Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Ruka Pursuit
2013-12-01
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Lillehammer Classic >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Roea IL
36:50.220960
97.8p
2
Maxim Vylegzhanin
Dinamo
36:50.220970
+0
97.8p
3
Alexander Legkov
Dinamo
36:51.221020
+0
97.8p
4
Maurice Manificat
Douane Agy ST Sigismond
36:54.221360
+4.300
97.7p
5
Sergey Ustiugov
Rus
36:55.221410
+4.350
97.7p
6
Calle Halfvarsson
Falun-borlaenge SK
36:55.221420
+4.360
97.7p
7
Marcus Hellner
Gaellivare Skidallians
37:01.222080
+11.1020
97.4p
8
Chris Andre Jespersen
Korlevoll- Odda
37:02.222130
+11.1070
97.4p
9
Noah Hoffman
Ski And Snowboard Club Vail
37:02.222180
+12.1120
97.4p
10
Alexander Bessmertnykh
Rus
37:03.222230
+12.1170
97.4p
11
Lukas Bauer
Dukla Liberec
37:04.222340
+13.1280
97.4p
12
Marc Jean Gaillard
Pays Rochois
37:20.223950
+29.2890
96.9p
13
Petter jr Northug
Strindheim IL
37:27.224680
+37.3620
96.6p
14
Ilia Chernousov
Ska
37:29.224850
+38.3790
96.6p
15
Sjur Roethe
Voss IL
37:30.224900
+39.3840
96.6p
16
Lars Nelson
Aasarna IK
37:31.225000
+40.3940
96.5p
17
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
37:31.225020
+40.3960
96.5p
18
Johannes Duerr
SC Goestling-hochkar-niederoesterre
37:34.225360
+44.4300
96.4p
19
Alexey Poltoranin
Kaz
37:50.226990
+1:00.5930
95.9p
20
Nikolay Chebotko
Cska
37:51.227090
+1:01.6030
95.9p
21
Evgeniy Belov
Rus
37:53.227280
+1:03.6220
95.8p
22
Roland Clara
G.s Fiamme Gialle
37:58.227770
+1:08.6710
95.7p
23
Paal Golberg
Gol IL
38:06.228550
+1:15.7490
95.4p
24
Ales Razym
Dukla Liberec
38:06.228550
+1:15.7490
95.4p
25
Tim Tscharnke
SV Biberau
38:08.228760
+1:18.7700
95.4p
26
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
38:10.228910
+1:19.7850
95.3p
27
Giorgio DI Centa
C.s Carabinieri
38:10.228970
+1:20.7910
95.3p
28
Daniel Richardsson
Hudiksvalls IF
38:12.229110
+1:21.8050
95.3p
29
Dmitriy Japarov
Rus
38:16.229560
+1:26.8500
95.1p
30
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
38:16.229570
+1:26.8510
95.1p
31
Sergey Novikov
Saturn
38:19.229890
+1:29.8830
95.0p
32
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
38:20.229910
+1:29.8850
95.0p
33
Toni Livers
Gardes Frontières
38:20.229960
+1:30.8900
95.0p
34
Remo Fischer
Arve Mols
38:21.230020
+1:30.8960
95.0p
35
Jens Filbrich
SV Eintracht Frankenhain
38:23.230290
+1:33.9230
94.9p
36
Oeystein Pettersen
Lillomarka Skiklubb
38:25.230400
+1:34.9340
94.9p
37
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
38:26.230570
+1:36.9510
94.8p
38
Michail Semenov
Belarus
38:27.230630
+1:36.9570
94.8p
39
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
38:27.230630
+1:36.9570
94.8p
40
Jonas Baumann
Tambo Splügen
38:27.230650
+1:36.9590
94.8p
41
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
38:27.230690
+1:37.9630
94.8p
42
Jens Eriksson
Dala Floda IF
38:28.230720
+1:37.9660
94.8p
43
Alex Harvey
Club Nordique Mont St.anne
38:28.230760
+1:38.9700
94.8p
44
Akira Lenting
Waseda University
38:28.230790
+1:38.9730
94.8p
45
Jiri Magal
Dukla Liberec
38:30.230940
+1:39.9880
94.7p
46
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
38:30.230990
+1:40.9930
94.7p
47
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
38:36.231510
+1:45.10450
94.5p
48
Cyril Miranda
Bois D'amont
38:38.231730
+1:47.10670
94.5p
49
Jonas Dobler
SC Traunstein
38:42.232160
+1:52.11100
94.4p
50
Ola Vigen Hattestad
Oerje IL
38:44.232330
+1:53.11270
94.3p
51
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
38:46.232570
+1:56.11510
94.2p
52
Mathias Wibault
Cnisag CS Chamonix
38:51.233000
+2:00.11940
94.1p
53
Denis Volotka
Kaz
38:52.233190
+2:02.12130
94.0p
54
Tiio Soederhielm
Aasarna IK
38:53.233290
+2:03.12230
94.0p
55
Anton Lindblad
Sollefteaa Skidor IF
38:56.233510
+2:05.12450
94.0p
56
David Hofer
C.s Carabinieri
39:00.233900
+2:09.12840
93.8p
57
Tobias Angerer
SC Vachendorf
39:02.234190
+2:12.13130
93.8p
58
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
39:10.234970
+2:20.13910
93.5p
59
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
39:19.235860
+2:29.14800
93.3p
60
Algo Karp
Skiclub Viljandi
39:19.235880
+2:29.14820
93.3p
61
Federico Pellegrino
C.s Fiamme Oro
39:21.236060
+2:31.15000
93.2p
62
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
39:22.236140
+2:31.15080
93.2p
63
Eirik Brandsdal
Kjelsaas IL
39:26.236580
+2:36.15520
93.1p
64
Alexandr Malyshev
Kaz
39:27.236640
+2:36.15580
93.0p
65
Fabio Pasini
C.s.esercito
39:31.237070
+2:41.16010
92.9p
66
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
39:32.237160
+2:42.16100
92.9p
67
Martin Johansson
Mora
39:48.238730
+2:57.17670
92.4p
68
Valerio Checchi
G.s Forestale
39:48.238790
+2:58.17730
92.4p
69
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
39:52.239130
+3:01.18070
92.3p
70
Adrien Backscheider
Gérardmer Ski Nordique
39:53.239290
+3:03.18230
92.3p
71
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors Ski Club
39:54.239370
+3:04.18310
92.3p
72
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
39:57.239650
+3:06.18590
92.2p
73
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
40:09.240850
+3:18.19790
91.8p
74
Mark Starostin
Kaz
40:14.241330
+3:23.20270
91.7p
75
Sergey Cherepanov
Kaz
40:17.241620
+3:26.20560
91.6p
76
Sergei Dolidovich
Belarus
40:19.241800
+3:28.20740
91.6p
77
Alexander Lasutkin
Belarus
40:22.242130
+3:31.21070
91.5p
78
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
40:33.243230
+3:42.22170
91.2p
79
Gianluca Cologna
Val Müstair
40:39.243800
+3:48.22740
91.0p
80
Aliaksei Ivanou
Belarus
40:41.244070
+3:51.23010
90.9p
81
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
40:47.244690
+3:57.23630
90.8p
82
Teodor Peterson
Aasarna IK
41:00.245980
+4:10.24920
90.4p
83
Luca Orlandi
G.s Fiamme Oro
41:47.250650
+4:56.29590
89.2p
84
Sergey Malyshev
Kaz
41:47.250690
+4:57.29630
89.2p
85
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
41:54.251320
+5:03.30260
89.0p
86
Tomas Northug
Strindheim IL
41:59.251890
+5:09.30830
88.8p
87
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
42:14.253380
+5:24.32320
88.4p
88
Andrew Newell
Sms T2
42:23.254200
+5:32.33140
88.2p
89
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
42:40.255900
+5:49.34840
87.8p
90
Raido Rankel
Voru Skiclub
42:47.256620
+5:56.35560
87.6p
91
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
42:48.256730
+5:57.35670
87.6p
92
Ruslan Perekhoda
Ukr
42:58.257770
+6:08.36710
87.3p
93
Michael Sinnott
Sun Valley Ski Education Fnd
43:16.259560
+6:26.38500
86.9p
94
Vitaliy Shtun
Colos
43:21.260030
+6:30.38970
86.7p
95
Arvis Liepins
SK Riga
43:23.260250
+6:32.39190
86.7p
96
Oleksiy Shvidkiy
Ukr
43:29.260890
+6:39.39830
86.5p
97
Sebastian Gazurek
Nks Trojwies Beskidzka
43:40.261960
+6:50.40900
86.3p
98
Wenlong XU
Chn
43:44.262320
+6:53.41260
86.2p
99
Martin Moeller
Dan
44:00.263960
+7:10.42900
85.8p
100
HU Zhou
Chn
44:01.264040
+7:10.42980
85.7p
-
Lasse Hulgaard
Copenhagen Skiing Club
23:59:58.8639700
-
-
Qinghai Sun
Chn
23:59:58.8639700
-
-
Joonas Sarkkinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Eldar Roenning
Skogn IL
23:59:59.8639800
-
-
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
23:59:59.8639800
-
-
Anssi Pentsinen
Jamsankosken Ilves
23:59:59.8639800
-
-
Martti Jylhae
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:59:59.8639800
-
-
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
23:59:59.8639800
-
-
Dietmar Noeckler
G.s Fiamme Oro
23:59:59.8639800
-
-
Yuichi Onda
Arc Communications Ski Team
23:59:59.8639800
-
-
Simeon Hamilton
Sms T3
23:59:59.8639800
-
-
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
23:59:59.8639800
-
-
Matias Strandvall
IF Minken
23:59:59.8639800
-
-
Jovian Hediger
Bex
23:59:59.8639800
-
-
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Len Valjas
Team Hardwood
23:59:59.8639800
-
-
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
23:59:59.8639800
-
-
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
23:59:59.8639800
-
-
Andrey Gridin
Bul
23:59:59.8639800
-
-
Lasse Moelgaard
Copenhagen SC
23:59:59.8639800
-