Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2017-01-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tarjei Solli
Drevja IL
1:48:25.650400
84.9p
2
Niklas Niska
Ounasvaaran Hiihtoseura
1:48:26.650500
+1
84.9p
3
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:49:02.654100
+37.3600
84.3p
4
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:50:35.663400
+2:10.12900
82.9p
5
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
1:54:26.686500
+6:01.36000
79.5p
6
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:54:28.686700
+6:03.36200
79.5p
7
Petter Alapää
Luleguttene
1:57:06.702500
+8:41.52000
77.4p
7
Jonny Nilimaa
Axa SC
1:57:06.702500
+8:41.52000
77.4p
9
Jim Lundmark
Skellefteå XC
1:57:08.702700
+8:43.52200
77.4p
10
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
1:57:10.702900
+8:45.52400
77.3p
11
Johannes Viklund
Skellefteå XC
1:57:13.703200
+8:48.52700
77.3p
11
Robert Boman
Strömnäs GIF
1:57:13.703200
+8:48.52700
77.3p
13
Erik Oskarsson
Sorsele SK
1:57:40.705900
+9:15.55400
76.9p
14
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
1:58:19.709800
+9:54.59300
76.4p
15
Johan Scott
Aapua IF
2:02:07.732600
+13:42.82100
73.6p
16
Joel Jelf
Studentidrott
2:02:36.735500
+14:11.85000
73.3p
17
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:03:27.740600
+15:02.90100
72.7p
18
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:05:16.751500
+16:51.101000
71.4p
19
Robert Bergvall
Axa SC
2:06:18.757700
+17:53.107200
70.8p
20
Erik Löfroth
Skellefteå XC
2:06:22.758100
+17:57.107600
70.7p
21
Herman Hjulfors
No Club
2:06:28.758700
+18:03.108200
70.6p
22
Thomas Johansson
OK Renen
2:06:36.759500
+18:11.109000
70.6p
23
Jonas Nyström
Skellefteå XC
2:06:50.760900
+18:25.110400
70.4p
24
Daniel Larsson
Överkalix IF
2:07:02.762100
+18:37.111600
70.3p
25
Jesper Spjuth
IF Ski Team Skåne
2:08:05.768400
+19:40.117900
69.6p
26
Jan-olov Nilsson
Kiruna
2:08:33.771200
+20:08.120700
69.3p
27
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:08:34.771300
+20:09.120800
69.3p
28
Ragnar Steinsen
Luleguttene
2:09:23.776200
+20:58.125700
68.8p
29
Henrik Blom
OK Renen
2:09:35.777400
+21:10.126900
68.7p
30
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:09:36.777500
+21:11.127000
68.6p
31
Joel Pettersson
Antnäs BK
2:10:20.781900
+21:55.131400
68.2p
32
Magnus Stålnacke
Svappavaara Aif
2:11:15.787400
+22:50.136900
67.6p
33
Claes Christensson
Bodens SK
2:11:16.787500
+22:51.137000
67.6p
33
Fredrik Lindkvist
Strömnäs GIF
2:11:16.787500
+22:51.137000
67.6p
35
Atle Ager
Studentidrott
2:11:46.790500
+23:21.140000
67.3p
35
Jan Burman
Skellefteå SK
2:11:46.790500
+23:21.140000
67.3p
37
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:12:00.791900
+23:35.141400
67.2p
38
Per Rendahl
Bodens SK
2:13:04.798300
+24:39.147800
66.6p
39
Oscar Lindgren
Skellefteå SK
2:13:19.799800
+24:54.149300
66.4p
40
Joonas LÄMSÄ
Studentidrott
2:13:55.803400
+25:30.152900
66.1p
41
Marcus Nilsson
Studentidrott
2:14:45.808400
+26:20.157900
65.6p
42
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
2:15:00.809900
+26:35.159400
65.5p
43
Magnus Berglund
Bodens SK
2:15:03.810200
+26:38.159700
65.4p
44
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:15:37.813600
+27:12.163100
65.1p
45
Per Reinholdt
Lulekamraterna
2:16:18.817700
+27:53.167200
64.7p
45
Jan Svanberg
Sävast Ski Team IF
2:16:18.817700
+27:53.167200
64.7p
47
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:16:19.817800
+27:54.167300
64.7p
48
Jan Andersson
Lulekamraterna
2:16:29.818800
+28:04.168300
64.6p
49
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:17:03.822200
+28:38.171700
64.3p
50
Göran Karlsson
Luleguttene
2:17:32.825100
+29:07.174600
64.1p
51
Ulf Nilsson
Älvsby IF SK
2:17:55.827400
+29:30.176900
63.9p
52
Mikael Eriksson
IFK Kiruna
2:19:14.835300
+30:49.184800
63.2p
53
Anders Eriksson
Antnäs BK
2:20:17.841600
+31:52.191100
62.6p
54
Erik Granströmteam Lindbäcks
Piteå Elit SK
2:20:19.841800
+31:54.191300
62.6p
55
Johan Riesbeck
Mefos IK
2:20:28.842700
+32:03.192200
62.5p
56
Emil Widmark
Studentidrott
2:20:43.844200
+32:18.193700
62.4p
57
Erik Lampa
Narken IF
2:21:23.848200
+32:58.197700
62.1p
58
Nicke Juuso
Luleguttene
2:22:32.855100
+34:07.204600
61.5p
59
Tore Oräddteam Lindbäcks
Piteå Elit SK
2:22:33.855200
+34:08.204700
61.5p
60
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:22:36.855500
+34:11.205000
61.4p
61
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:22:45.856400
+34:20.205900
61.4p
62
Hans Tuoremaa
Kiruna X-country IF
2:24:14.865300
+35:49.214800
60.6p
63
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:25:04.870300
+36:39.219800
60.2p
64
Thomas Mikko
OK Renen
2:25:09.870800
+36:44.220300
60.2p
65
Marcus Burström
Byske SK
2:25:27.872600
+37:02.222100
60.1p
66
Andreas Simons
Axa SC
2:25:59.875800
+37:34.225300
59.8p
67
Robert Segerlund
Avans SK
2:26:04.876300
+37:39.225800
59.8p
68
Andreas Salmi
Övertorneå IF
2:27:00.881900
+38:35.231400
59.3p
69
Marko Kohberg
Jukkasjärvi IF
2:27:47.886600
+39:22.236100
59.0p
70
Jan Ryrland
IFK Kiruna
2:28:18.889700
+39:53.239200
58.7p
71
Vicktor Hjulfors
No Club
2:28:27.890600
+40:02.240100
58.7p
72
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:28:46.892500
+40:21.242000
58.5p
73
Martin Risen
OK Vargen
2:29:14.895300
+40:49.244800
58.3p
74
Mattias Ek
Luleå
2:30:04.900300
+41:39.249800
57.9p
75
Kenneth Lindén
Skellefteå XC
2:30:07.900600
+41:42.250100
57.9p
76
Marko Roininen
Råneå SK
2:30:15.901400
+41:50.250900
57.9p
77
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:30:16.901500
+41:51.251000
57.9p
78
Marko Hyrkäs
Korpen Övertorneå
2:30:20.901900
+41:55.251400
57.8p
79
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:30:27.902600
+42:02.252100
57.8p
80
David Vesterberg
Bodens SK
2:30:34.903300
+42:09.252800
57.7p
81
Jonas Drugge
Lulekamraterna
2:30:49.904800
+42:24.254300
57.6p
82
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF
2:31:45.910400
+43:20.259900
57.2p
83
Roger Nilsson
Byske SK
2:31:57.911600
+43:32.261100
57.1p
84
Mattias Johnselius
Kalix SK
2:33:09.918800
+44:44.268300
56.6p
85
Patrik Lindfors
Luleå
2:33:53.923200
+45:28.272700
56.3p
86
Mikael Lindvall
Antnäs BK
2:33:55.923400
+45:30.272900
56.3p
87
Erik Lönnbom
Luleguttene
2:34:08.924700
+45:43.274200
56.2p
88
Oskar Eriksson
Bergnäsets AIK
2:34:32.927100
+46:07.276600
56.0p
89
Kenrick Pettersson
Vidsels IK
2:34:54.929300
+46:29.278800
55.9p
90
Jim Niemi
Sunderby SK
2:35:10.930900
+46:45.280400
55.8p
91
Göran Olsson
Sävast Ski Team IF
2:36:41.940000
+48:16.289500
55.2p
92
Anders Vedin
Sundsvalls SLK
2:36:45.940400
+48:20.289900
55.1p
93
Anton Boman
Byske SK
2:36:51.941000
+48:26.290500
55.1p
94
Mats Isaksson
Lulekamraterna
2:37:11.943000
+48:46.292500
55.0p
95
Andreas Engvall
Bodens SK
2:38:55.953400
+50:30.302900
54.3p
96
Roger Niemi
Kalix SK
2:39:03.954200
+50:38.303700
54.2p
97
Johan Larsson
Töre SK
2:40:14.961300
+51:49.310800
53.8p
98
Isak Lisspers
Mora
2:40:28.962700
+52:03.312200
53.7p
99
Andreas Lundbäck
Skellefteå XC
2:40:36.963500
+52:11.313000
53.6p
100
Fredrik Forsgren
Bergnäsets AIK
2:40:40.963900
+52:15.313400
53.6p
101
Thomas Wigren
Axa SC
2:42:34.975300
+54:09.324800
52.9p
102
Ignacio Lopez
Bodens SK
2:42:36.975500
+54:11.325000
52.9p
103
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
2:42:39.975800
+54:14.325300
52.9p
104
David Bellqvist
Bodens SK
2:43:45.982400
+55:20.331900
52.5p
105
Tom Vidmark
Bodens SK
2:44:08.984700
+55:43.334200
52.3p
106
Simon Sundman
Älvsby IF SK
2:44:33.987200
+56:08.336700
52.2p
107
Ingemar Larsson
Narken
2:44:35.987400
+56:10.336900
52.2p
108
Per Troedson
Luleå
2:44:51.989000
+56:26.338500
52.1p
109
Mikael Bucht
Avans SK
2:46:05.996400
+57:40.345900
51.6p
110
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
2:46:12.997100
+57:47.346600
51.6p
111
Lars Oscarssonteam Lindbäcks
Piteå Elit SK
2:46:25.998400
+58:00.347900
51.5p
112
Per Enberg
Lulekamraterna
2:47:28.1004700
+59:03.354200
51.2p
113
Uffe Forss
Skellefteå SK
2:47:59.1007800
+59:34.357300
51.0p
114
Andreas Nordblad
No Club
2:48:15.1009400
+59:50.358900
50.9p
115
Petter Bergman
Älvsby IF SK
2:48:47.1012600
+1:00:22.362100
50.7p
116
Sören Koski
No Club
2:49:00.1013900
+1:00:35.363400
50.6p
117
Krister Rosendahl
Luleguttene
2:49:33.1017200
+1:01:08.366700
50.5p
118
Jan-Erik Grahn
Antnäs BK
2:49:54.1019300
+1:01:29.368800
50.3p
119
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
2:50:27.1022600
+1:02:02.372100
50.2p
120
Peter Lingman
Sunderby SK
2:51:13.1027200
+1:02:48.376700
49.9p
121
Holger Jakobsson
Korpen Övertorneå
2:51:38.1029700
+1:03:13.379200
49.8p
122
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:53:33.1041200
+1:05:08.390700
49.2p
123
Lars Hortlund
Älvsby IF SK
2:54:16.1045500
+1:05:51.395000
48.9p
124
Erik Jonsson
Älvsby IF SK
2:54:18.1045700
+1:05:53.395200
48.9p
125
Sture Sundberg
Skellefteå XC
2:55:09.1050800
+1:06:44.400300
48.6p
126
Matts Engvall
Bodens SK
2:55:52.1055100
+1:07:27.404600
48.4p
127
Thorbjörn Johansson
Skellefteå SK
2:56:00.1055900
+1:07:35.405400
48.4p
128
Jan-Erik Eliasson
IFK Kiruna
2:56:18.1057700
+1:07:53.407200
48.3p
129
Daniel Kempe
Skellefteå SK
2:57:47.1066600
+1:09:22.416100
47.8p
130
Johan Burström
Kågedalens SK
2:57:57.1067600
+1:09:32.417100
47.8p
131
Fredrik Säfström
Luleå
2:58:04.1068300
+1:09:39.417800
47.8p
132
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:59:21.1076000
+1:10:56.425500
47.4p
133
Jörgen Brunström
Bodens SK
3:00:47.1084600
+1:12:22.434100
47.0p
134
Göran Berglund
Luleå
3:01:44.1090300
+1:13:19.439800
46.7p
135
Simon Eriksson
Avans SK
3:02:03.1092200
+1:13:38.441700
46.6p
136
Ove Nygren
Piteå Elit SK
3:02:39.1095800
+1:14:14.445300
46.4p
137
Mikael Cylvén
Luleå
3:02:47.1096600
+1:14:22.446100
46.4p
138
Kenneth Nilsson
Lkab FF
3:02:52.1097100
+1:14:27.446600
46.4p
139
Johan Nyström
Axa SC
3:04:38.1107700
+1:16:13.457200
45.9p
140
Tommy Bergström
Bodens SK
3:04:50.1108900
+1:16:25.458400
45.8p
141
Lorenz Eriksson
No Club
3:05:10.1110900
+1:16:45.460400
45.7p
142
Anders Franzén
Strömnäs GIF
3:06:11.1117000
+1:17:46.466500
45.4p
143
Mikael Vikström
Strömnäs GIF
3:08:14.1129300
+1:19:49.478800
44.9p
144
Kjell Mörtberg
Axa SC
3:15:04.1170300
+1:26:39.519800
43.2p
145
Roger Norin
Vittjärvs IK
3:16:14.1177300
+1:27:49.526800
42.9p
146
Lars Clausén
Smedsbyns IF
3:16:59.1181800
+1:28:34.531300
42.7p
147
Bernhard Hjulfors
No Club
3:39:48.1318700
+1:51:23.668200
37.8p
148
Olof Medman
Sattajärvi IF
3:40:12.1321100
+1:51:47.670600
37.8p
149
Ulf Burström
Piteå Elit SK
3:45:40.1353900
+1:57:15.703400
36.8p
149
Fredrik Burström
Piteå Elit SK
3:45:40.1353900
+1:57:15.703400
36.8p
151
Peter Johansson
Överkalix IF
3:49:41.1378000
+2:01:16.727500
36.1p
152
Andreas Engström
Skellefteå SK
3:51:59.1391800
+2:03:34.741300
35.7p
-
Martin Bergvall
Strömnäs GIF
23:59:58.8639700
-
Jonas Majala
Luleå
23:59:58.8639700
-
Sebastian Burström
Piteå Elit SK
23:59:58.8639700
-
Andreas Ehlis
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Marcus Look
Studentidrott
23:59:58.8639700
-
Görgen Segerlund
Kukkola IF
23:59:58.8639700
-
Michael Cederberg
Luleå
23:59:59.8639800
-
Claes Lundström
Skellefteå XC
23:59:59.8639800
-
Robert Bergenstråle
Luleguttene
23:59:59.8639800
-
Petter Särkijärvi
Pajala IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)