Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Moraloppet
2018-01-20
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Byström
Orsa SK
1:55:11.691000
89.6p
2
Ludwig Tärning
SK Bore
1:55:12.691100
+1
89.6p
3
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:55:12.691100
+1
89.6p
4
Gabriel Thorn
SK Bore
1:55:20.691900
+9.800
89.5p
5
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:55:41.694000
+30.2900
89.1p
6
Vinjar Skogsholm
Norway
1:55:41.694000
+30.2900
89.1p
7
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
1:56:05.696400
+54.5300
88.8p
8
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
1:57:01.702000
+1:50.10900
87.9p
9
Adam Steen
Axa SC
1:58:14.709300
+3:03.18200
86.8p
10
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:58:24.710300
+3:13.19200
86.6p
11
Gabriel Strid
IFK Mora SK
2:00:30.722900
+5:19.31800
84.7p
12
Daniel Södersten
Orsa SK
2:00:34.723300
+5:23.32200
84.7p
13
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:00:39.723800
+5:28.32700
84.6p
14
Markus Bäck
XC Sthlm Ski Club
2:00:52.725100
+5:41.34000
84.4p
15
Mickael Boberg
Älvdalens IF SK
2:01:08.726700
+5:57.35600
84.2p
16
Tobias Köpman
IFK Mora SK
2:01:09.726800
+5:58.35700
84.2p
17
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
2:01:11.727000
+6:00.35900
84.1p
18
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:01:45.730400
+6:34.39300
83.7p
19
Gustaf Niord
Vreta Skid o Mk
2:01:45.730400
+6:34.39300
83.7p
20
Anton Hedlund
Falun Borlänge SK
2:02:15.733400
+7:04.42300
83.2p
21
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:03:29.740800
+8:18.49700
82.2p
22
Axel Jutterström
IFK Mora SK
2:03:40.741900
+8:29.50800
82.1p
23
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
2:03:47.742600
+8:36.51500
82.0p
24
Wictor Magnusson Broder
Nybro Ski
2:03:49.742800
+8:38.51700
81.9p
25
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:04:01.744000
+8:50.52900
81.8p
26
Mikael Andersson
Skeriol IF
2:04:19.745800
+9:08.54700
81.5p
27
Daniel Svensson
IFK Mora SK
2:04:37.747600
+9:26.56500
81.3p
28
Mattias Widmark
Svegs IK
2:05:29.752800
+10:18.61700
80.6p
29
Stefan Johansson
XC Sthlm Ski Club
2:05:34.753300
+10:23.62200
80.5p
30
Anders Boström
XC Sthlm Ski Club
2:05:34.753300
+10:23.62200
80.5p
31
Tim Magnusson
IFK Mora SK
2:06:46.760500
+11:35.69400
79.6p
32
Emil Svensson
Umara SC
2:06:53.761200
+11:42.70100
79.5p
33
Jakob Hjelmåker
Axa SC
2:06:57.761600
+11:46.70500
79.5p
34
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
2:07:10.762900
+11:59.71800
79.3p
35
Henrik Albertsson
Sya SK
2:07:35.765400
+12:24.74300
79.0p
36
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:07:35.765400
+12:24.74300
79.0p
37
Ronnie Löf
Högbo GIF
2:07:37.765600
+12:26.74500
79.0p
38
Eirik Thorsrud
Kraftstaven Ski Team Förening
2:08:12.769100
+13:01.78000
78.5p
39
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:08:24.770300
+13:13.79200
78.4p
40
Joel Andersson
IFK Mora SK
2:09:27.776600
+14:16.85500
77.6p
41
Ole Eirik Fuglehaug Ekrem
Norway
2:09:56.779500
+14:45.88400
77.3p
42
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:09:59.779800
+14:48.88700
77.2p
43
Carl Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
2:10:08.780700
+14:57.89600
77.1p
44
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:10:20.781900
+15:09.90800
77.0p
45
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
2:10:44.784300
+15:33.93200
76.7p
46
Claes Steimert
Mälarö SOK
2:10:56.785500
+15:45.94400
76.5p
47
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
2:11:09.786800
+15:58.95700
76.4p
48
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
2:12:36.795500
+17:25.104400
75.4p
49
Esben Slaatto
FK Snapphanarna
2:13:26.800500
+18:15.109400
74.8p
50
Kristian Olofsson
Hestra IF
2:13:27.800600
+18:16.109500
74.8p
51
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
2:14:03.804200
+18:52.113100
74.4p
52
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:14:04.804300
+18:53.113200
74.4p
53
Erik Lundell
Istrums SK
2:14:10.804900
+18:59.113800
74.3p
54
Rasmus Klintberg
Naprapat Walle Skidklubb
2:14:38.807700
+19:27.116600
74.0p
55
Ulf Tingelöf
Naprapat Walle Skidklubb
2:14:38.807700
+19:27.116600
74.0p
56
Anders Eriksson
XC Sthlm Ski Club
2:15:22.812100
+20:11.121000
73.5p
57
Henrik Brøvig
Vibyggerå SK
2:15:34.813300
+20:23.122200
73.4p
58
Fredrik Nylund
Älvdalens IF SK
2:16:14.817300
+21:03.126200
72.9p
59
Oskar Sandberg
Säters IF SK
2:16:27.818600
+21:16.127500
72.8p
60
Björn Wennblom
XC Sthlm Ski Club
2:16:30.818900
+21:19.127800
72.8p
61
Kristian Ek
XC Sthlm Ski Club
2:17:09.822800
+21:58.131700
72.4p
62
Bill Engman
Karlslunds IF SF
2:17:23.824200
+22:12.133100
72.2p
63
Lukas Berglund
Östersunds SK
2:17:39.825800
+22:28.134700
72.0p
64
Martin Johansson
Linköpings SK
2:19:25.836400
+24:14.145300
71.0p
65
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:19:47.838600
+24:36.147500
70.7p
66
Daniel Åkerberg
Hestra IF
2:19:55.839400
+24:44.148300
70.6p
67
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
2:20:22.842100
+25:11.151000
70.4p
68
Joel Larsson
Hägersta GF
2:20:22.842100
+25:11.151000
70.4p
69
Daniel Jonsson
Rembo IK
2:20:24.842300
+25:13.151200
70.4p
70
Erik Johansson
Trosabygdens OK
2:20:34.843300
+25:23.152200
70.3p
71
Fredrik Wallström
Naprapat Walle Skidklubb
2:21:11.847000
+26:00.155900
69.9p
72
Magnus Pettersson
Burseryds IF
2:21:15.847400
+26:04.156300
69.8p
73
Henric Johansson
Grava SK
2:21:26.848500
+26:15.157400
69.7p
74
Sebastian Sundius
Zinkgruvans IF
2:21:32.849100
+26:21.158000
69.7p
75
David Holm
Turebergs IF
2:22:53.857200
+27:42.166100
68.9p
76
Erik Nilsson
Karlslunds IF SF
2:23:38.861700
+28:27.170600
68.5p
77
Daniel Ehn
Norbergs SK
2:23:49.862800
+28:38.171700
68.4p
78
Johan Wernefur
Skillingaryds FK
2:23:57.863600
+28:46.172500
68.3p
79
Oscar Pettersson
XC Sthlm Ski Club
2:23:59.863800
+28:48.172700
68.3p
80
Erik Sundén
XC Sthlm Ski Club
2:24:01.864000
+28:50.172900
68.3p
81
David Larsson
Lillhärdals IF
2:24:09.864800
+28:58.173700
68.2p
82
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
2:24:10.864900
+28:59.173800
68.2p
83
Joakim Myhrman
Orsa SK
2:25:02.870100
+29:51.179000
67.7p
84
Anton Swedberg
IFK Mora SK
2:25:34.873300
+30:23.182200
67.4p
85
Jonas Andersson
IF Rigor
2:25:45.874400
+30:34.183300
67.3p
86
Mathias Blomberg
Jalles Tc Umeå
2:26:05.876400
+30:54.185300
67.1p
87
Julian Schönfelder
Axa SC
2:26:12.877100
+31:01.186000
67.0p
88
Daniel Aarum
IFK Mora SK
2:26:19.877800
+31:08.186700
67.0p
89
Johan Didron
Axa SC
2:26:50.880900
+31:39.189800
66.7p
90
Anders Hjertberg
Dalarnas Försäkringsbolag IF
2:26:51.881000
+31:40.189900
66.7p
91
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:27:33.885200
+32:22.194100
66.3p
92
Mikael Larsson
Trosabygdens OK
2:27:39.885800
+32:28.194700
66.3p
93
Johan Käll
Borås GIF
2:27:43.886200
+32:32.195100
66.2p
94
Richard Persson
OK Skogshjortarna
2:28:20.889900
+33:09.198800
65.9p
95
Andreas Lundberg
IFK Mora SK
2:28:26.890500
+33:15.199400
65.8p
96
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:28:48.892700
+33:37.201600
65.7p
97
Johan Karlsson
Överkalix IF
2:28:55.893400
+33:44.202300
65.6p
98
Johan Pålsson
IF Ski Team Skåne
2:29:12.895100
+34:01.204000
65.4p
99
Mathias Söderberg
Vandrarringen Västerås
2:29:13.895200
+34:02.204100
65.4p
100
Filip Wadsten
OK Landehof
2:29:36.897500
+34:25.206400
65.2p
101
Thomas Byrberg
Järfälla SK
2:29:57.899600
+34:46.208500
65.1p
102
Krister Jonsson
IFK Mariefred
2:30:13.901200
+35:02.210100
64.9p
103
Christoffer Eskilsson
Föreningen IKJ Haninge
2:30:19.901800
+35:08.210700
64.9p
104
Andreas Wenngren
Östervåla IF
2:30:24.902300
+35:13.211200
64.8p
105
Johannes Carlsson Matti
Borås SK
2:30:39.903800
+35:28.212700
64.7p
106
Stefan Thorsell
Axa SC
2:31:05.906400
+35:54.215300
64.5p
107
Michael Edgren
OK Gränsen
2:31:49.910800
+36:38.219700
64.1p
108
Johan Kastensson
IFK Österbymo
2:32:03.912200
+36:52.221100
64.0p
109
Hampus Lundell
Norrbärke SK
2:32:21.914000
+37:10.222900
63.8p
110
Ted Hagansbo
Axa SC
2:32:39.915800
+37:28.224700
63.7p
111
Damien Dugne
IFK Mora SK
2:32:53.917200
+37:42.226100
63.6p
112
ulf lövgren
Volvo IF
2:32:56.917500
+37:45.226400
63.6p
113
Lars Björkman
IK Nocout.se
2:33:37.921600
+38:26.230500
63.2p
114
Carl Lönnbark
Falu IK
2:33:38.921700
+38:27.230600
63.2p
115
Mattias Andersson
Borås SK
2:34:45.928400
+39:34.237300
62.7p
116
Carl-august Westberg
Sundborns GOIF
2:34:46.928500
+39:35.237400
62.7p
117
Thomas Johansson
Norbergs OK
2:34:53.929200
+39:42.238100
62.6p
118
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:35:09.930800
+39:58.239700
62.5p
119
Dennis Weidfors
Alstermo IF
2:35:10.930900
+39:59.239800
62.5p
120
Niklas Pettersson
Norabygdens SK
2:35:22.932100
+40:11.241000
62.4p
121
Anton Bergerståhl
Rehns BK
2:35:24.932300
+40:13.241200
62.4p
122
Oscar Modigs
Boxholm-Ekeby SK
2:36:19.937800
+41:08.246700
61.9p
123
Jonatan Junker
Tunafors SK
2:36:29.938800
+41:18.247700
61.9p
124
Jakob Junker
Tunafors SK
2:36:38.939700
+41:27.248600
61.8p
125
Anders Staffansson
Älvdalens IF SK
2:37:11.943000
+42:00.251900
61.5p
126
Niklas Magnusson
Gävle
2:37:37.945600
+42:26.254500
61.3p
127
Jonas Sjölin
Athletic Club Salt Lake
2:37:46.946500
+42:35.255400
61.3p
128
Takahiro Fukui
Skeriol IF
2:38:03.948200
+42:52.257100
61.2p
129
Jonas Nyberg
Vasaloppsklubben Hedemora
2:38:03.948200
+42:52.257100
61.2p
130
Joakim Frisk
Västerås Skidklubb
2:39:31.957000
+44:20.265900
60.5p
131
Johan Eriksson
Norrbärke SK
2:40:13.961200
+45:02.270100
60.2p
132
Andreas Karlsson
Vreta Skid o Mk
2:40:15.961400
+45:04.270300
60.2p
133
Viktor Larsson
Hedesunda IF
2:40:17.961600
+45:06.270500
60.2p
134
Stefan Böregård
Krogsereds IK
2:40:29.962800
+45:18.271700
60.1p
135
Kalle Torlén
Yuppie Ski Club
2:40:34.963300
+45:23.272200
60.0p
136
Roberth Fälth
Axa SC
2:40:37.963600
+45:26.272500
60.0p
137
Andreas Thuresson
Lima IF
2:40:43.964200
+45:32.273100
60.0p
138
Johan Holm
Axa SC
2:40:45.964400
+45:34.273300
60.0p
139
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:40:52.965100
+45:41.274000
59.9p
140
Oskar Jakobsson
Åtvidabergs IF
2:41:10.966900
+45:59.275800
59.8p
141
Martin Söderström
IFK Mora SK
2:41:11.967000
+46:00.275900
59.8p
142
Daniel Udd
Venjans AIK
2:41:18.967700
+46:07.276600
59.7p
143
Ludvig Åkerhielm
Näsvikens IK
2:41:21.968000
+46:10.276900
59.7p
144
Johan Eriksson
Östmarks IF
2:41:22.968100
+46:11.277000
59.7p
145
Rasmus Svenningsson
Lima IF
2:41:24.968300
+46:13.277200
59.7p
146
Björn Haglund
Rehns BK
2:41:28.968700
+46:17.277600
59.6p
147
Tommy Hammarström
IK Jarl Rättvik
2:41:57.971600
+46:46.280500
59.4p
148
Manne Held
Skellefteå SK
2:42:34.975300
+47:23.284200
59.2p
149
Stefan Dalby
Falun
2:42:54.977300
+47:43.286200
59.0p
150
Arve Rønning
Foreign Citizen
2:42:55.977400
+47:44.286300
59.0p
151
Tobias Krümmling
Axa SC
2:42:57.977600
+47:46.286500
59.0p
152
Joakim Lindström
Axa SC
2:43:01.978000
+47:50.286900
59.0p
153
David Karlström
Karlslunds IF SF
2:43:02.978100
+47:51.287000
59.0p
154
Fredrik Hedbys
Nusnäs IF
2:43:08.978700
+47:57.287600
58.9p
155
Albin Nilsson
Västerås Skidklubb
2:43:17.979600
+48:06.288500
58.9p
156
Mattias Karlsson
Roslagsbro IF
2:43:27.980600
+48:16.289500
58.8p
157
Tobias Haglund
Saab FF Järfälla
2:43:31.981000
+48:20.289900
58.8p
158
Niklas Karlsson
Knutby IF
2:43:43.982200
+48:32.291100
58.7p
159
Björn Eriksson
Axa SC
2:43:57.983600
+48:46.292500
58.6p
160
Joel Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:44:06.984500
+48:55.293400
58.5p
161
Gustav Nilsson
Elu IF
2:44:22.986100
+49:11.295000
58.4p
162
Henrik Edholm
IFK Mora SK
2:44:40.987900
+49:29.296800
58.3p
163
Fredrik Murray
Ufk
2:44:43.988200
+49:32.297100
58.3p
164
Magnus Olsson
Bergsjö IF
2:45:14.991300
+50:03.300200
58.1p
165
Lars Eriksson
IFK Mora SK
2:46:10.996900
+50:59.305800
57.7p
166
Anders Roos
Brudpiga RK
2:46:36.999500
+51:25.308400
57.5p
167
David Ståhlberg
Gävle SK
2:46:38.999700
+51:27.308600
57.5p
168
Andreas Gröning
IFK Mora SK
2:47:21.1004000
+52:10.312900
57.2p
169
Anders Sjöberg
Storviks IF
2:48:15.1009400
+53:04.318300
56.9p
170
Viktor Kastanius
Högaborgs Athleter
2:48:26.1010500
+53:15.319400
56.8p
171
Johan Bäck
Team Ormsalva
2:48:30.1010900
+53:19.319800
56.8p
172
Victor Johansson
Lillhärdals IF
2:49:43.1018200
+54:32.327100
56.3p
173
Michael Englund Lövgren
Domnarvets GOIF
2:49:45.1018400
+54:34.327300
56.3p
174
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
2:50:23.1022200
+55:12.331100
56.0p
175
Fredrik Olsson
Åmots SK
2:50:42.1024100
+55:31.333000
55.9p
176
Robert Danielsson
OK Skogsvargarna
2:50:45.1024400
+55:34.333300
55.9p
177
Johan Hagsten
Vattenfall IF Stockholm
2:50:57.1025600
+55:46.334500
55.8p
178
Martin Claesson
IFK Skövde SK
2:50:57.1025600
+55:46.334500
55.8p
179
Mikael Andersson
Istrums SK
2:51:11.1027000
+56:00.335900
55.7p
180
Gustaf Tegell
Axa SC
2:51:33.1029200
+56:22.338100
55.6p
181
Emil Svedin
Domnarvets GOIF
2:51:47.1030600
+56:36.339500
55.5p
182
Fredrik Karlsson
Oxvretens SK
2:51:51.1031000
+56:40.339900
55.5p
183
Erik Häggberg
Brudpiga RK
2:51:54.1031300
+56:43.340200
55.5p
184
Olov Hellqvist
Oxvretens SK
2:52:17.1033600
+57:06.342500
55.3p
185
Rolf Børseth
Norway
2:52:38.1035700
+57:27.344600
55.2p
186
Johan Fornander
IK Rex
2:53:14.1039300
+58:03.348200
55.0p
187
Jakob Fransson
Norabygdens SK
2:53:18.1039700
+58:07.348600
54.9p
188
Andreas Berggren
Ncc IF Stockholm
2:53:31.1041000
+58:20.349900
54.9p
189
Andreas Moritz
Utbrytarna SK
2:54:33.1047200
+59:22.356100
54.5p
190
Daniel Frisén
Edsbyns SK
2:54:35.1047400
+59:24.356300
54.5p
191
Johan Fält
Östervåla IF
2:55:30.1052900
+1:00:19.361800
54.1p
192
Johan Wengbrand
Högaborgs Athleter
2:55:34.1053300
+1:00:23.362200
54.1p
193
Henrik Lindqvist
Astrazeneca IF
2:56:41.1060000
+1:01:30.368900
53.7p
194
Gunnar Hedin
Sigtuna OK
2:56:55.1061400
+1:01:44.370300
53.6p
195
Markus Jan Ers
Rembo IK
2:57:22.1064100
+1:02:11.373000
53.5p
196
Hans Nordell
Lillhärdals IF
2:57:31.1065000
+1:02:20.373900
53.4p
197
Stefan Kastenman
Stadium IF
2:57:36.1065500
+1:02:25.374400
53.4p
198
Alf Lingmerth
Halmstads Skidklubb
2:58:25.1070400
+1:03:14.379300
53.1p
199
Simon Jörgensen
Athletic Club Salt Lake
2:58:49.1072800
+1:03:38.381700
53.0p
200
Jakob Sellgren
Axa SC
2:59:12.1075100
+1:04:01.384000
52.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Björn Holm
Sya SK
2:59:24.1076300
+1:04:13.385200
52.8p
202
Marcus Pettersson
Östervåla IF
2:59:55.1079400
+1:04:44.388300
52.6p
203
Robin Börjesson
Axa SC
3:00:18.1081700
+1:05:07.390600
52.5p
204
Erik Jaensson
Scania IF
3:00:26.1082500
+1:05:15.391400
52.4p
205
Johannes Gunnarzon
IF Hallby SOK
3:00:36.1083500
+1:05:25.392400
52.4p
206
Daniel Jenefeldt
Karlslunds IF SF
3:00:39.1083800
+1:05:28.392700
52.4p
207
Anders Haesert
Axa SC
3:00:41.1084000
+1:05:30.392900
52.4p
208
Anders Axelsson
Sveden Trä IF
3:01:08.1086700
+1:05:57.395600
52.2p
209
Axel Holmberg
Axa SC
3:02:02.1092100
+1:06:51.401000
51.9p
210
Håkan Zetterström
Umara SC
3:02:04.1092300
+1:06:53.401200
51.9p
211
Martin Flink
Dala XC Ski Team
3:02:07.1092600
+1:06:56.401500
51.9p
212
Tobias Steen
Haninge SOK
3:02:08.1092700
+1:06:57.401600
51.9p
213
Michael Jönsson
Skogis IF
3:02:10.1092900
+1:06:59.401800
51.9p
214
Jimmy Spolander
Norbergs OK
3:02:27.1094600
+1:07:16.403500
51.8p
215
Daniel Svensson
Borgstena IF
3:02:28.1094700
+1:07:17.403600
51.8p
216
Oskar Nordlander
XC Sthlm Ski Club
3:02:40.1095900
+1:07:29.404800
51.7p
217
Kristoffer Johansson
Axa SC
3:03:07.1098600
+1:07:56.407500
51.6p
218
Jens Nilsson
Axa SC
3:03:32.1101100
+1:08:21.410000
51.4p
219
Ulf Runum
Gnosjö FK
3:04:18.1105700
+1:09:07.414600
51.2p
220
Carl Ljunggren
Sthlm Suburban Surfers
3:04:39.1107800
+1:09:28.416700
51.1p
221
Patrik Lindgren
Nacka Värmdö SK
3:05:19.1111800
+1:10:08.420700
50.9p
222
Marcus Jacobi
XC Sthlm Ski Club
3:06:06.1116500
+1:10:55.425400
50.6p
223
Peter Ingemansson
Axa SC
3:06:55.1121400
+1:11:44.430300
50.4p
224
Johnny Nilsson
Gävle SK
3:07:05.1122400
+1:11:54.431300
50.3p
225
Mikael Björertz
Norrköpings SK
3:08:41.1132000
+1:13:30.440900
49.8p
226
Magnus Filipsson
Vapnö IF
3:09:05.1134400
+1:13:54.443300
49.7p
227
Simon Lundgren
Eskilstuna
3:09:14.1135300
+1:14:03.444200
49.7p
228
Christian Krekula
Storvreta IK
3:10:12.1141100
+1:15:01.450000
49.4p
229
Jonatan Hedin
Axa SC
3:10:40.1143900
+1:15:29.452800
49.2p
230
Bujar Bunjaku
Umara SC
3:10:56.1145500
+1:15:45.454400
49.2p
231
Henrik Grenås
Sundborns GOIF
3:12:32.1155100
+1:17:21.464000
48.7p
232
Johannes Ris
Selja-Långlets IK
3:13:13.1159200
+1:18:02.468100
48.5p
233
Martin Andersson
IFK Mora SK
3:13:42.1162100
+1:18:31.471000
48.4p
234
Svante Hedbring
Axa SC
3:14:57.1169600
+1:19:46.478500
48.0p
235
Erik Elmsäter
Älvsby IF SK
3:15:02.1170100
+1:19:51.479000
48.0p
236
Nicklas Winestedt
Järbo IF
3:15:10.1170900
+1:19:59.479800
48.0p
237
Per Engström
IK Jarl Rättvik
3:15:57.1175600
+1:20:46.484500
47.7p
238
Jonas Andersson
Jönköpings SLK
3:17:29.1184800
+1:22:18.493700
47.3p
239
Joakim Jansson
Alnö SK
3:19:37.1197600
+1:24:26.506500
46.7p
240
Mårten Larsson
Axa SC
3:19:41.1198000
+1:24:30.506900
46.7p
241
Bobby Granath
IFK Österbymo
3:20:13.1201200
+1:25:02.510100
46.6p
242
David Nordgren
Jm-Konc IF
3:20:44.1204300
+1:25:33.513200
46.5p
243
Jonas Björklund
Axa SC
3:20:50.1204900
+1:25:39.513800
46.4p
244
Pontus Larsson
Västerås Skidklubb
3:21:54.1211300
+1:26:43.520200
46.1p
245
André Rydén
Lillhärdals IF
3:22:21.1214000
+1:27:10.522900
46.0p
246
Mattias Dufva
SOL Tranås
3:23:44.1222300
+1:28:33.531200
45.7p
247
Fredrik Svensson
IFK Mora SK
3:24:08.1224700
+1:28:57.533600
45.6p
248
Mats Mattsson
Axa SC
3:24:19.1225800
+1:29:08.534700
45.5p
249
Rasmus Larsson
Axa SC
3:24:59.1229800
+1:29:48.538700
45.4p
250
David Bodeström
IK Jarl Rättvik
3:26:11.1237000
+1:31:00.545900
45.1p
251
Rateb Nori
Täby IS SK
3:28:26.1250500
+1:33:15.559400
44.5p
252
Lars Johannessen
Norway
3:28:52.1253100
+1:33:41.562000
44.4p
253
Karl-johan Olsson
Elu IF
3:29:45.1258400
+1:34:34.567300
44.2p
254
Gustav Stenbom
IFK Mora SK
3:30:06.1260500
+1:34:55.569400
44.1p
255
Markus Björnell
Gnosjö FK
3:31:11.1267000
+1:36:00.575900
43.9p
256
Mikael Buddgård
Axa SC
3:33:12.1279100
+1:38:01.588000
43.4p
257
Erik Reinholdsson
Axa SC
3:33:36.1281500
+1:38:25.590400
43.3p
258
Douglas Kisch Samuelsson
IFK Mora SK
3:34:46.1288500
+1:39:35.597400
43.1p
259
Robin Nilsson
Ulvsby IF
3:35:34.1293300
+1:40:23.602200
42.9p
260
Edvin Ekblad
Axa SC
3:36:13.1297200
+1:41:02.606100
42.7p
261
Thomas Gilbertsson
Västerås Skidklubb
3:36:52.1301100
+1:41:41.610000
42.6p
262
Nils Persson
Trönö IK
3:37:02.1302100
+1:41:51.611000
42.5p
263
Carl-Oskar Bohlin
Stora Tuna IK SK
3:38:03.1308200
+1:42:52.617100
42.3p
264
Jim Dahlin
Umara SC
3:38:19.1309800
+1:43:08.618700
42.3p
265
Adam Hultman
Axa SC
3:38:44.1312300
+1:43:33.621200
42.2p
266
Johan Rutfors-Isaksson
Norrköpings SK
3:39:25.1316400
+1:44:14.625300
42.0p
267
Rasmus Karlsson
Västerås Skidklubb
3:45:26.1352500
+1:50:15.661400
40.8p
268
Erik Andersson
IFK Mora SK
3:46:11.1357000
+1:51:00.665900
40.6p
269
Henrik Tengqvist
Axa SC
3:47:56.1367500
+1:52:45.676400
40.3p
270
Otto Fricke
Linköpings SK
4:01:10.1446900
+2:05:59.755800
37.8p
271
Marcus Hirsch
Garphyttans IF
4:05:06.1470500
+2:09:55.779400
37.2p
272
Anders Feldt
Danmark
4:09:02.1494100
+2:13:51.803000
36.5p
273
Jörgen Sten
Brittatorps Tk
4:09:12.1495100
+2:14:01.804000
36.5p
274
Patrik Buddgård
IFK Lidingö SOK
4:15:29.1532800
+2:20:18.841700
35.5p
275
David Hellman
Axa SC
4:20:26.1562500
+2:25:15.871400
34.8p
276
Patrik Larsson-Utas
Älvdalens IF SK
4:21:12.1567100
+2:26:01.876000
34.7p
277
Linus Wittenström
Björkfors GOIF
4:32:22.1634100
+2:37:11.943000
33.1p
278
Andreas Karlsson
Garphyttans IF
4:37:00.1661900
+2:41:49.970800
32.5p
-
Rasmus Ax
Boxholm-Ekeby SK
23:59:58.8639700
-
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
Jonas Carlsson
Malungs IF
23:59:58.8639700
-
Jacob Engström
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Marcus Lagerquist
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
Otto Linderborg
Ufk
23:59:58.8639700
-
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Jens Lundqvist
Rehns BK
23:59:58.8639700
-
Andreas Pettersson
SOK Aneby
23:59:58.8639700
-
Oskar Rydermark
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
Morgan Åkesson
Stora Skedvi IK
23:59:59.8639800
-
Marcus Engström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
23:59:59.8639800
-
Gustaf Hagström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Knut Anders Hatlen
Norway
23:59:59.8639800
-
Alexander Karlsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Mattias Larsson
IK Nocout.se
23:59:59.8639800
-
Martin Martinsson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Christian Seeger
Ufk
23:59:59.8639800
-
Joakim Temrin
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Henrik Wallin
AB Karl Hedin IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)