Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Axa Ski Marathon
2018-01-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mattias Bryntesson
Trollhättans SOK
2:00:49.724800
81.4p
2
Stefan Messner
Bodens SK
2:04:41.748000
+3:52.23100
78.6p
3
Lars Åkerman
Älvdalens IF SK
2:06:23.758200
+5:34.33300
77.5p
4
Anders Johansson
Ryda SK
2:06:47.760600
+5:58.35700
77.2p
5
Mikael Magnusson
Nybro Ski
2:07:29.764800
+6:40.39900
76.8p
6
Ragnar Crona
Göteborgs SK
2:07:57.767600
+7:08.42700
76.5p
7
Klas Johansson
Älvdalens IF SK
2:08:19.769800
+7:30.44900
76.2p
8
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
2:09:35.777400
+8:46.52500
75.4p
9
Peter Thunvall
Föreningen IKJ Haninge
2:13:20.799900
+12:31.75000
73.2p
10
Dan Larsson
Karlslunds IF SF
2:13:53.803200
+13:04.78300
72.8p
11
Espen Teäldal
Axa SC
2:15:22.812100
+14:33.87200
72.0p
12
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
2:15:50.814900
+15:01.90000
71.7p
13
Christian Höijer
Trönö IK
2:17:39.825800
+16:50.100900
70.7p
14
Erik Bergman
IFK Mora SK
2:17:57.827600
+17:08.102700
70.6p
15
Martin Höglund
Sundbybergs IK
2:18:07.828600
+17:18.103700
70.5p
16
Staffan Thörne
Hagfors SF
2:18:53.833200
+18:04.108300
70.0p
17
Anders Allard Lindström
Sundborns GOIF
2:20:39.843800
+19:50.118900
69.1p
18
Mathias Häggblom
Brännebrona SK
2:20:58.845700
+20:09.120800
68.9p
19
Tommy Vikman
Gimo IF SK
2:22:26.854500
+21:37.129600
68.2p
20
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:22:50.856900
+22:01.132000
68.0p
21
Martin Siljegård
Halmstads Skidklubb
2:22:51.857000
+22:02.132100
68.0p
22
Anders Stenberg
Burseryds IF
2:24:20.865900
+23:31.141000
67.2p
23
Niclas Sjögren
Södertälje IF
2:24:21.866000
+23:32.141100
67.2p
24
Johan Korsvik
Junosuando IK
2:24:31.867000
+23:42.142100
67.1p
25
Jonas Strandell
Vassunda IF
2:24:49.868800
+24:00.143900
67.0p
26
Lennart Romin
Gävle SK
2:25:38.873700
+24:49.148800
66.6p
27
Rickard Molin
Naprapat Walle Skidklubb
2:26:11.877000
+25:22.152100
66.3p
28
Henrik Sjögren
Karlslunds IF SF
2:28:08.888700
+27:19.163800
65.4p
29
Conny Eskilson
Eksjö SOK
2:28:18.889700
+27:29.164800
65.3p
30
Håkan Sandahl
Axa SC
2:28:40.891900
+27:51.167000
65.1p
31
Fredrik Liljesäter
Trollhättans SOK
2:29:09.894800
+28:20.169900
64.9p
32
Magnus Nygren
Axa SC
2:29:15.895400
+28:26.170500
64.9p
33
Fredrik Erixon
Ccc1000
2:29:56.899500
+29:07.174600
64.6p
34
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
2:30:15.901400
+29:26.176500
64.4p
35
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
2:30:27.902600
+29:38.177700
64.3p
36
Peter Sundén
Huddinge SK LF
2:31:03.906200
+30:14.181300
64.0p
37
Rickard Lindholm
IFK Helsingborg
2:31:36.909500
+30:47.184600
63.8p
38
Tomas Berg
Norrbärke SK
2:31:59.911800
+31:10.186900
63.6p
39
Thomas Berggren
Falu IK
2:32:03.912200
+31:14.187300
63.6p
40
Martin Eriksson
Lima IF
2:33:31.921000
+32:42.196100
63.0p
41
Julius Hefte
Åkersberga SK
2:33:35.921400
+32:46.196500
62.9p
42
Tomas Hallmén
Karlslunds IF SF
2:34:22.926100
+33:33.201200
62.6p
43
Daniel Larson
Falu IK
2:34:57.929600
+34:08.204700
62.3p
44
Fredrik Bergdahl
Saab FF Järfälla
2:36:22.938100
+35:33.213200
61.7p
45
Magnus Persson
Almby IK
2:37:48.946700
+36:59.221800
61.1p
46
Magnus Dahlin
Turebergs IF
2:37:58.947700
+37:09.222800
61.1p
47
Ola Backlund
Orsa SK
2:39:14.955300
+38:25.230400
60.6p
48
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:39:43.958200
+38:54.233300
60.4p
49
Göran Westman
Turebergs IF
2:40:29.962800
+39:40.237900
60.1p
50
Magnus Skärhem
Domnarvets GOIF
2:41:03.966200
+40:14.241300
59.8p
51
Magnus Boberg
Axa SC
2:41:27.968600
+40:38.243700
59.7p
52
Jonas Nilsson
Roslagsbro IF
2:41:53.971200
+41:04.246300
59.5p
53
Markus Hedlund
Team Ormsalva
2:42:20.973900
+41:31.249000
59.3p
54
Fredric Dahlgren
Svaide-Roma SOK
2:42:28.974700
+41:39.249800
59.3p
55
Janne Huhtala
Axa SC
2:43:17.979600
+42:28.254700
59.0p
56
Thobias Olsson
Domnarvets GOIF
2:44:26.986500
+43:37.261600
58.5p
57
Klas Carlsson
Ufk
2:44:46.988500
+43:57.263600
58.4p
58
Mattias Wikström
Karlslunds IF SF
2:45:35.993400
+44:46.268500
58.1p
59
Mattias Waller
Axa SC
2:46:08.996700
+45:19.271800
57.9p
60
Anders Degselius
Turebergs IF
2:47:48.1006700
+46:59.281800
57.3p
61
Andreas Smedh
Brudpiga RK
2:49:07.1014600
+48:18.289700
56.8p
62
Bengt Djurholm
Filipstads SF
2:49:09.1014800
+48:20.289900
56.8p
63
Pelle Holgersson
OK Måsen
2:49:25.1016400
+48:36.291500
56.7p
64
Todor Lillevars
Herrljunga Skid o OL
2:49:47.1018600
+48:58.293700
56.6p
65
Andreas Andersson
Näshulta GOIF
2:49:53.1019200
+49:04.294300
56.6p
66
Fredrik Kahnberg
Åf SK
2:50:30.1022900
+49:41.298000
56.3p
67
Johan Thomson
Korsnäs IF SK
2:50:40.1023900
+49:51.299000
56.3p
68
Tomi Furu
Mariehamn
2:52:35.1035400
+51:46.310500
55.6p
69
Mikael Jonsson
Nacka Värmdö SK
2:52:38.1035700
+51:49.310800
55.6p
70
Rickard Lindwall
Nacka Värmdö SK
2:53:50.1042900
+53:01.318000
55.2p
71
Tobias Wärme
Roslagsbro IF
2:54:25.1046400
+53:36.321500
55.0p
72
Chrostopher Maurie
Söderhamns SK
2:55:28.1052700
+54:39.327800
54.7p
73
Pierre Björkli
Borås SK
2:56:07.1056600
+55:18.331700
54.4p
74
Roger Elimä
Karlslunds IF SF
2:56:40.1059900
+55:51.335000
54.3p
75
Jörgen Nilsson
FK Åsen
2:57:12.1063100
+56:23.338200
54.1p
76
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
3:02:23.1094200
+1:01:34.369300
52.5p
77
Henrik Sahlström
Främmestads IK
3:02:28.1094700
+1:01:39.369800
52.5p
78
Fredrik Sjöberg
Malungs IF
3:03:33.1101200
+1:02:44.376300
52.1p
79
Pär Lindkvist
IK Stern
3:03:40.1101900
+1:02:51.377000
52.1p
80
Hans Westgren Werner
IK Stern
3:04:37.1107600
+1:03:48.382700
51.8p
81
Sami Maliniemi
Gävle SK
3:06:04.1116300
+1:05:15.391400
51.4p
82
Anders Alderbrant
Hammarby IF SF
3:06:07.1116600
+1:05:18.391700
51.4p
83
Håkan Lindström
Föreningen IKJ Haninge
3:08:03.1128200
+1:07:14.403300
50.8p
84
Erik Klanga
Gräftåvallens SK
3:08:05.1128400
+1:07:16.403500
50.8p
85
Peter Forsling
Norabygdens SK
3:08:31.1131000
+1:07:42.406100
50.7p
86
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
3:08:38.1131700
+1:07:49.406800
50.7p
87
Andreas Nordin
Axa SC
3:09:27.1136600
+1:08:38.411700
50.4p
88
Morgan Jerkefjord
OK Kullingshof
3:10:05.1140400
+1:09:16.415500
50.2p
89
Jimmy Skord
Älvdalens IF SK
3:10:09.1140800
+1:09:20.415900
50.2p
90
Mattias Sannerholm
IK Stern
3:11:27.1148600
+1:10:38.423700
49.9p
91
Fredrik Borgström
Gimo IF SK
3:11:46.1150500
+1:10:57.425600
49.8p
92
Peter Lundquist
IK Jarl Rättvik
3:12:38.1155700
+1:11:49.430800
49.6p
93
Jan Rönnblad
Ernst & Young SK
3:17:32.1185100
+1:16:43.460200
48.3p
94
Henrik Malmlöf
Axa SC
3:21:22.1208100
+1:20:33.483200
47.3p
95
Joakim Bergfors
IK Stern
3:21:54.1211300
+1:21:05.486400
47.2p
96
Johan Hedman
Söders SOL Tyresö
3:24:03.1224200
+1:23:14.499300
46.7p
97
Stefan Andersson
Domnarvets GOIF
3:25:35.1233400
+1:24:46.508500
46.3p
98
Magnus Åhl
Domnarvets GOIF
3:25:36.1233500
+1:24:47.508600
46.3p
99
Tobias Karlsson
Axa SC
3:26:18.1237700
+1:25:29.512800
46.1p
100
Marcus Widén
Axa SC
3:27:11.1243000
+1:26:22.518100
45.9p
101
Jens Nordvang Roved
Sockertoppen IF
3:36:37.1299600
+1:35:48.574700
43.8p
102
Johan Larsson
Karlslunds IF SF
3:37:26.1304500
+1:36:37.579600
43.7p
103
Rikard Enberg
Kimstad GOIF
3:38:36.1311500
+1:37:47.586600
43.4p
104
Magnus Andersson
Karlslunds IF SF
3:40:01.1320000
+1:39:12.595100
43.1p
105
Peter Palmqvist
Axa SC
3:40:38.1323700
+1:39:49.598800
43.0p
106
Mika Ejenström
Nacka Värmdö SK
3:45:41.1354000
+1:44:52.629100
42.0p
107
Lars Ohlsson
IF Ski Team Skåne
3:50:15.1381400
+1:49:26.656500
41.1p
108
Jonas Linnerberg
Orsa SK
4:23:20.1579900
+2:22:31.855000
35.8p
109
Kari Alanen
Älvdalens IF SK
4:23:21.1580000
+2:22:32.855100
35.8p
110
Jonas Norrman
IFK Helsingborg
4:23:30.1580900
+2:22:41.856000
35.8p
-
Tomas Andersson
Saléns IF
23:59:58.8639700
-
Andreas Avedal
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Peter Lillbacka
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Carl Troedsson
Stockholms RK
23:59:58.8639700
-
Andreas Berntsson
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
-
Daniel Ehn
Norbergs SK
23:59:59.8639800
-
Håkan Emilsson
OK Skogsfalken
23:59:59.8639800
-
Anders Holmer
Stockholms RK
23:59:59.8639800
-
Michael Jansson
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
Ambjörn Lannergård
Lidköpings VSK
23:59:59.8639800
-
Björn Lindström
Alnö Race Team
23:59:59.8639800
-
Magnus Odéen Sahlberg
Trönö IK
23:59:59.8639800
-
Magnus Ståhlberg
Axa SC
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)