Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2017-03-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonny Nilimaa
Axa SC
2:10:41.784000
83.2p
2
Niklas Niska
Ounasvaaran Hiihtoseura
2:13:13.799200
+2:32.15100
81.1p
3
Tuomas Myllykoski
Seinäjoki Fin
2:15:18.811700
+4:37.27600
79.5p
4
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:18:23.830200
+7:42.46100
77.2p
5
Johan Scott
Aapua IF
2:18:44.832300
+8:03.48200
76.9p
6
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
2:19:37.837600
+8:56.53500
76.3p
7
Marcus Look
Studentidrott
2:19:43.838200
+9:02.54100
76.2p
8
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:19:50.838900
+9:09.54800
76.1p
9
Niklas Zakrisson
IFK Kiruna
2:20:01.840000
+9:20.55900
76.0p
10
Simon Nordlund
Jokkmokks SK
2:20:36.843500
+9:55.59400
75.6p
11
Petter Alapää
Luleguttene
2:21:10.846900
+10:29.62800
75.2p
12
Teemu Virtanen
Finland
2:21:18.847700
+10:37.63600
75.1p
13
Mathias Blomberg
Jalles Tc Umeå
2:22:38.855700
+11:57.71600
74.2p
14
Jori Selkämaa
Oma Sästöpankki Fin
2:23:15.859400
+12:34.75300
73.8p
15
Martin Norberg
Övertorneå IF
2:24:28.866700
+13:47.82600
73.0p
16
Erik Skott
Aapua IF
2:24:48.868700
+14:07.84600
72.7p
17
Thomas Johansson
OK Renen
2:25:03.870200
+14:22.86100
72.6p
18
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:25:07.870600
+14:26.86500
72.5p
19
Marcus Nilsson
Studentidrott
2:27:37.885600
+16:56.101500
71.0p
20
Peter Uusitalo
Aapua IF
2:29:09.894800
+18:28.110700
70.0p
21
Fredrik Mäki
IK Studenterna
2:30:31.903000
+19:50.118900
69.2p
22
Henrik Ekstrand
Ski Team Mäenpää
2:30:57.905600
+20:16.121500
69.0p
23
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:31:09.906800
+20:28.122700
68.8p
24
Paul Johansson
Pajala IF
2:31:47.910600
+21:06.126500
68.5p
25
Mika Mörsäri
Kemi
2:31:53.911200
+21:12.127100
68.4p
26
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:32:15.913400
+21:34.129300
68.2p
27
Fredrik Lindström
Luleguttene
2:32:20.913900
+21:39.129800
68.2p
28
Lukas Skott
Aapua IF
2:32:49.916800
+22:08.132700
67.9p
29
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:34:33.927200
+23:52.143100
66.9p
30
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:35:11.931000
+24:30.146900
66.6p
31
Hans Tuoremaa
Kiruna IF
2:36:03.936200
+25:22.152100
66.1p
32
Atle Ager
Studentidrott
2:37:03.942200
+26:22.158100
65.6p
33
Seppo Koivisto
Lohko
2:37:07.942600
+26:26.158500
65.5p
34
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:38:33.951200
+27:52.167100
64.8p
35
Mikael Norberg
Övertorneå IF
2:40:09.960800
+29:28.176700
64.0p
36
Ergo Kelder
Finland
2:40:11.961000
+29:30.176900
64.0p
37
Erik Lampa
Narken IF
2:41:38.969700
+30:57.185600
63.2p
38
Raggi Steinsen
IF Polcirkeln
2:41:39.969800
+30:58.185700
63.2p
39
Arto Moilanen Lappi
Rovan Lapi
2:41:54.971300
+31:13.187200
63.1p
40
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:42:09.972800
+31:28.188700
63.0p
41
Gabriel Emanuelsson
Ersnäs IF
2:43:01.978000
+32:20.193900
62.6p
42
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
2:43:15.979400
+32:34.195300
62.5p
43
Tomas Hedström
Bodens SK
2:43:37.981600
+32:56.197500
62.3p
44
Håkan Olsson
Råneå SK
2:43:46.982500
+33:05.198400
62.2p
45
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:44:29.986800
+33:48.202700
61.9p
46
Mikael Nilsson
Vattenfalls IF
2:44:52.989100
+34:11.205000
61.7p
47
Henrik Kuoppala
Kangos IK
2:45:15.991400
+34:34.207300
61.5p
48
Stephan Schnabel
Studentidrott
2:45:39.993800
+34:58.209700
61.3p
49
Henrik Blom
OK Renen
2:46:08.996700
+35:27.212600
61.1p
50
Thomas Mikko
OK Renen
2:46:33.999200
+35:52.215100
60.9p
50
William Irva
Aavasaksan Kisa
2:46:33.999200
+35:52.215100
60.9p
52
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:49:07.1014600
+38:26.230500
59.8p
53
Johan Klippmark
Vattenfalls IF
2:49:19.1015800
+38:38.231700
59.7p
54
Lars-Erik Andersson
Jukkasjärvi IF
2:49:25.1016400
+38:44.232300
59.6p
55
Samuli Keisu
Keisus
2:50:02.1020100
+39:21.236000
59.4p
56
Pauli Ojalainen
Rovan Lapi
2:51:35.1029400
+40:54.245300
58.7p
57
Marko Miinala
Haparanda SKT
2:52:29.1034800
+41:48.250700
58.3p
58
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:52:39.1035800
+41:58.251700
58.3p
59
Jens Kärrman
Luleguttene
2:52:54.1037300
+42:13.253200
58.1p
60
Robert Wilhelmsson
Kalix SK
2:52:59.1037800
+42:18.253700
58.1p
61
Jussi Herttuala Aavu
Finland
2:53:18.1039700
+42:37.255600
58.0p
62
Emil Widmark
Studentidrott
2:53:36.1041500
+42:55.257400
57.9p
62
Tom Vidmark
Bodens SK
2:53:36.1041500
+42:55.257400
57.9p
64
Sune Ekstrand
Larsmo IF
2:55:31.1053000
+44:50.268900
57.1p
65
Pasi Huhtalo
Aavasaksan Kisa
2:55:46.1054500
+45:05.270400
57.0p
66
Daniel Rova
Antnäs BK
2:57:05.1062400
+46:24.278300
56.5p
67
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:57:21.1064000
+46:40.279900
56.4p
68
Lars-Ola Marakatt
IFK Kiruna
2:59:47.1078600
+49:06.294500
55.4p
69
Jakob Falås
No Club
2:59:56.1079500
+49:15.295400
55.4p
70
Niklas Wennberg
Sssk
3:00:12.1081100
+49:31.297000
55.3p
71
Leif Mäkipiha
OK Gränsen
3:01:11.1087000
+50:30.302900
54.9p
72
Andreas Larsson
Kalix SK
3:02:05.1092400
+51:24.308300
54.6p
73
Sven-erik Sjölund
Larsmo IF
3:03:48.1102700
+53:07.318600
53.9p
74
Johnny Blomqvist
Larsmo IF
3:03:49.1102800
+53:08.318700
53.9p
75
Tomas Rundgren
Järbo IF
3:05:19.1111800
+54:38.327700
53.4p
76
Jari Vanhapiha
North Adventure
3:07:54.1127300
+57:13.343200
52.5p
77
Jukka Vanhapiha
North Adventure
3:07:55.1127400
+57:14.343300
52.5p
78
Olavi Vanhapiha
North Adventure
3:07:56.1127500
+57:15.343400
52.5p
79
Petter Kero
Lkab FF
3:10:23.1142200
+59:42.358100
51.7p
80
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
3:11:57.1151600
+1:01:16.367500
51.2p
81
Samuel Fors
IF Polcirkeln
3:14:57.1169600
+1:04:16.385500
50.2p