Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Västgötaloppet
2017-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Johansson
Ryda SK
2:01:52.731100
79.6p
2
Anders Sörensson
Team Swedemount SC
2:05:32.753100
+3:40.21900
76.7p
3
Ragnar Crona
Volvo IF
2:05:34.753300
+3:42.22100
76.7p
4
Erik Hägg
Finspångs SOK
2:08:01.768000
+6:09.36800
75.0p
5
Jörgen Fherm
Högaborgs Athleter
2:09:18.775700
+7:26.44500
74.1p
6
Tomas Johansson
Åmåls OK
2:11:22.788100
+9:30.56900
72.7p
7
Kristian Strandell
Lerdala IF
2:11:42.790100
+9:50.58900
72.5p
8
Klas Johansson
Älvdalens IF SK
2:15:12.811100
+13:20.79900
70.2p
9
Magnus Hamp
IK Stern
2:15:53.815200
+14:01.84000
69.8p
10
Anders Stenberg
Burseryds IF
2:16:02.816100
+14:10.84900
69.7p
11
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:16:52.821100
+15:00.89900
69.2p
12
Johan Svenningsson
Mullsjö SOK
2:20:20.841900
+18:28.110700
67.2p
13
Rickard Lindholm
IFK Helsingborg
2:21:00.845900
+19:08.114700
66.8p
14
Fredrik Swärd
Tidaholm SOK Sisu
2:21:30.848900
+19:38.117700
66.5p
15
Patrik Petersson
Apladalens Lk
2:21:55.851400
+20:03.120200
66.3p
16
Anders Soovik
Göteborgs SK
2:21:59.851800
+20:07.120600
66.3p
17
Ulf Westlund
Anderstorps OK
2:23:31.861000
+21:39.129800
65.4p
18
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
2:23:31.861000
+21:39.129800
65.4p
19
Åke Carlsson Sköld
Jönköpings OK
2:24:02.864100
+22:10.132900
65.2p
20
Martin Siljegård
Halmstads Skidklubb
2:24:58.869700
+23:06.138500
64.7p
21
Johan Bäck
Vaggeryds SOK
2:25:52.875100
+24:00.143900
64.2p
22
Fredrik Waldh
Axa SC
2:28:36.891500
+26:44.160300
62.8p
23
Pär Forsell
Sya SK
2:28:57.893600
+27:05.162400
62.6p
24
Tobias Hendén
Högaborgs Athleter
2:29:01.894000
+27:09.162800
62.6p
25
Markus Qvarnström
IK Hakarpspojkarna
2:29:24.896300
+27:32.165100
62.4p
26
Jonas Lycke
Anderstorps OK
2:30:00.899900
+28:08.168700
62.1p
27
Clas Olsson
Äspereds IF
2:31:50.910900
+29:58.179700
61.3p
28
Christer Alm
Karlslunds IF SF
2:32:32.915100
+30:40.183900
60.9p
29
Mikael Åström
Ronneby OK
2:34:45.928400
+32:53.197200
59.9p
30
Jonas Ahlrik
Tidaholm SOK Sisu
2:34:49.928800
+32:57.197600
59.9p
31
Nicklas Lindqvist
Landsbro IF SK
2:35:04.930300
+33:12.199100
59.8p
32
Per Pemberton
Gällivare SK
2:35:34.933300
+33:42.202100
59.5p
33
Jakub Cvach
Hindås SK
2:36:45.940400
+34:53.209200
59.0p
34
Magnus Stenvall
IK Hakarpspojkarna
2:36:46.940500
+34:54.209300
59.0p
35
Lennart Bengtsson
Falkenbergs OK
2:36:55.941400
+35:03.210200
59.0p
36
Martin Hildingh
IF Rigor
2:36:57.941600
+35:05.210400
58.9p
37
Tony Petäjä
IFK Helsingborg
2:37:18.943700
+35:26.212500
58.8p
38
Daniel Olsson
Äspereds IF
2:37:38.945700
+35:46.214500
58.6p
39
Robert Gotting
Grönahögs IK
2:38:00.947900
+36:08.216700
58.5p
40
karl selander
Grönahögs IK
2:38:01.948000
+36:09.216800
58.5p
41
Frank Tholsgård
Skogsbygdens IF
2:38:26.950500
+36:34.219300
58.3p
42
Peder Folmanis
Tranemo IF
2:39:19.955800
+37:27.224600
57.9p
43
Emil Carlson
IK Uven
2:39:47.958600
+37:55.227400
57.7p
44
Daniel Josefsson
Apladalens Lk
2:39:57.959600
+38:05.228400
57.7p
45
Mathias Ivarsson
Jönköpings OK
2:40:07.960600
+38:15.229400
57.6p
46
Robert Lindqvist
Tranemo IF
2:40:12.961100
+38:20.229900
57.6p
47
Daniel Bokinge
Apladalens Lk
2:40:35.963400
+38:43.232200
57.4p
48
Johan Nilsson
IK Stern
2:40:58.965700
+39:06.234500
57.2p
49
Mathias Brorsson
Högaborgs Athleter
2:41:12.967100
+39:20.235900
57.1p
50
Sven Arne Karlsson
Trollhättans SOK
2:41:54.971300
+40:02.240100
56.9p
51
Mikael Samuelsson
Serneke IF
2:41:58.971700
+40:06.240500
56.8p
52
Robert Carlsson
Högaborgs Athleter
2:42:32.975100
+40:40.243900
56.6p
53
Robert Johansson
Främmestads IK
2:43:17.979600
+41:25.248400
56.3p
54
Olov Stenström
Ericsson IF, Mölndal
2:44:08.984700
+42:16.253500
56.0p
55
Henrik Svensson
SOK 68
2:44:19.985800
+42:27.254600
55.9p
56
Mattias Ramsö
Axa SC
2:44:24.986300
+42:32.255100
55.9p
57
Hans Torsborn
Högaborgs Athleter
2:44:49.988800
+42:57.257600
55.7p
58
Peter Dartman
IFK Skövde SK
2:45:33.993200
+43:41.262000
55.4p
59
Andreas Hasselgren
OK Landehof
2:45:35.993400
+43:43.262200
55.4p
60
Oscar Eriksson Ekdahl
Ulricehamns IF
2:46:36.999500
+44:44.268300
55.0p
61
Peter Odén
Redvägs SK
2:47:28.1004700
+45:36.273500
54.7p
62
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:47:31.1005000
+45:39.273800
54.7p
63
Jacob Nyström
IFK Österbymo
2:47:43.1006200
+45:51.275000
54.6p
64
Fredrik Lundgren
OK Landehof
2:47:44.1006300
+45:52.275100
54.6p
65
Thomas Bergh
Lidköpings VSK
2:48:52.1013100
+47:00.281900
54.2p
66
Anders Rinstad
Västerviks OK
2:50:04.1020300
+48:12.289100
53.7p
67
Joakim Lilja
Trollhättans SOK
2:50:36.1023500
+48:44.292300
53.5p
68
Erik Sveningsson
Gnosjö FK
2:50:52.1025100
+49:00.293900
53.4p
69
Tobias Angrimmer
Falköpings AIK SK
2:51:22.1028100
+49:30.296900
53.3p
70
Daniel Håkansson
IK Hakarpspojkarna
2:51:25.1028400
+49:33.297200
53.2p
71
Fredrik Nero
Ellos IF
2:51:27.1028600
+49:35.297400
53.2p
72
Daniel Petersson
Gnosjö FK
2:51:39.1029800
+49:47.298600
53.2p
73
Fredrik Granlund
Eksjö SOK
2:53:06.1038500
+51:14.307300
52.7p
74
Martin Andersson
Brattås Ck
2:53:33.1041200
+51:41.310000
52.5p
75
Johan Petersson
Gnosjö FK
2:53:44.1042300
+51:52.311100
52.4p
76
Hans Karlsson
Strömtorps IK
2:54:06.1044500
+52:14.313300
52.3p
77
Henrik Arkåsen
Västerviks OK
2:54:08.1044700
+52:16.313500
52.3p
78
Magnus Hilvenius
Södra IF
2:54:23.1046200
+52:31.315000
52.2p
79
Magnus Bertilsson
OK Skogshjortarna
2:54:59.1049800
+53:07.318600
52.0p
80
Daniell Hellmark
IK Stern
2:55:30.1052900
+53:38.321700
51.8p
81
Thomas Riggers
Axa SC
2:55:47.1054600
+53:55.323400
51.7p
82
Marcus Björk
IFK Skövde SK
2:55:49.1054800
+53:57.323600
51.7p
83
Samuel Ahlberg
IFK Österbymo
2:55:53.1055200
+54:01.324000
51.7p
84
Jörgen Ivarson
IK Ymer
2:56:12.1057100
+54:20.325900
51.6p
85
Johan Heidenvall
Tidaholm SOK Sisu
2:58:01.1068000
+56:09.336800
51.0p
86
Hans Utter
IK Ymer
3:00:06.1080500
+58:14.349300
50.3p
87
Mattias Hedlund
Hjobygdens OK
3:01:47.1090600
+59:55.359400
49.8p
88
Magnus Haglind
Tidaholm SOK Sisu
3:01:56.1091500
+1:00:04.360300
49.8p
89
Fredrik Joa Merck
Joa IF
3:02:14.1093300
+1:00:22.362100
49.7p
90
Tomas Pamin
IF Ski Team Skåne
3:02:52.1097100
+1:01:00.365900
49.5p
91
Magnus Svensson
SOK 68
3:06:27.1118600
+1:04:35.387400
48.4p
92
Magnus Robertsson
Brännebrona SK
3:07:42.1126100
+1:05:50.394900
48.0p
93
Johan Heinerud
OK Alehof
3:07:47.1126600
+1:05:55.395400
48.0p
94
Johan Walli
Axa SC
3:08:22.1130100
+1:06:30.398900
47.8p
95
Birger Bengtsson
OK Gipen
3:08:25.1130400
+1:06:33.399200
47.8p
96
Emil Lagerqvist
ASK Växjö
3:09:16.1135500
+1:07:24.404300
47.6p
97
Fredrik Bergman
IK Stern
3:10:01.1140000
+1:08:09.408800
47.4p
98
Conny Magnusson
Nässjö SF
3:10:22.1142100
+1:08:30.410900
47.3p
99
Martin Pettersson
Trollhättans SOK
3:14:20.1165900
+1:12:28.434700
46.2p
100
Fredrik Ahlfors
Joa IF
3:15:53.1175200
+1:14:01.444000
45.8p
101
Tomas Amneskog
Aktivitus Sports Club
3:17:19.1183800
+1:15:27.452600
45.4p
102
Andréas Håkansson
Halmstads Skidklubb
3:21:34.1209300
+1:19:42.478100
44.3p
103
Niklas Anemo
Ulricehamns IF
3:23:56.1223500
+1:22:04.492300
43.8p
104
Johan Uneman
OK Alehof
3:29:52.1259100
+1:28:00.527900
42.4p
105
Karl Andersson
OK Stigen
4:03:53.1463200
+2:02:01.732000
35.9p
-
Tobias Westman
IK Stern
23:59:58.8639700
-
Rickard Stark
Lekeryd-Svarttorps SK
23:59:58.8639700
-
Roger Åkeson
IFK Skövde SK
23:59:58.8639700
-
Rasmus Søndergaard Frederiksen
Foreign Citizen
23:59:58.8639700
-
Olof Gyllander
IFK Helsingborg
23:59:58.8639700
-
Anders Magnusson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Peder Gustavsson
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
Mats Persson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Magnus Petersson
Växjö OK
23:59:59.8639800
-
Mikael Knutsson
Brännebrona SK
23:59:59.8639800
-
Thorbjörn Andersson
Tidaholm SOK Sisu
23:59:59.8639800
-
Henrik Axelsson
IFK Helsingborg
23:59:59.8639800
-
Fredrik Windell
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Tomas Hallgren
Lysekils Skid o Löpareklubb
23:59:59.8639800
-
Peter Sallenhag
IFK Helsingborg
23:59:59.8639800
-
Boris Kulas
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
Anders Magnusson
FK Friskus Varberg
23:59:59.8639800
-
Mikael Busch
Täby IS SK
23:59:59.8639800
-
Patrick Ribbing
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
-
Håkan Götesson
Bottnaryd IF
23:59:59.8639800
-
Stefan Sandelin
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
Pelle Nilsson
Falköpings AIK SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)