Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2017-02-11
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 45
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:57:17.703600
81.9p
2
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:08:23.770200
+11:06.66500
72.6p
3
Stefan Wiklund
Sundbybergs IK
2:08:31.771000
+11:14.67300
72.5p
4
Thomas Ek
Hvetlanda sk
2:09:45.778400
+12:28.74700
71.6p
5
Fredrik Erixon
DJURSHOLM
2:09:52.779100
+12:35.75400
71.5p
6
Jari Jussi
Gävle SK
2:10:03.780200
+12:46.76500
71.4p
7
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:10:16.781500
+12:59.77800
71.2p
8
Mats Löfgren
Rembo IK
2:12:38.795700
+15:21.92000
69.6p
9
Patrik Lehtonen
JOMALA
2:14:00.803900
+16:43.100200
68.6p
10
Peter Larsson
Nacka Värmdö SK
2:14:01.804000
+16:44.100300
68.6p
11
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:14:40.807900
+17:23.104200
68.2p
12
Håkan Sandahl
Axa SC
2:15:13.811200
+17:56.107500
67.8p
13
Dan Sundgren
Stockholms RK
2:15:21.812000
+18:04.108300
67.8p
14
Svante Sundholm
Nacka Värmdö SK
2:15:32.813100
+18:15.109400
67.6p
15
Tomas Berg
Norrbärke SK
2:16:05.816400
+18:48.112700
67.3p
16
David Söderström
Sundbybergs IK
2:18:29.830800
+21:12.127100
65.8p
17
Mikael Lindkvist
Nacka Värmdö SK
2:18:56.833500
+21:39.129800
65.5p
18
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
2:19:22.836100
+22:05.132400
65.2p
19
Jonas Hagberg
Kristinehamns OK
2:19:32.837100
+22:15.133400
65.1p
20
Kenneth Nybohm
Sundbybergs IK
2:19:32.837100
+22:15.133400
65.1p
21
Erik Larsson
Domnarvets GOIF
2:19:44.838300
+22:27.134600
65.0p
22
Henrik Nyström
Avesta OK / Avesta OK
2:19:50.838900
+22:33.135200
65.0p
23
David Wijk
Högbo GIF
2:20:48.844700
+23:31.141000
64.4p
24
Magnus Carlander
Skogsbygdens IF
2:21:15.847400
+23:58.143700
64.1p
25
Lars Gustafsson
Stockholms RK
2:24:12.865100
+26:55.161400
62.5p
26
Robert Andersson
Baggetorps IF
2:24:32.867100
+27:15.163400
62.3p
27
Andreas Johansson
Bålsta SK
2:24:51.869000
+27:34.165300
62.1p
28
Oscar Johansson
Kimstad GOIF
2:24:53.869200
+27:36.165500
62.1p
29
Christer Nordberg
Göteborg-Majorna OK
2:25:20.871900
+28:03.168200
61.8p
30
Per-Olof Persson
Norrbärke SK
2:25:55.875400
+28:38.171700
61.5p
31
Per Nordahl
Domnarvets GOIF
2:26:30.878900
+29:13.175200
61.2p
32
Ulf Gezelius
LIDINGÖ
2:26:31.879000
+29:14.175300
61.2p
33
Lars Persson
Nacka Värmdö SK / Nacka Värmdö SK
2:28:06.888500
+30:49.184800
60.4p
34
Per Guvå
Axa SC
2:28:43.892200
+31:26.188500
60.1p
35
Julius Hefte
Åkersberga SK / Åkersberga SK
2:29:04.894300
+31:47.190600
59.9p
36
Marcus Markström
Åkersberga SK
2:29:04.894300
+31:47.190600
59.9p
37
Henrik Jalkenäs
Dala XC Ski Team Klubb
2:29:16.895500
+31:59.191800
59.8p
38
Lars Ahlbom
HÖGSÄTER
2:29:17.895600
+32:00.191900
59.8p
39
Mattias Lövemark
ABB IF Västerås
2:30:11.901000
+32:54.197300
59.3p
40
Magnus Granlund
FM Mattsson Sport och FK
2:30:24.902300
+33:07.198600
59.2p
41
Micael Lindgren
Storvreta IK / Storvreta IK
2:30:36.903500
+33:19.199800
59.1p
42
Daniel Johansson
Högbo GIF
2:30:53.905200
+33:36.201500
59.0p
43
Gert Nestler
IFK Mora SK
2:32:51.917000
+35:34.213300
58.0p
44
Magnus Dahlin
Turebergs IF
2:33:22.920100
+36:05.216400
57.8p
45
Stefan Stridh
Valbo AIF
2:33:59.923800
+36:42.220100
57.5p
46
Simon Gunnarsson
IK Stern / IK Stern
2:34:04.924300
+36:47.220600
57.5p
47
Janne Skarner
Clas Ohlsson Idrotts Fritidsförening
2:36:34.939300
+39:17.235600
56.3p
48
Fredric Dahlgren
Svaide Roma SOK
2:36:42.940100
+39:25.236400
56.3p
49
Calle Bohman
Hellas Orientering
2:37:30.944900
+40:13.241200
55.9p
50
Tommy Petersson
Nybro Skidklubb
2:37:36.945500
+40:19.241800
55.9p
51
Anders Degselius
Turebergs IF
2:39:47.958600
+42:30.254900
54.9p
52
Jon Malmsten
HÄGERSTEN
2:40:12.961100
+42:55.257400
54.7p
53
Patrik Falk
BORLÄNGE
2:41:41.970000
+44:24.266300
54.1p
54
Niklas Häggström
Axa SC
2:41:48.970700
+44:31.267000
54.1p
55
Håkan Persson
IFK Mora SK
2:42:33.975200
+45:16.271500
53.8p
56
Bengt Nääs
MORA
2:42:52.977100
+45:35.273400
53.6p
57
Casper Wakefield
CHARLOTTENLUND
2:43:52.983100
+46:35.279400
53.2p
58
Torbjörn Norlund
Karlslunds IF SF
2:46:07.996600
+48:50.292900
52.3p
59
Fredrik Zetterlund
Axa SC
2:46:28.998700
+49:11.295000
52.2p
60
Fredrik Enquist
Axa SC
2:46:47.1000600
+49:30.296900
52.1p
61
Roger Gerdvall
Östansjö SK
2:47:06.1002500
+49:49.298800
52.0p
62
Erik Bark
Bjursås IK
2:48:31.1011000
+51:14.307300
51.4p
63
Peter Joelsson
Enköpings AIF
2:49:43.1018200
+52:26.314500
51.0p
64
Fredrik Asplund
IFK Mariefred
2:50:13.1021200
+52:56.317500
50.8p
65
Mårten Nilsson
Ufk
2:50:31.1023000
+53:14.319300
50.7p
66
Torkel Gustafsson
BORÅS
2:51:46.1030500
+54:29.326800
50.2p
67
Krister Abramsson
Hofors AIF
2:53:55.1043400
+56:38.339700
49.5p
68
Ralf Knahpe
MARIEHAMN
2:55:42.1054100
+58:25.350400
48.9p
69
Tony Eriksson
Norrbärke SK
2:57:56.1067500
+1:00:39.363800
48.1p
70
Andreas Sjöberg
Dalregementets IF
2:59:37.1077600
+1:02:20.373900
47.6p
71
Mats Solman
Team Sutterqvist
2:59:48.1078700
+1:02:31.375000
47.5p
72
Staffan Bengtz
ÅLAND
3:01:20.1087900
+1:04:03.384200
47.0p
73
Jens Vahlquist
Axa SC
3:04:29.1106800
+1:07:12.403100
46.1p
74
Lennart Lindström
Gävle SK
3:05:38.1113700
+1:08:21.410000
45.7p
75
Peder Wikström
Gustafs GoIF
3:08:38.1131700
+1:11:21.428000
44.9p
76
Johan Larsson
Karlslunds IF SF
3:10:56.1145500
+1:13:39.441800
44.2p
77
Edvard Brinck
Ericsson Stockholm
3:11:57.1151600
+1:14:40.447900
43.9p
78
Lars Lindqvist
IKJ Haninge
3:15:00.1169900
+1:17:43.466200
43.1p
79
Mathias Elenius
ABB IF Västerås
3:15:29.1172800
+1:18:12.469100
43.0p
80
Magnus Wiktorsson
Axa SC
3:15:53.1175200
+1:18:36.471500
42.9p
81
Linus Elmgren
Vendelsögruppen
3:16:47.1180600
+1:19:30.476900
42.7p
82
Andreas Sundbom
Åkersberga SK
3:18:14.1189300
+1:20:57.485600
42.3p
83
Michael Schibbye
Acando
3:19:20.1195900
+1:22:03.492200
42.0p
84
Joakim Rasiwala
DANDERYD
3:26:50.1240900
+1:29:33.537200
40.2p
85
Joakim Håkansson
STOCKHOLM
3:29:45.1258400
+1:32:28.554700
39.6p
86
Roger Karlsson
Team Sutterqvist
3:44:43.1348200
+1:47:26.644500
36.5p
87
Jonas Linnerberg
Orsa SK
3:47:10.1362900
+1:49:53.659200
36.0p
-
Johan Olaison
Eksjö SOK
23:59:58.8639700
-
Kari Alanen
Älvdalens IF SK
23:59:59.8639800
-
Patrick Nyman
Brandkårens IK
23:59:59.8639800
-
Magnus Carlsson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
Stefan Carlen
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
Robert Lundgren
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
Jörgen Borgert
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Donny Långström
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Göran Westman
Turebergs IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)