Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2017-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stefan Johansson
Yuppie SC
2:46:01.996000
74.8p
2
Peter Zetterström
Brovallens F
2:47:20.1003900
+1:19.7800
74.0p
3
Henrik Sjögren
Karlslunds IF
2:54:31.1047000
+8:30.50900
70.2p
4
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
2:54:40.1047900
+8:39.51800
70.1p
5
Pär Ekelund
Borås sk
2:55:36.1053500
+9:35.57400
69.6p
6
Emil Arnlund
Axa sport club, västerås
2:56:03.1056200
+10:02.60100
69.4p
7
Markus Felldin
Axa SC
2:59:16.1075500
+13:15.79400
67.8p
8
Andreas Fryxell
Garphyttans IF
3:00:06.1080500
+14:05.84400
67.4p
9
Anders Moverare
IKJ Haninge
3:00:40.1083900
+14:39.87800
67.1p
10
Henrik Andersson
Accenture IF
3:00:52.1085100
+14:51.89000
67.1p
11
Mathias Svärd
Gävle sk
3:02:26.1094500
+16:25.98400
66.3p
12
Andreas Grahn
Landsbro IF
3:02:58.1097700
+16:57.101600
66.1p
13
John Junker
Norrbärke SK
3:03:17.1099600
+17:16.103500
65.9p
14
Daniel Schreiber
Hudiksvalls IF
3:04:06.1104500
+18:05.108400
65.6p
15
Fredrik Oscarsson
Rembo IK
3:04:51.1109000
+18:50.112900
65.2p
16
Andreas Bertilsköld
Ufk
3:06:29.1118800
+20:28.122700
64.5p
17
Björn Nordén
Team Camfil
3:07:00.1121900
+20:59.125800
64.3p
18
Torbjörn Blom
Valbo AIF
3:09:36.1137500
+23:35.141400
63.2p
19
Markus Hedlund
NCC IF
3:11:36.1149500
+25:35.153400
62.4p
20
Mattias Jenefeldt
Gimo sk/ Alunda
3:11:44.1150300
+25:43.154200
62.3p
21
Anders Engström
Sisu Forshaga
3:16:50.1180900
+30:49.184800
60.4p
22
Henrik Törnqvist
Axa sportsclub
3:17:12.1183100
+31:11.187000
60.2p
23
Petter Wiberg
Uppsala
3:17:28.1184700
+31:27.188600
60.1p
24
Peter Skogert
JMs personalförening
3:17:59.1187800
+31:58.191700
59.9p
25
Danne Lundgren
Hällbybrunns IF
3:21:46.1210500
+35:45.214400
58.5p
26
Mats Thunwall
Fagersta Södra IK
3:25:48.1234700
+39:47.238600
57.1p
27
Henrik Pettersson
Axa SC
3:26:14.1237300
+40:13.241200
57.0p
28
Tobias Lindroos
AXA Sports Club
3:27:54.1247300
+41:53.251200
56.4p
29
Ola Moberg
IK Stern / Göteborg
3:27:56.1247500
+41:55.251400
56.4p
30
Mikael Fridholm
Axa SC
3:28:16.1249500
+42:15.253400
56.3p
31
Andreas Hedlund
Vasaloppsklubben Hedemora
3:28:30.1250900
+42:29.254800
56.2p
32
Erik Nord
Ställbergs IK
3:28:35.1251400
+42:34.255300
56.2p
33
Joakim Ramqvist Hallin
Storvreta IK
3:29:49.1258800
+43:48.262700
55.8p
34
Mårten Törnquist
Rehns BK
3:31:27.1268600
+45:26.272500
55.3p
35
Simon Douglas
Sundbyberg idrottsklubb
3:32:56.1277500
+46:55.281400
54.8p
36
Anders Kallin
Karlslunds IF SF
3:32:58.1277700
+46:57.281600
54.8p
37
Fredrik Pagmen
Axa sportclub
3:33:11.1279000
+47:10.282900
54.7p
38
Gustaf af Petersens
FM/P4 Bålsta SK
3:33:22.1280100
+47:21.284000
54.7p
39
Daniel Guststafsson
Karlslunds IF
3:34:10.1284900
+48:09.288800
54.4p
40
Todor Lillevars
Herrljunga Skid o OL
3:34:40.1287900
+48:39.291800
54.3p
41
Robert Lillbacka
Hindås SK
3:35:07.1290600
+49:06.294500
54.2p
42
Mathias Berglund
IFK Västerås
3:35:09.1290800
+49:08.294700
54.1p
43
Fredrik Ljungkrantz
SOL Tranås.
3:40:03.1320200
+54:02.324100
52.7p
44
Mikael Rönnberg
Täby IS
3:40:23.1322200
+54:22.326100
52.6p
45
Johan Törner
Hammarby IF SF
3:41:38.1329700
+55:37.333600
52.2p
46
Jonas Haga
Sunnansjö IK
3:41:55.1331400
+55:54.335300
52.2p
47
Hans-Erik Wahlund
AXA Sport Club
3:43:29.1340800
+57:28.344700
51.7p
48
Lars Emanuelsson
AXA SC
3:45:27.1352600
+59:26.356500
51.2p
49
Peter Lillbacka
Ytterman Projekt Stockholm
3:48:32.1371100
+1:02:31.375000
50.4p
50
Magnus Karlsson
Lekeryd-Svarttorps SK
3:52:24.1394300
+1:06:23.398200
49.4p
51
Henrik Söderstedt Borup
Södertälje-Nykvarn OF
3:52:49.1396800
+1:06:48.400700
49.3p
52
Carl Schartau
Skultuna
3:54:12.1405100
+1:08:11.409000
48.9p
53
Joel Lindgren
Axa sc/Sollentuna
3:54:25.1406400
+1:08:24.410300
48.9p
54
Stig Karlsson
IF Start
4:00:21.1442000
+1:14:20.445900
47.4p
55
Jerker Drottenmyr
Visborgs OK
4:00:24.1442300
+1:14:23.446200
47.4p
56
Jonas Ny
Fagersta Södra IK
4:01:01.1446000
+1:15:00.449900
47.3p
57
Henrik Andersson
IF Hallby SOK
4:01:37.1449600
+1:15:36.453500
47.1p
58
Allan Everum
Axa Sports Club
4:01:48.1450700
+1:15:47.454600
47.1p
59
Johan Eidefors
Sundbyberg IK
4:03:39.1461800
+1:17:38.465700
46.7p
60
Fredrik Anefjäll
LSSK / Lekeryd
4:03:55.1463400
+1:17:54.467300
46.6p
61
Olof Hemmingsson
Västerås
4:07:32.1485100
+1:21:31.489000
45.8p
62
Fredrik Hansson
Ik jarl
4:09:08.1494700
+1:23:07.498600
45.5p
63
Anders Jorlin
Eds SK
4:12:50.1516900
+1:26:49.520800
44.7p
64
Robert Juhlin
ABB IF Ludvika
4:17:12.1543100
+1:31:11.547000
43.8p
65
Joakim Paulsson
IFK HELSINGBORG
4:17:57.1547600
+1:31:56.551500
43.7p
66
Niklas Claesson
Kungälvslöpning
4:18:10.1548900
+1:32:09.552800
43.6p
67
Daniel Emriksson
Vittangi SK
4:18:17.1549600
+1:32:16.553500
43.6p
68
Rikard Jeneskog
Broby GoIF
4:21:31.1569000
+1:35:30.572900
43.0p
69
Peter Bergström
Bålsta SK
4:22:39.1575800
+1:36:38.579700
42.7p
70
Fredrik Sand
Nacka Värmdö SK
4:23:43.1582200
+1:37:42.586100
42.5p
71
Peter Boss
Ekshärads SF
4:28:13.1609200
+1:42:12.613100
41.7p
72
Per Ekberg
Axa SC
4:30:57.1625600
+1:44:56.629500
41.2p
73
Sture Svahn
AXA Sportsclub
4:35:03.1650200
+1:49:02.654100
40.5p
74
Anders Hedvall
Filipstads SK
4:35:29.1652800
+1:49:28.656700
40.4p
75
Gustav Bockgård
IFK Sala
4:37:46.1666500
+1:51:45.670400
40.1p
76
Christer Beskow
Horreds SK
4:38:58.1673700
+1:52:57.677600
39.9p
77
Jesper Gustavsson
AXA Sports Club.
4:40:54.1685300
+1:54:53.689200
39.5p
78
Johan Clerborn
Enköping
4:42:21.1694000
+1:56:20.697900
39.3p
79
Mikael Alfredsson
Latorp
4:42:56.1697500
+1:56:55.701400
39.2p
80
Magnus Färdig
Nyköpings OK
4:44:44.1708300
+1:58:43.712200
38.9p
81
Jonas Näslund
Yttersjö IF
4:45:19.1711800
+1:59:18.715700
38.8p
82
David Petö
Föreningen Engelbrektsloppet
4:51:02.1746100
+2:05:01.750000
38.0p
83
Pontus Ahonen
Ok Tor
4:51:12.1747100
+2:05:11.751000
37.9p
84
Göran Ingerheim
Enklaresport SK
4:52:08.1752700
+2:06:07.756600
37.8p
85
Daniel Borg
Nora bygdens sk
4:59:53.1799200
+2:13:52.803100
36.7p
86
Magnus Danielsson
Himmeta IF
5:12:21.1874000
+2:26:20.877900
35.0p
87
Robert Johansson
Västerås SK
5:17:14.1903300
+2:31:13.907200
34.4p
88
Håkan Svensson
Kungälvslöpning
5:37:37.2025600
+2:51:36.1029500
32.1p
89
Fredrik Nilsson
Helsingborg
6:06:05.2196400
+3:20:04.1200300
29.3p
-
Erik Made
ÖMK
23:59:58.8639700
-
Daniel Ehn
Norbergs SK
23:59:58.8639700
-
Henrik Westerberg
OK Linné
23:59:59.8639800
-
Niklas Emegård
AC Salt lake
23:59:59.8639800
-
Martin Holmén
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
Mikael Karlsson
Broby Goif
23:59:59.8639800
-
Björn Wetterlund
Levide IF
23:59:59.8639800
-
Nichlas Andersson
Västerås skidklubb
23:59:59.8639800
-
David Liderfelt
Västerås skidklubb
23:59:59.8639800
-
Håkan Cederberg
Föreningen Engelbrektsloppet
23:59:59.8639800
-
Johan Fredriksson
AXA Sports Club
23:59:59.8639800
-
Henrik Ljunggren
Axa Sportsclub
23:59:59.8639800
-
Mattias Thelander
IFK Sala
23:59:59.8639800
-
Daniel Tengstad
IFK Hedemora Skidor
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)