Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2017-02-11
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Nilsson
Naprapat Walle SK
2:10:07.780600
71.3p
2
Hans Daniels
Malungs IF
2:16:16.817500
+6:09.36800
67.2p
3
Nils-Göran Berglund
Näshulta GoIF
2:24:59.869800
+14:52.89100
62.0p
4
Arne Petersson
Edsbyns SK
2:26:24.878300
+16:17.97600
61.3p
5
Lasse Johansson
Eds SK
2:28:02.888100
+17:55.107400
60.4p
6
Christer Erstadius
IF Spirit Idrottsförening
2:30:09.900800
+20:02.120100
59.3p
7
Lars Ericson
Malungs IF
2:31:18.907700
+21:11.127000
58.8p
8
Ove Storm
Eds SK
2:33:38.921700
+23:31.141000
57.7p
9
Anders Björkman
IK Jarl Rättvik
2:34:44.928300
+24:37.147600
57.1p
10
Dan Larsson
IK Jarl Rättvik / Perbellum ss
2:35:23.932200
+25:16.151500
56.8p
11
Per-Olof Johansson
Nynäs IK
2:36:42.940100
+26:35.159400
56.3p
12
Bo Fredriksson
Sundborns GoIF
2:37:12.943100
+27:05.162400
56.0p
13
Christer Hördell
Stockholms RK
2:38:46.952500
+28:39.171800
55.3p
14
Tom Berghäll
Stockholms RK
2:39:22.956100
+29:15.175400
55.1p
15
Mats Bergqvist
Falu IK / Falu IK
2:40:45.964400
+30:38.183700
54.5p
16
Kjell Berglund
Mälarö SOK
2:40:58.965700
+30:51.185000
54.4p
17
Jan Lund
Orsa SK
2:41:16.967500
+31:09.186800
54.3p
18
Lennart Hägg
Hofors AIF
2:42:00.971900
+31:53.191200
54.0p
19
Peter Björklund
Dala XC Ski Team Klubb
2:44:03.984200
+33:56.203500
53.1p
20
Jonas Holfve
Brudpiga RK
2:46:26.998500
+36:19.217800
52.2p
21
Mats Rapp
SK Leksand / sk Leksand
2:46:27.998600
+36:20.217900
52.2p
22
Jürgen Schweizer
WAAKE
2:47:23.1004200
+37:16.223500
51.8p
23
Bo Eriksson
Storviks IF
2:48:47.1012600
+38:40.231900
51.3p
24
Lars Englund
Järla Orientering
2:48:58.1013700
+38:51.233000
51.3p
25
Niklas Blomqvist
Dala XC Ski Team Klubb
2:50:21.1022000
+40:14.241300
50.7p
26
Paul Jonasson
Svegs IK
2:50:36.1023500
+40:29.242800
50.7p
27
Lennart Hävren
Tullinge SK
2:50:54.1025300
+40:47.244600
50.5p
28
Lennart Klingberg
IFK Helsingborg / Lennart Klingberg Future AB
2:54:58.1049700
+44:51.269000
49.1p
29
Ragnar Nilsson
Navåsens FK
2:55:53.1055200
+45:46.274500
48.8p
30
Allan Johansson
Telia IoFF
2:56:56.1061500
+46:49.280800
48.5p
31
Sven-Olov Andersson
Orsa SK
2:59:09.1074800
+49:02.294100
47.7p
32
Dan Sjölander
IK Stern
3:00:45.1084400
+50:38.303700
47.2p
33
Lars Degerheim
HUDDINGE
3:03:00.1097900
+52:53.317200
46.5p
34
Gunnar Franzon
Dalarnas Försäkringsbolags IF
3:03:53.1103200
+53:46.322500
46.3p
35
Rune Gerdtman
Vingåkers OK
3:04:59.1109800
+54:52.329100
45.9p
36
Ulf Richardson
Stavnäs IK
3:06:54.1121300
+56:47.340600
45.4p
37
Sten Svangren
Öje IF
3:09:23.1136200
+59:16.355500
44.6p
38
Onni Kolström
HORDA
3:18:08.1188700
+1:08:01.408000
42.3p
39
Klas Roudén
Mälarö SOK
3:22:05.1212400
+1:11:58.431700
41.3p
40
Lars-Erik Larsson
Arlanda SK
3:26:00.1235900
+1:15:53.455200
40.4p
41
Karl-Erik Hagström
Tunafors SK
3:28:09.1248800
+1:18:02.468100
39.9p
42
Jan Malm
IK Stern
3:32:39.1275800
+1:22:32.495100
38.9p
43
Egil Friestad
IF Ski Team Skåne
3:34:15.1285400
+1:24:08.504700
38.6p
44
Leif Lindman
ECKERÖ ÅLAND
3:34:30.1286900
+1:24:23.506200
38.5p
45
Sören Eriksson
Nynäs IK
3:47:56.1367500
+1:37:49.586800
35.9p
-
Anders Rudolfsson
Lidingö
23:59:59.8639800
-
Jan Hagelbrand
Åmåls OK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)