Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2017-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 50
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kennet Berglund
Axa SC
2:46:50.1000900
74.3p
2
Magnus Graas
OK Linné
2:50:24.1022300
+3:34.21300
72.3p
3
Per-Olov Andersson
Västerås skidklubb
2:51:14.1027300
+4:24.26300
71.9p
4
Sjur Jensen
Vattenfalls IF
2:53:07.1038600
+6:17.37600
70.9p
5
Thomas Persson
Karlslunds IF
2:53:08.1038700
+6:18.37700
70.9p
6
Mats Eriksson
Domnarvets Goif
2:57:55.1067400
+11:05.66400
68.5p
7
Jan Granlund
Västerås Skidklubb
3:04:11.1105000
+17:21.104000
65.5p
8
Krister Jonsson
IFK Mariefred
3:04:22.1106100
+17:32.105100
65.5p
9
Lennart Frommegård
Karlslunds IF
3:04:53.1109200
+18:03.108200
65.2p
10
Roland Fjellström
Karlslunds IF
3:06:20.1117900
+19:30.116900
64.6p
11
Ola Slättengren
Nybro SKI
3:07:18.1123700
+20:28.122700
64.2p
12
Per Ernström
Stockholms rullskidklubb
3:07:38.1125700
+20:48.124700
64.0p
13
Stefan Rodheim
Falun
3:07:51.1127000
+21:01.126000
63.9p
14
Göran Klinga
AXA SC
3:08:02.1128100
+21:12.127100
63.9p
15
Per Hansson
AXA Sports Club
3:08:49.1132800
+21:59.131800
63.5p
16
Kjell Bergqvist
Säters IF SK
3:08:56.1133500
+22:06.132500
63.5p
17
Lars Nygren
OK Linne
3:10:52.1145100
+24:02.144100
62.7p
18
Erik Brisenheim
Stockholms Rullskidklubb
3:13:05.1158400
+26:15.157400
61.8p
19
Kenneth Pettersson
IFK Sala
3:13:56.1163500
+27:06.162500
61.5p
20
Stefan Eriksson
Västerås Skidklubb
3:14:10.1164900
+27:20.163900
61.4p
21
Erik Johansson
Västerås Skidklubb
3:15:23.1172200
+28:33.171200
60.9p
22
Kent Persson
Roslagsbro IF
3:18:55.1193400
+32:05.192400
59.6p
23
Stefan Olofsson
Sunnansjö IK
3:19:30.1196900
+32:40.195900
59.4p
24
Patrik Jonsson
Motala AIF
3:19:45.1198400
+32:55.197400
59.3p
25
Magnus Lennhagen
Hässelby
3:22:57.1217600
+36:07.216600
58.1p
26
David Svedberg
Bålsta SK
3:24:23.1226200
+37:33.225200
57.6p
27
Rolf Vikström Look
Brottby SK
3:25:04.1230300
+38:14.229300
57.4p
28
Jens Eriksson
Hammarby IF SF
3:27:15.1243400
+40:25.242400
56.7p
29
Per Bielke
Utbrytarna SK
3:29:24.1256300
+42:34.255300
56.0p
30
Tomas Jönsson
Årsunda IF
3:30:06.1260500
+43:16.259500
55.7p
31
Bo Strand
OK Linne
3:30:30.1262900
+43:40.261900
55.6p
32
Leif Malmquist
Heleneholms IF
3:30:44.1264300
+43:54.263300
55.5p
33
Magnus Wennberg
IKJ Haninge
3:31:11.1267000
+44:21.266000
55.4p
34
Tobias Sundqvist
Västerås Skidklubb
3:31:25.1268400
+44:35.267400
55.3p
35
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
3:31:26.1268500
+44:36.267500
55.3p
36
Thomas Andersson
Näs IF
3:31:27.1268600
+44:37.267600
55.3p
37
Anders Joelsson
Fisnpångs SOK
3:33:03.1278200
+46:13.277200
54.8p
38
Ronny Sandell
Heby AIF
3:34:28.1286700
+47:38.285700
54.4p
39
Hans Lundberg
Långshyttans skidklubb
3:35:23.1292200
+48:33.291200
54.1p
40
Michael Seitz
Speedteam-Freiburg FT1844, Freiburg, Germany
3:36:21.1298000
+49:31.297000
53.8p
41
Fred Kirschen
Euroloppet
3:37:08.1302700
+50:18.301700
53.5p
42
Patrik Ström
100% Proffs
3:37:17.1303600
+50:27.302600
53.5p
43
Niklas Andersson
broby goif
3:40:22.1322100
+53:32.321100
52.6p
44
Stefan Palmgren
Strängnäs skidklubb
3:41:00.1325900
+54:10.324900
52.4p
45
Anders Nordzell
Sundbybergs IK
3:41:32.1329100
+54:42.328100
52.3p
46
Göran Eliasson
Västerås skidklubb
3:44:05.1344400
+57:15.343400
51.6p
47
Thomas Dahlin
FM/MSS
3:44:52.1349100
+58:02.348100
51.3p
48
Niklas Brate
Strängnäs Malmby OL Skidor
3:44:59.1349800
+58:09.348800
51.3p
49
Michael Henriksson
Lekvattnet sk
3:45:00.1349900
+58:10.348900
51.3p
50
Håkan Holmström
Västerås skidklubb
3:45:08.1350700
+58:18.349700
51.3p
51
Mårten Kloo
Norbergs CK
3:45:30.1352900
+58:40.351900
51.2p
52
Mats Jonsson
Säters IF Skidor, Säter
3:45:44.1354300
+58:54.353300
51.1p
53
Fredrik Hammarqvist
Vendelsö IK
3:46:25.1358400
+59:35.357400
50.9p
54
Patrik Karpaty
karllunds if
3:48:31.1371000
+1:01:41.370000
50.4p
55
Staffan Juliusson
Karlslunds IF
3:49:22.1376100
+1:02:32.375100
50.1p
56
Niko Tapanila
Storvreta IK
3:49:25.1376400
+1:02:35.375400
50.1p
57
Peter Brandt
IK Hakarpspojkarna
3:50:26.1382500
+1:03:36.381500
49.9p
58
Mårten Källström
IFK Sala
3:53:18.1399700
+1:06:28.398700
49.1p
59
Patrik Bolander
Brottby SK
3:53:39.1401800
+1:06:49.400800
49.0p
60
Håkan Wettergren
IK NocOut.se
3:54:57.1409600
+1:08:07.408600
48.7p
61
Robert Pira
Isover SK
3:55:59.1415800
+1:09:09.414800
48.5p
62
Richie Arheit
Skiclub Villingen
3:57:42.1426100
+1:10:52.425100
48.1p
63
Johan Magnusson
Västerås skidklubb
3:59:12.1435100
+1:12:22.434100
47.7p
64
Anders Alm
Skyttorps IF
4:01:26.1448500
+1:14:36.447500
47.2p
65
Magnus Rydling
Axa SC
4:01:37.1449600
+1:14:47.448600
47.1p
66
Jarmo Rantakokko
Storvreta IK
4:02:18.1453700
+1:15:28.452700
47.0p
67
Carl-Henric Stjerna
Boo Skid & Kanotklubb
4:02:49.1456800
+1:15:59.455800
46.9p
68
Anders Widén
FM/HKV
4:03:58.1463700
+1:17:08.462700
46.6p
69
Peter Tholse
Broby Goif
4:05:40.1473900
+1:18:50.472900
46.2p
70
Mats Hellberg
Rehns BK
4:06:43.1480200
+1:19:53.479200
46.0p
71
Niclas Bjällhage
Tunafors SK
4:07:59.1487800
+1:21:09.486800
45.7p
72
Per Videhult
Västerås Skidklubb
4:08:22.1490100
+1:21:32.489100
45.6p
73
Johan Jansson
Hägersta GF
4:09:04.1494300
+1:22:14.493300
45.5p
74
Lars Holmgård
Grava SK
4:09:50.1498900
+1:23:00.497900
45.3p
75
Torsten Lind
Linköpings SK
4:10:46.1504500
+1:23:56.503500
45.1p
76
Jan Englundh
Fjärdhundra SK
4:11:32.1509100
+1:24:42.508100
45.0p
77
Hans Franck
lagunda aik
4:13:01.1518000
+1:26:11.517000
44.7p
78
Matz Dahlberg
Axa SC
4:14:04.1524300
+1:27:14.523300
44.4p
79
Kenth Pettersson
Karbenning Goif
4:14:45.1528400
+1:27:55.527400
44.3p
80
Kolbjörn Kjören
Täby IS Skidor
4:16:48.1540700
+1:29:58.539700
43.9p
81
Jan Mickos
Järfälla OK
4:18:12.1549100
+1:31:22.548100
43.6p
82
Mårten Vinterbäck
Storvreta
4:19:01.1554000
+1:32:11.553000
43.4p
83
Olle Paulsson
Storvreta IK
4:20:53.1565200
+1:34:03.564200
43.1p
84
Anders Johansson
Axa Sports Club
4:25:50.1594900
+1:39:00.593900
42.1p
85
Torbjörn Eriksson
Garphyttans IF
4:31:00.1625900
+1:44:10.624900
41.2p
86
Mikael Olsson
Brudpiga RK
4:31:59.1631800
+1:45:09.630800
41.0p
87
Peter Dahlberg
Peab IF
4:32:25.1634400
+1:45:35.633400
41.0p
88
Conny Gunnarsson
Grums SK
4:33:17.1639600
+1:46:27.638600
40.8p
89
Lars Lundeborg
Täby IS Skidklubb
4:37:11.1663000
+1:50:21.662000
40.2p
90
Peter Thulin
Tormestorps IF
4:37:41.1666000
+1:50:51.665000
40.1p
91
Alexander Superfin
Ski Team Skåne
4:42:28.1694700
+1:55:38.693700
39.3p
92
Jan Hvass
Engelbrektsloppet
4:46:11.1717000
+1:59:21.716000
38.7p
93
Teddy Falkenek
Ica Handlarna
4:48:23.1730200
+2:01:33.729200
38.4p
94
Andreas Jansson
Storvreta IK
4:52:30.1754900
+2:05:40.753900
37.7p
95
Hans Almström
AXA SC
5:10:11.1861000
+2:23:21.860000
35.3p
96
Anders Winblad
Söders SOL
5:12:29.1874800
+2:25:39.873800
35.0p
97
Stefan Johansson
SOL Tranås
5:25:35.1953400
+2:38:45.952400
33.4p
98
Ola Österling
Tyresö
5:30:41.1984000
+2:43:51.983000
32.8p
99
Robert Wahlen
Engelbrektsloppet
5:32:55.1997400
+2:46:05.996400
32.6p
100
Kent Lindberg
Herrljunga
5:40:40.2043900
+2:53:50.1042900
31.8p
101
Krister Andersson
Torslanda
6:37:08.2382700
+3:50:18.1381700
26.8p
-
Pär Wiklund
Västerås Skidklubb
23:59:58.8639700
-
Jörgen Rosengren
Västerås skidklubb
23:59:58.8639700
-
Lars-Åke Åberg
IFK HEDEMORA SKIDOR
23:59:59.8639800
-
Pontus Rosberg
Ufk
23:59:59.8639800
-
Mikael Kravik
Östervåla IF
23:59:59.8639800
-
Matti Nylund
Sigtuna OK
23:59:59.8639800
-
Jonas Gunnarsson
ICA-handlarnas IF
23:59:59.8639800
-
Rolf Söderholm
Seskarö IF
23:59:59.8639800
-
Michael Grahn
IFK Umeå
23:59:59.8639800
-
Jonas Wahlström
trosabyggdensoringteringsklubb
23:59:59.8639800
-
Per Lagerström
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Jonas Svensson
Gimo if skidklubb
23:59:59.8639800
-
Christian Johansson
Gamleby OK
23:59:59.8639800
-
Stellan Österberg
Ufk
23:59:59.8639800
-
Tom Petersen
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
Mikael Förborgen
Vaggerys SOK
23:59:59.8639800
-
Jonas Eriksson
Karlslunds IF
23:59:59.8639800
-
Joakim Karlsson
Sveaskogs IF
23:59:59.8639800
-
Per Schneckener
Tyresö SOK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)