Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
AXA Ski Marathon
2017-01-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Johansson
Ryda SK
1:58:04.708300
79.0p
2
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:59:06.714500
+1:02.6100
78.2p
3
Rickard Noberius
Falu IK
2:00:01.720000
+1:57.11600
77.5p
4
Ragnar Crona
Volvo IF
2:00:36.723500
+2:32.15100
77.1p
5
Carl Troedsson
Stockholms RK
2:00:43.724200
+2:39.15800
77.0p
6
Anders Holmer
Stockholms RK
2:04:29.746800
+6:25.38400
74.3p
7
Lars Åkerman
Älvdalens IF SK
2:04:43.748200
+6:39.39800
74.2p
8
Björn Haring
Ccc1000
2:05:09.750800
+7:05.42400
73.9p
9
Magnus Hamp
IK Stern
2:06:31.759000
+8:27.50600
73.0p
10
Stefan Johansson
Yuppie Ski Club
2:07:23.764200
+9:19.55800
72.4p
11
Per Erik Jensen
Norway
2:07:42.766100
+9:38.57700
72.2p
12
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:07:54.767300
+9:50.58900
72.1p
13
Mikael Magnusson
Nybro Ski
2:08:42.772100
+10:38.63700
71.6p
14
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
2:08:59.773800
+10:55.65400
71.4p
15
Peter Thunvall
Föreningen IKJ Haninge
2:11:46.790500
+13:42.82100
69.7p
16
Stefan Mennborg
IK Hakarpspojkarna
2:12:18.793700
+14:14.85300
69.3p
17
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:12:27.794600
+14:23.86200
69.3p
18
Fredrik Erixon
Ccc1000
2:13:46.802500
+15:42.94100
68.5p
19
Kristian Strandell
Lerdala IF
2:13:52.803100
+15:48.94700
68.4p
20
Jörgen Kanto
Karlslunds IF SF
2:13:52.803100
+15:48.94700
68.4p
21
Magnus Nygren
Axa SC
2:14:33.807200
+16:29.98800
68.0p
22
Anders Lindroos
Axa SC
2:15:26.812500
+17:22.104100
67.5p
23
Tomas Helldén
träningskonsulten sports club
2:15:45.814400
+17:41.106000
67.3p
24
Julius Hefte
Åkersberga SK
2:15:50.814900
+17:46.106500
67.3p
25
Lennart Romin
Gävle SK
2:16:01.816000
+17:57.107600
67.2p
26
Pär Hedén
Naprapat Walle Skidklubb
2:16:23.818200
+18:19.109800
67.0p
27
Tommy Vikman
Gimo IF SK
2:17:03.822200
+18:59.113800
66.6p
28
Björn Boström
Järbo IF
2:17:27.824600
+19:23.116200
66.4p
29
Johan Höjskeld
Grava SK
2:17:38.825700
+19:34.117300
66.3p
30
Jonas Strandell
Vassunda IF
2:17:41.826000
+19:37.117600
66.3p
31
Martin Höglund
Sundbybergs IK
2:17:48.826700
+19:44.118300
66.2p
32
Niklas Hedberg
Naprapat Walle Skidklubb
2:17:50.826900
+19:46.118500
66.2p
33
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
2:17:53.827200
+19:49.118800
66.2p
34
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:18:00.827900
+19:56.119500
66.1p
35
Rickard Lindholm
Axa SC
2:18:02.828100
+19:58.119700
66.1p
36
Christian Haar
Axa SC
2:19:32.837100
+21:28.128700
65.3p
37
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
2:19:51.839000
+21:47.130600
65.1p
38
Espen Trældal
Axa SC
2:20:13.841200
+22:09.132800
64.9p
39
Henrik Dahlen
Axa SC
2:20:27.842600
+22:23.134200
64.8p
40
Peter Gustafsson
Sälens IF
2:20:42.844100
+22:38.135700
64.7p
41
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:20:58.845700
+22:54.137300
64.5p
42
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:21:07.846600
+23:03.138200
64.5p
43
Mattias Svärd
Gävle SK
2:22:26.854500
+24:22.146100
63.8p
44
Håkan Sandahl
Axa SC
2:22:50.856900
+24:46.148500
63.6p
45
Jonas Albäck
Årsunda IF
2:23:26.860500
+25:22.152100
63.3p
46
Stefan Högman
Turebergs IF
2:23:27.860600
+25:23.152200
63.3p
47
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:25:22.872100
+27:18.163700
62.3p
48
Nicklas Bergström
Täby OK
2:26:02.876100
+27:58.167700
62.0p
49
Johan Colliander
Häverödals SK
2:26:59.881800
+28:55.173400
61.6p
50
Magnus Litzen
Axa SC
2:27:07.882600
+29:03.174200
61.5p
51
Niclas Ward
Mälarö SOK
2:28:37.891600
+30:33.183200
60.8p
52
Rickard Molin
Naprapat Walle Skidklubb
2:30:07.900600
+32:03.192200
60.1p
53
Markus Qvarnström
IK Hakarpspojkarna
2:30:25.902400
+32:21.194000
60.0p
54
Tony Petäjä
IFK Helsingborg
2:30:28.902700
+32:24.194300
60.0p
55
Henrik Pettersson
Axa SC
2:30:29.902800
+32:25.194400
60.0p
56
Magnus Skärhem
Domnarvets GOIF
2:30:35.903400
+32:31.195000
59.9p
57
Johan Stens
Kvarnsvedens GOIF SK
2:30:39.903800
+32:35.195400
59.9p
58
Ulrik Schäfer
Ufk
2:31:33.909200
+33:29.200800
59.5p
59
Thomas Berggren
Falu IK
2:31:44.910300
+33:40.201900
59.4p
60
Christer Alm
Karlslunds IF SF
2:32:33.915200
+34:29.206800
59.1p
61
Robert Johansson
Främmestads IK
2:33:10.918900
+35:06.210500
58.8p
62
Mattias Wikström
Karlslunds IF SF
2:33:35.921400
+35:31.213000
58.6p
63
Nichlas Aldén
Sundbybergs IK
2:33:46.922500
+35:42.214100
58.5p
64
Lars Persson
Nacka Värmdö SK
2:33:51.923000
+35:47.214600
58.5p
65
David Klint
Orsa SK
2:34:19.925800
+36:15.217400
58.3p
66
Magnus Odéen Sahlberg
Trönö IK
2:35:53.935200
+37:49.226800
57.7p
67
Mikael Åström
Ronneby OK
2:36:46.940500
+38:42.232100
57.3p
68
Mikael Gelin
Bålsta SK
2:36:50.940900
+38:46.232500
57.3p
69
Andreas Öberg
Hybo AIK
2:37:41.946000
+39:37.237600
56.9p
70
Robert Johansson
Karlslunds IF SF
2:38:08.948700
+40:04.240300
56.7p
71
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
2:40:21.962000
+42:17.253600
55.9p
72
Andreas Avedal
Axa SC
2:42:40.975900
+44:36.267500
55.0p
73
Pierre Björkli
Borås SK
2:43:43.982200
+45:39.273800
54.6p
74
Mats Svensson
ASK Växjö
2:43:50.982900
+45:46.274500
54.6p
75
Claes Skoglöf
Gräftåvallens SK
2:45:04.990300
+47:00.281900
54.1p
76
Hans Johansson
Kiruna X-country IF
2:45:28.992700
+47:24.284300
54.0p
77
Magnus Dahlin
Turebergs IF
2:45:55.995400
+47:51.287000
53.8p
78
Patrik Clasén
Saléns IF
2:47:31.1005000
+49:27.296600
53.2p
79
Johannes Jögi
Nacka Värmdö SK
2:49:00.1013900
+50:56.305500
52.7p
80
Chrostopher Maurie
Söderhamns SK
2:49:31.1017000
+51:27.308600
52.5p
81
Peter Forsling
Norabygdens SK
2:49:42.1018100
+51:38.309700
52.5p
82
Thomas Riggers
Axa SC
2:49:48.1018700
+51:44.310300
52.4p
83
Anders Degselius
Turebergs IF
2:49:55.1019400
+51:51.311000
52.4p
84
Jonas Wahlberg
Väse SK
2:50:47.1024600
+52:43.316200
52.1p
85
Hans Westgren Werner
IK Stern
2:51:14.1027300
+53:10.318900
52.0p
86
Mikael Ekvall
Karlslunds IF SF
2:52:32.1035100
+54:28.326700
51.5p
87
Peter Triumf
Täby IS SK
2:52:56.1037500
+54:52.329100
51.4p
88
Dennis Larsson
Axa SC
2:53:26.1040500
+55:22.332100
51.2p
89
Anders Alderbrant
Hammarby IF SF
2:54:25.1046400
+56:21.338000
50.9p
90
Kristoffer Sjölin
Karlslunds IF SF
2:54:32.1047100
+56:28.338700
50.9p
91
Mathias Lundgren
Axa SC
2:56:06.1056500
+58:02.348100
50.4p
92
Jonas Wessel
Axa SC
2:58:45.1072400
+1:00:41.364000
49.6p
93
Hans Karlsson
Strömtorps IK
2:59:15.1075400
+1:01:11.367000
49.4p
94
Jörgen Nilsson
FK Åsen
3:00:32.1083100
+1:02:28.374700
49.0p
95
Emil Lagerqvist
ASK Växjö
3:04:27.1106600
+1:06:23.398200
47.9p
96
Mats Pettersson
IFK Mora SK
3:08:04.1128300
+1:10:00.419900
46.9p
97
Kari Alanen
Älvdalens IF SK
3:10:07.1140600
+1:12:03.432200
46.3p
98
Henrik Lundberg
Axa SC
3:14:58.1169700
+1:16:54.461300
45.1p
99
Mikael Bykvist
Alta
3:17:27.1184600
+1:19:23.476200
44.5p
100
Magnus Andersson
Karlslunds IF SF
3:17:39.1185800
+1:19:35.477400
44.4p
101
Johan Larsson
Karlslunds IF SF
3:28:41.1252000
+1:30:37.543600
41.9p
-
Mattias Qvarnström
Lekeryd-Svarttorps SK
23:59:58.8639700
-
Johan Olsson
IFK Helsingborg
23:59:58.8639700
-
Daniel Palm
Älvdalens IF SK
23:59:58.8639700
-
Johan Korsvik
Junosuando IK
23:59:59.8639800
-
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Magnus Carlsson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
Dan Eriksson
Älvdalens IF SK
23:59:59.8639800
-
Ambjörn Lannergård
Lidköpings VSK
23:59:59.8639800
-
Peter Jacobson
Q-Med FF
23:59:59.8639800
-
Henrik Ejderholm
Ufk
23:59:59.8639800
-
Martin Eriksson
Lima IF
23:59:59.8639800
-
Mikael Erlandsson
Magra IS
23:59:59.8639800
-
Robert Berntsson
Ljungskile FK
23:59:59.8639800
-
Henrik Andersson
Accenture IF
23:59:59.8639800
-
Magnus Blom
Söderhamns SK
23:59:59.8639800
-
Philip Sköld
IFK Lidingö SOK
23:59:59.8639800
-
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
23:59:59.8639800
-
Ivo Betten
Axa SC
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)