Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Maserloppet
2004-01-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Anna Danielsson
Korsnäs IF SK
1:17:44.466300
66.3p
2
Sally Cunningham
Mora Folkhögskola
1:20:42.484100
+2:58.17700
63.8p
3
Sigrid Larsson
Särna SK
1:22:22.494100
+4:38.27700
62.5p
4
Sabina Hammare
Orsa SK
1:35:05.570400
+17:21.104000
54.2p
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Carina Lagerlöf
Sälens IF
1:10:43.424200
72.8p
2
Anna-Maria Mikaelsson
Forsa IF
1:10:46.424500
+3.200
72.8p
3
Sara Olsson
Malungs IF
1:16:32.459100
+5:49.34800
67.3p
4
Anna Larsson
Hagfors SF
1:16:35.459400
+5:52.35100
67.3p
5
Mimmi Jemth
Orsa SK
1:16:38.459700
+5:55.35400
67.2p
6
Lena Sundstedt
Korsnäs IF SK
1:17:47.466600
+7:04.42300
66.2p
7
Helena Nesen
Skeriol IF
1:18:13.469200
+7:30.44900
65.8p
8
Allison Mcardle
Australia
1:21:47.490600
+11:04.66300
63.0p
9
Maria Solin
IFK Mora SK
1:24:40.507900
+13:57.83600
60.8p
H 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Lars Suther
IFK Mora SK
1:01:13.367200
84.1p
2
Erik Böhlmark
IFK Mora SK
1:04:20.385900
+3:07.18600
80.1p
3
David Condradsson
Svegs IK
1:04:21.386000
+3:08.18700
80.0p
4
Oscar Bergström
Siljansnäs Skid & Löparklubb
1:09:11.415000
+7:58.47700
74.4p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mattias Svahn
IFK Mora SK
1:57:40.705900
90.0p
2
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:57:41.706000
+1
90.0p
3
Henrik Eriksson
IFK Mora SK
1:57:45.706400
+5.400
89.9p
4
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:57:47.706600
+7.600
89.9p
5
Petter Myhlback
Karlslunds IF SF
1:57:52.707100
+12.1100
89.9p
6
Rickard Andersson
IK Hakarpspojkarna
1:58:07.708600
+27.2600
89.7p
7
Conny Brink
Reijmyre IF
2:03:47.742600
+6:07.36600
85.6p
8
Toni Kinnunen
IK Jarl Rättvik
2:05:59.755800
+8:19.49800
84.1p
9
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:06:58.761700
+9:18.55700
83.4p
10
Pekka Pohjola
Motala Aif SK
2:07:05.762400
+9:25.56400
83.3p
11
Lars Pettersson
IFK Mora SK
2:07:29.764800
+9:49.58800
83.1p
12
Mikael Hagström
Häverödals IF
2:09:40.777900
+12:00.71900
81.7p
13
Peter Kindblom
Reijmyre IF
2:09:42.778100
+12:02.72100
81.7p
14
Mikael Hedh
IFK Mora SK
2:10:58.785700
+13:18.79700
80.9p
15
Christoffer Bryntesson
IK Hakarpspojkarna
2:11:30.788900
+13:50.82900
80.5p
16
Nicklas Johansson
City Wolfs SC
2:14:18.805700
+16:38.99700
78.9p
17
Fredrik Englundh
Enköpings Aif
2:14:43.808200
+17:03.102200
78.6p
18
Tobias Nylen
Brovallens IF
2:14:59.809800
+17:19.103800
78.5p
19
Janne Toivanen
Karlslunds IF SF
2:15:30.812900
+17:50.106900
78.2p
20
Robert Stein
Grebo Smk
2:16:45.820400
+19:05.114400
77.4p
21
Ola Johansson
Tanums IF
2:17:04.822300
+19:24.116300
77.3p
22
Magnus Hårde’n
Södertälje IF
2:18:32.831100
+20:52.125100
76.4p
23
Leon Spiller
Falun Borlänge SK
2:18:59.833800
+21:19.127800
76.2p
24
Martin Eriksson
Lima IF
2:24:00.863900
+26:20.157900
73.5p
25
Urban Ahlqvist
Surahammars SOK
2:24:54.869300
+27:14.163300
73.1p
26
Daniel Johansson
Boxholm-Ekeby SK
2:26:42.880100
+29:02.174100
72.2p
27
Jonas Andersson
Falu IK
2:29:25.896400
+31:45.190400
70.9p
28
Erik Brittus
Sågmyra SK
2:31:31.909000
+33:51.203000
69.9p
29
Mattias Prohs
Kvarnsvedens GOIF SK
2:34:23.926200
+36:43.220200
68.6p
30
Anders Hvittfeldt
IFK Mora SK
2:39:48.958700
+42:08.252700
66.3p
31
Magnus Norén
Envikens IF Sverige
2:39:52.959100
+42:12.253100
66.2p
32
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:41:28.968700
+43:48.262700
65.6p
33
Staffan Dickfors
Krylbo OK
2:41:51.971000
+44:11.265000
65.4p
34
Lars-Olof Jönsson
Malungs IF
2:42:18.973700
+44:38.267700
65.3p
35
Per Lif
Sälens IF
2:46:08.996700
+48:28.290700
63.7p
36
Daniel Andersson
Öje IF
2:46:46.1000500
+49:06.294500
63.5p
37
Eric Karlefeldt
Kvarnsvedens GOIF SK
2:56:11.1057000
+58:31.351000
60.1p
38
Johan Bergsten
Sogeti IF
3:07:18.1123700
+1:09:38.417700
56.5p
39
Mikael Carlsson
Sågmyra SK
3:08:25.1130400
+1:10:45.424400
56.2p
40
David Lifmark
Falu IK
3:29:16.1255500
+1:31:36.549500
50.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan Lindkvist
IFK Mora SK
2:09:41.778000
81.7p
2
Ronny Halvarsson
IFK Mora SK
2:15:08.810700
+5:27.32600
78.4p
3
Håkan Olander
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:17:29.824800
+7:48.46700
77.0p
4
Thomas Wallinder
City Wolfs SC
2:20:16.841500
+10:35.63400
75.5p
5
Dan Andersen
IK Jarl Rättvik
2:23:12.859100
+13:31.81000
74.0p
6
Torbjörn Eriksson
IFK Mora SK
2:25:14.871300
+15:33.93200
72.9p
7
Jan Larsson
Hagfors SF
2:41:07.966600
+31:26.188500
65.7p
8
Magnus Danielsson
Ockelbo SK
2:41:29.968800
+31:48.190700
65.6p
9
Mats Lövgren
Rembo IK
2:41:50.970900
+32:09.192800
65.4p
10
Jan Mohlin
Orsa SK
2:42:27.974600
+32:46.196500
65.2p
11
Harri Ketonen
Brovallens IF
2:43:33.981200
+33:52.203100
64.8p
12
Åke Lissmats
IK Jarl Rättvik
2:44:23.986200
+34:42.208100
64.4p
13
Kenneth Stenqvist
Domnarvets GOIF
2:44:39.987800
+34:58.209700
64.3p
14
Lars Gunnarsson
Malungs IF
2:49:24.1016300
+39:43.238200
62.5p
15
Staffan Larsson
Svanesunds GOIF
3:12:30.1154900
+1:02:49.376800
55.0p
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tommy Jönsson
IFK Mora SK
2:14:19.805800
78.8p
2
Per Lagerfelt
IK Rex
2:16:50.820900
+2:31.15000
77.4p
3
Jan-Olof Löfgren
Vasaloppsklubben Hedemora
2:24:38.867700
+10:19.61800
73.2p
4
Per Håkansson
Malungs IF
2:24:45.868400
+10:26.62500
73.2p
5
Håkan Karlsson
Granbergsdals IF
2:24:50.868900
+10:31.63000
73.1p
5
Mikael Johansson
Orsa SK
2:25:27.872600
+11:08.66700
72.8p
6
Mikael Slotte
Sågmyra SK
2:28:57.893600
+14:38.87700
71.1p
7
Patrik Thuresson
Lima IF
2:29:42.898100
+15:23.92200
70.7p
8
Lars-Åke Dickfors
Krylbo OK
2:29:51.899000
+15:32.93100
70.7p
9
Lennart Brunberg
Stora Tuna IK SK
2:31:32.909100
+17:13.103200
69.9p
10
Ulf Sand
IFK Lidingö SOK
2:32:17.913600
+17:58.107700
69.5p
11
Paul Danielsson
Vasaloppsklubben Hedemora
2:34:28.926700
+20:09.120800
68.6p
12
Lars Hagrot
Sundbybergs IK
2:34:32.927100
+20:13.121200
68.5p
13
Nils-Olov Andersson
Falu IK
2:36:38.939700
+22:19.133800
67.6p
14
Lars Ericson
Malungs IF
2:36:40.939900
+22:21.134000
67.6p
15
Lars Viktorsson
IFK Mora SK
2:41:49.970800
+27:30.164900
65.4p
16
Samuel Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:44:06.984500
+29:47.178600
64.5p
17
Lars Ihlar
Dala-Järna IK
2:47:11.1003000
+32:52.197100
63.3p
18
Johan Öckerman
No Club
2:50:17.1021600
+35:58.215700
62.2p
19
Hans Josefsson
Krylbo OK
2:50:42.1024100
+36:23.218200
62.0p
20
Jari Kuvisto
Hällefors SK
2:55:03.1050200
+40:44.244300
60.5p
21
Sven-Gustav Dahlberg
IK Jarl Rättvik
2:57:04.1062300
+42:45.256400
59.8p
22
Tomas Sundqvist
OK Kåre
2:57:17.1063600
+42:58.257700
59.7p
23
Jan Banck
Stora Tuna IK SK
2:59:13.1075200
+44:54.269300
59.1p
24
Björn Thorén
Brottby SK
3:01:37.1089600
+47:18.283700
58.3p
25
Christer Lind
Leksands SK
3:26:23.1238200
+1:12:04.432300
51.3p
26
Mats Larsson
Volvo FF Köping
3:31:35.1269400
+1:17:16.463500
50.1p
27
Roland Dahlqvist
Hällefors SK
4:14:30.1526900
+2:00:11.721000
41.6p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
1:10:46.424500
72.8p
2
Sven Larsson
Särna SK
1:15:50.454900
+5:04.30300
67.9p
3
Uno Bergström
Siljansnäs Skid & Löparklubb
1:23:11.499000
+12:25.74400
61.9p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Brunberg
Stora Tuna IK SK
2:34:24.926300
68.6p
2
Jonas Nilsson
Norrfjärdens IF
2:36:55.941400
+2:31.15000
67.5p
3
Per-Erik Fogel
OK Kåre
2:47:56.1007500
+13:32.81100
63.1p
4
Erik Åberg
Korsnäs IF SK
2:51:00.1025900
+16:36.99500
61.9p
5
Jesper Nilsson
Norrfjärdens IF
2:51:07.1026600
+16:43.100200
61.9p
6
Bjarne Andersson
Ek SK
2:51:43.1030200
+17:19.103800
61.7p
7
Mats Fredriksson
Malungs IF
2:54:45.1048400
+20:21.122000
60.6p
8
Jan Erlandsson
Jale IF
2:57:49.1066800
+23:25.140400
59.6p
9
Mats Engman
No Club
2:59:43.1078200
+25:19.151800
58.9p
10
Magnus Skärhem
Åtvidabergs IF
2:59:51.1079000
+25:27.152600
58.9p
11
Leif Erlandsson
Jale IF
3:01:15.1087400
+26:51.161000
58.4p
12
Stefan Palander
Söderby-Karls IF
3:01:22.1088100
+26:58.161700
58.4p
13
Johan Alexandersson
Linköpings SK
3:02:12.1093100
+27:48.166700
58.1p
14
Johan Viktorsson
Granbergsdals IF
3:04:46.1108500
+30:22.182100
57.3p
15
Per-Erik Axelsson
Mora Trä SK
3:04:48.1108700
+30:24.182300
57.3p
16
Johan Fahlberg
Volvo FF Köping
3:06:02.1116100
+31:38.189700
56.9p
17
Hans Åberg
Riddarnas IF
3:06:46.1120500
+32:22.194100
56.7p
18
Marcus Hubrecht
No Club
3:08:07.1128600
+33:43.202200
56.3p
19
Daniel Rudström
Ekshärads SF
3:08:32.1131100
+34:08.204700
56.2p
20
Stafanfredriksson Ifk
IFK Mora SK
3:11:43.1150200
+37:19.223800
55.2p
21
Stig Johansson
Rembo IK
3:19:00.1193900
+44:36.267500
53.2p
22
Sven-Olof Ohls
Kvarnsvedens GOIF SK
3:22:16.1213500
+47:52.287100
52.4p
23
Per Bieke
Ibm-Klubben
3:24:13.1225200
+49:49.298800
51.9p
24
Per Nilsson
Fagersta Södra IK
3:26:13.1237200
+51:49.310800
51.4p
25
Anders Liljenberg
Härdade Yngl. Fostr. SK
3:32:19.1273800
+57:55.347400
49.9p
26
Lars Håkman
Stora Tuna IK SK
3:36:34.1299300
+1:02:10.372900
48.9p
27
Fredrik Bergman
Ibm-Klubben
3:39:01.1314000
+1:04:37.387600
48.4p
28
Per Anders Norell
Stora Tuna IK SK
3:41:56.1331500
+1:07:32.405100
47.7p
29
Samuel Åberg
Östergarns IK
3:49:06.1374500
+1:14:42.448100
46.2p
30
Daniel Lindberg
No Club
3:55:35.1413400
+1:21:11.487000
45.0p
31
Ola Klinga
Sala OK
4:05:18.1471700
+1:30:54.545300
43.2p
32
Anders Lindgren
Boo IF
4:27:18.1603700
+1:52:54.677300
39.6p
33
Greger Åhlin
Boo IF
4:27:27.1604600
+1:53:03.678200
39.6p