Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Lillehammer Pursuit
2014-12-07
Deltävling i
World Cup 2015
<<< WC Oslo 30 Masstart
WC Davos Classic >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Jaktstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
39:48.238720
2
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
40:04.240380
+16.1560
3
Sjur Røthe
Voss IL
40:24.242370
+36.3550
4
Pål Golberg
Gol IL
40:25.242470
+37.3650
5
Didrik Tønseth
Byåsen IL
40:31.243090
+43.4270
6
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
40:36.243570
+48.4750
7
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
40:39.243810
+50.4990
8
Dario Cologna
Val Müstair
40:39.243840
+51.5020
9
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
40:40.243910
+51.5090
10
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
40:40.243970
+52.5150
11
Alexey Poltoranin
Kazakstan
40:41.244030
+53.5210
12
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
40:44.244380
+56.5560
13
Evgeniy Belov
Russia
40:53.245230
+1:05.6410
14
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
40:55.245410
+1:06.6590
15
Petter jr Northug
Strindheim IL
41:03.246260
+1:15.7440
16
Simen Håkon Østensen
Fossum IF
41:06.246520
+1:18.7700
17
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
41:08.246710
+1:19.7890
18
Francesco de Fabiani
CS Esercito
41:09.246870
+1:21.8050
19
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
41:19.247880
+1:31.9060
20
Martin Johansson
IFK Mora SK
41:24.248350
+1:36.9530
21
Simen Krüger Hegstad
Lyn Ski
41:30.248920
+1:42.10100
22
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
41:33.249200
+1:44.10380
23
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
41:37.249690
+1:49.10870
24
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
41:37.249690
+1:49.10870
25
Eldar Rønning
Skogn IL
41:38.249720
+1:50.10900
26
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
41:38.249780
+1:50.10960
27
Emil Iversen
Varden IL
41:39.249850
+1:51.11030
28
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
41:40.249910
+1:51.11090
29
Curdin Perl
Bernina Pontresina
41:40.249960
+1:52.11140
30
Ilia Chernousov
SKA
41:40.249980
+1:52.11160
31
Toni Livers
Gardes Frontière
41:41.250010
+1:52.11190
32
Lukas Bauer
Dukla Liberec
41:41.250020
+1:53.11200
33
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
41:44.250320
+1:56.11500
34
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
41:44.250380
+1:56.11560
35
Simen Andreas Sveen
Norway
41:52.251150
+2:04.12330
36
Tim Tscharnke
SV Biberau
41:58.251780
+2:10.12960
37
Martin Jaks
Dukla Liberec
41:59.251820
+2:11.13000
38
Jonas Dobler
SC Traunstein
42:00.251930
+2:12.13110
39
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
42:10.252920
+2:22.14100
40
Anders Nøstdahl Gløersen
Rustad IL
42:11.253030
+2:23.14210
41
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
42:14.253320
+2:26.14500
42
Emil Jönsson
IFK Mora SK
42:15.253450
+2:27.14630
43
Lars Nelson
Åsarna IK
42:15.253450
+2:27.14630
44
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
42:28.254770
+2:40.15950
45
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
42:29.254850
+2:41.16030
46
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
42:33.255250
+2:45.16430
47
Sergey Ustiugov
Russia
42:41.256030
+2:53.17210
48
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
42:44.256350
+2:56.17530
49
Eirik Brandsdal
Kjelsås IL
42:49.256820
+3:01.18000
50
Andrew Musgrave
Røa IL
42:49.256860
+3:01.18040
51
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
42:49.256880
+3:01.18060
52
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
42:50.256920
+3:02.18100
53
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
42:52.257160
+3:04.18340
54
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
42:54.257320
+3:06.18500
55
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
42:58.257730
+3:10.18910
56
Damien Tarantola
Chamonix
43:00.257940
+3:12.19120
57
Dmitriy Japarov
Russia
43:02.258190
+3:14.19370
58
Ales Razym
Dukla Liberec
43:10.258920
+3:22.20100
59
Matias Strandvall
IF Minken
43:12.259160
+3:24.20340
60
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
43:12.259180
+3:24.20360
61
Alexander Bessmertnykh
Russia
43:14.259350
+3:26.20530
62
Martti Jylhae
Vuokatti Ski Team Kainuu
43:15.259420
+3:27.20600
63
Paul Goalabre
Queyras
43:20.259900
+3:31.21080
64
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
43:28.260730
+3:40.21910
65
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
43:43.262290
+3:55.23470
66
Akira Lenting
Team Akira
43:46.262570
+3:58.23750
67
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
43:59.263850
+4:11.25030
68
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
43:59.263850
+4:11.25030
69
Andrey Larkov
Russia
44:05.264450
+4:17.25630
70
Roman Furger
Schattdorf
44:05.264480
+4:17.25660
71
Len Valjas
Team Hardwood
44:08.264750
+4:20.25930
72
Teodor Peterson
IFK Umeå
44:17.265600
+4:28.26780
73
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
44:27.266610
+4:38.27790
74
David Hofer
C.S Carabinieri Sez.Sci
44:28.266780
+4:40.27960
75
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri Sez.Sci
44:39.267800
+4:50.28980
76
Mark Starostin
Kazakstan
44:46.268530
+4:58.29710
77
Andrey Gridin
Bulgaria
44:46.268580
+4:58.29760
78
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
44:46.268580
+4:58.29760
79
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
44:49.268880
+5:01.30060
80
Clement Parisse
Megeve
44:50.268970
+5:02.30150
81
Jakub Graef
Dukla Liberec
45:13.271270
+5:25.32450
82
Sergey Malyshev
Kazakstan
45:17.271610
+5:28.32790
83
Denis Volotka
Kazakstan
45:38.273780
+5:50.34960
84
Maicol Rastelli
CS Esercito
45:55.275490
+6:07.36670
85
Kouhei Shimizu
Cold Weather Combat Training Unit
46:20.277990
+6:32.39170
86
Petr Knop
Ski Klub Jablonec Nad Nisou
46:24.278350
+6:36.39530
87
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
46:31.279080
+6:43.40260
88
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
46:57.281640
+7:09.42820
89
Max Hauke
Wsv Liezen
47:07.282670
+7:19.43850
90
Jacob Tony Kordac
Dukla Liberec
47:20.283940
+7:32.45120
91
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
48:19.289870
+8:31.51050
92
Reese Hanneman
Apu Nordic Ski Center
48:34.291310
+8:45.52490
-
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
23:59:59.8639800
-
Callum Watson
Cooma Ski Club
23:59:59.8639800
-
Pawel Klisz
Lks Klimczok
23:59:59.8639800
-
Alexey Petukhov
Russia
23:59:59.8639800
-
Florian Notz
Tyskland
23:59:59.8639800
-
Gianluca Cologna
Val Müstair
23:59:59.8639800
-
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-
Simeon Hamilton
Stratton Mountain School
23:59:59.8639800
-
Roman Drusberg Schaad
Drusberg
23:59:59.8639800
-
Jovian Hediger
Bex
23:59:59.8639800
-
Jöri Kindschi
Ski Club Davos
23:59:59.8639800
-
Andrew Newell
Stratton Mountain School
23:59:59.8639800
-
Edi Dadic
Tsk Ravnogorac
23:59:59.8639800
-
Harald Wurm
Wsv Vomp
23:59:59.8639800
-
Markus Bader
SC Waidring-Tirol
23:59:59.8639800
-
Yordan Chuchuganov
Panichishte
23:59:59.8639800