Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Attraktivare Kirunaloppet
2015-01-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tarjei Solli
Grøa IL
2:04:30.746900
80.3p
2
Toralf Heimdal
Reidar Dölaski
2:04:40.747903
+10.903
80.1p
3
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:04:40.747906
+10.906
80.1p
4
Erik Johansson
Tranemo IF
2:05:10.750905
+40.3905
79.8p
5
Hans Turtola
Kiruna X-country IF
2:09:02.774102
+4:32.27102
76.9p
6
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
2:10:43.784200
+6:13.37200
75.7p
7
Alexander Linder
Kiruna X-country IF
2:11:59.791805
+7:29.44805
74.8p
8
Anders Tuoremaa
Kiruna X-country IF
2:12:00.791907
+7:30.44907
74.8p
9
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
2:13:06.798507
+8:36.51507
74.0p
10
Magnus Lindmark
IFK Kiruna
2:15:10.810900
+10:40.63900
72.7p
11
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:15:33.813202
+11:03.66202
72.4p
12
Ivan Forsgren
Karlslunds IF SF
2:17:09.822805
+12:39.75805
71.4p
13
Per-marttin Kuhmonen
IFK Kiruna
2:18:05.828404
+13:35.81404
70.8p
14
Kristian Poromaa
Junosuando IK
2:20:09.840808
+15:39.93808
69.6p
15
Fredrik Söderlind
IFK Kiruna
2:20:17.841600
+15:47.94600
69.5p
16
Espen Trældal
Bodens SK
2:21:40.849908
+17:10.102908
68.7p
17
Johan Esberg
IFK Kiruna
2:22:14.853302
+17:44.106302
68.4p
18
Daniel Larsson
Nattavaaraby SK
2:26:30.878906
+22:00.131906
66.0p
19
Felix Selin
IFK Kiruna
2:26:41.880003
+22:11.133003
65.9p
20
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:26:43.880202
+22:13.133202
65.9p
21
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:28:36.891504
+24:06.144504
64.9p
22
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:28:57.893606
+24:27.146606
64.7p
23
Sven-Erik Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:31:28.908700
+26:58.161700
63.5p
24
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:32:33.915205
+28:03.168205
62.9p
25
Tomas Bergemalm
Midros Automation
2:32:34.915304
+28:04.168304
62.9p
26
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:32:49.916802
+28:19.169802
62.8p
27
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:33:17.919605
+28:47.172605
62.6p
28
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:33:23.920206
+28:53.173206
62.5p
29
Thomas Lundström
Lkab FF
2:33:58.923706
+29:28.176706
62.3p
30
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
2:34:15.925402
+29:45.178402
62.1p
31
Anders Lindholm
IFK Kiruna
2:34:16.925501
+29:46.178501
62.1p
32
Kjell Andersson
Jukkasjärvi IF
2:34:59.929804
+30:29.182804
61.8p
33
Tommy Krekula
Jukkasjärvi IF
2:35:19.931808
+30:49.184808
61.6p
34
Stefan Olsson
IFK Kiruna
2:35:32.933108
+31:02.186108
61.5p
35
Kennet Nilimaa
IFK Kiruna
2:36:43.940200
+32:13.193200
61.0p
36
David Andersson-junkka
IFK Kiruna
2:38:44.952302
+34:14.205302
60.1p
37
Joakim Suhr
Gällivare Endurance
2:39:18.955700
+34:48.208700
59.8p
38
Mårten Isaksson
OK Sarven
2:40:30.962905
+36:00.215905
59.3p
39
Anders Tano
Ohtanajärvi IK
2:41:32.969104
+37:02.222104
58.9p
40
Stefan Lahti
IFK Kiruna
2:42:10.972905
+37:40.225905
58.6p
41
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
2:42:39.975808
+38:09.228808
58.4p
42
Per Jänkänpää
Gällivare SK
2:44:59.989804
+40:29.242804
57.4p
43
Markus Gunillasson
Jukkasjärvi IF
2:46:41.1000000
+42:11.253000
56.8p
44
Örjan Fjällborg
Kiruna X-country IF
2:47:06.1002506
+42:36.255506
56.6p
45
Thomas Nordmark
Malmfältens Draghundsklubb
2:48:19.1009809
+43:49.262809
56.1p
46
Ola Paganus
IFK Kiruna
2:52:29.1034806
+47:59.287806
54.6p
47
Magnus Emmot
IFK Kiruna
2:53:42.1042106
+49:12.295106
54.1p
48
Emil Larsson
Axa SC
2:54:45.1048407
+50:15.301407
53.7p
49
Stefan Uusitalo
Lkab FF
2:57:16.1063502
+52:46.316502
52.9p
50
Rune Raattamaa
Malmfältens Draghundsklubb
2:57:49.1066803
+53:19.319803
52.7p
51
Mikael Fagerlund
Axa SC
2:58:12.1069104
+53:42.322104
52.6p
52
Göran Adolfsson
Vittangi SK
2:58:44.1072309
+54:14.325309
52.4p
53
Lars Fernström
Team Esplanad
3:00:13.1081207
+55:43.334207
51.9p
54
Stefan Salomonsson
Jukkasjärvi IF
3:01:17.1087605
+56:47.340605
51.5p
55
Robin Nordmark
Malmfältens Draghundsklubb
3:08:04.1128304
+1:03:34.381304
49.4p
56
Kenneth Nilsson
Lkab FF
3:08:29.1130805
+1:03:59.383805
49.3p
57
Peter Isaksson
Lkab FF
3:09:18.1135709
+1:04:48.388709
49.1p
58
Nils Henrik Allas
Jukkasjärvi IF
3:11:20.1147907
+1:06:50.400907
48.5p
59
Ulf Oscarsson
Tvärreds IF
3:17:20.1183908
+1:12:50.436908
46.8p
60
Kenneth Fagerlönn
Gällivare Endurance
3:19:13.1195203
+1:14:43.448203
46.3p
61
Hans Johansson
Kiruna X-country IF
3:19:54.1199305
+1:15:24.452305
46.1p
62
Svante Zachrisson
Abisko Ioik
3:22:12.1213105
+1:17:42.466105
45.5p
63
Nils Thuuri
Jukkasjärvi IF
3:22:43.1216207
+1:18:13.469207
45.4p
64
Simen Romsdal
Kalix SK
3:28:50.1252907
+1:24:20.505907
43.9p