Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2006-01-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Nordmark
Överkalix IF
1:55:56.695500
70.4p
2
Peter Olsson
Antnäs BK
1:57:13.703200
+1:17.7600
69.7p
3
Robert Hällmark
Studentidrott
1:57:51.707000
+1:55.11400
69.3p
4
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:57:52.707100
+1:56.11500
69.3p
5
Ronny Lundberg
Hortlax SK
1:59:26.716500
+3:30.20900
68.5p
6
Kenneth Edlund
Röbäcks SK
2:00:22.722100
+4:26.26500
68.0p
7
Niclas Jönsson
Antnäs BK
2:01:03.726200
+5:07.30600
67.6p
8
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
2:01:55.731400
+5:59.35800
67.2p
9
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
2:02:39.735800
+6:43.40200
66.8p
10
Nils Berglund
Norsjö SK
2:02:45.736400
+6:49.40800
66.8p
11
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:03:39.741800
+7:43.46200
66.3p
11
Thomas Hedman
SK Järven
2:03:39.741800
+7:43.46200
66.3p
13
Mauri Naapanki
Svappavaara Aif
2:04:00.743900
+8:04.48300
66.2p
14
Isak Savilahti
Gellivare SK
2:04:26.746500
+8:30.50900
66.0p
15
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:07:35.765400
+11:39.69800
64.5p
16
L-O Nilsson
SK Bjärven
2:08:23.770200
+12:27.74600
64.1p
17
Ulf Wikström
Kappa Kraftliner KK
2:08:28.770700
+12:32.75100
64.1p
18
Henrik Persson
Vårby IK
2:09:01.774000
+13:05.78400
63.8p
19
Samuel Mukkavaara
Överkalix IF
2:11:28.788700
+15:32.93100
62.7p
20
Christer Olsson
Hägglunds IOFK
2:12:08.792700
+16:12.97100
62.4p
21
Mikael Ronnle
Mefos IK
2:12:09.792800
+16:13.97200
62.4p
22
Thomas Riström
Postens IF, Luleå
2:12:17.793600
+16:21.98000
62.4p
23
Jan Svanberg
Intersport IF
2:12:20.793900
+16:24.98300
62.3p
23
Sven Örnerling
Bergnäsets AIK
2:12:20.793900
+16:24.98300
62.3p
25
Leif Hedman
SK Järven
2:12:53.797200
+16:57.101600
62.1p
26
Jonas Adolfsson
SK Bore
2:13:52.803100
+17:56.107500
61.7p
26
Niklas Thun
Råneå SK
2:13:52.803100
+17:56.107500
61.7p
28
Samuel Jonsson
Bergnäsets AIK
2:14:28.806700
+18:32.111100
61.4p
29
Björn Rudlund
Björna IF
2:14:29.806800
+18:33.111200
61.4p
30
Harry Olli
IF Polcirkeln
2:14:34.807300
+18:38.111700
61.4p
31
Ulf Rudlund
Lkab FF
2:15:12.811100
+19:16.115500
61.1p
32
Christer Edlund
Bergnäsets AIK
2:15:31.813000
+19:35.117400
61.0p
33
Reijo Saapurki
Örnsköldsvik
2:15:37.813600
+19:41.118000
61.0p
34
Göran Kenttä
Lkab FF
2:16:53.821200
+20:57.125600
60.4p
35
Fredrik Ekström
Ulvsby IF
2:18:10.828900
+22:14.133300
59.9p
36
Henry Antonsson
Råneå SK
2:18:26.830500
+22:30.134900
59.8p
37
Christer Fallgren
Skellefteå SK
2:18:27.830600
+22:31.135000
59.8p
38
Håkan Wennberg
Bergnäsets AIK
2:19:08.834700
+23:12.139100
59.5p
39
Tord Eriksson
Vattenfalls IF Luleå
2:19:10.834900
+23:14.139300
59.5p
40
Jimmy Engström
Strömnäs GIF
2:20:01.840000
+24:05.144400
59.2p
41
Christer Johansen
IFK Kiruna
2:20:39.843800
+24:43.148200
58.9p
42
Mikael Knutsson
Gellivare SK
2:21:00.845900
+25:04.150300
58.8p
43
Staffan Stålnacke
Jukkasjärvi IF
2:21:02.846100
+25:06.150500
58.8p
44
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:21:05.846400
+25:09.150800
58.8p
45
Ulf Sandström
Sävast Ski Team IF
2:21:06.846500
+25:10.150900
58.8p
46
Kjell Andersson
Jukkasjärvi IF
2:21:08.846700
+25:12.151100
58.8p
47
Lars-Erik From
Mefos IK
2:21:13.847200
+25:17.151600
58.7p
48
Mathias Hugo-Esberg
IFK Kiruna
2:21:37.849600
+25:41.154000
58.6p
49
Marko Kohberg
Esrange IF
2:21:52.851100
+25:56.155500
58.5p
50
Bror Olofsson
Soppero Sameförening
2:21:54.851300
+25:58.155700
58.5p
51
Per-Åke Ellnebro
Bodens SK
2:22:03.852200
+26:07.156600
58.4p
52
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:22:30.854900
+26:34.159300
58.2p
53
Dag Johansson
Luleå Kajakklubb
2:22:53.857200
+26:57.161600
58.1p
54
Carl Bengtsson
Alvesta SOK
2:23:55.863400
+27:59.167800
57.7p
55
Roger Wiklund
Hortlax SK
2:24:05.864400
+28:09.168800
57.6p
56
Lars Nyström
Kappa Kraftliner KK
2:24:24.866300
+28:28.170700
57.5p
57
Magnus Granberg
Strömnäs GIF
2:24:38.867700
+28:42.172100
57.4p
58
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:25:15.871400
+29:19.175800
57.2p
59
Niklas Eriksson
Norsjö SK
2:25:42.874100
+29:46.178500
57.1p
60
Jari Vanhapiha
Huddinge SK LF
2:27:37.885600
+31:41.190000
56.4p
61
Ingemar Enberg
Hortlax SK
2:28:16.889500
+32:20.193900
56.1p
62
Mikael Kivijärvi
OK Renen
2:28:50.892900
+32:54.197300
55.9p
63
Ingemar Sundström
OK Renen
2:29:07.894600
+33:11.199000
55.8p
64
Staffan Lundström
Luleå Gjutarens IF
2:29:30.896900
+33:34.201300
55.7p
65
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:29:36.897500
+33:40.201900
55.7p
66
Stefan Ifrig
Luleå Gjutarens IF
2:29:43.898200
+33:47.202600
55.6p
67
Jorma Metsävainio
Råneå SK
2:30:05.900400
+34:09.204800
55.5p
68
Patrik Stenberg
F 21 IF
2:30:24.902300
+34:28.206700
55.4p
69
Christer Johansson
Antnäs BK
2:31:10.906900
+35:14.211300
55.1p
70
Mats Skåreby
Bodens SK
2:31:17.907600
+35:21.212000
55.1p
71
Johan Klippmark
Vattenfalls IF Luleå
2:31:21.908000
+35:25.212400
55.1p
72
Birger Wahlberg
Mefos IK
2:31:28.908700
+35:32.213100
55.0p
73
Lars Pettersson
Skellefteå SK
2:31:34.909300
+35:38.213700
55.0p
74
Hardy Blom
Råneå SK
2:31:43.910200
+35:47.214600
55.0p
75
Sören Isaksson
OK Vargen
2:32:05.912400
+36:09.216800
54.8p
76
Östen Sundberg
OK Vargen
2:32:09.912800
+36:13.217200
54.8p
77
Roger Westin
Seskarö IF
2:32:16.913500
+36:20.217900
54.8p
78
Fredrik Persson
Björna IF
2:32:35.915400
+36:39.219800
54.7p
79
Ulf Vikström
Antnäs BK
2:32:38.915700
+36:42.220100
54.6p
80
Niklas Grip
OK Renen
2:32:42.916100
+36:46.220500
54.6p
81
Martin Lundholm
Pajala IF
2:32:44.916300
+36:48.220700
54.6p
82
Mikael Lövgren
OK Renen
2:34:14.925300
+38:18.229700
54.1p
83
Daniel Nyström
Seb IF
2:34:16.925500
+38:20.229900
54.1p
84
Erik Norberg
SK Järven
2:34:30.926900
+38:34.231300
54.0p
85
Åke Pettersson
Telia IF, Luleå
2:34:33.927200
+38:37.231600
54.0p
86
Arne Arnsen
Bodö
2:34:37.927600
+38:41.232000
54.0p
87
Stig Eriksson
Örnsköldsvik
2:34:41.928000
+38:45.232400
54.0p
88
Jan Lidén
Hortlax SK
2:34:46.928500
+38:50.232900
53.9p
89
Ingvar Aspholm
Lahnajärvi SIF
2:34:49.928800
+38:53.233200
53.9p
90
Fredrik Persson
Bergnäsets AIK
2:35:03.930200
+39:07.234600
53.9p
91
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF Luleå
2:35:36.933500
+39:40.237900
53.7p
92
Jim Niemi
Sunderby SK
2:35:38.933700
+39:42.238100
53.7p
93
Bength Olof Unga
Jukkasjärvi IF
2:35:40.933900
+39:44.238300
53.7p
94
Curt Andersson
Luleå Kajakklubb
2:35:48.934700
+39:52.239100
53.6p
95
Henry Barsk
Övertorneå IF
2:36:20.937900
+40:24.242300
53.4p
96
Daniel Lindström
Falu IK
2:36:40.939900
+40:44.244300
53.3p
97
Leif Wanhatalo
Aapua IF
2:36:44.940300
+40:48.244700
53.3p
98
Folke Kostenniemi
Pajala IF
2:36:48.940700
+40:52.245100
53.3p
99
Karl-Erik Wähäjärvi
Vattenfalls IF Luleå
2:37:11.943000
+41:15.247400
53.2p
100
Jan Boman
Luleå Atletklubb
2:37:34.945300
+41:38.249700
53.1p
101
Marcus Burström
Byske SK
2:38:06.948500
+42:10.252900
52.9p
102
Roger Keskitalo
Råneå SK
2:38:08.948700
+42:12.253100
52.9p
103
Urban Larsson
Brändöns IF
2:38:10.948900
+42:14.253300
52.9p
104
Krister Rosendahl
OK Renen
2:38:12.949100
+42:16.253500
52.9p
105
Bengt Modig
Övertorneå IF
2:38:17.949600
+42:21.254000
52.8p
106
Bengt Ranneberg
F 21 IF
2:38:35.951400
+42:39.255800
52.7p
107
Mats Andersson
Engströms
2:38:36.951500
+42:40.255900
52.7p
108
Jan Ek
Råneå SK
2:38:44.952300
+42:48.256700
52.7p
109
Lage Antonsson
Råneå SK
2:38:59.953800
+43:03.258200
52.6p
109
Nicke Juuso
F 21 IF
2:38:59.953800
+43:03.258200
52.6p
111
Jörgen Paulsson
Sunderby SK
2:39:07.954600
+43:11.259000
52.6p
112
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
2:39:38.957700
+43:42.262100
52.4p
113
Håkan Karlsson
F 21 IF
2:40:06.960500
+44:10.264900
52.3p
114
Erik Gustafsson
Brändöns IF
2:40:08.960700
+44:12.265100
52.3p
115
Olof Ekberg
Gellivare SK
2:40:41.964000
+44:45.268400
52.1p
116
Ove Resin
Haparanda SKT
2:40:42.964100
+44:46.268500
52.1p
117
Lars Segerstedt
Hemmingsmarks IF
2:40:47.964600
+44:51.269000
52.1p
118
Kristian Marklund
Hortlax SK
2:40:51.965000
+44:55.269400
52.0p
119
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:40:56.965500
+45:00.269900
52.0p
120
Bo Nylund
F 21 IF
2:40:57.965600
+45:01.270000
52.0p
121
Tony Sorsa
Lahnajärvi SIF
2:41:01.966000
+45:05.270400
52.0p
122
Edgar Karlsson
Tieto Enator
2:41:14.967300
+45:18.271700
51.9p
123
Lars Eriksson
Luleå Kommun
2:41:22.968100
+45:26.272500
51.9p
124
Roger Lundqvist
Bergnäsets AIK
2:41:45.970400
+45:49.274800
51.8p
125
Johan Granberg
IFK Arvidsjaur SK
2:41:48.970700
+45:52.275100
51.8p
126
Anders Johansson
Korpklubben Nja
2:42:45.976400
+46:49.280800
51.5p
127
Ola Eriksson
F 21 IF
2:42:51.977000
+46:55.281400
51.5p
128
Hans Drugge
Sunderby SK
2:43:02.978100
+47:06.282500
51.4p
129
Erik Andersson
Korpklubben Nja
2:43:12.979100
+47:16.283500
51.3p
130
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
2:43:44.982300
+47:48.286700
51.2p
131
Jim Andersson
Sj SK Kiruna
2:44:45.988400
+48:49.292800
50.9p
132
Anders Sörqvist
Bergnäsets AIK
2:45:01.990000
+49:05.294400
50.8p
133
Christian Krekula
Kaunisvaara IF
2:45:16.991500
+49:20.295900
50.7p
134
Ulf Nilsson
Jokkmokks SK
2:45:19.991800
+49:23.296200
50.7p
135
Roger Hahne
Vittangi SK
2:45:32.993100
+49:36.297500
50.7p
136
Lars Bohm
Råneå SK
2:45:58.995700
+50:02.300100
50.5p
136
Anders Appelgren
Norrbottenskuriren
2:45:58.995700
+50:02.300100
50.5p
138
Håkan Nordmark
Tieto Enator
2:46:55.1001400
+50:59.305800
50.3p
139
Dan Rådman
K4 IF
2:47:38.1005700
+51:42.310100
50.1p
140
Ingemar Mäki
Lkab FF
2:48:03.1008200
+52:07.312600
50.0p
141
Ulf Gustafsson
Skellefteå SK
2:48:38.1011700
+52:42.316100
49.8p
141
Håkan Gren
Skellefteå SK
2:48:38.1011700
+52:42.316100
49.8p
143
Johan Zakrisson
Bodens SK
2:48:55.1013400
+52:59.317800
49.7p
144
Stefan Nilsson
Kaunisvaara IF
2:50:16.1021500
+54:20.325900
49.4p
145
Peter Lindmark
Haparanda SKT
2:50:28.1022700
+54:32.327100
49.3p
146
Martin Bröms
Luleå Långlöparklubb
2:51:28.1028700
+55:32.333100
49.0p
147
Lars Forsberg
Norrfjärdens IF
2:51:37.1029600
+55:41.334000
49.0p
147
Nils Palmgren
OK Renen
2:51:37.1029600
+55:41.334000
49.0p
149
Per Persson
Korpklubben Nja
2:53:30.1040900
+57:34.345300
48.5p
150
Johan Zetterlund
Tieto Enator
2:53:36.1041500
+57:40.345900
48.5p
151
Kenneth Söderlund
Korpklubben Nja
2:53:39.1041800
+57:43.346200
48.5p
152
Robert Johansson
Postens IF, Luleå
2:54:04.1044300
+58:08.348700
48.3p
153
Lars Grönlund
Kappa Kraftliner KK
2:54:18.1045700
+58:22.350100
48.3p
154
Erik Öhrnerling
Bergnäsets AIK
2:54:57.1049600
+59:01.354000
48.1p
155
Tomas Carlsson
Hortlax SK
2:55:05.1050400
+59:09.354800
48.1p
156
Rolf Sandström
IFK Arvidsjaur SK
2:55:38.1053700
+59:42.358100
47.9p
157
Mats Juntti
Bodens SK
2:56:13.1057200
+1:00:17.361600
47.8p
158
Rune Nilsson
Haparanda SKT
2:56:14.1057300
+1:00:18.361700
47.8p
159
Jan Lundberg
Svensby SK
2:56:15.1057400
+1:00:19.361800
47.8p
160
Carl-Gustaf Taavo
Telia IoFF
2:56:19.1057800
+1:00:23.362200
47.8p
161
Anders Lundström
Hortlax SK
2:59:01.1074000
+1:03:05.378400
47.1p
162
Arne Gylling
Lulekamraterna
2:59:07.1074600
+1:03:11.379000
47.1p
163
Rolf Lantto
Piteå Elit SK
2:59:48.1078700
+1:03:52.383100
46.9p
164
Mats Karmefjord
Hortlax SK
3:00:01.1080000
+1:04:05.384400
46.8p
165
Leif Johansson
OK Vargen
3:00:14.1081300
+1:04:18.385700
46.8p
166
Alf Hjärtberg
Pajala IF
3:00:57.1085600
+1:05:01.390000
46.6p
167
Lars Gulliksson
IFK Enskede
3:01:12.1087100
+1:05:16.391500
46.6p
168
Erik Vallin
Vittjärvs IK
3:01:17.1087600
+1:05:21.392000
46.5p
169
Thomas Nordberg
Hortlax SK
3:01:25.1088400
+1:05:29.392800
46.5p
170
Björn Rehnström
Råneå SK
3:01:46.1090500
+1:05:50.394900
46.4p
171
Bernhard Carlsson
Luleå Gjutarens IF
3:03:19.1099800
+1:07:23.404200
46.1p
172
Waldemar Nyström
IFK Umeå
3:04:55.1109400
+1:08:59.413800
45.7p
173
Tomas Esperi
Korpklubben Nja
3:05:12.1111100
+1:09:16.415500
45.6p
174
Hans Forsberg
Luleå Gjutarens IF
3:07:21.1124000
+1:11:25.428400
45.1p
175
Jonas Wassdahl
Orsa SK
3:08:59.1133800
+1:13:03.438200
44.8p
176
Eilert Öhlund
Råneå SK
3:09:56.1139500
+1:14:00.443900
44.5p
177
Örjan Groth
Pajala IF
3:09:57.1139600
+1:14:01.444000
44.5p
178
Anders Boldrup
Älvsby IF SK
3:10:46.1144500
+1:14:50.448900
44.4p
179
Johan Boldrup
Älvsby IF SK
3:10:48.1144700
+1:14:52.449100
44.4p
180
Gustav Nordström
Studentidrott
3:11:25.1148400
+1:15:29.452800
44.2p
181
Mattias Tellvin
Haparanda SKT
3:13:19.1159800
+1:17:23.464200
43.8p
182
Lars-Gunnar Nordström
Sunderby SK
3:13:56.1163500
+1:18:00.467900
43.7p
183
Lennart Fallgren
Skellefteå SK
3:14:04.1164300
+1:18:08.468700
43.6p
184
Lars Hortlund
Älvsby IF SK
3:14:06.1164500
+1:18:10.468900
43.6p
185
Krister Lundström
Ersnäs IF
3:17:06.1182500
+1:21:10.486900
43.0p
186
Karl-Axel Forsberg
Korpklubben Nja
3:20:05.1200400
+1:24:09.504800
42.4p
187
Roger Larsson
F 21 IF
3:21:12.1207100
+1:25:16.511500
42.2p
188
Mikael Henriksson
Bodens SK
3:30:58.1265700
+1:35:02.570100
40.3p
189
Mikael Fredriksson
Sunderby SK
3:38:34.1311300
+1:42:38.615700
39.0p
190
Erik Svensson
Seb IF
4:03:27.1460600
+2:07:31.765000
35.2p
191
Markus Nilsson
Älvsby IF SK
4:03:28.1460700
+2:07:32.765100
35.2p
192
Hans Martinsson
Gellivare SK
4:09:50.1498900
+2:13:54.803300
34.3p