Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bodenloppet
2016-02-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonny Nilimaa
Studentidrott
2:00:38.723700
79.6p
2
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur-Team Wolverine XC
2:00:39.723800
+1
79.6p
3
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
2:00:41.724000
+3.200
79.6p
4
Simon Sundberg
Axa SC
2:00:42.724100
+4.300
79.5p
5
Per Anders Breistrand
Luleguttene
2:00:46.724500
+8.700
79.5p
6
Thomas Svensson
I 19 IF
2:01:04.726300
+26.2500
79.2p
7
Johan Samuelsson
SK Järven
2:01:19.727800
+41.4000
79.0p
8
Mats Henriksson
Luleguttene
2:03:09.738800
+2:31.15000
77.4p
9
Albert Askengren
Visborgs OK
2:03:17.739600
+2:39.15800
77.3p
10
Marcus Look
Bodens SK
2:03:52.743100
+3:14.19300
76.8p
11
Petter Alapää
Luleguttene
2:03:54.743300
+3:16.19500
76.7p
12
Martin Bergvall
Axa SC
2:03:55.743400
+3:17.19600
76.7p
13
Hans Turtola
Överkalix IF
2:04:00.743900
+3:22.20100
76.7p
14
Niklas Zakrisson
IFK Kiruna
2:04:06.744500
+3:28.20700
76.6p
15
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:04:10.744900
+3:32.21100
76.5p
16
Alexander Linder
Kiruna X-country IF
2:05:12.751100
+4:34.27300
75.7p
17
Olof Burström
SK Järven
2:05:25.752400
+4:47.28600
75.5p
18
Markus Ranner
Luleguttene
2:06:14.757300
+5:36.33500
74.8p
19
Johan Stridsman
I 19 IF
2:07:21.764000
+6:43.40200
73.9p
20
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:07:58.767700
+7:20.43900
73.5p
21
Vidar Hågensen
Tverrelvdalen IL
2:08:00.767900
+7:22.44100
73.4p
22
Per Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:08:07.768600
+7:29.44800
73.3p
23
Andreas Nilsson
Sävast Ski Team IF
2:08:08.768700
+7:30.44900
73.3p
24
Robert Bergvall
Axa SC
2:09:06.774500
+8:28.50700
72.6p
25
Fredrik Mattsson
Försvarsmakten - Jägarbataljon
2:09:07.774600
+8:29.50800
72.6p
26
Daniel Granlund
Luleguttene
2:09:27.776600
+8:49.52800
72.3p
27
Robert Arvidsson
Norsjö SK
2:09:43.778200
+9:05.54400
72.1p
28
Anders Lundbäck
Bodens SK
2:09:53.779200
+9:15.55400
72.0p
29
Stig Aksel Opgård
Tverrelvdalen IL
2:10:54.785300
+10:16.61500
71.3p
30
Peter Uusitalo
Aapua IF
2:11:15.787400
+10:37.63600
71.0p
31
Hans Bäckström
Luleå
2:12:06.792500
+11:28.68700
70.4p
32
Mats Hedström
Luleguttene
2:12:27.794600
+11:49.70800
70.1p
33
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
2:14:02.804100
+13:24.80300
69.0p
34
Johan Scott
Aapua IF
2:14:37.807600
+13:59.83800
68.7p
35
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:16:04.816300
+15:26.92500
67.7p
36
Robin Hylander
Axa SC
2:16:41.820000
+16:03.96200
67.3p
37
Jesper Spjuth
IF Ski Team Skåne
2:17:19.823800
+16:41.100000
66.9p
38
Magnus Lundbäck
Bodens SK
2:17:49.826800
+17:11.103000
66.6p
39
Marcus Nilsson
Luleå
2:19:07.834600
+18:29.110800
65.7p
40
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:19:08.834700
+18:30.110900
65.7p
41
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:20:39.843800
+20:01.120000
64.8p
42
Jonatan Ek
Kalix SK
2:20:54.845300
+20:16.121500
64.7p
43
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:20:57.845600
+20:19.121800
64.6p
44
Magnus Berglund
Bodens SK
2:22:08.852700
+21:30.128900
63.9p
45
Jörgen Norén
Malå IF
2:23:14.859300
+22:36.135500
63.3p
46
Marcus Burström
Byske SK
2:23:19.859800
+22:41.136000
63.2p
47
Klas Lundkvist
Luleå
2:23:57.863600
+23:19.139800
62.9p
48
Thomas Mikko
OK Renen
2:24:01.864000
+23:23.140200
62.8p
49
Mats Tiensuu
Hemmingsmarks IF
2:24:24.866300
+23:46.142500
62.6p
50
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:24:29.866800
+23:51.143000
62.6p
51
Robert Bergenstråle
Luleguttene
2:25:04.870300
+24:26.146500
62.3p
52
Isac Ljungholm
Skellefteå SK
2:25:56.875500
+25:18.151700
61.8p
53
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:26:12.877100
+25:34.153300
61.6p
54
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:26:13.877200
+25:35.153400
61.6p
55
Peter Heitala
Övertorneå IF
2:26:15.877400
+25:37.153600
61.6p
56
Petter Wikström
OK Vargen
2:26:46.880500
+26:08.156700
61.3p
57
Erik Lampa
Narken IF
2:27:11.883000
+26:33.159200
61.1p
58
Jonas Johansson
Luleguttene
2:27:41.886000
+27:03.162200
60.8p
59
Krister Rosendahl
Luleguttene
2:29:33.897200
+28:55.173400
59.9p
60
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:29:42.898100
+29:04.174300
59.8p
61
Roland Törngren
Luleå
2:31:02.906100
+30:24.182300
59.1p
62
Tore Orädd
Vidsels IK
2:32:12.913100
+31:34.189300
58.5p
63
Mikael Lantto
Vittangi SK
2:32:14.913300
+31:36.189500
58.5p
64
Patric Nordin
Axa SC
2:32:16.913500
+31:38.189700
58.5p
65
Jörgen Westerlund
Hemmingsmarks IF
2:32:20.913900
+31:42.190100
58.5p
66
Patrik Stenberg
Luleå
2:32:22.914100
+31:44.190300
58.4p
67
Jan Boman
Luleå Atletklubb
2:32:23.914200
+31:45.190400
58.4p
68
Lars-Ola Marakatt
IFK Kiruna
2:32:24.914300
+31:46.190500
58.4p
69
Magnus Stålnacke
Svappavaara Aif
2:32:25.914400
+31:47.190600
58.4p
70
Per Rendahl
Bodens SK
2:34:23.926200
+33:45.202400
57.5p
71
Tobias Finnsson
Luleå
2:34:51.929000
+34:13.205200
57.3p
72
Per Troedson
Axa SC
2:35:32.933100
+34:54.209300
56.9p
73
Mattias Johansson
Jukkasjärvi IF
2:35:48.934700
+35:10.210900
56.8p
74
Erik Wallström
Luleguttene
2:37:18.943700
+36:40.219900
56.1p
75
Mattias Brännström
OK Vargen
2:37:26.944500
+36:48.220700
56.1p
76
Olle Edström
Axa SC
2:38:39.951800
+38:01.228000
55.5p
77
Rune Karlsen
Osan Skilag
2:39:13.955200
+38:35.231400
55.3p
78
Göran Segerlund
Kukkola IF
2:39:31.957000
+38:53.233200
55.1p
79
Marko Roininen
Råneå SK
2:40:18.961700
+39:40.237900
54.8p
80
Johan Svensson
Mefos IK
2:40:26.962500
+39:48.238700
54.7p
81
Mikael Lindvall
Antnäs BK
2:41:16.967500
+40:38.243700
54.4p
82
Olov Granström
Älvsby IF SK
2:41:32.969100
+40:54.245300
54.3p
83
Andreas Engvall
Bodens SK
2:41:40.969900
+41:02.246100
54.2p
84
Roger Nilsson
Byske SK
2:43:45.982400
+43:07.258600
53.4p
85
Thomas Simonsson
Bodens SK
2:44:04.984300
+43:26.260500
53.2p
86
Andreas Häggström
Hemmingsmarks IF
2:44:08.984700
+43:30.260900
53.2p
87
Einar Opgård
Tverrelvdalen IL
2:45:14.991300
+44:36.267500
52.8p
88
Nils Laestadiuus
Linköping
2:46:17.997600
+45:39.273800
52.3p
89
Rikard Rova
Jukkasjärvi IF
2:48:16.1009500
+47:38.285700
51.6p
90
Andreas Ehlis
Axa SC
2:49:52.1019100
+49:14.295300
51.0p
91
Robert Rensgard
OK Renen
2:52:37.1035600
+51:59.311800
50.0p
92
Matts Engvall
Bodens SK
2:52:43.1036200
+52:05.312400
49.9p
93
Simon Lindström Eliasson
Vattenfalls IF
2:53:34.1041300
+52:56.317500
49.6p
94
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:54:17.1045600
+53:39.321800
49.4p
95
Håkan Olovsson
Bodens SK
2:55:11.1051000
+54:33.327200
49.1p
96
Björn Wanstål
Övertorneå IF
2:57:25.1064400
+56:47.340600
48.3p
97
Urban Johansson
Kågedalens SK
2:57:42.1066100
+57:04.342300
48.2p
98
David Wikberg
Piteå Elit SK
2:58:20.1069900
+57:42.346100
48.0p
99
Jörgen Öquist
Piteå Elit SK
2:58:21.1070000
+57:43.346200
48.0p
100
Tommy Slunga
Haparanda SKT
2:58:23.1070200
+57:45.346400
48.0p
101
Ottar Opgård
Tverrelvdalen IL
3:01:39.1089800
+1:01:01.366000
46.9p
102
Mikael Cylvén
Luleå Gjutarens IF
3:01:54.1091300
+1:01:16.367500
46.9p
103
Tommy Bergström
Bodens SK
3:04:10.1104900
+1:03:32.381100
46.1p
104
Krister Lindberg
Pajala IF
3:04:18.1105700
+1:03:40.381900
46.1p
105
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
3:11:10.1146900
+1:10:32.423100
44.1p
106
Patrik Berglund
Norrfjärdens IF
3:13:04.1158300
+1:12:26.434500
43.6p
107
Stefan Juto
Korpilombolo GIF
3:14:18.1165700
+1:13:40.441900
43.3p
108
Greger Stubbfält
Smurfit Kappa KK
3:17:20.1183900
+1:16:42.460100
42.5p
109
Robert Johansson
Sävast Ski Team IF
3:22:20.1213900
+1:21:42.490100
41.2p
110
Brian Wernicke
Luleå Gjutarens IF
3:36:27.1298600
+1:35:49.574800
38.0p
111
Robin Andersson
Studentidrott
3:41:12.1327100
+1:40:34.603300
37.1p
112
John Wahlström
Bodens SK
4:32:32.1635100
+2:31:54.911300
29.1p
-
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Holmblad
IFK Kiruna
23:59:58.8639700
-
-
Mikael Kjellberg
Piteå Elit SK
23:59:58.8639700
-
-
Rolf Sannebjörk
Haparanda SKT
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Lindström
Luleguttene
23:59:58.8639700
-
-
Terje Opgård
Tverrelvdalen IL
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Pettersson
Rosvik IK
23:59:58.8639700
-
-
Tore Johnsson
Luleguttene
23:59:58.8639700
-
-
Lorens Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
23:59:58.8639700
-
-
Atle Ager
Studentidrott
23:59:58.8639700
-
-
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
23:59:58.8639700
-
-
Mikael Norberg
Övertorneå IF
23:59:58.8639700
-
-
Tony Sorsa
Överkalix IF
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Johnselius
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Juntti
Axa SC
23:59:59.8639800
-