Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2018-01-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joel Levisson
Axa SC
2:11:54.791377
61.2p
2
Patrik Sundqvist
Skellefteå XC
2:13:45.802492
+1:51.11015
60.2p
3
Sebastian HEINO
Örnsköldsvik
2:14:00.803925
+2:05.12448
60.1p
4
Christian Wallgren
Skellefteå SK
2:14:25.806440
+2:30.14963
59.9p
5
Andreas Björk
Skellefteå XC
2:14:58.809794
+3:04.18317
59.6p
6
Pelle Edlund
Stöcke Ts Järnet
2:16:51.821030
+4:56.29553
58.6p
7
Jonas Wikström
Skivsjöbygdens IF
2:18:48.832712
+6:53.41235
57.7p
8
Per Nilsson
Älvsby IF SK
2:21:45.850413
+9:50.58936
56.3p
9
Arne Åhman
Anundsjö IF
2:23:46.862567
+11:51.71090
55.4p
10
Jörgen WIDMARK
Örnsköldsvik
2:25:05.870449
+13:10.78972
54.8p
11
Tony Åström
Umeå
2:25:48.874718
+13:53.83241
54.5p
12
Rasmus Nilsson
Umeå Vikings FF
2:26:52.881104
+14:57.89627
54.0p
13
Tobias Andersson
IK Studenterna
2:27:00.881940
+15:05.90463
54.0p
14
Pär Myrlund
Täfteå IK
2:29:26.896528
+17:31.105051
53.0p
15
Östen Strömgrem
Husums IF SK
2:29:39.897891
+17:45.106414
52.9p
16
Erik Isberg
Axa SC
2:29:43.898260
+17:48.106783
52.9p
17
Markus Isaksson
Röbäcks SK
2:29:52.899126
+17:57.107649
52.8p
18
Henrik Långberg
IK Studenterna
2:30:04.900311
+18:09.108834
52.7p
19
Patrik Stenlund
Lycksele IF
2:30:43.904298
+18:49.112821
52.5p
20
Björn Ingebrigtsen
IFK Umeå
2:31:04.906300
+19:09.114823
52.3p
21
Rickard Holm
Team Orrefors
2:33:07.918684
+21:13.127207
51.5p
22
Andreas LINDGREN
Skellefteå SK
2:33:19.919831
+21:24.128354
51.4p
23
Ulf Forsberg
Åby
2:33:26.920504
+21:31.129027
51.4p
24
Per-Jonas Norberg
Volvo FK
2:33:28.920751
+21:33.129274
51.4p
25
Adam SUNDSTRÖM
Umeå
2:33:57.923627
+22:02.132150
51.2p
26
Kristoffer Fahlgren
Skellefteå SK
2:34:19.925838
+22:24.134361
51.1p
27
Lars Nilsson
Telia IoFF
2:34:27.926680
+22:33.135203
51.0p
28
Hans Olofsson
Rödåbygdens IK
2:35:01.930040
+23:06.138563
50.8p
29
Peter Vestman
IK Studenterna
2:35:33.933238
+23:38.141761
50.6p
30
Bengt Strömqvist
Rödåbygdens IK
2:36:43.940261
+24:48.148784
50.2p
31
Anders Gustavsson
Norrfors IK
2:37:08.942737
+25:13.151260
50.0p
32
Jonas Eilertsen
Umeå
2:37:32.945161
+25:37.153684
49.9p
33
Anders ADAMSSON
Umedalens IF
2:37:34.945373
+25:39.153896
49.9p
34
Josef FREDRIKSSON
Axa SC
2:38:03.948225
+26:08.156748
49.7p
35
Fredik ASTERGREN
Örträsk SK
2:38:08.948703
+26:13.157226
49.7p
36
Fredrik Oskarsson
Umepolisens Skytte o IK
2:38:51.953089
+26:57.161612
49.4p
37
Birger Svensson
Kubbe-norrflärke IF
2:39:19.955867
+27:24.164390
49.2p
38
Björn Sundblad
Täfteå IK
2:39:40.957920
+27:45.166443
49.1p
39
Jonas Forsberg
Håknäs IF
2:39:57.959667
+28:02.168190
49.0p
40
Curt Sjöstedt
Team Esplanad
2:40:13.961273
+28:18.169796
48.9p
41
Martin GIDLUND
No Club
2:41:14.967367
+29:19.175890
48.6p
42
Magnus SÖDERLUND
Örträsk SK
2:41:28.968757
+29:33.177280
48.5p
43
Staffan Lundstedt
Stöcke Ts Järnet
2:41:34.969321
+29:39.177844
48.5p
44
Anders Ringsell
Axa SC
2:41:45.970497
+29:51.179020
48.4p
45
Andreas OLLIKAINEN
Umeå
2:42:11.973053
+30:16.181576
48.3p
46
Marcus Norman
Umeå AK
2:42:17.973625
+30:22.182148
48.2p
47
Edvin Stenmark
Umara SC
2:42:20.973982
+30:26.182505
48.2p
48
Anders BENNET
Umara SC
2:42:20.973989
+30:26.182512
48.2p
49
William Agestedt
IFK Umeå
2:43:31.981094
+31:37.189617
47.8p
50
Rune Eklund
Burträsk SK
2:43:35.981466
+31:40.189989
47.8p
51
Åke STRANDBERG
Axa SC
2:43:40.981965
+31:45.190488
47.8p
52
Oscar Lindfors
Axa SC
2:44:04.984337
+32:09.192860
47.6p
53
Fredrik HÖRNFELDT
Hägglunds Ski Team SK
2:45:11.991013
+33:16.199536
47.3p
54
Niklas Boström
Skorpeds SK
2:46:12.997138
+34:17.205661
47.0p
55
Linus BÄCKMAN
Agnäs IK
2:46:20.997929
+34:25.206452
46.9p
56
Andreas Karlsson
Axa SC
2:46:34.999398
+34:40.207921
46.8p
57
Samuel Backteman
Skellefteå SK
2:46:35.999436
+34:40.207959
46.8p
58
Daniel Ekdahl
Länsförsäkringar IF
2:46:49.1000890
+34:55.209413
46.8p
59
Erik Lindgren
IFK Umeå
2:47:30.1004937
+35:35.213460
46.5p
60
Niclas NORMAN
Umeå AK
2:47:50.1006914
+35:55.215437
46.4p
61
Mathias Björkén
Telia IoFF
2:48:31.1011008
+36:36.219531
46.2p
62
Lars Lundberg
IK Studenterna
2:48:54.1013306
+36:59.221829
46.1p
63
Henrik JONSSON
Agnäs IK
2:49:34.1017308
+37:39.225831
45.9p
64
Jes Lønborg
Vårby IK
2:50:12.1021172
+38:17.229695
45.7p
65
Daniel Norberg
Vindelns IF
2:50:24.1022343
+38:29.230866
45.6p
66
Anders BOLDTUP
Älvsby IF SK
2:50:45.1024426
+38:50.232949
45.5p
67
Tobias Bømer-schulte
Vindelns IF
2:51:12.1027154
+39:17.235677
45.4p
68
Hasse Abrahamsson
Gideå IK
2:52:21.1034010
+40:26.242533
45.1p
69
Mikael Lindskog
Skellefteå SK
2:52:37.1035675
+40:42.244198
45.0p
70
Arvid Strandberg
Skogslöparna
2:53:47.1042663
+41:52.251186
44.7p
71
Anders SELLGREN
Örnsköldsvik
2:54:58.1049775
+43:03.258298
44.3p
72
Thomas ERIKSSON
Axa SC
2:56:21.1058019
+44:26.266542
43.9p
73
Samuel Andersson
Bodens SK
2:56:32.1059143
+44:37.267666
43.9p
74
Patrik Svedberg
Björna IF
2:56:45.1060491
+44:51.269014
43.8p
75
Jesper LARSSON
Överboda SK
2:57:06.1062566
+45:11.271089
43.7p
76
Stefan Sjöstam
Strycksele IF
2:58:54.1073394
+47:00.281917
43.2p
77
Herbert GUNELL
Belgium
2:59:44.1078396
+47:50.286919
43.0p
78
Alexandre DE SPIEGELEER
Umeå
2:59:59.1079886
+48:05.288409
42.9p
79
Jonas LINDHOLM
Hörnefors Offpist
3:00:37.1083669
+48:42.292192
42.8p
80
Christer Laggar
Spöland Vännäs IF
3:04:35.1107421
+52:40.315944
41.7p
81
Jonatan LARSSON
IK Studenterna
3:05:37.1113642
+53:42.322165
41.5p
82
Martin SERVIN
SWE
3:06:44.1120383
+54:50.328906
41.2p
83
Matts Norberg
Molidens IK
3:06:48.1120779
+54:54.329302
41.2p
84
David MELENDER
Milslukarna XC
3:09:07.1134667
+57:12.343190
40.6p
85
Balder BERGSTRÖM
IK Studenterna
3:09:12.1135175
+57:17.343698
40.6p
86
Anders JOHANSSON
Umeå OK
3:09:17.1135606
+57:22.344129
40.6p
87
Gunnar Tiger
Jalles Tc Umeå
3:09:52.1139107
+57:57.347630
40.5p
88
Mikael KAAVLAINEN
Umeå
3:10:43.1144284
+58:49.352807
40.3p
89
Roger NYSTRÖM
Kubbe-norrflärke IF
3:10:46.1144593
+58:52.353116
40.2p
90
Karl FRANZÉN
Axa SC
3:10:57.1145647
+59:02.354170
40.2p
91
Leif Eriksson
IFK Rundvik
3:11:55.1151439
+1:00:00.359962
40.0p
92
Anders JOHANSSON
IFK Umeå
3:13:50.1162931
+1:01:55.371454
39.5p
93
Morgan LINDSTRÖM
Svedjeholmen
3:17:54.1187362
+1:05:59.395885
38.6p
94
Svante Drugge
Team Esplanad
3:18:54.1193343
+1:06:59.401866
38.4p
95
Mattias NORDENDAHL
SK Tegsnäspojkarna
3:22:38.1215731
+1:10:43.424254
37.6p
96
Björn Axelsson
IFK Umeå
3:22:40.1215918
+1:10:45.424441
37.6p
97
Andreas Gunnarsson
Gräsmyr IK
3:23:22.1220166
+1:11:27.428689
37.5p
98
Niklas TJÄRNBERG
Umeå
3:23:33.1221229
+1:11:38.429752
37.5p
99
Hans-Ola Adamsson
IFK Umeå
3:24:35.1227492
+1:12:41.436015
37.2p
100
David SANDSTRÖM
Axa SC
3:24:41.1228069
+1:12:46.436592
37.2p
101
Rickard FREDRIKSSON
Axa SC
3:24:46.1228505
+1:12:51.437028
37.2p
102
Jonas NILSSON
Hägglunds Ski Team SK
3:25:07.1230655
+1:13:12.439178
37.1p
103
Robin EDVINSSON
Axa SC
3:26:56.1241505
+1:15:01.450028
36.8p
104
Jan Hellström
Röbäcks SK
3:29:40.1257984
+1:17:46.466507
36.3p
105
Josef KARLSSON
Umeå
3:30:03.1260273
+1:18:08.468796
36.2p
106
Hans Forslund
Husums IF SK
3:31:56.1271522
+1:20:01.480045
35.8p
107
Felix BINNERMARK
Axa SC
3:37:34.1305348
+1:25:39.513871
34.8p
108
Jörgen Nygren
SK Tegsnäspojkarna
3:39:05.1314414
+1:27:10.522937
34.6p
109
Johan GUSTAFSSON
SWE
3:43:01.1338050
+1:31:06.546573
33.9p
110
Karl-Erik Jonsson
Umeå
3:49:14.1375339
+1:37:19.583862
32.9p
111
Mårten Werner
IFK Umeå
3:52:34.1395332
+1:40:39.603855
32.4p
112
Lukas WERNER
IFK Umeå
3:59:49.1438881
+1:47:55.647404
31.3p
-
Petter Wangby
Skellefteå SK
23:59:58.8639700
-
Dan Mannelqvist
Latikberg IK
23:59:58.8639700
-
Filip Agestedt
Gräsmyr IK
23:59:59.8639800
-
Magnus Lind
IFK Umeå
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)