Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Ruka Classic
2013-11-30
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Ruka Pursuit >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 21
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
13:33.81270
91.5p
2
Marit Bjørgen
Rognes IL
13:36.81570
+3.200
91.1p
3
Therese Johaug
Nansen IL
13:48.82730
+14.1360
89.9p
4
Yulia Tchekaleva
Severstal
13:52.83110
+18.1740
89.5p
5
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
13:52.83140
+18.1770
89.4p
6
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
14:00.83900
+26.2530
88.6p
7
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
14:02.84170
+29.2800
88.3p
8
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
14:07.84660
+33.3290
87.8p
9
Heidi Weng
IL I Bul
14:13.85200
+39.3830
87.3p
10
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
14:15.85490
+42.4120
87.0p
11
Ingvild Flugstad Østberg
Gjøvik SK
14:17.85620
+43.4250
86.8p
12
Julia Ivanova
Saturn
14:17.85660
+43.4290
86.8p
13
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
14:20.85900
+46.4530
86.6p
14
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
14:20.85910
+46.4540
86.6p
15
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
14:21.86040
+47.4670
86.4p
15
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
14:21.86040
+47.4670
86.4p
17
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
14:22.86160
+48.4790
86.3p
18
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
14:23.86200
+49.4830
86.3p
19
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
14:26.86520
+52.5150
85.9p
20
Britta Johansson Norgren
Sollefteå Skidor IF
14:26.86540
+52.5170
85.9p
21
Stina Nilsson
IFK Mora SK
14:28.86700
+54.5330
85.8p
22
Kari Vikhagen Gjeitnes
Henning Sl
14:28.86780
+55.5410
85.7p
23
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
14:31.87080
+58.5710
85.4p
24
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
14:34.87370
+1:01.6000
85.1p
24
Evgenia Shapovalova
Uralets
14:34.87370
+1:01.6000
85.1p
26
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
14:34.87390
+1:01.6020
85.1p
27
Celine Brun Lie
Njård
14:36.87580
+1:03.6210
84.9p
28
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
14:37.87610
+1:03.6240
84.9p
29
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
14:37.87670
+1:04.6300
84.8p
30
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
14:39.87820
+1:05.6450
84.7p
31
Laura Mononen
Haemeenlinnan Hiihtoseura
14:39.87840
+1:05.6470
84.7p
32
Mariya Guschina
Sputnik
14:39.87870
+1:06.6500
84.6p
33
Polina Medvedeva
Russia
14:40.87980
+1:07.6610
84.5p
34
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
14:42.88140
+1:08.6770
84.4p
35
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
14:42.88160
+1:08.6790
84.4p
36
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
14:43.88240
+1:09.6870
84.3p
37
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
14:43.88270
+1:10.6900
84.3p
38
Alija Iksanova
SC Neftekhimik
14:44.88310
+1:10.6940
84.2p
39
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
14:45.88460
+1:11.7090
84.1p
40
Jessica Diggins
Stratton Mountain Elites
14:46.88500
+1:12.7130
84.0p
41
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
14:47.88620
+1:13.7250
83.9p
41
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
14:47.88620
+1:13.7250
83.9p
43
Emma Wikén
Åsarna IK
14:47.88640
+1:13.7270
83.9p
44
Natalia Matveeva
Dinamo Kiev
14:47.88660
+1:13.7290
83.9p
45
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
14:49.88840
+1:15.7470
83.7p
46
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
14:49.88870
+1:16.7500
83.7p
47
Sophie Caldwell
Dartmouth Ski Team
14:50.88990
+1:17.7620
83.6p
48
Hanna Erikson
Åsarna IK
14:51.89010
+1:17.7640
83.6p
49
Claudia Nystad
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
14:52.89170
+1:19.7800
83.4p
50
Anastasia Dotsenko
Russia
14:52.89190
+1:19.7820
83.4p
51
Katja Visnar
Tsk Ogp Grad Bled
14:53.89200
+1:19.7830
83.4p
52
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
14:53.89250
+1:19.7880
83.3p
53
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
14:56.89500
+1:22.8130
83.1p
54
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
14:57.89660
+1:23.8290
82.9p
55
Lucia Scardoni
S.C. Bosco
14:58.89700
+1:24.8330
82.9p
56
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
14:59.89870
+1:26.8500
82.8p
57
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
15:00.89970
+1:27.8600
82.7p
58
Agnieszka Szymanczak
Lks Klimczok
15:01.90020
+1:27.8650
82.6p
59
Elena Soboleva
Russia
15:01.90030
+1:27.8660
82.6p
60
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
15:02.90120
+1:28.8750
82.5p
61
Virginia DE Martin Topranin
G.s Forestale
15:02.90130
+1:28.8760
82.5p
62
Yelena Kolomina
Zska
15:02.90170
+1:29.8800
82.5p
63
Sylwia Jaskowiec
Lks Wisniowa
15:04.90350
+1:30.8980
82.3p
64
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
15:05.90410
+1:31.9040
82.3p
65
Katri Lylynpera
Ylojarven Ryhti
15:05.90420
+1:31.9050
82.3p
66
Tatyana Ossipova
Kazakstan
15:06.90510
+1:32.9140
82.2p
67
Rosie Brennan
Apu Nordic Ski Center
15:06.90580
+1:33.9210
82.1p
68
Natalia Zhukova
Russia
15:07.90640
+1:33.9270
82.1p
68
Tetyana Antypenko
Ukraine
15:07.90640
+1:33.9270
82.1p
70
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
15:08.90780
+1:35.9410
81.9p
71
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
15:09.90850
+1:35.9480
81.9p
72
Karolina Grohova
Dukla Liberec
15:09.90880
+1:36.9510
81.8p
73
Bettina Gruber
Sas-Klubben
15:12.91110
+1:38.9740
81.6p
74
Alena Prochazkova
Lk Slavia Umb Banska Bystrica
15:12.91130
+1:38.9760
81.6p
75
Ilaria Debertolis
G.S. Fiamme Oro
15:13.91260
+1:39.9890
81.5p
76
Teresa Stadlober
SC Sparkasse Radstadt
15:14.91330
+1:40.9960
81.4p
77
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
15:14.91350
+1:40.9980
81.4p
77
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
15:14.91350
+1:40.9980
81.4p
79
Marina Piller
G.s Forestale
15:15.91490
+1:42.10120
81.3p
79
Li Hongxue
China
15:15.91490
+1:42.10120
81.3p
81
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
15:17.91640
+1:43.10270
81.2p
82
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
15:19.91830
+1:45.10460
81.0p
83
Naoko Omori
Akita Xerox Ski Team
15:20.91960
+1:46.10590
80.9p
84
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
15:21.92010
+1:47.10640
80.8p
85
Petra Novakova
Lk Slovan Karlovy Vary
15:22.92140
+1:48.10770
80.7p
86
Zoya Zaviedieieva
Ukraine
15:22.92160
+1:48.10790
80.7p
87
Piret Pormeister
Sportclub Sparta
15:25.92480
+1:52.11110
80.4p
88
Michiko Kashiwabara
Waseda University
15:28.92700
+1:54.11330
80.2p
89
Dandan Man
China
15:30.92980
+1:57.11610
80.0p
90
Daria Gaiazova
Club Nordique Mont St. Anne
15:31.93080
+1:58.11710
79.9p
91
Kateryna Grygorenko
Ukraine
15:32.93180
+1:59.11810
79.8p
92
Chunxue Chi
China
15:35.93410
+2:01.12040
79.6p
93
Tanja Kauppinen
Leppävirran Viri
15:36.93570
+2:03.12200
79.5p
94
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
15:40.93950
+2:06.12580
79.2p
95
Marina Matrossova
Kazakstan
15:40.93970
+2:07.12600
79.2p
96
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
15:41.94020
+2:07.12650
79.1p
97
Elisa Brocard
CS Esercito
15:41.94030
+2:07.12660
79.1p
98
Triin Ojaste
Karupesa Team
15:45.94420
+2:11.13050
78.8p
99
Maria Grundvall
IK Kronan
15:53.95230
+2:19.13860
78.1p
100
Anna Stoyan
Kazakstan
15:54.95390
+2:21.14020
78.0p
101
Valiantsina Kaminskaya
Bulgaria
16:06.96570
+2:33.15200
77.0p
102
Antoniya Grigorova-burgova
Alexander Logistics
16:11.97050
+2:37.15680
76.7p
103
Ingrida Ardisauskaite
Utena Ski Club
16:22.98120
+2:48.16750
75.8p
-
Laurien van der Graaff
Tg Huetten
23:59:59.8639800
-