Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Ulricehamnsloppet
2017-02-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oliver Sparrings
Föreningen IKJ Haninge
2:23:50.862900
65.6p
2
Jörgen Johansson
Kungsäters IF
2:32:56.917500
+9:06.54500
61.0p
3
Nicklas Lindqvist
Landsbro IF SK
2:38:19.949800
+14:29.86800
58.5p
4
Per Larsson
Kungsäters IF
2:40:28.962700
+16:38.99700
57.6p
5
Daniel Göransson
Göteborg
2:44:44.988300
+20:54.125300
55.8p
6
Jörgen Axelsson
Högaborgs Athleter
2:47:30.1004900
+23:40.141900
54.8p
7
Joakim Österlund
Borås SK
2:48:27.1010600
+24:37.147600
54.4p
8
Martin Sivertsson
Axa SC
2:48:49.1012800
+24:59.149800
54.3p
9
Andreas Elmqvist
Tenhults SOK
2:49:58.1019700
+26:08.156700
53.8p
10
Robert Johansson
Kungsäters IF
2:51:40.1029900
+27:50.166900
53.2p
11
Magnus Erlingmark
Sävedalen
2:52:41.1036000
+28:51.173000
52.8p
12
Stefan Andersson
Landsbro IF SK
2:52:58.1037700
+29:08.174700
52.7p
13
Robert Lindqvist
Iko Fritid
2:53:01.1038000
+29:11.175000
52.7p
14
Fredrik Lorén
Borgstena IF
2:53:14.1039300
+29:24.176300
52.6p
15
Jan-Ola Andersson
Hvetlanda SK
2:53:16.1039500
+29:26.176500
52.6p
16
Christer Åkerblom
Volvo IF
2:53:24.1040300
+29:34.177300
52.6p
17
Jonatan Lövkvist
Bankeryds Skid o Mk
2:53:46.1042500
+29:56.179500
52.5p
18
Andreas Ireholm
Torslanda
2:55:10.1050900
+31:20.187900
52.0p
19
Harald Hasselblad
Göteborg
2:55:44.1054300
+31:54.191300
51.8p
20
Henrik Karlsson
Kungsäters IF
2:57:06.1062500
+33:16.199500
51.3p
21
Marcus Birgersson
Eksjö SOK
2:57:15.1063400
+33:25.200400
51.3p
22
Gustaf Ernst
Rya IF
2:57:58.1067700
+34:08.204700
51.0p
23
Per-Olov Rudenstam
IK Vista
3:00:25.1082400
+36:35.219400
50.2p
24
Thomas Forslin
Forslinsfabriken
3:00:53.1085200
+37:03.222200
50.1p
25
Magnus Svensson
SOK 68
3:01:46.1090500
+37:56.227500
49.8p
26
Linus Johansson
Borås SK
3:02:11.1093000
+38:21.230000
49.7p
27
Adam Fridh
IK Vista
3:02:41.1096000
+38:51.233000
49.5p
28
Niklas Lundgren
Borås GIF
3:03:47.1102600
+39:57.239600
49.2p
29
Björn Broberg
OK Skogsvargarna
3:03:58.1103700
+40:08.240700
49.1p
30
Hans Samuelsson
OK Vivill
3:04:01.1104000
+40:11.241000
49.1p
31
Carl Fredrik Ekstrand
Landsbro IF SK
3:04:20.1105900
+40:30.242900
49.0p
32
Håkan Wirtén
IF Hallby SOK
3:04:50.1108900
+41:00.245900
48.8p
33
Oskar Örmander
Eksjö SOK
3:04:56.1109500
+41:06.246500
48.8p
34
Christoffer Larsson
Serneke IF
3:05:30.1112900
+41:40.249900
48.6p
35
Joel Rask
Landehof
3:05:48.1114700
+41:58.251700
48.5p
36
Stefan Saevarsson
Axa SC
3:06:08.1116700
+42:18.253700
48.4p
37
Peter Naij
OK Vivill
3:07:17.1123600
+43:27.260600
48.1p
38
Jesper Sandberg
IK Stern
3:08:18.1129700
+44:28.266700
47.8p
39
Jan Grahn
IK Uven
3:08:24.1130300
+44:34.267300
47.8p
40
Mats Franzén
Ulricehamns IF
3:08:36.1131500
+44:46.268500
47.7p
41
Joakim Färén
Skövde
3:08:52.1133100
+45:02.270100
47.6p
42
Mats Thelin
Burseryds IF
3:09:02.1134100
+45:12.271100
47.6p
43
Daniel Svensson
Gnosjö FK
3:10:56.1145500
+47:06.282500
47.0p
44
Thomas Grahn
Göteborg
3:13:25.1160400
+49:35.297400
46.4p
45
Per Wilhelmsson
Mölnlycke IF
3:13:48.1162700
+49:58.299700
46.2p
46
Johan Stigbäck
Jönköping
3:14:03.1164200
+50:13.301200
46.2p
47
Jonas Carlsson
OK Reftele
3:14:06.1164500
+50:16.301500
46.2p
48
David Alkemark
Skillingaryds FK
3:14:21.1166000
+50:31.303000
46.1p
49
Jonas Johansson
IF Hallby SOK
3:14:23.1166200
+50:33.303200
46.1p
50
Magnus Vass
Tvärreds IF
3:15:01.1170000
+51:11.307000
45.9p
51
Pontus Alexandersson
Björnstorps IF
3:15:33.1173200
+51:43.310200
45.8p
52
Göran Emretsson
IK Stern
3:15:55.1175400
+52:05.312400
45.7p
53
Thomas Pantzare
Älvängen
3:16:14.1177300
+52:24.314300
45.6p
54
Jack Björnberg Krantz
IK Ymer
3:16:18.1177700
+52:28.314700
45.6p
55
Johan Nygårdh
Axa SC
3:16:33.1179200
+52:43.316200
45.5p
56
Patrik Lindström
Axa SC
3:16:42.1180100
+52:52.317100
45.5p
57
Bernhard Hallin
Hössna IF
3:16:59.1181800
+53:09.318800
45.4p
58
Sören Persson
Hvetlanda SK
3:17:25.1184400
+53:35.321400
45.3p
59
Mats Johansson
Båstad
3:17:47.1186600
+53:57.323600
45.2p
60
Mats Kjellstrand
Mölndal Outdoor IF
3:17:58.1187700
+54:08.324700
45.1p
61
Martin Bergström
IK Ymer
3:18:19.1189800
+54:29.326800
45.0p
62
Mats Kall
Forserums SOK
3:18:53.1193200
+55:03.330200
44.9p
63
Anders Arosenius
Ryda SK
3:19:16.1195500
+55:26.332500
44.8p
64
Mats Sarapik
Hagunda IF
3:19:18.1195700
+55:28.332700
44.8p
65
Andreas Zetterström
Axa SC
3:19:59.1199800
+56:09.336800
44.6p
66
Jonas Magnusson
Volvo IF
3:20:07.1200600
+56:17.337600
44.6p
67
Tobias Leverin
Ryda SK
3:20:18.1201700
+56:28.338700
44.5p
68
Per Ola Enander
Lidköpings VSK
3:20:50.1204900
+57:00.341900
44.4p
69
Kjell Vågfelt
IK Stern
3:20:53.1205200
+57:03.342200
44.4p
70
Jan Gustavsson
SOK Viljan
3:21:38.1209700
+57:48.346700
44.2p
71
Jonas Telander
Axa SC
3:21:56.1211500
+58:06.348500
44.1p
72
Daniel Haggren
Väröbacka
3:21:57.1211600
+58:07.348600
44.1p
73
Mikael Jönsson
Gränums IF
3:22:31.1215000
+58:41.352000
44.0p
74
Jörgen Lundgren
Axa SC
3:23:06.1218500
+59:16.355500
43.8p
75
Patrik Grahn
Göteborg
3:24:06.1224500
+1:00:16.361500
43.6p
76
Stefan Kastenman
Stadium IF
3:24:30.1226900
+1:00:40.363900
43.5p
77
Erik Malmqvist
IF Ski Team Skåne
3:25:32.1233100
+1:01:42.370100
43.2p
78
Zvonko Mlakar
Volvo IF
3:27:06.1242500
+1:03:16.379500
42.9p
79
Linus Kasselstrand
Gamleby OK
3:28:04.1248300
+1:04:14.385300
42.7p
80
Erik Brostedt
FK Herkules
3:28:37.1251600
+1:04:47.388600
42.5p
81
Tommy Warin
Hvetlanda SK
3:29:11.1255000
+1:05:21.392000
42.4p
82
Gabriel Palmenäs
IK Stern
3:31:57.1271600
+1:08:07.408600
41.8p
83
Søren Kobbernagel
Hørsholm
3:32:49.1276800
+1:08:59.413800
41.6p
84
Sture Andersson
OK Kullingshof
3:33:24.1280300
+1:09:34.417300
41.4p
85
Jonas Simonsson
Idefjordens SK
3:33:27.1280600
+1:09:37.417600
41.4p
86
Simon Sörlin
Ulricehamns IF
3:33:28.1280700
+1:09:38.417700
41.4p
87
Stefan Naij
OK Vivill
3:33:29.1280800
+1:09:39.417800
41.4p
88
Anton Sörlin
Ulricehamns IF
3:33:47.1282600
+1:09:57.419600
41.4p
89
Håkan Gustavsson
OK Löftan
3:33:49.1282800
+1:09:59.419800
41.4p
90
Jonas Augustsson
Jönköping
3:35:33.1293200
+1:11:43.430200
41.0p
91
Fredrik Ruderfors
Norrahammar
3:36:57.1301600
+1:13:07.438600
40.7p
92
Bengt Jhansson
Ulricehamn
3:37:48.1306700
+1:13:58.443700
40.5p
93
Kalle Svensson
Landsbro IF SK
3:38:25.1310400
+1:14:35.447400
40.4p
94
Anders Svensson
Landsbro IF SK
3:38:25.1310400
+1:14:35.447400
40.4p
95
Christian Borrie
Axa SC
3:39:17.1315600
+1:15:27.452600
40.2p
96
Fredrik Lyckelid
Axa SC
3:39:33.1317200
+1:15:43.454200
40.1p
97
Fredrik Sjöstedt
Mullsjö SOK
3:39:56.1319500
+1:16:06.456500
40.1p
98
Anders Gustafsson
IF Rigor
3:41:27.1328600
+1:17:37.465600
39.8p
99
Erik Johansson
IK Ymer
3:42:35.1335400
+1:18:45.472400
39.5p
100
Ola Romberg
Volvo IF
3:43:06.1338500
+1:19:16.475500
39.4p
101
Micael Thorén
Borås SK
3:43:07.1338600
+1:19:17.475600
39.4p
102
Anders Holmberg
Volvo IF
3:43:46.1342500
+1:19:56.479500
39.3p
103
Pierre Glans
Hindås SK
3:44:17.1345600
+1:20:27.482600
39.2p
104
Johan Ottosson
Axa SC
3:44:26.1346500
+1:20:36.483500
39.2p
105
Håkan Sandfager
Nässjö SF
3:45:17.1351600
+1:21:27.488600
39.0p
106
Nils Östebo
IK Stern
3:45:36.1353500
+1:21:46.490500
38.9p
107
Thomas Gustavsson
IK Stern
3:45:48.1354700
+1:21:58.491700
38.9p
108
Mikael Skoglund
Hermansby IF
3:46:47.1360600
+1:22:57.497600
38.7p
109
Gustav Hagman
Axa SC
3:47:31.1365000
+1:23:41.502000
38.6p
110
Rikard Eriksson
Ericsson IK
3:47:59.1367800
+1:24:09.504800
38.5p
111
Brian Vasa-akers
København SK
3:48:50.1372900
+1:25:00.509900
38.3p
112
Johan Nordling
IK Stern
3:50:11.1381000
+1:26:21.518000
38.1p
113
Niklas Persson
Göteborg
3:50:20.1381900
+1:26:30.518900
38.0p
114
Mikael Perdin
Östervåla IF
3:50:48.1384700
+1:26:58.521700
37.9p
115
Erik Strömqvist
Östervåla IF
3:50:48.1384700
+1:26:58.521700
37.9p
116
Anders Palmqvist
Östervåla IF
3:50:48.1384700
+1:26:58.521700
37.9p
117
Jan Torkel Sunnegårdh
Göteborg
3:51:17.1387600
+1:27:27.524600
37.9p
118
Tomas Persson Lind
Hjärnarps Gh OL
3:51:27.1388600
+1:27:37.525600
37.8p
119
Björn EK
Arkelstorp
3:51:37.1389600
+1:27:47.526600
37.8p
120
Peter Kyvsgaard
Holte Ski
3:51:53.1391200
+1:28:03.528200
37.8p
121
Lars-Göran Andreasson
Volvo IF
3:52:13.1393200
+1:28:23.530200
37.7p
122
Anders Edvinsson
IK Stern
3:52:31.1395000
+1:28:41.532000
37.6p
123
Milad Samadi
Idrottsveteranerna
3:53:30.1400900
+1:29:40.537900
37.5p
124
Håkan Berntsson
IK Stern
3:54:31.1407000
+1:30:41.544000
37.3p
125
Andreas Axstrin
Axa SC
3:55:59.1415800
+1:32:09.552800
37.0p
126
Johan Persson
IK Stern
3:56:44.1420300
+1:32:54.557300
36.9p
127
Gert-Ove Johansson
Kungsäters IF
3:56:57.1421600
+1:33:07.558600
36.9p
128
Tommy Lennartsson
Strömstad
3:57:13.1423200
+1:33:23.560200
36.8p
129
Kjell Ljungkvist
Sisu Forshaga SK
3:57:19.1423800
+1:33:29.560800
36.8p
130
Magnus Fridner
IK Stern
3:58:05.1428400
+1:34:15.565400
36.7p
131
Lennart Henrysson
Vaggeryds SOK
3:58:32.1431100
+1:34:42.568100
36.6p
132
Stefan Pantzare
Brastad
3:59:04.1434300
+1:35:14.571300
36.5p
133
David Johansson
Krogsereds IK
3:59:17.1435600
+1:35:27.572600
36.5p
134
Oskar Olausson
Axa SC
3:59:31.1437000
+1:35:41.574000
36.4p
135
Tim Svensson
OK Landehof
4:01:48.1450700
+1:37:58.587700
36.0p
136
Jonas Karlsson
IK Stern
4:03:57.1463600
+1:40:07.600600
35.7p
137
Fredrik Wennberg
Lund
4:06:24.1478300
+1:42:34.615300
35.3p
138
Richard Comnell
Halmstad
4:10:21.1502000
+1:46:31.639000
34.7p
139
Christopher Sunesson
Härlövs IF
4:11:55.1511400
+1:48:05.648400
34.4p
140
Filip Hasselberg
Göteborg
4:13:21.1520000
+1:49:31.657000
34.2p
141
Erik Fridén
Älvdalens IF SK
4:14:11.1525000
+1:50:21.662000
34.1p
142
Kjell Pettersson
Varekil
4:16:03.1536200
+1:52:13.673200
33.8p
143
Michael Bergendahl
Lonesome Runners
4:20:17.1561600
+1:56:27.698600
33.2p
144
Victor Cukierman
Göteborg
4:35:54.1655300
+2:12:04.792300
31.1p
145
Erik Öhrn
Göteborg
4:35:55.1655400
+2:12:05.792400
31.1p
-
Tomas Bäckman
Göteborg/Majorna OK
23:59:58.8639700
-
Hans Hofflander
Sjövalla FK
23:59:58.8639700
-
Jonas Härdner
IF Rigor
23:59:58.8639700
-
Magnus Jönsson
Gränums IF
23:59:58.8639700
-
Anders Karlsson
IK Stern
23:59:58.8639700
-
Ulf Krysell
Volvo IF
23:59:58.8639700
-
Stefan Kylebäck
Torslanda
23:59:58.8639700
-
Andreas Larsson
Magra IS
23:59:58.8639700
-
Christian Markman
IK Stern
23:59:58.8639700
-
Roger Nilsson
Boxholm-Ekeby SK
23:59:58.8639700
-
Ulf Persson
Mölndal Outdoor IF
23:59:58.8639700
-
Roine Schölin
Laholm
23:59:58.8639700
-
Johan Wänseth
IS Skanne
23:59:58.8639700
-
Martin Ulriksson
Heleneholms IF
23:59:58.8639700
-
Fredik Jakobsson
IF Rigor
23:59:58.8639700
-
Stefan Månsson
IFK Helsingborg
23:59:58.8639700
-
Aleksander Brekke
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Nicklas Danielsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Anders Ericson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Jacob Eriksson
Göteborg
23:59:59.8639800
-
Kent Eriksson
Hultsfreds Lk
23:59:59.8639800
-
Pontus Gunnarsson
Skövde
23:59:59.8639800
-
Oscar Gustafsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Johan Holgersson
Stigmännen Karlshamn OK
23:59:59.8639800
-
Linus Johansson
Jönköping
23:59:59.8639800
-
Thony Lindström
Myssjö-Ovikens IF
23:59:59.8639800
-
Peter Lysell
Landehof
23:59:59.8639800
-
Christian Melin
Bottnaryd IF
23:59:59.8639800
-
David Sandahl
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Ola Sjö
Braås
23:59:59.8639800
-
Johan Sundström
Göteborg
23:59:59.8639800
-
Fredrik Åslund
Peab Bedriftsidrettslag
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)