Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet
2013-08-24
Deltävling i
Ski Team Sweden ROLL Cup 2013
<<< Alliansloppet Backrace
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
48km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Aukland
Team Xtra Personel
1:41:22.608100
93.8p
2
Simen Oestensen
Team Xtra Personel
1:42:16.613500
+54.5300
92.7p
3
Morten Eide Pedersen
Lillehammer SK
1:42:17.613600
+55.5400
92.7p
4
Johan Kjølstad
Skogn IL
1:43:23.620200
+2:01.12000
91.4p
5
John Kristian Dahl
Strindheim IL
1:43:29.620800
+2:07.12600
91.3p
6
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:43:30.620900
+2:08.12700
91.3p
6
Jens Eriksson
Dala-floda IF
1:43:30.620900
+2:08.12700
91.3p
8
Sami Jauhojärvi
Snowproof Racing
1:43:30.620900
+2:08.12700
91.3p
9
Alexey Dvoskin
Team Vitargo
1:43:31.621000
+2:09.12800
91.2p
10
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:43:31.621000
+2:09.12800
91.2p
11
Carl Quicklund
Östersunds SK
1:43:32.621100
+2:10.12900
91.2p
12
Robin Norum
IFK Umeå
1:43:36.621500
+2:14.13300
91.2p
13
Jörgen Aukland
Team Xtra Personel
1:43:36.621500
+2:14.13300
91.2p
14
Toni Livers
Switzerland
1:43:39.621800
+2:17.13600
91.1p
15
Algo Karp
Team Vitargo
1:43:41.622000
+2:19.13800
91.1p
16
Markus Ottosson
IFK Umeå
1:43:41.622000
+2:19.13800
91.1p
17
Karl-johan Westberg
Borås SK
1:43:53.623200
+2:31.15000
90.8p
18
Ivar Bjørn Tveiten Myhre
Bjørn Myhre Sport
1:45:09.630800
+3:47.22600
89.4p
19
Vassili Rotchev
Russian Federation
1:45:57.635600
+4:35.27400
88.5p
20
Bill Impola
SK Bore
1:45:57.635600
+4:35.27400
88.5p
21
Sondre Turvoll Fossli
Hokksund IL
1:46:50.640900
+5:28.32700
87.6p
22
Andrey Tyuterev
Russian Federation
1:48:14.649300
+6:52.41100
86.1p
23
Tore Berdal Bjørseth
Byåsen IL
1:48:15.649400
+6:53.41200
86.1p
24
Markus Jönsson
Tranemo IF
1:48:15.649400
+6:53.41200
86.1p
25
Daniel Johansson
IFK Umeå
1:48:15.649400
+6:53.41200
86.1p
26
Antti Lampinen
Snowproof Racing
1:48:15.649400
+6:53.41200
86.1p
27
Bruno Debertolis
Team Rossignol
1:48:16.649500
+6:54.41300
86.1p
28
Sergey Shiryaev
Shiryaev Russia
1:48:16.649500
+6:54.41300
86.1p
29
Kuanysh Kambarbaev
Russian Marathon Team
1:48:16.649500
+6:54.41300
86.1p
30
Robin Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
1:49:04.654300
+7:42.46100
85.3p
31
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:49:04.654300
+7:42.46100
85.3p
32
Emil Ekman
Ulricehamns IF
1:49:08.654700
+7:46.46500
85.2p
33
Ivan Pavlov
Team Vitargo
1:49:38.657700
+8:16.49500
84.7p
34
Martti Himma
Sportclub Sparta
1:50:34.663300
+9:12.55100
83.8p
35
Thomas Gifstad
Oppegård IL
1:50:45.664400
+9:23.56200
83.6p
36
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:50:52.665100
+9:30.56900
83.5p
37
Ilya Mashkov
Russian Federation
1:50:52.665100
+9:30.56900
83.5p
38
Egor Sorin
Russian Federation
1:50:53.665200
+9:31.57000
83.5p
39
Anders Høst Mølmen
Team Xtra Personel
1:51:33.669200
+10:11.61000
82.9p
40
Alexander Artemyev
Team Vitargo
1:52:11.673000
+10:49.64800
82.3p
41
Stian Roti Svendby
Lyn Ski
1:52:12.673100
+10:50.64900
82.2p
42
Petr Novak
Czech Republic
1:52:12.673100
+10:50.64900
82.2p
43
Ivan Arteev
Russian Federation
1:52:12.673100
+10:50.64900
82.2p
44
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
1:52:15.673400
+10:53.65200
82.2p
45
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
1:52:16.673500
+10:54.65300
82.2p
46
Andre Mets
No Club
1:52:17.673600
+10:55.65400
82.2p
47
Vadim Nesterov
Russian Federation
1:52:17.673600
+10:55.65400
82.2p
48
Gustaf Pettersson
IF Ski Team Skåne
1:52:18.673700
+10:56.65500
82.2p
49
Jiri Rocarek
Czech Republic
1:52:22.674100
+11:00.65900
82.1p
50
Marcus Ruus
Gillberga SK
1:53:23.680200
+12:01.72000
81.2p
51
Martin Koukal
Snowproof Racing
1:53:23.680200
+12:01.72000
81.2p
52
Morten Soensteby
Rustad IL
1:53:29.680800
+12:07.72600
81.1p
53
Samuel Norlén
IK Stern
1:53:36.681500
+12:14.73300
81.0p
54
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
1:53:37.681600
+12:15.73400
80.9p
55
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:53:37.681600
+12:15.73400
80.9p
56
Daniel Olsson
Garphyttans IF
1:53:41.682000
+12:19.73800
80.9p
56
Geir Strandbakke
Team Sport 1 Lillehammer
1:53:41.682000
+12:19.73800
80.9p
58
Manuel Hirner
Snowproof Racing
1:53:44.682300
+12:22.74100
80.8p
59
Per-gunnar Mustad
Langesund Tri Hauken
1:53:46.682500
+12:24.74300
80.8p
60
Fredrik Andrée
Bengtsfors Bois
1:54:21.686000
+12:59.77800
80.3p
61
Gjermund Steinsland
Vindbjart IL
1:54:32.687100
+13:10.78900
80.1p
62
Öyvind Watterdal
Nøtterøy Ski
1:54:36.687500
+13:14.79300
80.1p
63
Miroslav Rypl
Czech Republic
1:54:44.688300
+13:22.80100
79.9p
64
Anders Sörensson
Tanums IF
1:55:00.689900
+13:38.81700
79.7p
65
Mattias Westman
Röbäcks SK
1:55:35.693400
+14:13.85200
79.2p
66
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
1:57:07.702600
+15:45.94400
77.9p
67
Erik Johansson
Tranemo IF
1:57:13.703200
+15:51.95000
77.8p
68
Kristian Santiago Ankersen
Oseberg Skilag
1:57:18.703700
+15:56.95500
77.7p
69
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
1:57:18.703700
+15:56.95500
77.7p
70
Philip Askeroth
IK Stern
1:57:20.703900
+15:58.95700
77.7p
71
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
1:57:42.706100
+16:20.97900
77.4p
72
Andreas Nilsson
IK Stern
1:58:06.708500
+16:44.100300
77.1p
72
Andreas Blohm
Filipstads SF
1:58:06.708500
+16:44.100300
77.1p
74
Jan Erlend Innselset
Peab Fritid
1:58:07.708600
+16:45.100400
77.1p
75
Jan Krska
Czech Republic
1:58:19.709800
+16:57.101600
76.9p
76
Magnus Graas
Storvreta IK
1:58:21.710000
+16:59.101800
76.9p
77
Karl-johan Zeitz
Åre SLK
1:58:24.710300
+17:02.102100
76.8p
78
Erik Nygren
Agnäs IK
1:58:24.710300
+17:02.102100
76.8p
79
Harald Fladseth
Toppidrettsveke
1:58:39.711800
+17:17.103600
76.6p
80
Steffen Säterhagen Paulsen
Magnor Ul
1:59:09.714800
+17:47.106600
76.2p
81
Vladimir Fetisov
Stary Oskol
1:59:10.714900
+17:48.106700
76.2p
82
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:59:28.716700
+18:06.108500
76.0p
83
Erik Ohlström
IK Rex
1:59:29.716800
+18:07.108600
76.0p
84
Erling Lefsaker
Andebu IL
1:59:29.716800
+18:07.108600
76.0p
85
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
1:59:31.717000
+18:09.108800
75.9p
86
Kenneth Ingemarsson
IK Stern
2:00:11.721000
+18:49.112800
75.4p
87
Jens Carlevi
Vattenfall IF Älvkarleby
2:00:25.722400
+19:03.114200
75.2p
88
Mikael Svensson
IFK Skövde SK
2:00:33.723200
+19:11.115000
75.1p
89
Martin Melin
OK Kullingshof
2:00:35.723400
+19:13.115200
75.1p
90
Oscar Bergenholtz
Äspereds IF
2:00:38.723700
+19:16.115500
75.1p
91
Erlend Gjestrud
Brynehein Stakerlag
2:00:40.723900
+19:18.115700
75.0p
92
Peter Larsson
Nacka Värmdö SK
2:00:41.724000
+19:19.115800
75.0p
93
Rickard Bergengren
IF Ski Team Skåne
2:00:47.724600
+19:25.116400
74.9p
94
Jerry Ahrlin
Brunflo IF
2:00:48.724700
+19:26.116500
74.9p
95
Christian Westgaard
Rustad IL
2:01:06.726500
+19:44.118300
74.7p
96
Vaclav Sedlacek
Czech Republic
2:01:06.726500
+19:44.118300
74.7p
97
Fredrik Björck
IK Rex
2:02:03.732200
+20:41.124000
74.0p
98
Adam Blomberg
IK Stern
2:02:04.732300
+20:42.124100
74.0p
99
Henrik Landström
Säffle SK
2:02:07.732600
+20:45.124400
73.9p
100
Daniel Netz
Göteborgs Slalomklubb
2:02:13.733200
+20:51.125000
73.8p
101
Jimmy Friestad
IK Stern
2:02:36.735500
+21:14.127300
73.6p
102
Martin Lundgren
Stockviks SF
2:02:51.737000
+21:29.128800
73.4p
103
David Olofsson
IFK Skövde SK
2:03:19.739800
+21:57.131600
73.0p
104
Niklas Dahlgren
IK Stern
2:03:32.741100
+22:10.132900
72.9p
105
Marcus Johansson
IK Stern
2:03:42.742100
+22:20.133900
72.7p
106
Rasmus AX
Boxholm-ekeby SK
2:03:54.743300
+22:32.135100
72.6p
107
Daniel Tonell
IF Ski Team Skåne
2:03:57.743600
+22:35.135400
72.6p
108
Oleg Chernov
Stary Oskol
2:04:08.744700
+22:46.136500
72.4p
109
Patrik Sonehag
IK Stern
2:04:15.745400
+22:53.137200
72.4p
110
Joakim Bydinger
Ronneby OK
2:04:25.746400
+23:03.138200
72.2p
111
Anders Buskqvist
IK Stern
2:04:35.747400
+23:13.139200
72.1p
112
Simon Magnusson
OK Stigen
2:05:13.751200
+23:51.143000
71.7p
113
Henrik Jutterdal
Vreta Skid o Mk
2:05:16.751500
+23:54.143300
71.6p
114
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
2:05:17.751600
+23:55.143400
71.6p
115
Terje Engen
Team Swenor
2:05:35.753400
+24:13.145200
71.4p
116
Namnlös
No Club
2:05:36.753500
+24:14.145300
71.4p
117
Øystein Rodem
Driv Trening AS
2:05:46.754500
+24:24.146300
71.3p
118
Joakim Svensson
Hultsfreds Lk
2:06:01.756000
+24:39.147800
71.1p
119
Jan Mattsson
Vassunda IF
2:06:18.757700
+24:56.149500
70.9p
120
Magnus Andreasson
Göteborgs Polismäns IF
2:06:51.761000
+25:29.152800
70.5p
121
Fredrik Egriell
SK Glädjen Göteborg
2:07:09.762800
+25:47.154600
70.3p
122
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
2:07:09.762800
+25:47.154600
70.3p
123
Mattias Qvarnström
Lekeryd-Svarttorps SK
2:07:10.762900
+25:48.154700
70.3p
124
Thomas Steurer
Austria
2:07:11.763000
+25:49.154800
70.3p
125
Magnus Aasa
OK Kullingshof
2:07:12.763100
+25:50.154900
70.3p
126
Lennart Karlsson
Holmedals Ais
2:07:13.763200
+25:51.155000
70.3p
127
Tore Glomnes
Team Pay
2:07:14.763300
+25:52.155100
70.3p
128
Markus Johansson
Rydboholms SK
2:07:15.763400
+25:53.155200
70.2p
129
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
2:07:19.763800
+25:57.155600
70.2p
130
Tobias Danielsson
OK Stigen
2:07:27.764600
+26:05.156400
70.1p
131
Morten Bergesen
Team Skigo
2:07:29.764800
+26:07.156600
70.1p
132
Anders Johansson
OK Kroppefjäll
2:07:35.765400
+26:13.157200
70.0p
133
Erik von Essen
Ulricehamns IF
2:07:35.765400
+26:13.157200
70.0p
134
Jan Johansson
Uddevalla IS
2:08:13.769200
+26:51.161000
69.6p
135
Carl Bergsten
Åre Längdskidklubb
2:08:16.769500
+26:54.161300
69.6p
136
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
2:08:25.770400
+27:03.162200
69.5p
137
Daniel Sandvik
IFK Mora SK
2:08:25.770400
+27:03.162200
69.5p
138
Joakim Jarnelid
Magra IS
2:08:39.771800
+27:17.163600
69.3p
139
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
2:08:40.771900
+27:18.163700
69.3p
140
Emil Folkesson
Enklare Sport SK
2:08:53.773200
+27:31.165000
69.1p
141
Henrik Pay
Team Pay
2:09:10.774900
+27:48.166700
69.0p
142
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:09:11.775000
+27:49.166800
69.0p
143
Owe Holmstrand
Finnskogarnas SK
2:09:22.776100
+28:00.167900
68.8p
144
Marco Crestani
Alpini Italia Team
2:09:30.776900
+28:08.168700
68.7p
145
Thomas Gundersen
Team Pay
2:09:31.777000
+28:09.168800
68.7p
146
Magnus Kristiansen
Brynehein Stakerlag
2:09:33.777200
+28:11.169000
68.7p
147
Odd Pedersen
Hytteplan Sport Norge
2:09:33.777200
+28:11.169000
68.7p
148
Simon Nilsson
IF Ski Team Skåne
2:09:38.777700
+28:16.169500
68.7p
149
Stefan Carlen
OK Landehof
2:09:45.778400
+28:23.170200
68.6p
150
Erik Wold
Föreningen IKJ Haninge
2:09:59.779800
+28:37.171600
68.4p
151
Helge Tøndel
Kyrksaeteroera IL
2:10:24.782300
+29:02.174100
68.2p
152
Bård Kloster
Team Ryfylke
2:11:10.786900
+29:48.178700
67.7p
153
Øyvind Lund Aker
Gjerdrum IL
2:11:11.787000
+29:49.178800
67.7p
154
Leif Eklund
IF Hagen SK
2:11:12.787100
+29:50.178900
67.7p
155
Stefan Larsson
Magra IS
2:11:21.788000
+29:59.179800
67.6p
156
Oskar Henriksson
IF Ski Team Skåne
2:11:35.789400
+30:13.181200
67.4p
157
Thomas Wollentz
Halmstad Garnisons IF
2:11:35.789400
+30:13.181200
67.4p
158
Anders Bergvall
IK Stern
2:11:39.789800
+30:17.181600
67.4p
159
Anders Greff
Team Pay
2:11:40.789900
+30:18.181700
67.4p
160
Nils Christian Green
Team Xtra Personel
2:11:41.790000
+30:19.181800
67.3p
161
Sven Emil Wallin
Trångsvikens IF
2:11:41.790000
+30:19.181800
67.3p
162
Jonas Strandell
Axa SC
2:11:41.790000
+30:19.181800
67.3p
163
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:11:42.790100
+30:20.181900
67.3p
164
Peter Eich
Tyskland
2:11:46.790500
+30:24.182300
67.3p
165
Michel Johansson
IK Stern
2:12:02.792100
+30:40.183900
67.1p
166
Otto Linderborg
Symposion
2:12:16.793500
+30:54.185300
67.0p
167
Joacim Larsson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:12:51.797000
+31:29.188800
66.6p
168
Magnus Karlsson
Häverödals IF
2:13:12.799100
+31:50.190900
66.4p
169
Magnus Nygren
Axa SC
2:13:49.802800
+32:27.194600
66.0p
170
Henrik Johansson-kask
OK Kroppefjäll
2:13:55.803400
+32:33.195200
66.0p
171
Patrik Ingesson
Team Sportia Uppsala
2:14:01.804000
+32:39.195800
65.9p
172
Jan Erik Pettersson
Säffle SK
2:14:03.804200
+32:41.196000
65.9p
173
Jan Osvald Soovik
Göteborgs Hamns IF
2:14:10.804900
+32:48.196700
65.8p
174
Roger Gustavsson
Magra IS
2:14:16.805500
+32:54.197300
65.8p
175
Patrik Petersson
Dalstorps IF
2:14:18.805700
+32:56.197500
65.7p
176
Thorbjörn Andersson
Tidaholm SOK Sisu
2:14:19.805800
+32:57.197600
65.7p
177
Thorgeir Anundsen
Team Ryfylke
2:14:25.806400
+33:03.198200
65.7p
178
Per Olov Andersson
IFK Västerås SK
2:14:33.807200
+33:11.199000
65.6p
179
Kalle Jansson Riis
Malungs IF
2:14:35.807400
+33:13.199200
65.6p
180
Morten E Lund
Hamar SK
2:14:36.807500
+33:14.199300
65.6p
181
Birger Edvinsson
Hybo AIK
2:14:38.807700
+33:16.199500
65.6p
182
Jan Johansson
Länsförsäkringar Älvsborg
2:14:40.807900
+33:18.199700
65.5p
183
Håkan Huselius
IF Ski Team Skåne
2:14:46.808500
+33:24.200300
65.5p
184
Tony Norling
IK Stern
2:14:56.809500
+33:34.201300
65.4p
185
Björn Petersson
Göteborgs Polismäns IF
2:15:01.810000
+33:39.201800
65.3p
186
Kristian Jansson
IF Ski Team Skåne
2:15:42.814100
+34:20.205900
64.9p
187
David Thorell
IK Stern
2:15:43.814200
+34:21.206000
64.9p
188
Jan Kríž
Czech Republic
2:16:23.818200
+35:01.210000
64.5p
189
Viktor Eriksson
Malungs IF
2:16:25.818400
+35:03.210200
64.5p
190
Kjetil Mathisen
Brynehein Stakerlag
2:16:33.819200
+35:11.211000
64.4p
191
Morten Tronböl
Magnor Ul
2:16:35.819400
+35:13.211200
64.4p
192
Markus Himma
Tartu Skiclub
2:16:59.821800
+35:37.213600
64.2p
193
Pessi Liukkonen
IF Strategen
2:16:59.821800
+35:37.213600
64.2p
194
Jan Benak
Czech Republic
2:17:02.822100
+35:40.213900
64.2p
195
BO Tigerberg
Lidköpings VSK
2:17:12.823100
+35:50.214900
64.1p
196
Jørgen Steen
Team Pay
2:17:26.824500
+36:04.216300
63.9p
197
Lars Johansson
IF Ski Team Skåne
2:17:36.825500
+36:14.217300
63.8p
198
Johan Olsson
IFK Helsingborg
2:17:44.826300
+36:22.218100
63.8p
199
Mikael Åström
Ronneby OK
2:17:48.826700
+36:26.218500
63.7p
200
Lars-göran Järelöv
Alliansloppets SK
2:18:11.829000
+36:49.220800
63.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Arne Nåbo
Trollhättans SOK
2:18:14.829300
+36:52.221100
63.5p
202
Torbjörn Gustafsson
Borås GIF
2:18:25.830400
+37:03.222200
63.4p
203
Lars-erik Larsson
Ryda SK
2:18:33.831200
+37:11.223000
63.3p
204
Gert Olsen
Holte Ski
2:18:47.832600
+37:25.224400
63.2p
205
Fredrik Almqvist
Länsförsäkringar IF
2:18:56.833500
+37:34.225300
63.1p
206
Pavel Jirasek
Czech Republic
2:19:09.834800
+37:47.226600
63.0p
207
Fredrik Ahlsson
Sunnersta Aif
2:19:41.838000
+38:19.229800
62.7p
208
Bengt Åke Olofsson
IF Ski Team Skåne
2:20:02.840100
+38:40.231900
62.5p
209
John Einar Tørklep
Dnb
2:20:03.840200
+38:41.232000
62.5p
210
Martin Various
Czech Republic
2:20:03.840200
+38:41.232000
62.5p
211
Johan Månflod
Storvreta IK
2:20:06.840500
+38:44.232300
62.5p
212
Mikael Corbé
Borås GIF
2:20:06.840500
+38:44.232300
62.5p
213
Claes Hjertman
Sas-Klubben
2:20:07.840600
+38:45.232400
62.5p
214
Richard Hansson
Skillingaryds FK
2:20:07.840600
+38:45.232400
62.5p
215
Torstein Brox
Broxtrening.no
2:20:08.840700
+38:46.232500
62.4p
216
Arve Lid
Team Fjelluft
2:20:09.840800
+38:47.232600
62.4p
217
Henrik Hammelsø
Danmark
2:20:11.841000
+38:49.232800
62.4p
218
Yngve Alven
Redvägs SK
2:20:12.841100
+38:50.232900
62.4p
219
Anders Soovik
Alliansloppets SK
2:20:17.841600
+38:55.233400
62.4p
220
Jacob Bilgrav
Holte Ski
2:20:22.842100
+39:00.233900
62.3p
221
Frode Myrmel
Spydeberg IL
2:20:26.842500
+39:04.234300
62.3p
222
Sören Skålberg
IK Stern
2:20:28.842700
+39:06.234500
62.3p
223
Sture Nordlöf
Nacka Värmdö SK
2:20:31.843000
+39:09.234800
62.2p
224
Jonas Bülow
Jönköpings OK
2:20:32.843100
+39:10.234900
62.2p
225
Henrik Ulldahl
Jönköpings OK
2:20:32.843100
+39:10.234900
62.2p
226
Martin Cleve
Brattås CK
2:20:33.843200
+39:11.235000
62.2p
227
Martin Clément
København SK
2:20:35.843400
+39:13.235200
62.2p
228
Eddy Lidström
OK Landehof
2:20:46.844500
+39:24.236300
62.1p
229
Jari Toivanen
IFK Västerås SK
2:21:06.846500
+39:44.238300
61.9p
230
Jörgen Lindgren
IK Stern
2:21:20.847900
+39:58.239700
61.8p
231
Kent Aurbakken
Köla AIK
2:21:21.848000
+39:59.239800
61.8p
232
Arvo Teppola
IK Hakarpspojkarna
2:21:38.849700
+40:16.241500
61.6p
233
Ola Jönsson
Nacka Värmdö SK
2:21:40.849900
+40:18.241700
61.6p
234
Ladislav Knapek
Czech Republic
2:21:40.849900
+40:18.241700
61.6p
235
Christian Sundewall
IF Ski Team Skåne
2:21:42.850100
+40:20.241900
61.6p
236
Fredrik Liljesäter
Länsförsäkringar IF
2:21:53.851200
+40:31.243000
61.5p
237
Daniel Ljungkvist
Landsbro IF SK
2:21:56.851500
+40:34.243300
61.5p
238
Matthias Wiktorsson
Karlslunds IF SF
2:21:59.851800
+40:37.243600
61.5p
239
Ulrik Schäfer
Storvreta IK
2:22:06.852500
+40:44.244300
61.4p
240
Håkan Camper
IF Ski Team Skåne
2:22:09.852800
+40:47.244600
61.4p
241
Robert Johansson
Främmestads IK
2:22:17.853600
+40:55.245400
61.3p
242
Christer Hördell
Föreningen IKJ Haninge
2:22:22.854100
+41:00.245900
61.3p
243
Håvard Nyhus
Granli IL
2:22:23.854200
+41:01.246000
61.3p
244
Daniel Drottz
Högsäters GF
2:22:24.854300
+41:02.246100
61.2p
245
Karl Cinthio
IFK Helsingborg
2:22:29.854800
+41:07.246600
61.2p
246
Clas Göran Öster
Uddevalla IS
2:22:34.855300
+41:12.247100
61.2p
247
Hasse Andersson
Bollnäs BK
2:22:40.855900
+41:18.247700
61.1p
248
Lars Jonasson
Uddevalla IS
2:22:47.856600
+41:25.248400
61.0p
249
Magnus Persson
Bottnaryd IF
2:23:11.859000
+41:49.250800
60.8p
250
Per Mikael Åkerlund
Follafoss IL
2:23:15.859400
+41:53.251200
60.8p
251
Johan Fornander
IK Rex
2:23:25.860400
+42:03.252200
60.7p
252
Rune Dahl Mortensen
København SK
2:23:27.860600
+42:05.252400
60.7p
253
Inge Odqvist
Borås SK
2:23:29.860800
+42:07.252600
60.7p
254
Lars Olsson
Hestra IF
2:23:49.862800
+42:27.254600
60.5p
255
Peter Ravn Brinck
København SK
2:23:56.863500
+42:34.255300
60.5p
256
Jan Bäreteg
IK Hakarpspojkarna
2:24:12.865100
+42:50.256900
60.3p
257
Niclas Olausson
Dala XC Ski Team
2:24:13.865200
+42:51.257000
60.3p
258
Joel Lager
Garphyttans IF
2:24:34.867300
+43:12.259100
60.1p
259
Magnus Öberg Bernhed
Sävedalens AIK
2:24:38.867700
+43:16.259500
60.1p
260
Anders Wadman
Arvika IS
2:24:39.867800
+43:17.259600
60.1p
261
Anders Smevold
Skultuna IS
2:24:40.867900
+43:18.259700
60.1p
262
Lars Gulliksson
Nacka Värmdö SK
2:24:47.868600
+43:25.260400
60.0p
263
Erik Jonsson
Hestra IF
2:24:59.869800
+43:37.261600
59.9p
264
Jonas Fogelberg
Sisu Forshaga SK
2:25:29.872800
+44:07.264600
59.7p
265
Peter Tall
IF Ski Team Skåne
2:25:54.875300
+44:32.267100
59.5p
266
Håkan Nilsson
Karlslunds IF SF
2:26:07.876600
+44:45.268400
59.4p
267
Rikard Nedar
Gkn Aerospace FF
2:26:09.876800
+44:47.268600
59.4p
268
John Johannesen Moss
Moss SK
2:26:29.878800
+45:07.270600
59.2p
269
Jonas Karlsson
IK Stern
2:27:03.882200
+45:41.274000
58.9p
270
Joakim Lilja
Trollhättans SOK
2:27:04.882300
+45:42.274100
58.9p
271
Marcus Stoor
Axa SC
2:27:19.883800
+45:57.275600
58.8p
272
Björn Tunander
Hällefors SK
2:27:53.887200
+46:31.279000
58.5p
273
Lars Karlsen
Holte Ski
2:28:13.889200
+46:51.281000
58.4p
274
Andreas Danielsson
IFK Västerås SK
2:28:16.889500
+46:54.281300
58.4p
275
Ola Selvin
Östgöta Helikopterskola IF
2:28:22.890100
+47:00.281900
58.3p
276
Torbjörn Holmberg
Nybro Ski
2:28:30.890900
+47:08.282700
58.2p
277
Henrik Sahlström
Främmestads IK
2:28:34.891300
+47:12.283100
58.2p
278
Johan Gustafsson
Magra IS
2:28:45.892400
+47:23.284200
58.1p
279
Marcus Kartberg
Hindås SK
2:28:49.892800
+47:27.284600
58.1p
280
Assar Dahlin
IK Stern
2:28:49.892800
+47:27.284600
58.1p
281
Staffan Engdegård
IF Rigor
2:29:05.894400
+47:43.286200
58.0p
282
Linus Iseborn
Främmestads IK
2:29:28.896700
+48:06.288500
57.8p
283
Marcus Andersson
IF Ski Team Skåne
2:29:32.897100
+48:10.288900
57.8p
284
Kristoffer Jidetoft
Trollhättans SOK
2:29:46.898500
+48:24.290300
57.7p
285
Are Fjerdingstad
Team Pay
2:30:01.900000
+48:39.291800
57.5p
286
Martin Eriksson
Axa SC
2:30:12.901100
+48:50.292900
57.5p
287
Gunnar Holmberg
Alliansloppets SK
2:30:15.901400
+48:53.293200
57.4p
288
Tommy Skiöld
OK Gipen
2:30:16.901500
+48:54.293300
57.4p
289
Jesper Bengtsson
Simlångsdalens IF
2:30:21.902000
+48:59.293800
57.4p
290
Mats Gustafsson
Borås GIF
2:30:29.902800
+49:07.294600
57.3p
291
Jonas Ahlrik
Tidaholm SOK Sisu
2:30:32.903100
+49:10.294900
57.3p
292
Mattias Brolin
Magra IS
2:31:21.908000
+49:59.299800
56.9p
293
Per Lagerström
IFK Västerås SK
2:31:31.909000
+50:09.300800
56.9p
294
Zdenek Stuchlik
Czech Republic
2:31:43.910200
+50:21.302000
56.8p
295
Thomas Lowén
Vreta Skid o Mk
2:31:52.911100
+50:30.302900
56.7p
296
Pär Sundqvist
Bollnäs BK
2:32:00.911900
+50:38.303700
56.6p
297
Ulf Johansson
Trollhättans SOK
2:32:15.913400
+50:53.305200
56.5p
298
Tomas Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:32:21.914000
+50:59.305800
56.5p
299
Jon Holmberg
Axa SC
2:32:27.914600
+51:05.306400
56.4p
300
Lennart Bernström
Team Sportia
2:33:17.919600
+51:55.311400
56.1p
301
Kim Storvoll
Alliansloppets SK
2:33:37.921600
+52:15.313400
55.9p
302
Tommy Ahlstrand
Säffle SK
2:33:48.922700
+52:26.314500
55.9p
303
Ingemar Andersson
Göteborgs Hamns IF
2:33:57.923600
+52:35.315400
55.8p
304
Magnus Wall
Trollhättan HC
2:34:06.924500
+52:44.316300
55.7p
305
Mats Jirebeck
IK Stern
2:34:08.924700
+52:46.316500
55.7p
306
Anders Fredriksson
Arvika IS
2:34:13.925200
+52:51.317000
55.7p
307
Anders Holmberg
Ccc1000
2:34:17.925600
+52:55.317400
55.7p
308
Dan Wallerman
Nacka Värmdö SK
2:34:56.929500
+53:34.321300
55.4p
309
Pierre Björkli
Borås SK
2:35:04.930300
+53:42.322100
55.3p
310
Otto Strandvig
Holte Ski
2:35:11.931000
+53:49.322800
55.3p
311
Kent Skogsund
IFK Västerås SK
2:35:20.931900
+53:58.323700
55.2p
312
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
2:35:28.932700
+54:06.324500
55.2p
313
Gunnar Lefsaker
Barkåker IF
2:35:42.934100
+54:20.325900
55.1p
314
Morgan Darius
Falköpings AIK SK
2:36:00.935900
+54:38.327700
54.9p
315
Torbjörn Stolpe
Alliansloppets SK
2:36:11.937000
+54:49.328800
54.9p
316
Oskar Björk
Alliansloppets SK
2:36:27.938600
+55:05.330400
54.7p
317
Hans Tjäder
Kungälv
2:36:33.939200
+55:11.331000
54.7p
318
Kim Larsen
København SK
2:36:39.939800
+55:17.331600
54.7p
319
Per Videsäter
SK Glädjen Göteborg
2:36:45.940400
+55:23.332200
54.6p
320
Mats-erik Larsson
Ryda SK
2:36:58.941700
+55:36.333500
54.5p
321
Mattias Linell
IK Stern
2:37:03.942200
+55:41.334000
54.5p
322
Klaus Jungbluth
Team Pay
2:37:43.946200
+56:21.338000
54.2p
323
Kimmo Väisänen
Skultuna IS
2:37:58.947700
+56:36.339500
54.1p
324
Öyvind Berggren
Nmk Skilaus
2:38:16.949500
+56:54.341300
54.0p
325
Bengt Norberg
Göteborgs Hamns IF
2:38:34.951300
+57:12.343100
53.9p
326
Anders Fogelberg
Team Flexqube
2:39:15.955400
+57:53.347200
53.6p
327
Joakim Berglund
Gkn Aerospace FF
2:39:58.959700
+58:36.351500
53.3p
328
Jan-Olof Jansson
Trollhättans SOK
2:41:35.969400
+1:00:13.361200
52.7p
329
Jonas Wakeus
IK Stern
2:41:38.969700
+1:00:16.361500
52.7p
330
Erik Nilsson
Karlslunds IF SF
2:42:00.971900
+1:00:38.363700
52.5p
331
Antonio Massimo Musetti Carrara
Italy
2:42:22.974100
+1:01:00.365900
52.4p
332
Thorstein Hymer
Alliansloppets SK
2:42:28.974700
+1:01:06.366500
52.4p
333
Mogens Hedengran
Holte Ski
2:43:08.978700
+1:01:46.370500
52.1p
334
Peter Wendlemyr
Karlslunds IF SF
2:43:48.982700
+1:02:26.374500
51.9p
335
Lukas Gustavsson
Alvesta SOK
2:44:02.984100
+1:02:40.375900
51.8p
336
Odd Löfvendahl
IK Stern
2:44:17.985600
+1:02:55.377400
51.7p
337
Stefan Hornebrant
Trollhättans SOK
2:44:20.985900
+1:02:58.377700
51.7p
338
Oskar Stömne
Lugi SK
2:44:34.987300
+1:03:12.379100
51.6p
339
Christer Holm
Axa SC
2:45:47.994600
+1:04:25.386400
51.1p
340
Patrick Friestad
IF Ski Team Skåne
2:46:07.996600
+1:04:45.388400
51.0p
341
Ronnie Bodinger
Nacka Värmdö SK
2:47:10.1002900
+1:05:48.394700
50.6p
342
Henrik Ärlig
No Club
2:47:21.1004000
+1:05:59.395800
50.6p
343
Jonas Mårtensson
OK Landehof
2:47:30.1004900
+1:06:08.396700
50.5p
344
Håkan Ferdinandsson
Brattås CK
2:48:17.1009600
+1:06:55.401400
50.2p
345
Nils Wallhed
Nacka Värmdö SK
2:48:50.1012900
+1:07:28.404700
50.1p
346
Magnus Lövgren
IK Trasten
2:49:19.1015800
+1:07:57.407600
49.9p
347
Peter Martin
IFK Lidingö SOK
2:50:04.1020300
+1:08:42.412100
49.6p
348
Niclas Peterson
SK Glädjen Göteborg
2:51:08.1026700
+1:09:46.418500
49.3p
349
Peter Lindberg
SK Glädjen Göteborg
2:51:09.1026800
+1:09:47.418600
49.3p
350
Ulf Gustafsson
Ryda SK
2:52:01.1032000
+1:10:39.423800
49.0p
351
Robert Ödlund
Ryda SK
2:52:17.1033600
+1:10:55.425400
48.9p
352
Lennart Klingberg
Orsa SK
2:55:37.1053600
+1:14:15.445400
47.8p
353
Lars Ferdinandsson
Brattås CK
2:56:53.1061200
+1:15:31.453000
47.4p
354
Thomas Jarnehill
No Club
2:58:55.1073400
+1:17:33.465200
46.8p
355
Åke Nilsson
Göteborgs Slalomklubb
3:01:23.1088200
+1:20:01.480000
46.1p
356
Olle Edvardsson
OK Alehof
3:05:13.1111200
+1:23:51.503000
45.0p
357
Johan Ekman
Visborgs OK
3:09:49.1138800
+1:28:27.530600
43.7p
358
Robin Lövgren
IK Trasten
3:12:12.1153100
+1:30:50.544900
43.1p
359
Dag Lars Erichsrud
Oslostudentenes IK Ski
3:12:44.1156300
+1:31:22.548100
43.0p
360
Anders Bennrup
IF Ski Team Skåne
3:13:28.1160700
+1:32:06.552500
42.8p
361
Michael Classon
IK Stern
3:15:12.1171100
+1:33:50.562900
42.3p
362
Thomas Poppen
Göteborgs Polismäns IF
3:17:58.1187700
+1:36:36.579500
41.7p
363
Juri Marcinkevicz
Estonia
3:27:31.1245000
+1:46:09.636800
39.5p
364
Mikael Ericsson
Trollhättans SOK
3:27:41.1246000
+1:46:19.637800
39.5p
-
Rasmus Blom
Högsäters GF
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Henningsson
IK Stern
23:59:58.8639700
-
-
David Nordqvist
Trångsvikens IF
23:59:58.8639700
-
-
Staffan Karnå
Uddevalla IS
23:59:58.8639700
-
-
Simone Bosin
Team Rossignol
23:59:58.8639700
-
-
Anders Logström
Visborgs OK
23:59:58.8639700
-
-
Pierangelo Lora
Alpini Italia Team
23:59:58.8639700
-
-
Tore Helmersson
Länsförsäkringar IF
23:59:58.8639700
-
-
Christer Bengtsson
Lundsbergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Anders Svanebo
Stockviks SF
23:59:58.8639700
-
-
Anders Jonasson
Uddevalla IS
23:59:58.8639700
-
-
Tobias Eriksson
IK Stern
23:59:58.8639700
-
-
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
23:59:58.8639700
-
-
Stanislav Rezac
Team Xtra Personel
23:59:58.8639700
-
-
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
23:59:58.8639700
-
-
Mats Håkon Breda
Sande Sportsklubb
23:59:58.8639700
-
-
Marcus Johansson
Gillberga SK
23:59:58.8639700
-
-
Morgan Åkesson
Stora Skedvi IK
23:59:58.8639700
-
-
Lasse Ericsson
Målerås IF
23:59:58.8639700
-
-
Bill Engman
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
-
Igor Tyrnov
Team Vitargo
23:59:58.8639700
-
-
Björn Lystedt
Vassunda IF
23:59:58.8639700
-
-
Maximilian Schattauer
Älvdalens IF SK
23:59:58.8639700
-
-
Björn Sjökvist
OK Kullingshof
23:59:58.8639700
-
-
Tomas Ottosson
SK Glädjen Göteborg
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Sandvik
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Martin Bajcicak
Snowproof Racing
23:59:59.8639800
-
-
Christian Zorzi
Team Rossignol
23:59:59.8639800
-
-
Jens Burman
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Simon Lageson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Gifstad
Oppegård IL
23:59:59.8639800
-
-
Emanuele Becchis
Team Rossignol
23:59:59.8639800
-
-
Jesper Arnesson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
-
Tobias Westman
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Maxim Gavrilov
Stary Oskol
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Adolfsson
Hindås SK
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Gustafsson
Skogsbygdens IF
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Thomas Ljungqvist
Projektengagemang IF
23:59:59.8639800
-
-
Tobias Hansson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Martin Knuuttila
Göteborgs Polismäns IF
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Marinder
Länsförsäkringar IF
23:59:59.8639800
-
-
Christian Johansson
Simonstorp IF
23:59:59.8639800
-
-
Jim Engström
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
-
Klas Werdelin
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Tom Sjögren
Gnosjö FK
23:59:59.8639800
-
-
Albin Andersson
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
-
Tore Hermansson
Länsförsäkringar IF
23:59:59.8639800
-
-
Martin Nilsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Jaanus Teppan
Estonia
23:59:59.8639800
-
-
Tommy Jonsson
Sävedalens AIK
23:59:59.8639800
-
-
David Jönsson
Stenungsunds OK
23:59:59.8639800
-
-
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
23:59:59.8639800
-
-
Stian Remseth Andresen
Team Xtra Personel
23:59:59.8639800
-
-
Timo Juursalu
Alutaguse SC
23:59:59.8639800
-
-
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Dan Moberg
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Alexander Pastukhov
Stary Oskol
23:59:59.8639800
-
-
Peter Davidsson
Jm-Konc IF
23:59:59.8639800
-
-
Torben Michael Hansen
Holte Ski
23:59:59.8639800
-
-
Joar Thele
Team Xtra Personel
23:59:59.8639800
-
-
Vladimir Kurochkin
Stary Oskol
23:59:59.8639800
-
-
Janek Vallimäe
Alutaguse SC
23:59:59.8639800
-
-
David Fransson
ASK Växjö
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Persson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Anders H Baagøe
København SK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Larsson
Länsförsäkringar IF
23:59:59.8639800
-
-
Peter Billring
Göteborgs Hamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Jens Rangefelt
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Attila Kathy
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
-
Egil Friestad
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Hjelm
Mälarö SOK
23:59:59.8639800
-
-
Veljo Kattago
Alutaguse SC
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Magnusson
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
-
Per-Åke Pettersson
Vattenfalls IF Trollhättan
23:59:59.8639800
-
-
Ulrik Svensson
IF Hallby SOK
23:59:59.8639800
-
-
Per-arne Petersson
SK Glädjen Göteborg
23:59:59.8639800
-
-
Kristofer Petersson
SK Glädjen Göteborg
23:59:59.8639800
-
-
Tobias Petersson
SK Glädjen Göteborg
23:59:59.8639800
-
-
Jimmy Tigerberg
Lidköpings VSK
23:59:59.8639800
-