Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2013-02-09
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2013
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jens Eriksson
Dala-floda IF
1:59:09.714850
88.1p
2
Simon Andersson
Falun-borlänge SK
1:59:13.715270
+4.320
88.0p
3
Kalle Gräfnings
Falun/borlänge SK
1:59:28.716730
+18.1780
87.8p
4
David Frisk
IFK Mora
1:59:38.717710
+28.2760
87.6p
5
Adam Steen
Falun-borlänge SK
1:59:51.719090
+42.4140
87.4p
6
Dan Moberg
IFK Skövde SK
2:00:02.720190
+53.5240
87.2p
7
Pär Jonsson
Dala-järna IK
2:00:36.723540
+1:26.8590
86.7p
8
Martin Liljemark
SK Bore
2:01:16.727540
+2:06.12590
86.1p
9
Jack Impola
Malungs IF Skidor
2:01:46.730560
+2:37.15610
85.7p
10
Axel Bergsten
Axa SC
2:01:49.730800
+2:39.15850
85.7p
11
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:01:51.731030
+2:41.16080
85.6p
12
Tom Ankerstål
Rhens BK
2:01:52.731160
+2:43.16210
85.6p
13
Oskar Persson
SK Bore
2:03:53.743220
+4:43.28270
83.9p
14
Tobias Hansson
IFK Mora SK
2:03:55.743410
+4:45.28460
83.9p
15
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
2:04:14.745320
+5:04.30370
83.6p
16
Andreas Grann
Sunne Slf
2:04:48.748740
+5:38.33790
83.1p
17
Bob Impola
Malungs IF
2:05:56.755550
+6:47.40600
82.2p
18
Oscar Bergström
IFK Mora SK
2:06:02.756140
+6:52.41190
82.1p
19
Jan Mattsson
Storvreta IK
2:06:03.756240
+6:53.41290
82.1p
20
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
2:06:26.758570
+7:17.43620
81.8p
21
Emil Svensson
IFK Skövde SK
2:06:42.760170
+7:33.45220
81.6p
22
Oscar Ivars
Falun-borlänge SK
2:07:21.764060
+8:12.49110
81.1p
23
Björn Hänninen
Högbo GIF
2:07:33.765250
+8:24.50300
80.9p
24
Linus Larsson
Karlslunds IF
2:07:57.767640
+8:47.52690
80.6p
25
Samuel Norlen
IK Stern
2:10:59.785800
+11:49.70850
78.3p
26
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:11:00.785940
+11:50.70990
78.3p
27
Joacim Lindstedt
Sundbybergs IK
2:11:02.786160
+11:53.71210
78.3p
28
Tobias Johansson
Axa SC
2:11:37.789690
+12:28.74740
77.9p
29
Robert Eriksson
Björkfors Goif
2:11:38.789700
+12:28.74750
77.9p
30
Simon Kvarnström
Ekshärads SF
2:11:53.791260
+12:44.76310
77.7p
31
Erik Viklund
Hortlax SK
2:13:10.798940
+14:00.83990
76.8p
32
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:13:53.803250
+14:44.88300
76.3p
33
Gustaf Pettersson
IF Ski Team Skåne
2:14:08.804790
+14:59.89840
76.1p
34
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:14:37.807620
+15:27.92670
75.8p
35
Mattias Karlsson
Ulricehamns IF
2:14:46.808520
+15:36.93570
75.7p
36
Jonatan Steen
Falun-borlänge SK
2:14:49.808840
+15:39.93890
75.6p
37
Pontus Carlsson
Sundborns Goif
2:16:06.816560
+16:57.101610
74.8p
38
Andreas Johansson
Nacka Värmdö SK
2:16:29.818830
+17:19.103880
74.5p
39
Jörgen Lind
Edsbyns SK
2:18:20.829980
+19:11.115030
73.3p
40
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:19:30.836970
+20:21.122020
72.6p
40
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
2:19:30.836970
+20:21.122020
72.6p
42
Christian Holm
Karlslunds IF
2:21:04.846330
+21:54.131380
71.6p
43
Anders Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:21:16.847500
+22:06.132550
71.5p
44
Björn Lystedt
Storvreta IK
2:23:14.859360
+24:05.144410
70.3p
45
Johan Andreasson
Växjö OK
2:23:49.862830
+24:39.147880
70.0p
46
Martin Ivarsson
OK Skogshjortarna
2:24:00.863910
+24:50.148960
69.8p
47
Sven Haga
IK Jarl
2:24:03.864220
+24:53.149270
69.8p
48
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
2:24:11.865000
+25:01.150050
69.7p
49
Fredrik Swärd
Tidaholm SOK Sisu
2:25:07.870630
+25:57.155680
69.2p
50
Fredrik Nylund
Älvdalens IF
2:25:49.874830
+26:39.159880
68.8p
51
Andreas Berntsson
IK Stern
2:26:14.877380
+27:05.162430
68.6p
52
Fredrik Erixon
Tiger Balsam
2:26:20.877960
+27:11.163010
68.5p
53
Erik Folkesson Blom
OK Orion
2:26:33.879240
+27:23.164290
68.4p
54
Nils Zätterström
Yuppie Ski Club
2:26:38.879750
+27:29.164800
68.3p
55
Karl Bergman
Brudpiga RK
2:26:49.880800
+27:39.165850
68.2p
56
Henrik Thomson
Sundborns Goif
2:27:12.883130
+28:02.168180
68.0p
57
Tomas Viklund
IK Jarl Rättvik
2:28:08.888710
+28:58.173760
67.5p
58
David Czuczor
Korsnäs IF Skidor
2:28:08.888750
+28:59.173800
67.5p
59
Klas Sundberg
Nacka Värmdö SK
2:28:29.890880
+29:20.175930
67.3p
60
Viktor Johansson
Sundbybergs IK
2:28:56.893560
+29:47.178610
67.1p
61
Eskil Svensson
Simlångsdalens IF
2:29:01.894020
+29:51.179070
67.0p
62
Magnus Edgren
Lekeryd-svarttorps SK
2:29:03.894200
+29:53.179250
67.0p
63
Rickard Svensson
SOK Viljan
2:29:28.896710
+30:18.181760
66.8p
64
Jimmy Friestad
IK Stern
2:29:46.898530
+30:36.183580
66.6p
65
Jonathan Engström
Borås GIF
2:30:40.903940
+31:30.188990
66.2p
66
Andreas Jonsson
Hällbybrunns IF
2:31:12.907140
+32:02.192190
65.9p
67
Damien Dugne
IFK Mora
2:31:47.910630
+32:37.195680
65.6p
68
Marcus Laggar
Orsa SK
2:32:10.912920
+33:00.197970
65.4p
69
Björn Svernhage
IF Rigor
2:32:58.917740
+33:48.202790
65.0p
70
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:33:35.921450
+34:26.206500
64.7p
71
Pär Gustafsson
Åre
2:33:47.922620
+34:37.207670
64.6p
72
Johan Lehtinen
Domnarvets Goif
2:33:51.923030
+34:41.208080
64.5p
73
Mikael Rindhagen
Östervåla IF
2:34:17.925600
+35:07.210650
64.3p
74
Fredrik Åström
Gävle SK
2:34:24.926320
+35:14.211370
64.3p
75
Klas Söderqvist
Älvdalens IF
2:34:40.927900
+35:30.212950
64.1p
76
Jonas Adolfsson
SK Bore
2:34:50.928940
+35:40.213990
64.1p
77
Rasmus Karlander
Gymnastik Och Idrottshögskolans IF
2:35:18.931710
+36:08.216760
63.8p
78
Andreas Konring
Københavns Skiklub
2:36:01.936030
+36:51.221080
63.5p
79
Mikael Andersson
Lfk Ljungskile
2:36:17.937620
+37:07.222670
63.4p
80
Max Bergström
Skeriol IF
2:37:29.944870
+38:20.229920
62.8p
81
Erik Axelsson
Simlångsdalens IF
2:38:15.949480
+39:06.234530
62.4p
82
Ulf Thelin
Team Ccc 1000
2:38:17.949600
+39:07.234650
62.4p
83
Karl Johan Norell
Edsbyns SK
2:39:47.958680
+40:38.243730
61.7p
84
Claes Edberg
Fryksdalens Sparbank IF
2:40:36.963500
+41:26.248550
61.4p
85
Magnus Ståhlberg
Gävle SK
2:40:47.964620
+41:37.249670
61.3p
86
Michael Forsman
K3 IF
2:41:59.971870
+42:50.256920
60.7p
87
Fredrik Frykberg
Gustafs
2:42:17.973600
+43:07.258650
60.6p
88
Niklas Åkerström
Falu IK
2:42:25.974450
+43:16.259500
60.6p
89
Anders Strömnes
Enköpings Aif
2:42:28.974740
+43:18.259790
60.5p
90
Martin Othozon
Falu IK
2:43:44.982320
+44:34.267370
60.0p
91
Görgen Sävhammar
Vreta Skid Och Motion
2:43:53.983240
+44:43.268290
59.9p
92
Pär Landen
Scania IF
2:44:00.983970
+44:51.269020
59.9p
93
Jesper Lantz
IFK Mora
2:44:29.986890
+45:20.271940
59.7p
94
Sebastien Jacquier
Volfoni R&d
2:45:48.994760
+46:39.279810
59.1p
95
Johan Ramberg
Rättvik SLK
2:46:10.996910
+47:00.281960
59.0p
96
Andreas Ericsson
Axa Sports Club
2:46:40.999940
+47:30.284990
58.8p
97
Johan Davidsson
Tranemo IF Skidklubb
2:46:50.1000950
+47:41.286000
58.7p
98
Peter Lindberg
Axa Sports Club
2:47:57.1007650
+48:48.292700
58.2p
99
Stefan Sandahl
IK Hakarpspojkarna
2:48:00.1007920
+48:50.292970
58.2p
100
Björn Persson
Orsa SK
2:48:11.1009020
+49:01.294070
58.1p
101
Lars Dahlström
Dala-järna IK
2:48:18.1009790
+49:09.294840
58.1p
102
Christian Olgerfelt
Rembo IK
2:48:22.1010180
+49:13.295230
58.1p
103
Roger Berggren
Boxholm-ekeby Ski
2:48:33.1011290
+49:24.296340
58.0p
104
Lars Andersson
Team Ccc 1000
2:48:40.1011950
+49:31.297000
57.9p
105
Robert Nilsson
Deje SF
2:48:58.1013770
+49:49.298820
57.8p
106
Peter Ström
IFK Mora SK
2:49:07.1014620
+49:57.299670
57.8p
107
Per Sjöstrand
Hybo AIK
2:49:10.1014910
+50:00.299960
57.7p
108
Alfred Björback
IK Stern
2:50:04.1020350
+50:55.305400
57.4p
109
Tomas Andersson
Torshälla Nyby IS
2:50:43.1024250
+51:34.309300
57.1p
110
Christian Johansson
Preem IF
2:51:07.1026660
+51:58.311710
57.0p
111
Jon Björ
Rättvik Bodamk
2:51:47.1030620
+52:37.315670
56.7p
112
Pär Hedström
Leksands SK
2:52:58.1037770
+53:49.322820
56.3p
113
Anders Holmberg
Ålems OK
2:53:18.1039760
+54:09.324810
56.1p
114
Ola Carlsson
Joa IF
2:54:02.1044110
+54:52.329160
55.9p
115
Björn Börjesson
Trollhättan SOK
2:54:13.1045220
+55:03.330270
55.8p
116
Pär Arvidsson
Edsbyns SK
2:55:01.1050080
+55:52.335130
55.5p
117
Benjamin Rubin
Yuppie Ski Club
2:55:32.1053170
+56:23.338220
55.3p
118
Peter Hansson
Orsa SK
2:56:18.1057720
+57:08.342770
55.0p
119
Ingemar Stålberg
Ockelbo SK
2:56:37.1059680
+57:28.344730
54.9p
120
Tomek Jansson
Stockholm
2:56:55.1061440
+57:45.346490
54.8p
121
Johan Fornander
Peab Fritid
2:57:51.1067090
+58:42.352140
54.5p
122
Emil Ekström
Nacka-värmdö Skidklubb
2:59:29.1076870
+1:00:20.361920
53.9p
123
Anders Schou Tornøe
Københavns Skiklub
2:59:38.1077740
+1:00:28.362790
53.9p
124
Isac Heden
Orsa SK
2:59:46.1078550
+1:00:37.363600
53.8p
125
Philip Gottlieb
Djurgårdens IF Af
3:02:29.1094870
+1:03:20.379920
52.9p
126
Gustaf Folke
Stockholm
3:02:41.1096080
+1:03:32.381130
52.8p
127
John Blomberg
Carnegie IF
3:02:43.1096250
+1:03:34.381300
52.8p
128
Tim Magnusson
Axa Sports Club
3:02:51.1097020
+1:03:41.382070
52.8p
129
Erik Lantz
Axa Sportsclub
3:03:42.1102190
+1:04:33.387240
52.5p
130
Martin Älverbrandt
SOK Aneby
3:04:59.1109810
+1:05:49.394860
52.1p
131
Jonas Worge
Malung Skidklubb
3:05:28.1112750
+1:06:19.397800
51.9p
132
Alexander Fransson
Jönköpings OK
3:05:43.1114200
+1:06:33.399250
51.8p
133
Kenneth Nilsson
Axa Sports Club
3:06:30.1118900
+1:07:20.403950
51.6p
134
Per Holenmark
Dalregementets IF
3:06:34.1119380
+1:07:25.404430
51.6p
135
Ingemar Lindström
Älvdalens IF Skidor
3:06:38.1119760
+1:07:29.404810
51.5p
136
Erik Stridh
Storvreta IK
3:06:51.1121050
+1:07:42.406100
51.5p
137
David Ståhlberg
Gävle SK
3:07:30.1124990
+1:08:21.410040
51.3p
138
Jimmy Andersson
Axa Sports Club
3:09:06.1134520
+1:09:56.419570
50.8p
139
Tommy Staffansson
Älvdalens IF
3:09:15.1135470
+1:10:06.420520
50.7p
140
Markus Ingelsson
Storvreta IK
3:10:07.1140660
+1:10:58.425710
50.5p
141
Erik Lundqvist
Sellnäs IF
3:11:02.1146150
+1:11:53.431200
50.2p
142
Henrik Salling
AB Karl Hedin IF
3:14:33.1167280
+1:15:24.452330
49.2p
143
Tomas Nilsson
Grycksbo IF OK
3:14:35.1167400
+1:15:25.452450
49.1p
144
Mikael Salling
AB Karl Hedin IF
3:16:28.1178750
+1:17:19.463800
48.6p
145
Marcus Lövnord
Bearingpoint
3:17:26.1184540
+1:18:16.469590
48.3p
146
Pär Eriksson
Jäderfors SK
3:17:29.1184890
+1:18:20.469940
48.3p
147
Andreas Södergren
Axa Sports Club
3:17:58.1187710
+1:18:48.472760
48.2p
148
David Danielsson
Sunne Slf
3:19:55.1199470
+1:20:46.484520
47.7p
149
Markus Pettersson
Blackstads IF
3:23:12.1219120
+1:24:02.504170
46.8p
150
Tomas Bergsten
Rejlers IF
3:26:54.1241310
+1:27:44.526360
45.8p
151
Martin Fri
Orsa Skidlubb
3:28:45.1252420
+1:29:35.537470
45.4p
152
Erik Wenneborg
Orsa SK
3:32:02.1272110
+1:32:52.557160
44.6p
153
Magnus Töndevold
Nacka-värmdö SK
3:32:45.1276490
+1:33:36.561540
44.4p
154
Anders Lantz
Axa Sport
3:35:35.1293470
+1:36:26.578520
43.8p
155
Tomas Källström
Roslags-länna IF
3:36:07.1296620
+1:36:57.581670
43.6p
156
Rickard Nilsson
Sunne Slf
3:37:33.1305220
+1:38:23.590270
43.3p
157
Lukas Löwing Svensson
Broby Skidor
3:44:03.1344200
+1:44:53.629250
41.9p
158
James Wells Cairns
Tunbridge
3:45:07.1350670
+1:45:58.635720
41.7p
159
Emil Jansson
Axa SC
3:46:43.1360270
+1:47:34.645320
41.4p
160
Joel Jansson
Axa SC
3:58:08.1428790
+1:58:59.713840
39.2p
-
Björn Anundsson
Domnarvets Goif
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Blom
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Rasmus Blom
Högsäters GF
23:59:58.8639700
-
-
Thomas Caldenius
Ikj Haninge
23:59:58.8639700
-
-
Simon Carlsson
Malungs IF
23:59:58.8639700
-
-
Joakim Engtröm
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Holmqvist
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
-
Erik Häggberg
Brudpiga RK
23:59:58.8639700
-
-
Richard Lundgren
Insjöns IF OK
23:59:58.8639700
-
-
Tobias Norestrand
Karlslunds IF
23:59:58.8639700
-
-
Anders Clas Persson
Ohlson IF
23:59:58.8639700
-
-
Johannes Ringsby
Töcksfors IF
23:59:58.8639700
-
-
Pontus Rygh
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
-
Anders Staffas
Dala XC Ski Team
23:59:58.8639700
-
-
Johan Andersson
Arvika IS
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Aspelin
Domnarvets Goif
23:59:59.8639800
-
-
Olof Axelhed
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Martin Backeus
Iksu Längdskidor
23:59:59.8639800
-
-
Olle Beckerus
Team Ccc 1000
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Branth
Team Ccc 1000
23:59:59.8639800
-
-
Sune Brändholm
Sälens IF
23:59:59.8639800
-
-
Michael Edgren
IK Vista
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Engfeldt
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Joacim Clas Eriksson
Ohlson IF
23:59:59.8639800
-
-
Viktor Forsblom
Falu IK
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Frykestam
Fryksdalens Sparbanks IF
23:59:59.8639800
-
-
Björn Gebenius
Visborgs OK
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Gustafsson
IK Jarl
23:59:59.8639800
-
-
Erik Göthe
Domnarvets Goif
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Hermansson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Esa Kuosku
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Mertzig
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
-
Gustaf Niord
Boxholm Ekeby SK
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Sakar
IFK Västerås
23:59:59.8639800
-
-
Elias Sanden
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
-
Tomas Sellström
Brudpiga RK
23:59:59.8639800
-
-
Linus Studeny
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
23:59:59.8639800
-
-
Ulf-henrik Svensson
Oxbergs IF
23:59:59.8639800
-
-
Albin Theander Gransten
Leksands SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Peter Thunvall
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Ola Zetterström
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
-
Morgan Åkesson
Stora Skedvi IK
23:59:59.8639800
-