Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavian Cup Classic
2014-01-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
28:01.168070
86.8p
2
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
28:13.169200
+11.1030
86.2p
3
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
28:31.171050
+29.2880
85.3p
4
Marthe Kristoffersen
Norway
28:34.171310
+32.3140
85.1p
5
Stina Nilsson
IFK Mora SK
28:40.171950
+38.3780
84.8p
6
Martine EK Hagen
IL I Bul
28:53.173200
+51.5030
84.2p
7
Sofia Henriksson
Strömnäs GIF
29:10.174950
+1:08.6780
83.3p
8
Katri Lylynpera
Ylojarven Ryhti
29:20.175950
+1:18.7780
82.9p
9
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
29:30.176920
+1:28.8750
82.4p
10
Helene Söderlund
IFK Mora SK
29:33.177250
+1:31.9080
82.3p
11
Kari Vikhagen Gjeitnes
Henning Sl
29:36.177560
+1:34.9390
82.1p
12
Tuva Toftdahl Staver
Heming IL
29:43.178220
+1:41.10050
81.8p
13
Kathrine Rolsted Harsem
Norway
29:49.178860
+1:47.10690
81.5p
14
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
29:58.179730
+1:56.11560
81.1p
15
Linn Sömskar
IFK Umeå
30:01.180010
+1:59.11840
81.0p
16
Marika Sundin
Sollefteå Skidor IF
30:05.180400
+2:03.12230
80.8p
17
Triin Ojaste
Karupesa Team
30:11.181020
+2:09.12850
80.5p
18
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
30:12.181150
+2:10.12980
80.5p
19
Eva Svensson
IFK Mora SK
30:17.181600
+2:15.13430
80.3p
20
Karianne Jevne
Heming IL
30:19.181870
+2:18.13700
80.1p
21
Mari Eide
Norway
30:21.182070
+2:20.13900
80.1p
22
Sanna Hallberg
Åsarna IK
30:22.182130
+2:20.13960
80.0p
23
Ebba Andersson
Sollefteå Skidor IF
30:23.182210
+2:21.14040
80.0p
24
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
30:25.182430
+2:23.14260
79.9p
25
Tanja Kauppinen
Leppävirran Viri
30:29.182860
+2:27.14690
79.7p
26
Emilie Kristoffersen
Lillehammer SK
30:32.183120
+2:30.14950
79.6p
27
Barbro Kvåle
Lillehammer SK
30:34.183370
+2:33.15200
79.5p
28
Moa Larsson
Falun Borlänge SK
30:36.183550
+2:34.15380
79.4p
29
Astrid Øyre Slind
Oppdal IL
30:39.183810
+2:37.15640
79.3p
30
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
30:39.183880
+2:38.15710
79.3p
31
Maria Nysted Grønvoll
Furuflaten IL
30:40.183900
+2:38.15730
79.3p
32
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
30:42.184110
+2:40.15940
79.2p
33
Maria Nordström
Ulricehamns IF
30:42.184180
+2:41.16010
79.1p
34
Berit Mogstad
Strindheim IL
30:48.184700
+2:46.16530
78.9p
35
Laura Alba
Karupesa Team
30:48.184720
+2:46.16550
78.9p
36
Johanna Meyer
Sollefteå Skidor IF
30:54.185390
+2:53.17220
78.6p
37
Susanna Saapunki
Vuokatti Ski Team Kainuu
30:58.185710
+2:56.17540
78.5p
38
Emilie Fleten
Gol IL
31:00.185920
+2:58.17750
78.4p
39
Evelina Bångman
Offerdals SK
31:02.186180
+3:01.18010
78.3p
40
Merete Myrseth
Strindheim IL
31:03.186230
+3:01.18060
78.3p
41
Hedda Bångman
Offerdals SK
31:04.186300
+3:02.18130
78.2p
42
Hilde Lauvhaug
Lyn Ski
31:07.186690
+3:06.18520
78.1p
43
Hilde Losgård Landheim
Lillehammer SK
31:08.186720
+3:06.18550
78.0p
44
Helena Lundkvist
Kalix SK
31:13.187270
+3:12.19100
77.8p
45
Heidi Raju
Sportclub Sparta
31:15.187400
+3:13.19230
77.8p
46
Anni Kainulainen
Haemeenlinnan Hiihtoseura
31:16.187550
+3:14.19380
77.7p
47
Trude Nonstad Fornes
Ranheim SK
31:17.187690
+3:16.19520
77.6p
48
Jennie Jirhed
Östersunds SK
31:20.187960
+3:18.19790
77.5p
49
Britt Granrud Torshaug
Nansen IL
31:24.188360
+3:22.20190
77.4p
50
Kaija Vahtra
Skiclub Voru
31:25.188490
+3:24.20320
77.3p
51
Sofie Elebro
IFK Umeå
31:41.190030
+3:39.21860
76.7p
52
Emma Ribom
Kalix SK
31:49.190850
+3:47.22680
76.3p
53
Eeva Palosaari
Oulun Hiihtoseura
31:50.190910
+3:48.22740
76.3p
54
Kati Tammjarv
Tartu Skiclub
31:51.191060
+3:49.22890
76.3p
55
Emma Ivarsson
Årsunda IF
31:55.191420
+3:53.23250
76.1p
56
Nina Lintzén
Årsunda IF
32:00.191970
+3:59.23800
75.9p
57
Frida Hallquist
Åsarna IK
32:02.192160
+4:00.23990
75.8p
58
Sara Nordstrand
Hudiksvalls IF
32:07.192680
+4:06.24510
75.6p
59
Hennariikka Rahkola
IF Lanken
32:11.193010
+4:09.24840
75.5p
60
Kari Eie
Varden Il,
32:11.193020
+4:09.24850
75.5p
61
Ruut Vahametsa
Oulun Hiihtoseura
32:11.193050
+4:09.24880
75.5p
62
Terese Andersson
IFK Umeå
32:13.193280
+4:12.25110
75.4p
63
Maria Ström Nakstad
Byåsen IL
32:20.193950
+4:18.25780
75.1p
64
Maarit Korpi
Teuvan Rivakka
32:32.195140
+4:30.26970
74.6p
65
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
32:34.195330
+4:32.27160
74.6p
66
Rebecca Öhrn
Vilhelmina IK
32:36.195590
+4:35.27420
74.5p
67
Lina Hultin
Henning Sl
32:40.195950
+4:38.27780
74.3p
68
Agnes Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
32:44.196310
+4:42.28140
74.2p
69
Emilia Lindstedt
Sundbybergs IK
32:46.196580
+4:45.28410
74.1p
70
Frida Erkers
Sundbybergs IK
32:52.197110
+4:50.28940
73.9p
71
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
32:55.197450
+4:53.29280
73.8p
72
Maria Sundström
Strömnäs GIF
32:56.197560
+4:54.29390
73.7p
73
Elina Rönnlund
IFK Umeå
33:06.198530
+5:04.30360
73.4p
74
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
33:07.198620
+5:05.30450
73.3p
75
Anne Lise Grubbmo
Lierne IL
33:11.199040
+5:09.30870
73.2p
76
Carolin Andersson
Gellivare Skidallians IK
33:25.200430
+5:23.32260
72.7p
77
Julie Gausen
Inderøy IL
33:27.200600
+5:25.32430
72.6p
78
Katja Schwartz
Åsarna IK
33:42.202110
+5:40.33940
72.1p
79
Sara Hallquist
Åsarna IK
33:46.202530
+5:44.34360
71.9p
80
Alisa Pyrrö
Lahden Hiihtoseura
33:47.202640
+5:45.34470
71.9p
81
Anniken Jørgensen
Inderøy IL
33:49.202840
+5:47.34670
71.8p
82
Caroline Glännerud
Hudiksvalls IF
33:49.202850
+5:47.34680
71.8p
83
Elisa Pelttari
Pellon Ponsi
33:51.203080
+5:50.34910
71.7p
84
Marit Robertsen
Kvaløysletta Skilag
33:54.203330
+5:52.35160
71.6p
85
Eva Johansson
Linköpings SK
34:11.205000
+6:09.36830
71.0p
86
Mimmi Björn
IFK Umeå
34:42.208140
+6:40.39970
69.9p
87
Lovisa Sundin
Delsbo IF
35:14.211340
+7:12.43170
68.9p
88
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
35:14.211390
+7:13.43220
68.9p
89
Malin Eriksson
Hudiksvalls IF
35:21.212030
+7:19.43860
68.7p
90
Julia Dahl
IFK Mora SK
35:37.213650
+7:35.45480
68.1p
91
Saga Stenman
SK Järven
35:40.213910
+7:38.45740
68.0p
92
Tonje Lerfald Nilssen
Grong IL
35:49.214840
+7:47.46670
67.7p
93
Anna Trnka
Birkebeiner Nordic Ski Club
36:02.216180
+8:01.48010
67.3p
94
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
36:08.216760
+8:06.48590
67.1p
95
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
36:27.218630
+8:25.50460
66.6p
96
Ashleigh Spittle
Birkebeiner Nordic Ski Club
37:53.227220
+9:51.59050
64.0p
97
Cecilia Mårtensson
Lycksele IF
37:57.227620
+9:55.59450
63.9p
98
Linda Andersson
Gellivare Skidallians IK
38:00.227900
+9:58.59730
63.8p
99
Ellie Phillips
Australia
39:19.235830
+11:17.67660
61.7p
100
Anna K Maliwan
Falun Borlänge SK
40:43.244210
+12:41.76040
59.5p
-
Julia Svan
Vansbro AIK SK
23:59:59.8639800
-
-
Lisa Dahl
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
-
Tiia Rantala
Oulun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-