Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Ruka Classic
2013-11-30
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Ruka Pursuit >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Lukas Bauer
Dukla Liberec
24:43.148260
98.1p
2
Eldar Rønning
Skogn IL
24:46.148500
+2.140
97.9p
3
Dmitriy Japarov
Russia
24:49.148830
+5.470
97.7p
4
Pål Golberg
Gol IL
24:51.149000
+7.640
97.6p
5
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
24:56.149520
+12.1160
97.3p
6
Alexander Bessmertnykh
Russia
25:05.150400
+21.2040
96.7p
7
Chris Andre Jespersen
Byåsen IL
25:08.150700
+24.2340
96.5p
8
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
25:09.150840
+25.2480
96.4p
9
Tim Tscharnke
SV Biberau
25:09.150860
+26.2500
96.4p
10
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
25:13.151210
+29.2850
96.1p
11
Lars Nelson
Åsarna IK
25:19.151800
+35.3440
95.8p
11
Evgeniy Belov
Russia
25:19.151800
+35.3440
95.8p
13
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
25:19.151830
+35.3470
95.7p
14
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
25:19.151870
+36.3510
95.7p
15
Nikolay Chebotko
Cska
25:20.151920
+36.3560
95.7p
16
Alexey Poltoranin
Kazakstan
25:21.152010
+37.3650
95.6p
17
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
25:23.152240
+39.3880
95.5p
18
Petter JR Northug
Strindheim IL
25:26.152500
+42.4140
95.3p
19
Jean Marc Gaillard
Pays Rochois
25:26.152540
+42.4180
95.3p
20
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
25:27.152630
+43.4270
95.2p
21
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
25:28.152760
+45.4400
95.1p
21
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
25:28.152760
+45.4400
95.1p
23
Tiio Söderhielm
Åsarna IK
25:28.152770
+45.4410
95.1p
24
Eirik Brandsdal
Kjelsås IL
25:30.152920
+46.4560
95.0p
25
Sjur Røthe
Voss IL
25:30.152980
+47.4620
95.0p
25
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
25:30.152980
+47.4620
95.0p
27
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
25:31.153020
+47.4660
95.0p
28
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
25:32.153180
+49.4820
94.9p
29
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
25:33.153210
+49.4850
94.8p
30
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
25:33.153250
+49.4890
94.8p
31
Ales Razym
Dukla Liberec
25:35.153410
+51.5050
94.7p
32
Sergey Ustiugov
Russia
25:36.153560
+53.5200
94.6p
33
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
25:37.153670
+54.5310
94.5p
34
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
25:38.153710
+54.5350
94.5p
35
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
25:39.153830
+55.5470
94.4p
36
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
25:39.153880
+56.5520
94.4p
36
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
25:39.153880
+56.5520
94.4p
38
Martti Vuokatti Jylhae
Vuokatti Ski Team Kainuu
25:41.154000
+57.5640
94.3p
39
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
25:41.154030
+57.5670
94.3p
39
Øystein Pettersen
Lillomarka SK
25:41.154030
+57.5670
94.3p
41
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
25:42.154170
+59.5810
94.2p
42
Denis Volotka
Kazakstan
25:43.154210
+59.5850
94.2p
43
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
25:44.154360
+1:01.6000
94.1p
44
Algo Karp
Skiclub Viljandi
25:44.154380
+1:01.6020
94.1p
45
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
25:45.154450
+1:01.6090
94.1p
46
Ilia Chernousov
SKA
25:45.154480
+1:02.6120
94.0p
47
Tobias Angerer
SC Vachendorf
25:46.154510
+1:02.6150
94.0p
48
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
25:47.154620
+1:03.6260
93.9p
49
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
25:47.154650
+1:03.6290
93.9p
50
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
25:49.154810
+1:05.6450
93.8p
51
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
25:50.154990
+1:07.6630
93.7p
52
Mark Starostin
Kazakstan
25:51.155020
+1:07.6660
93.7p
53
Michail Semenov
Bulgaria
25:52.155100
+1:08.6740
93.6p
54
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
25:52.155160
+1:09.6800
93.6p
55
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
25:56.155530
+1:12.7170
93.4p
56
Yuichi Onda
Arc Communications Ski Team
25:56.155580
+1:13.7220
93.3p
57
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
25:59.155860
+1:16.7500
93.2p
57
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
25:59.155860
+1:16.7500
93.2p
59
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
25:59.155870
+1:16.7510
93.2p
60
Fabio Pasini
CS Esercito
26:00.155950
+1:16.7590
93.1p
61
Akira Lenting
Waseda University
26:04.156330
+1:20.7970
92.9p
62
Jonas Baumann
Tambo Splügen
26:05.156440
+1:21.8080
92.8p
63
Sergey Novikov
Saturn
26:06.156570
+1:23.8210
92.7p
64
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
26:06.156580
+1:23.8220
92.7p
65
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
26:07.156600
+1:23.8240
92.7p
66
Toni Livers
Gardes Frontière
26:07.156650
+1:23.8290
92.7p
67
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
26:07.156660
+1:24.8300
92.7p
68
Mathias Wibault
Chamonix
26:09.156830
+1:25.8470
92.6p
69
Jonas Dobler
SC Traunstein
26:10.156930
+1:26.8570
92.5p
70
Jiri Magal
Dukla Liberec
26:10.156950
+1:26.8590
92.5p
71
Remo Fischer
Arve Mols
26:11.157040
+1:27.8680
92.5p
72
Valerio Checchi
Forestale
26:12.157120
+1:28.8760
92.4p
73
Raido Rankel
Skiclub Voru
26:13.157290
+1:30.8930
92.3p
74
Alexandr Malyshev
Kazakstan
26:14.157330
+1:30.8970
92.3p
75
Gianluca Cologna
Val Müstair
26:16.157550
+1:32.9190
92.1p
76
Teodor Peterson
Åsarna IK
26:18.157770
+1:35.9410
92.0p
77
Andrew Newell
Stratton Mountain School
26:19.157860
+1:36.9500
92.0p
78
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
26:20.157940
+1:36.9580
91.9p
79
Simeon Hamilton
Sun Valley Ski Education Fnd
26:20.157950
+1:36.9590
91.9p
80
David Hofer
C.S Carabinieri
26:20.157990
+1:37.9630
91.9p
81
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
26:21.158050
+1:37.9690
91.8p
82
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
26:22.158110
+1:38.9750
91.8p
83
Martin Johansson
Mora
26:22.158120
+1:38.9760
91.8p
84
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
26:23.158240
+1:39.9880
91.7p
85
Luca ORLANDI
G.S. Fiamme Oro
26:27.158640
+1:43.10280
91.5p
86
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
26:27.158650
+1:43.10290
91.5p
87
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors
26:28.158700
+1:44.10340
91.5p
88
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
26:29.158870
+1:46.10510
91.4p
89
Tomas Northug
Strindheim IL
26:30.158910
+1:46.10550
91.3p
89
Matias Strandvall
IF Minken
26:30.158910
+1:46.10550
91.3p
91
Adrien Backscheider
Gerardmer
26:30.158930
+1:46.10570
91.3p
92
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
26:31.159050
+1:47.10690
91.2p
93
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
26:35.159480
+1:52.11120
91.0p
94
Sergei Dolidovich
Bulgaria
26:36.159530
+1:52.11170
91.0p
95
Jovian Hediger
Bex
26:38.159730
+1:54.11370
90.8p
96
Sergey Cherepanov
Kazakstan
26:39.159890
+1:56.11530
90.8p
97
Alexander Lasutkin
Bulgaria
26:40.159960
+1:57.11600
90.7p
98
Ivanou Aliaksei
Bulgaria
26:42.160150
+1:58.11790
90.6p
99
Vitaliy Shtun
Colos
26:49.160840
+2:05.12480
90.2p
100
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
27:00.161960
+2:17.13600
89.6p
101
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
27:11.163020
+2:27.14660
89.0p
102
Sebastian Gazurek
Nks Trojwies Beskidzka
27:17.163610
+2:33.15250
88.6p
103
Arvis Liepins
Riga Ski Club Lva
27:18.163750
+2:34.15390
88.6p
104
Joonas Sarkkinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
27:21.164030
+2:37.15670
88.4p
105
Ruslan Perekhoda
Ukraine
27:26.164500
+2:42.16140
88.1p
106
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
27:26.164530
+2:42.16170
88.1p
107
Oleksiy Shvidkiy
Ukraine
27:27.164690
+2:44.16330
88.0p
108
Sergey Malyshev
Kazakstan
27:28.164720
+2:44.16360
88.0p
109
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
27:30.164970
+2:47.16610
87.9p
110
Len Valjas
Team Hardwood
27:31.165080
+2:48.16720
87.8p
111
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
27:37.165620
+2:53.17260
87.5p
112
Qinghai Sun
China
27:41.166070
+2:58.17710
87.3p
113
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
27:47.166690
+3:04.18330
86.9p
114
Michael Sinnott
Sun Valley Ski Education Fnd
27:50.166990
+3:07.18630
86.8p
115
Lasse Hulgaard
København SK
28:11.169010
+3:27.20650
85.7p
116
HU Zhou
China
28:12.169110
+3:28.20750
85.7p
117
Martin Moeller
Danmark
28:15.169410
+3:31.21050
85.5p
118
Wenlong Xu
China
28:23.170230
+3:39.21870
85.1p
119
Andrey Gridin
Bulgaria
28:23.170280
+3:40.21920
85.1p
120
Lasse Moelgaard
København SK
28:48.172740
+4:04.24380
83.8p
-
Martin Jaks
Dukla Liberec
23:59:59.8639800
-
-
Jiri Horcicka
Dukla Liberec
23:59:59.8639800
-
-
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
23:59:59.8639800
-
-
Nikita Kriukov
Sdusor 81
23:59:59.8639800
-
-
Anton Gafarov
Ugra Svsm 2
23:59:59.8639800
-