Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Västgötaloppet Ski Challenge
2015-02-08
Deltävling i
Björn Dählie Ski Challenge
<<< Skinnarloppet
Wadköpingsloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bob Impola
SK Bore
1:45:19.631800
89.8p
2
Jack Impola
SK Bore
1:45:42.634100
+23.2200
89.3p
3
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:46:05.636400
+46.4500
88.9p
4
Anders Solin
IFK Mora SK
1:46:39.639800
+1:20.7900
88.3p
5
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
1:47:14.643300
+1:55.11400
87.6p
6
Peo Svahn
Boxholm-ekeby SK
1:47:15.643400
+1:56.11500
87.6p
7
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:47:17.643600
+1:58.11700
87.6p
8
Gustav Nordström
Borås SK
1:49:33.657200
+4:14.25300
85.1p
9
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:49:33.657200
+4:14.25300
85.1p
10
Martin Gotting
Ulricehamns IF
1:49:33.657200
+4:14.25300
85.1p
11
Tobias Hansson
IFK Mora SK
1:49:46.658500
+4:27.26600
84.9p
12
Gustaf Niord
Boxholm-ekeby SK
1:50:08.660700
+4:49.28800
84.5p
13
Erik Johansson
Tranemo IF Skidor
1:50:09.660800
+4:50.28900
84.5p
14
Robert Eriksson
Björkfors Goif
1:50:13.661200
+4:54.29300
84.5p
15
Mattias Argårds
IFK Mora SK
1:52:14.673300
+6:55.41400
82.4p
16
Rasmus Blom
SK Bore
1:52:58.677700
+7:39.45800
81.7p
17
Jesper Nelin
Hestra IF
1:53:01.678000
+7:42.46100
81.7p
18
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
1:53:38.681700
+8:19.49800
81.1p
19
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
1:55:06.690500
+9:47.58600
79.7p
20
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
1:55:43.694200
+10:24.62300
79.2p
21
Rickard Bergengren
IF Ski Team Skåne
1:57:04.702300
+11:45.70400
78.0p
22
Tom Fahlén
Landsbro IF Skidklubb
1:57:06.702500
+11:47.70600
78.0p
23
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:57:35.705400
+12:16.73500
77.6p
24
Peter Gustavsson
OK Stigen Värnamo
1:57:56.707500
+12:37.75600
77.3p
25
Johan Kanto
IK Stern
1:58:03.708200
+12:44.76300
77.2p
26
Gustaf Ljungberg
Ulricehamns IF
1:59:13.715200
+13:54.83300
76.2p
27
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
1:59:14.715300
+13:55.83400
76.2p
28
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
1:59:39.717800
+14:20.85900
75.8p
29
Viktor Axelsson
Borås SK
2:00:07.720600
+14:48.88700
75.4p
30
Erik Finnskog
Tranemo IF Skidor
2:00:16.721500
+14:57.89600
75.3p
31
Martin Melin
OK Kullingshof
2:00:39.723800
+15:20.91900
75.0p
32
Joacim Lindstedt
Sundbybergs IK
2:01:44.730300
+16:25.98400
74.1p
33
Robert Malmgren
Borås SK
2:02:37.735600
+17:18.103700
73.4p
34
Henry Churchill
IF Ski Team Skåne
2:03:04.738300
+17:45.106400
73.1p
35
Simon Solsjö
Vreta Somk
2:03:07.738600
+17:48.106700
73.1p
36
Fredrik Rosen
Jönköpings OK
2:03:11.739000
+17:52.107100
73.0p
37
Robin Sundqvist
IK Stern
2:03:40.741900
+18:21.110000
72.6p
38
Johannes Carlzen
Ulricehamns IF
2:03:54.743300
+18:35.111400
72.5p
39
Marcus Vestlund
IF Ski Team Skåne
2:04:38.747700
+19:19.115800
71.9p
40
Martin Ahlberger
Hestra IF
2:05:34.753300
+20:15.121400
71.2p
41
Jakob Hjelmåker
IK Stern
2:07:10.762900
+21:51.131000
70.1p
42
Anders Soovik
Göteborgs SK
2:07:32.765100
+22:13.133200
69.8p
43
Joakim Gustafsson
Ulricehamns IF
2:08:02.768100
+22:43.136200
69.5p
44
Anders Johansson
Dalstorps IF
2:08:44.772300
+23:25.140400
69.0p
45
Jakob Böhm
IK Ymer
2:08:50.772900
+23:31.141000
68.9p
46
Linus Svensson
Grönahögs IK
2:09:11.775000
+23:52.143100
68.7p
47
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
2:10:20.781900
+25:01.150000
67.9p
48
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
2:10:44.784300
+25:25.152400
67.7p
49
Fredrik Rosengren
Borås SK
2:10:50.784900
+25:31.153000
67.6p
50
Daniel Eklund
Stadium IF
2:11:16.787500
+25:57.155600
67.3p
51
Martin Kristensson
Öxabäck Vik
2:11:31.789000
+26:12.157100
67.2p
52
Markus Johansson
Göteborgs SK
2:12:41.796000
+27:22.164100
66.4p
53
Marcus Granlund
Skellefteå SK
2:12:52.797100
+27:33.165200
66.3p
54
Adam Olausson
IK Trasten
2:13:21.800000
+28:02.168100
66.0p
55
Jerker Aspgård
Craft Sportswear
2:14:35.807400
+29:16.175500
65.2p
56
Anders Karlsson
IK Trasten
2:14:36.807500
+29:17.175600
65.2p
57
Tobias Pentonen
Hestra IF
2:15:31.813000
+30:12.181100
64.7p
58
Isak Mankert
IK Stern
2:15:35.813400
+30:16.181500
64.6p
59
Adam Rohr
Nässjö Ski
2:15:51.815000
+30:32.183100
64.5p
60
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
2:15:57.815600
+30:38.183700
64.4p
61
David Martinsson
Kungsäters IF
2:16:26.818500
+31:07.186600
64.1p
62
Johan Dire
Äspereds IF
2:16:35.819400
+31:16.187500
64.0p
63
Mattias Gotting
Grönahögs IK
2:16:52.821100
+31:33.189200
63.9p
64
Pär Lunnefors
Öxabäck Vik
2:17:03.822200
+31:44.190300
63.8p
65
Magnus Blohm
Magra IS
2:17:20.823900
+32:01.192000
63.6p
66
Daniel Åkerberg
Hestra IF
2:17:34.825300
+32:15.193400
63.5p
67
Kristian Olofsson
Hestra IF
2:18:03.828200
+32:44.196300
63.2p
68
Clas Olsson
Äspereds IF
2:18:04.828300
+32:45.196400
63.2p
69
Johan Karlsson
Överkalix Idrottsförening
2:18:16.829500
+32:57.197600
63.1p
70
Mats Persson
IK Stern
2:18:29.830800
+33:10.198900
63.0p
71
Fredrik Almqvist
Skogsbygdens IF
2:19:13.835200
+33:54.203300
62.5p
72
Martin Knuuttila
Halmstad Skidklubb
2:19:42.838100
+34:23.206200
62.3p
73
Andreas Mäkinen
Äspereds IF
2:19:48.838700
+34:29.206800
62.2p
74
Marcus Lindgren
Hindås SK
2:20:05.840400
+34:46.208500
62.1p
75
Jonas Sörensson
Borås SK
2:20:15.841400
+34:56.209500
62.0p
76
Klas Werdelin
IK Stern
2:20:20.841900
+35:01.210000
61.9p
77
Olof Gustafsson
Bolidens Skidklubb
2:20:45.844400
+35:26.212500
61.7p
78
Mikael Samuelsson
IK Ymer
2:20:49.844800
+35:30.212900
61.7p
79
Sören Karlsson
Tormestorps IF
2:21:16.847500
+35:57.215600
61.4p
80
Daniel Drottz
Högsäters GF
2:22:00.851900
+36:41.220000
61.0p
81
Daniel Muschke
Rejlers IF
2:23:29.860800
+38:10.228900
60.2p
82
Ronny Bengtsson
Tormestorp
2:23:34.861300
+38:15.229400
60.2p
83
Per Nyberg
IK Stern
2:24:11.865000
+38:52.233100
59.9p
84
Mikael Lugn
Brännebrona SK
2:24:48.868700
+39:29.236800
59.6p
85
Viktor Solsjö
Ölmstads IS
2:24:59.869800
+39:40.237900
59.5p
86
Johannes Carlsson Matti
Axa Sports Club
2:25:10.870900
+39:51.239000
59.4p
87
Patrik Hedemyr
Hindås SK
2:25:25.872400
+40:06.240500
59.3p
88
Benjamin Ericsson
Äspereds IF
2:25:45.874400
+40:26.242500
59.1p
89
Lukas Larsson
Boxholm-ekeby SK
2:26:01.876000
+40:42.244100
59.0p
90
Johan Olausson
Magra IS
2:26:10.876900
+40:51.245000
58.9p
91
Fredrik Lundgren
OK Landehof
2:26:12.877100
+40:53.245200
58.9p
92
Christopher Nilsson
Grava SK
2:26:24.878300
+41:05.246400
58.8p
93
Anders Svensson
Själevad SK IF
2:26:27.878600
+41:08.246700
58.7p
94
Jonathan Ericsson
Äspereds IF
2:26:37.879600
+41:18.247700
58.7p
95
Henrik Johansson
IK Ymer
2:27:52.887100
+42:33.255200
58.0p
96
Fredrik Runeson
IK Stern
2:27:53.887200
+42:34.255300
58.0p
97
Magnus Eriksson
Borgstena IF
2:27:58.887700
+42:39.255800
58.0p
98
Hans Torsborn
IK Högaborgs Atleter
2:28:26.890500
+43:07.258600
57.8p
99
Per Gustavsson
Bredaryds SOK
2:28:41.892000
+43:22.260100
57.7p
100
Alexander Olander
OK Landehof
2:28:42.892100
+43:23.260200
57.6p
101
Lars-ivar Lie
IF Rigor
2:29:05.894400
+43:46.262500
57.5p
102
Carl Lundgren
IK Stern
2:29:23.896200
+44:04.264300
57.3p
103
Tommy Kreivi Sandell
IF Hallby SOK
2:30:31.903000
+45:12.271100
56.8p
104
Stefan Larsson
Rydboholms SK
2:30:35.903400
+45:16.271500
56.8p
105
Johan Wehle
Ski & Run
2:30:40.903900
+45:21.272000
56.7p
106
Cristian Bodin
IK Stern
2:31:24.908300
+46:05.276400
56.4p
107
Jonathan Bark
IK Stern
2:32:35.915400
+47:16.283500
55.9p
108
Jens Hermansson
IK Stern
2:32:48.916700
+47:29.284800
55.8p
109
Henrik Ärlig
Borås SK
2:32:57.917600
+47:38.285700
55.7p
110
Johan Nilsson
Göteborgs SK
2:33:18.919700
+47:59.287800
55.5p
111
Christian Grane
IFK Skövde SK
2:33:26.920500
+48:07.288600
55.5p
112
Jakob Hallquist
IK Ymer
2:33:54.923300
+48:35.291400
55.3p
113
Mikael Rask
Axa Sports Club
2:34:13.925200
+48:54.293300
55.1p
114
Joel Johansson
IK Nocout.se
2:34:38.927700
+49:19.295800
55.0p
115
Christian Bremer
IK Ymer
2:34:43.928200
+49:24.296300
54.9p
116
Petter Andreasson
Stern IF
2:35:09.930800
+49:50.298900
54.7p
117
Lauge Østergaard
Københavns Skiklub
2:35:49.934800
+50:30.302900
54.4p
118
Peter Ståhlman
Borgstena IF
2:36:01.936000
+50:42.304100
54.4p
119
Eskil Mattsson
IK Stern
2:36:04.936300
+50:45.304400
54.3p
120
Niclas Horal Schultz
IK Stern
2:36:07.936600
+50:48.304700
54.3p
121
David Wikström
IK Ymer
2:36:24.938300
+51:05.306400
54.2p
122
Daniel Svensson
Äspereds IF
2:36:30.938900
+51:11.307000
54.2p
123
Pierre Hallin
Hössna IF
2:36:33.939200
+51:14.307300
54.1p
124
Martin Claesson
IFK Skövde SK
2:36:37.939600
+51:18.307700
54.1p
125
Per Andersson
Borås SK
2:37:01.942000
+51:42.310100
53.9p
126
Niklas Solsjö
IFK Skövde SK
2:37:15.943400
+51:56.311500
53.8p
127
Jonathan Lindén
Axa Sports Club
2:37:57.947600
+52:38.315700
53.6p
128
Lars Hedberg
IK Stern
2:38:03.948200
+52:44.316300
53.5p
129
Kristian Olsson
OK Kullingshof
2:38:17.949600
+52:58.317700
53.4p
130
Rikard Hallin
Hössna IF
2:38:22.950100
+53:03.318200
53.4p
131
Erik Öberg
IK Stern
2:38:40.951900
+53:21.320000
53.3p
132
Oskar Ekberg
Göteborgs SK
2:38:43.952200
+53:24.320300
53.2p
133
Magnus Andrén
Tranemo IF
2:38:44.952300
+53:25.320400
53.2p
134
Mattias Carlson
Hvetlanda SK
2:39:15.955400
+53:56.323500
53.0p
135
Micael Wigerud
Axa Sports Club
2:40:01.960000
+54:42.328100
52.7p
136
Per-ove Torstensson
Dala XC Ski Team
2:40:43.964200
+55:24.332300
52.4p
137
Jonas Hallberg
OK Landehof
2:41:17.967600
+55:58.335700
52.2p
138
Simon Torstensson
Axa Sports Club
2:41:47.970600
+56:28.338700
52.0p
139
Lukas Josefsson
IK Stern
2:42:12.973100
+56:53.341200
51.9p
140
Anton Hermansson
IK Ymer
2:42:55.977400
+57:36.345500
51.6p
141
Michael Persson
Dalen Kff
2:43:35.981400
+58:16.349500
51.3p
142
Jakob Lemvig
Københavns Skiklub
2:43:44.982300
+58:25.350400
51.3p
143
Mikael Einarsson
SK Bore
2:44:11.985000
+58:52.353100
51.1p
144
Henrik Ahl
Landehof
2:44:38.987700
+59:19.355800
51.0p
145
Håkan Götesso
Bottnaryds IF
2:44:52.989100
+59:33.357200
50.9p
146
Marcus Magnusson
Tranemo IF Skidor
2:45:09.990800
+59:50.358900
50.8p
147
Viktor Kastanius
IK Högaborgs Atleter
2:45:34.993300
+1:00:15.361400
50.6p
148
Anders Åkeflo
Axa Sports Club
2:45:51.995000
+1:00:32.363100
50.5p
149
Jonas Lundgren
IK Stern
2:47:05.1002400
+1:01:46.370500
50.1p
150
Anton Pettersson
Burseryds IF
2:47:12.1003100
+1:01:53.371200
50.0p
151
Fredrik Persson
Asker SK
2:47:16.1003500
+1:01:57.371600
50.0p
152
Anders Perers
Sätra IF
2:47:23.1004200
+1:02:04.372300
49.9p
153
Erik Arvidsson
Axa Sports Club
2:49:27.1016600
+1:04:08.384700
49.2p
154
Frederik Korning Sørensen
Københavns Skiklub
2:50:10.1020900
+1:04:51.389000
49.0p
155
Jonas Carlson
Hvetlanda SK
2:50:13.1021200
+1:04:54.389300
49.0p
156
Martin Svensson
Axa Sports Club
2:50:23.1022200
+1:05:04.390300
48.9p
157
Tobias Eriksson
Borgstena IF
2:51:26.1028500
+1:06:07.396600
48.5p
158
Adam Fridh
IK Vista
2:52:39.1035800
+1:07:20.403900
48.1p
159
Casper Grue
Københavns Skiklub
2:54:10.1044900
+1:08:51.413000
47.6p
160
Sebastian Sand
OK Gipen
2:55:22.1052100
+1:10:03.420200
47.3p
161
Patrik Andersson
Nässjö Ski
2:55:30.1052900
+1:10:11.421000
47.2p
162
Hampus Andersson
Tormestorps IF
2:57:36.1065500
+1:12:17.433600
46.5p
163
Anders Carlson
Skanska IF
2:59:36.1077500
+1:14:17.445600
45.9p
164
Per Hansson
Skogsbygdens Idrottsförening
3:00:19.1081800
+1:15:00.449900
45.7p
165
Robert Nilsson
Ulricehamns IF
3:03:11.1099000
+1:17:52.467100
44.9p
166
Magnus Hofwing
Axa SC
3:04:06.1104500
+1:18:47.472600
44.6p
167
Anders Arosenius
Ryda SK
3:04:48.1108700
+1:19:29.476800
44.4p
168
Oskar Josefsson
Gsl AB
3:06:38.1119700
+1:21:19.487800
43.9p
169
Tor Friman
IF Rigor
3:09:05.1134400
+1:23:46.502500
43.2p
170
Pontus Gustafsson
Boxholm-ekeby SK
3:09:21.1136000
+1:24:02.504100
43.2p
171
Martin Eirefelt
Falkenbergs OK
3:10:18.1141700
+1:24:59.509800
42.9p
172
Hans Utter
Rydboholms SK
3:11:27.1148600
+1:26:08.516700
42.6p
173
Kristian Gutte Koch
Københavns Skiklub
3:12:40.1155900
+1:27:21.524000
42.3p
174
Daniel Svensson
Borgstena IF
3:12:41.1156000
+1:27:22.524100
42.3p
175
Daniel Rämje
IK Stern
3:12:51.1157000
+1:27:32.525100
42.3p
176
Daniel Turersson
Axa Sports Club
3:14:49.1168800
+1:29:30.536900
41.8p
177
Tobias Wigerud
Axa Sports Club
3:16:51.1181000
+1:31:32.549100
41.3p
178
Fredrik Klaar
Espereds IF
3:17:28.1184700
+1:32:09.552800
41.1p
179
Christian Bech-ravn
Københavns Skiklub
3:18:39.1191800
+1:33:20.559900
40.8p
180
Andreas Larsson
Marks GK
3:26:20.1237900
+1:41:01.606000
39.1p
181
Daniel Bengtsson
Axa Sports Club
3:26:28.1238700
+1:41:09.606800
39.0p
182
Peter Härröd
Axa Sports Club
3:28:12.1249100
+1:42:53.617200
38.7p
-
Stefan Palm
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Ulldahl
Jönköpings OK
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Johansson
IK Ymer
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Voronen
Äspereds IF
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Carlsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Frössberg
IK Hakarpspojkarna
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Bryntesson
Trollhättans SOK
23:59:59.8639800
-
-
Tomas Snöberg
Färjestadens Motions IF
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Cervin
IFK Helsingborg
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Ramstedt
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Linell
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Måns Hilling
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Friis-liby
Joa IF
23:59:59.8639800
-
-
Björn Sellgren
Friska Viljor
23:59:59.8639800
-
-
Martin Älverbrandt
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
-
Emil Johansson
Hultsfreds Löparklubb
23:59:59.8639800
-
-
Simon Magnusson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Engström
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Daniel Abrahamsson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
-
Martin Damm
Björkfors Goif
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus AX
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Emil Ekman
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Bill Impola
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Jesper Arnesson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
-
David Olofsson
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Olle Axelsson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
-
Samuel Norlén
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Alm
Gnosjö FK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Adam Nelin
Hestra IF
23:59:59.8639800
-