Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2017-03-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Pauli Rantala
Haparanda SKT
2:33:50.922900
67.3p
2
Stefan Älgamo
Övertorneå IF
2:40:12.961100
+6:22.38100
63.9p
3
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:41:14.967300
+7:24.44300
63.4p
4
Risto Ponkala
Torneå
2:41:31.969000
+7:41.46000
63.3p
5
Håkan Hannu
Södra Sunderbyn
2:42:07.972600
+8:17.49600
63.0p
6
Peter Johansson
Narken IF
2:43:03.978200
+9:13.55200
62.5p
7
Kennet Hagerman
Svenska Marinen
2:45:52.995100
+12:02.72100
61.2p
8
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:47:51.1007000
+14:01.84000
60.3p
9
Heikki Palomaa
Tornio Fin
2:48:14.1009300
+14:24.86300
60.2p
10
Martti Rauvala
Karungin Karpat
2:48:30.1010900
+14:40.87900
60.0p
11
Stefan Rovainen
Vattenfalls IF
2:48:42.1012100
+14:52.89100
59.9p
12
Antti Härkönen
Torneå
2:49:25.1016400
+15:35.93400
59.6p
13
Tore Peuravaara
Pello IF
2:51:40.1029900
+17:50.106900
58.7p
14
Marko Hyrkäs
Team Koskitalo
2:51:51.1031000
+18:01.108000
58.6p
15
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:52:07.1032600
+18:17.109600
58.5p
16
Håkan Petersson
I 19 IF
2:52:39.1035800
+18:49.112800
58.3p
17
Pentti Mäkikyrö
Ylitornio
2:53:15.1039400
+19:25.116400
58.0p
18
Robert Wennberg
Team Koskitalo
2:55:25.1052400
+21:35.129400
57.1p
19
Thomas Wigren
Axa SC
2:58:14.1069300
+24:24.146300
56.0p
20
Jonas Jaako
No Club
3:01:00.1085900
+27:10.162900
55.0p
21
Mattias Jaako
Sävast Ski Team IF
3:01:33.1089200
+27:43.166200
54.8p
22
Anders Sörqvist
Luleå Gjutarens IF
3:02:02.1092100
+28:12.169100
54.6p
23
Markus Jakobsson-åhl
Luleå Gjutarens IF
3:02:19.1093800
+28:29.170800
54.5p
24
Onni Tiiperi
Alatornion Pirkat
3:02:47.1096600
+28:57.173600
54.3p
25
Lennart Westerberg
Kalix SK
3:07:18.1123700
+33:28.200700
52.7p
26
Stig Björnemark
Vattenfalls IF
3:08:03.1128200
+34:13.205200
52.5p
27
K E Malmberg
Pajala IF
3:09:14.1135300
+35:24.212300
52.1p
28
Halftan Sætherskar
Brøstadbotn IL
3:09:19.1135800
+35:29.212800
52.0p
29
Niklas Sundin
Hortlax SK
3:12:09.1152800
+38:19.229800
51.1p
30
John Andersson-fors
Svansteins SK
3:13:52.1163100
+40:02.240100
50.6p
31
Christian Fredriksson
Luleå
3:16:10.1176900
+42:20.253900
49.9p
32
David Hedlund
Svansteins SK
3:17:49.1186800
+43:59.263800
49.4p
33
Jari Palomaa
Sunderby SK
3:17:59.1187800
+44:09.264800
49.3p
34
Lennart Krekula
IFK Kiruna
3:18:11.1189000
+44:21.266000
49.3p
35
Stefan Ruisniemi
Övertorneå IF
3:18:14.1189300
+44:24.266300
49.2p
36
Holger Jakobsson
Korpen Övertorneå
3:18:56.1193500
+45:06.270500
49.0p
37
Daniel Nyberg
Kalix SK
3:19:20.1195900
+45:30.272900
48.9p
38
Folke Kosteniemi
Pajala IF
3:21:45.1210400
+47:55.287400
48.2p
39
Anders Sturk
Kuivakangas SK
3:22:07.1212600
+48:17.289600
48.1p
40
Mikael Filipp
Korpen Övertorneå
3:23:03.1218200
+49:13.295200
47.8p
41
Daniel Hadebrandt
Korpen Övertorneå
3:23:35.1221400
+49:45.298400
47.7p
42
Johan Westerberg
Svansteins SK
3:23:54.1223300
+50:04.300300
47.6p
43
Janne Koivuranta
Shaman
3:24:44.1228300
+50:54.305300
47.4p
44
Håkan Taavo
Aapua IF
3:27:00.1241900
+53:10.318900
46.8p
45
Jonas Lindeman
Övertorneå IF
3:27:52.1247100
+54:02.324100
46.5p
46
Jan-Ola Larsson
Övertorneå IF
3:29:16.1255500
+55:26.332500
46.2p
47
Henry Barsk
Övertorneå IF
3:33:07.1278600
+59:17.355600
45.2p
48
Magnus Töyrä
Rutviks SK
3:33:14.1279300
+59:24.356300
45.1p
49
Max Stålnacke
Svansteins SK
3:33:17.1279600
+59:27.356600
45.1p
50
Niklas Puranen
No Club
3:38:14.1309300
+1:04:24.386300
43.9p
51
Robert Palo
Juoksengi
3:38:57.1313600
+1:05:07.390600
43.8p
52
Valter Lundåsen
IF Strategen
3:39:51.1319000
+1:06:01.396000
43.5p
53
Karl Axel Älgamo
Arlanda-Märsta SK
3:45:04.1350300
+1:11:14.427300
42.4p
54
Antti Erkheikki
Kuivakangas SK
3:47:57.1367600
+1:14:07.444600
41.7p
55
Peter Puranen
No Club
3:50:20.1381900
+1:16:30.458900
41.2p
56
Anders Dahlgren
Göteborg
3:53:45.1402400
+1:19:55.479400
40.5p
57
Bror Kostenniemi
Pajala IF
3:54:25.1406400
+1:20:35.483400
40.4p
58
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:54:41.1408000
+1:20:51.485000
40.3p
59
Taisto Rantaniemi
Luleå
3:59:15.1435400
+1:25:25.512400
39.5p
60
Berndt Hällgren
Bergnäsets AIK
4:04:45.1468400
+1:30:55.545400
38.4p
61
Markku Matti
Turtola
4:06:42.1480100
+1:32:52.557100
38.1p
62
Isac Höggren
Korva
4:08:10.1488900
+1:34:20.565900
37.8p
63
Andreas Johansson
Baj
4:24:34.1587300
+1:50:44.664300
35.1p
64
Tommy Larsson
Hedemora
4:31:38.1629700
+1:57:48.706700
34.1p
65
Tomas Nilsson
Kalix SK
4:33:47.1642600
+1:59:57.719600
33.8p
66
Stig Stokkland
Brøstadbotn IL
4:35:36.1653500
+2:01:46.730500
33.5p
67
Patrik Wilhelmsson
Övertorneå IF
5:37:49.2026800
+3:03:59.1103800
26.7p
68
Mikael Nilsson
Kalix SK
5:40:26.2042500
+3:06:36.1119500
26.5p