCC IF Stockholm
2:28:07.888600
+31:26.188500
63.6p
55
Karl Tiselius
Team Ormsalva AC
2:28:15.889400
+31:34.189300
63.5p
56
John Blomberg
Carnegie IF
2:29:34.897300
+32:53.197200
62.8p
57
Jesper Hellström
Axa SC
2:30:29.902800
+33:48.202700
62.3p
58
Oskar Nordlander
XC STHLM Skiklubb
2:30:44.904300
+34:03.204200
62.2p
59
Niklas Henriksson
Bålsta SK
2:30:45.904400
+34:04.204300
62.1p
60
Henrik Lans
Orsa SK
2:30:54.905300
+34:13.205200
62.1p
61
Fredrik Lundell
Norrbärke SK
2:31:11.907000
+34:30.206900
61.9p
62
Viktor Ranerfors
Rembo IK / Rembo IK
2:31:32.909100
+34:51.209000
61.7p
63
Jonas Jonsson
SK Bore
2:34:25.926400
+37:44.226300
60.2p
64
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
2:34:50.928900
+38:09.228800
60.0p
65
Björn Johannesson
Axa SC
2:35:10.930900
+38:29.230800
59.8p
66
Markus Femling
SK Bore
2:35:26.932500
+38:45.232400
59.7p
67
Jakob Fransson
Norabygdens SK
2:35:26.932500
+38:45.232400
59.7p
68
Per Nyberg
IK Stern
2:35:28.932700
+38:47.232600
59.7p
69
Gaetan Delhon
STOCKHOLM
2:35:32.933100
+38:51.233000
59.6p
70
Robin Wessman
Sockertoppen IF
2:35:32.933100
+38:51.233000
59.6p
71
Rickard Bäck
Dalregementets IF
2:36:31.939000
+39:50.238900
59.2p
72
Joakim Lindström
Axa SC / Axa SC
2:36:37.939600
+39:56.239500
59.1p
73
Jim Manselin
Lemland Racing
2:37:20.943900
+40:39.243800
58.8p
74
Erik Alm
AXA Sports Club
2:37:23.944200
+40:42.244100
58.7p
75
Henrik Ling
Tärnsjö IF
2:38:42.952100
+42:01.252000
58.1p
76
Anders Söderlund
Nacka Värmdö Skidklubb
2:39:53.959200
+43:12.259100
57.5p
77
Johannes Bengtsson
FALUN
2:39:54.959300
+43:13.259200
57.5p
78
Johan Malgerud
Tunafors SK
2:39:57.959600
+43:16.259500
57.5p
79
Bujar Bunjaku
Nybro Ski
2:40:06.960500
+43:25.260400
57.4p
80
Richard Johansson
Bålsta SK
2:40:52.965100
+44:11.265000
57.1p
81
Tom Manselin
Idrottens IF
2:43:28.980700
+46:47.280600
55.9p
82
Daniel Johansson
No club
2:43:37.981600
+46:56.281500
55.8p
83
Mikael Saadat
Axa SC
2:43:49.982800
+47:08.282700
55.8p
84
Dennis Lindberget
Evertsbergs SK
2:45:17.991600
+48:36.291500
55.1p
85
Johan Nilsson
IFK Mora SK
2:45:33.993200
+48:52.293100
55.0p
86
Joakim Bill
Axa Sports Club
2:45:55.995400
+49:14.295300
54.8p
87
Per Eliasson
Nacka Värmdö Skidklubb
2:46:17.997600
+49:36.297500
54.7p
88
Johan Olsson
Hjobygdens OK
2:47:28.1004700
+50:47.304600
54.2p
89
Gustav Andersson
OSLO
2:48:19.1009800
+51:38.309700
53.8p
90
Sebastian Darolf
Axa SC
2:48:34.1011300
+51:53.311200
53.7p
91
Joakim Lundqvist
XC STHLM Skiklubb
2:48:42.1012100
+52:01.312000
53.7p
92
Wilhelm Gustafsson
Axa SC
2:49:05.1014400
+52:24.314300
53.5p
93
Jonas Björklund
Axa SC
2:49:32.1017100
+52:51.317000
53.3p
94
Johan Wallinder
Gävle SK
2:49:33.1017200
+52:52.317100
53.3p
95
Rikard Larsson
OK Kullingshof
2:49:48.1018700
+53:07.318600
53.2p
96
Henrik Rydén
SOLNA
2:52:26.1034500
+55:45.334400
52.2p
97
Richard Lööf
Axa SC
2:53:03.1038200
+56:22.338100
52.0p
98
Carl Bladh
Sk Graal
2:53:48.1042700
+57:07.342600
51.7p
99
Elias Larsson
Ställbergs IK
2:54:19.1045800
+57:38.345700
51.5p
100
Anders Perers
Sätra IF / Mybonus AB
2:57:55.1067400
+1:01:14.367300
50.2p
101
Markus Maukonen
IFK Mora SK
2:57:55.1067400
+1:01:14.367300
50.2p
102
Niklas Thoren
Göteborgs SK
2:59:55.1079400
+1:03:14.379300
49.5p
103
Andreas Fernberg
Finspångs SOK
3:00:57.1085600
+1:04:16.385500
49.1p
104
Michael Brüer
Axa SC
3:00:58.1085700
+1:04:17.385600
49.1p
105
Magnus Töndevold
Nacka Värmdö SK
3:01:14.1087300
+1:04:33.387200
49.0p
106
Henrik Björklund
Länsförsäkringar IF
3:01:44.1090300
+1:05:03.390200
48.9p
107
Rasmus Laursen
STOCKHOLM
3:02:12.1093100
+1:05:31.393000
48.7p
108
Mattias Sundqvist
Team Matsun
3:03:08.1098700
+1:06:27.398600
48.4p
109
Petter Norén
Nybro Skidklubb
3:04:31.1107000
+1:07:50.406900
47.9p
110
Mårten Wikner
Gåsarna
3:04:45.1108400
+1:08:04.408300
47.9p
111
Magnus Mertzig
Axa SC
3:04:52.1109100
+1:08:11.409000
47.8p
112
Fredrik Lyckelid
Axa SC
3:05:21.1112000
+1:08:40.411900
47.7p
113
Marcus Mattsson
Venjans AIK
3:08:41.1132000
+1:12:00.431900
46.6p
114
Joel Ottosson
Axa SC
3:09:23.1136200
+1:12:42.436100
46.4p
115
Felix Magnusson
Carnegie IF
3:10:58.1145700
+1:14:17.445600
45.9p
116
Lars Dahlin
Axa SC
3:11:05.1146400
+1:14:24.446300
45.9p
117
Marcus Palmquist
Axa SC
3:13:16.1159500
+1:16:35.459400
45.3p
118
Mortimer Lillienau
STOCKHOLM
3:13:17.1159600
+1:16:36.459500
45.3p
119
Mattias Bäckström
Vingåkers OK
3:13:18.1159700
+1:16:37.459600
45.2p
120
Gustav Stenbom
IFK Mora SK
3:13:46.1162500
+1:17:05.462400
45.1p
121
Jacob Frost
Frost Bygg AB
3:15:24.1172300
+1:18:43.472200
44.6p
122
Gustaf Wallinder
Valbo AIF
3:16:47.1180600
+1:20:06.480500
44.3p
123
Sebastian Frisk
STOCKHOLM
3:19:07.1194600
+1:22:26.494500
43.6p
124
Petter Hellgren
Wec360
3:22:41.1216000
+1:26:00.515900
42.7p
125
Daniel Eriksson
Lemland Racing
3:23:54.1223300
+1:27:13.523200
42.4p
126
Andreas Zetterström
AXA SC
3:23:55.1223400
+1:27:14.523300
42.4p
127
Joel Ädel
Bålsta SK
3:24:56.1229500
+1:28:15.529400
42.1p
128
Sixten Sidfeldt
Hjärnarps OL
3:30:06.1260500
+1:33:25.560400
40.9p
129
Linus Haraldsson
RANSÄTER
3:36:24.1298300
+1:39:43.598200
39.4p
130
Tobias Per Jonas Lagerbäck
Københavns Skiklub
3:37:19.1303800
+1:40:38.603700
39.2p
131
Larsson Marcus
STOCKHOLM
3:42:17.1333600
+1:45:36.633500
38.2p
132
Robert Svensson
Umara SC / Kroppsekonomi AB
3:44:12.1345100
+1:47:31.645000
37.8p
133
Oscar Berlin
Stockholms OK
3:45:39.1353800
+1:48:58.653700
37.5p
134
Niclas Colliander
Axa SC
3:49:55.1379400
+1:53:14.679300
36.7p
135
Johan Moraeus
VALLENTUNA
3:54:08.1404700
+1:57:27.704600
35.9p
-
Martin Sandström
Täby SLK
23:59:58.8639700
-
Kristian Sylwander
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
-
Adam Eriksson
Åf Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Dean Karlsson
VALLENTUNA
23:59:59.8639800
-
Martin Konkell
Enebybergs IF
23:59:59.8639800
-
Erik Kruukka
Vittangi SK
23:59:59.8639800
-
Per Segerros Blad
Ufk
23:59:59.8639800
-
Philip Stolt
Siljansnäs Skid Löparklubb
23:59:59.8639800
-
Christoffer Vikström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Håkan Zetterström
ÄLTA
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)