Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åsarnaspelen, sprint
2010-12-11
Deltävling i
Team Sportia Cup/Scandic cup
<<< Åsarnaspelen, fristil
Åsarnaspelen, fristil >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 18
0.8km, Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
1
Stina Nilsson
Malungs IF
2
Sofia Henriksson
Strömnäs GIF
3
Josefin Nilsson
Filipstads SF
4
Julia Svan
Vansbro AIK SK
5
Anna Dyvik
Leksands SK
6
Moa Wikberg
Grava SK
7
Evelina Larsson
Sundbybergs IK
8
Emma Gustafson
Offerdals SK
9
Madeleine Thorn
Ulricehamns IF
10
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
11
Maja Falk
Ulricehamns IF
12
Sofie Elebro
IFK Umeå
13
Emma Bivstedt
Sundbybergs IK
14
Jonna Sundling
IFK Umeå
15
Isabelle Persson
Stockviks SF
16
Katarina Olsson
Fränsta IK
17
Lina Kardin
Offerdals SK
18
Maja Dahlqvist
Domnarvets GOIF
19
Sara Nordstrand
Graninge-Alliansen
20
Helena Lundkvist
Kalix SK
21
Rebecka Dannberg
Storviks IF
22
Julia Dahl
Sya SK
23
Jackline Lockner
Graninge-Alliansen
24
Sara Hallquist
Åsarna IK
25
Petra Holmbom
Sävast Ski Team IF
26
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
27
Julia Nyström
Hägglunds IOFK
28
Linnéa Björn
Sundbybergs IK
29
Frida Hedman
Skellefteå SK
30
Sofie Svensson
IK Vista
31
Frida Sivermark
Ulricehamns IF
32
Agnes Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
33
Matilda Andersson
Häggenås SK
34
Isabella Dannberg
Storviks IF
35
Elin Torstensson
Bengtsfors Bois
36
Jennifer Lindblom
Svegs IK
37
Mikaela Wedin
Stockviks SF
38
Linnéa Öberg
Bergeforsens SK
39
Frida Persson
Eksjö SOK
40
Therese Axelsson
SK Bore
41
Elin Edman
Luleå Gjutarens IF
42
Johanna Skalman
Hudiksvalls IF
43
Anna Gunnars
IFK Mora SK
44
Lovisa Sundin
Delsbo IF
45
Elsa Eriksson
Sya SK
46
Emma Westerlund
Hemmingsmarks IF
47
Linn Högman
Malmbergets Aif
48
Magdalena Eliasson
Graninge-Alliansen
49
Linda Lindkvist
IFK Mora SK
50
Sofia Rylander
IFK Mora SK
51
Madeleine Bohlin
Svegs IK
52
Jennie Karlsson
IFK Grängesberg SK
53
Felice Hedberg
Norbergs SK
54
Hilda Lagerlöf
IFK Umeå
55
Marika Backman
Hede SK
56
Sara Pittsa
Gellivare SK
57
Marika Vikberg Elmkvist
Svegs IK
58
Ellen Partapuoli
Lycksele IF
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
0.8km, Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
1
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
2
Emilie Cedervärn
Ulricehamns IF
3
Elin Mohlin
Graninge-Alliansen
4
Emma Sjölander
Strömnäs GIF
5
Emma Bergman
Månkarbo IF
6
Xin Li
China
7
Marika Sundin
Delsbo IF
8
Malin Eriksson
Tierps IF
9
Moa Larsson
Domnarvets GOIF
10
Viktoria Brink
Njutångers IF
11
Julia Jansson
Månkarbo IF
12
Anna Janjons
Domnarvets GOIF
13
Malin Nilsson
Malungs IF
14
Elin Axlund
Hudiksvalls IF
15
Caroline Glännerud
Domnarvets GOIF
16
Johanna Meyer
Camp Södergren SC
17
Ida Lindkvist
IFK Mora SK
18
Sara Nyström
Skellefteå SK
19
Lisa Dahl
Offerdals SK
20
Caroline Lundgren
Älvsby IF SK
21
Maria Sundström
Strömnäs GIF
22
Anna K Maliwan
Domnarvets GOIF
23
Anna Österberg
Graninge-Alliansen
24
Anna Erika Hedman
Skellefteå SK
25
Anna Svedin Thunström
Bergeforsens SK
26
Maria Nordström
Gävle SK
27
Erika Oskarsson
Camp Södergren SC
28
Alexandra Persson
IFK Tärendö
29
Frida Erkers
Leksands SK
30
Lina Hultin
Garphyttans IF
31
Karin Wasell
Graninge-Alliansen
32
Evelina Bångman
Offerdals SK
33
Ida Clareus
Offerdals SK
34
Hanna Larsson
Hybo AIK
35
Lina Karlsson
Östersunds SK
36
Maria Bois
Malungs IF
37
Louise Persson
Stockviks SF
38
Monica Wiklund
Hybo AIK
39
Moa Forsberg
IFK Mora SK
40
Maria Nordström
Camp Södergren SC
41
Ida Nilsson
Gellivare SK
42
Jenny Landström
Malungs IF
43
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
44
Erika Edvardsson
IK Jarl Rättvik
45
Moa Strömquist
Östersunds SK
46
Olivia Lundström
Stockviks SF
47
Alicia Kallin
IFK Mora SK
48
Malin Fredriksson
Lycksele IF
49
Lovisa Ottosson
Åsarna IK
50
Nathalie Ohlson
Filipstads SF
51
Madelene Hallin
Lucksta IF
-
Louise Danielsson Meiling
Åmotfors IF
-
Cajsa Grape
IFK Mora SK
-
Emma Wikberg
Funäsdalens IF
-
Caroline Blombacke
Gellivare SK
-
Rebecka Forsberg
Malungs IF
D 21
0.8km, Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
1
Dandan Man
China
2
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
3
Linn Sömskar
IFK Umeå
4
Mia Eriksson
IFK Tärendö
5
Eva Svensson
IFK Mora SK
6
Yingcui e
China
7
Emma Wikén
Åsarna IK
8
Anna Simberg
Piteå Elit SK
9
Li Hongxue
China
10
Lina Korsgren
Falun Borlänge SK
11
Emilia Lindstedt
Sundbybergs IK
12
Ida Indahl
Camp Södergren SC
13
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
14
Helene Söderlund
IFK Mora SK
15
Song Bo
China
16
Sofie Ekberg
Gellivare SK
17
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
18
Annika Löfström
Årsunda IF
19
Therese Svensson
Åsarna IK
20
Nina Lintzén
Årsunda IF
21
Kristina Strandberg
IFK Hedemora SK
22
Laila Kveli
Lierne IL
23
Kristina Lycke
Malungs IF
24
Ulrica Persson
Sunne SLF
25
Yuanyuan Liu
China
26
Anna Nordgren
Orsa SK
27
Emelie Stark
Nordingrå SK
28
Lisa K Svensson
Åsarna IK
29
Matilda Henriksson
Skellefteå SK
30
Catrin Fjällström
Lycksele IF
31
Eva Johansson
Linköpings SK
32
Jennie Jirhed
Östersunds SK
33
Hanna Seppas
IFK Mora SK
34
Frida Hallquist
Åsarna IK
35
Rebecka Sundin
Nordingrå SK
36
Evelina Johansson
Hybo AIK
-
Amanda Mattsson
Stockviks SF
-
Linda Danvind Malm
IFK Umeå
-
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
-
Katja Schwartz
Åsarna IK
H 18
0.8km, Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
1
Karl Johan Dyvik
Leksands SK
2
Johan Forsberg
IFK Umeå
3
Håkan Emilsson
Offerdals SK
4
Olof Andersson
Häggenås SK
5
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
6
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
7
Simon Öberg
Kalix SK
8
Gustav Larsson
Hudiksvalls IF
9
Tobias Karlsson
Norrfjärdens IF
10
Simon Lageson
Hägglunds IOFK
11
Daniel Holmgren
IFK Umeå
12
Jincai Shang
China
13
Anton Hedlund
Åshammars IK
14
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
15
Oscar Ivars
Dala-Järna IK
16
Johan Holmkvist
IFK Arvidsjaur SK
17
Patrik Millestu
Häggenås SK
18
Jens Burman
Åsarna IK
19
Nils Persson
Östersunds SK
20
Harald Kempe
Tynderö IK
21
Mattias Bångman
Offerdals SK
22
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
23
Niclas Eriksson
Hägglunds IOFK
24
Erik Söderlund
SK Bore
25
Elias Alvebro
Häggenås SK
26
Marcus Ruus
Gillberga SK
27
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
28
Leo Larsen
Sundbybergs IK
29
Gustav Nystedt
Stockviks SF
30
Maxim Murashkin
Bodens SK
31
Viktor Ranerfors
Rembo IK
32
Jacob Engström
Kalix SK
33
Erik Skoglund
Lucksta IF
34
Gustav Johansson
Luleå Gjutarens IF
35
Kim Nilsson
Töcksfors IF
36
Alexander Engström
Hägglunds IOFK
37
Zackarias Toresson
OK Nackhe
38
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
39
Joakim Eriksson
Tierps IF
40
Pierre Bryntesson
Rossöns IF
41
Simon Fors
Domnarvets GOIF
42
Adam Clareus
Offerdals SK
43
Albin Jonsson
Högbo GOIF
44
Martin Bergqvist
Ekshärads SF
45
Erik Strindlund
Östersunds SK
46
Jimmy Seger
Boo IF
47
Emil Svensson
Marhults SOFK
48
Mikael Edström
Strömnäs GIF
49
Emil Svensson
Åsarna IK
50
Philip Burland
Bergeforsens SK
51
Pierre Ohlson
Filipstads SF
52
Marcus Johansson
Gillberga SK
53
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
54
David Adolfsson
Täfteå IK
55
Axel Jonsson
Duveds IF
56
Victor Olsson
Hudiksvalls IF
57
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
58
Tobias Palolampi
Tynderö IK
59
Erik Eriksson
Norsjö SK
60
Kalle Jansson Riis
SOK Träff
61
Ludvig Nordqvist
Sya SK
62
Anton Åström
Bodens SK
63
Viktor Forsblom
Falu IK
64
Johannes Runeson
Dala-Järna IK
65
Gustav Lundholm
Ramsele IK
66
Gustav Wikman
Alnö SK
67
Fredrik Ögren
Luleå Gjutarens IF
68
Jesper Boman
Strömnäs GIF
69
Jonathan Ström
Hägglunds IOFK
70
Henric Öberg
Strömnäs GIF
71
August Nilsson
Östersunds SK
72
Anders Wiklund
Bjuråkers GOIF
73
Erik Andersson
Häggenås SK
74
Joakim Hedlund
Tullus Sg
75
Andreas Almqvist
Luleå Gjutarens IF
76
Gunnar Birgisson
Ullur
77
Jonas Björklund
Alnö SK
78
Victor Hallquist
Åsarna IK
79
Anders Vedin
Stockviks SF
80
Per Bennermo
Hybo AIK
81
Erik Bröte
Sundbybergs IK
82
Jesper Säilä
IK Hakarpspojkarna
83
Erik Öman
Hägglunds IOFK
84
Daniel Johansson
Hägglunds IOFK
85
Simon Svanebo
Alnö SK
86
Oskar Åström
Stockviks SF
87
Christoffer Wikström
Hägglunds IOFK
88
Anton Johansson
Tranemo IF
89
Fredrik Finnskog
Tranemo IF
-
Viktor Eriksson
Malungs IF
-
Emil Andersson
Domnarvets GOIF
-
Adam Nelin
Hestra IF
-
Petter Engdahl
Domnarvets GOIF
-
Simon Åslin
Stockviks SF
-
Elias Duvdal Kemdal
Järpens SK
-
Gustav Wuopio
Tullus Sg
H 20
0.8km, Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
1
Simon Persson
Lucksta IF
2
Emil Iversen
Varden Il,
3
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
4
Per Sandberg
Filipstads SF
5
Oscar Kardin
Offerdals SK
6
Gustav Eriksson
IK Jarl Rättvik
7
Carl Quicklund
Östersunds SK
8
Jack Impola
Malungs IF
9
Paal Troean Aune
Steinkjer Skl
10
Johan Häggström
Kalix SK
11
Niklas Niska
Pajala IF
12
Erik Simberg
SK Bore
13
Karl-Johan Westberg
Borås SK
14
Per Lindgren
Kalix SK
15
Simon Sveder
Högbo GOIF
16
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
17
Niklas Persson
Falu IK
18
Simon Andersson
Domnarvets GOIF
19
David Nordström
Täfteå IK
20
Petter Hedman
IFK Umeå
21
Axel Danielsson Meiling
Åmotfors IF
22
Oscar Persson
SK Bore
23
Jesper Arnesson
Idre SK
24
Pontus Johannesson
Bengtsfors Bois
25
Mathias Jonasson
Östersunds SK
26
Arvid Forss
Åsarna IK
27
Johannes Ringsby
Töcksfors IF
28
Daniel Svensson
IFK Mora SK
29
Arvid Elffors
Lucksta IF
30
Karl Edenroth
Strömnäs GIF
31
Rasmus Svenningsson
IFK Umeå
32
Linus Öberg
Bergeforsens SK
33
Johan Lövgren
Vännäs SK
34
Andreas Kårström
Hudiksvalls IF
35
Emil Persson
SK Bore
36
Lasse Hulgaard
København SK
37
Viktor Hansson
Garphyttans IF
38
Emil Linell
Högbo GOIF
39
Erik Stark
Nordingrå SK
40
Tobias Nilsson
IFK Umeå
41
Adam Karlsson
Garphyttans IF
42
Jakob Sundin
Nordingrå SK
43
Anton Enberg
Domnarvets GOIF
44
Peppe Femling
Högbo GOIF
45
Andre Larsson
Svegs IK
46
Joacim Lindstedt
Domnarvets GOIF
47
Joakim Persson
Antnäs BK
48
Henrik Fristedt
Högbo GOIF
49
Niklas Wassberg
Töcksfors IF
50
Niklas Henriksson
Bodens SK
51
Bob Impola
Malungs IF
52
David Sjögren
Töcksfors IF
53
Daniel Karlsson
Östersunds SK
54
Adam Thorman
IK Hakarpspojkarna
55
Axel Svedlund
Norbergs SK
56
Daniel Wiklund
Bjuråkers GOIF
57
Johan Sjödin
Lycksele IF
58
Douglas Amos
Stratton Mountain School
59
Jesper Nyström
Falu IK
60
Anthony Sorsa
Gellivare SK
61
Johan Byström
Täfteå IK
62
Olle Lindfors
Norbergs SK
63
Johan Persson
Järpens SK
64
Carl Engström
OK Landehof
65
Anton Svensson
Åsarna IK
66
Elias Brindbergs
Vansbro AIK SK
67
Tobias Ryberg
Leksands SK
68
Emanuel Laago
IF Hallby SOK
69
Magnus Björk
IK Rex
70
Marcus Beldt Karlsson
Bergeforsens SK
71
Alexander Eriksson
Täfteå IK
72
Anton Sjökvist
IK Jarl Rättvik
73
Per Gunnarsson
Lycksele IF
74
Anton Öqvist
Häverödals IF
75
Samuel Lindehag
Strömnäs GIF
76
Julius Källgård
OK Nackhe
77
Erik Frost
IFK Mora SK
78
Anton Hammar
IFK Strömsund
79
Emil Ohlsson Runnman
Storvreta IK
80
Jonas Langman
Leksands SK
-
Henrik Rosén
Östervåla IF
-
Viktor Brännmark
Bodens SK
-
Simon Hallström
Idre SK
-
John Flodin
Hestra IF
-
Jimmy Emilsson
Offerdals SK
-
Jesper Nelin
Hestra IF
-
Richard Burland
Bergeforsens SK
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
0.8km, Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
1
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
2
Qinghai Sun
China
3
Johanna Edin
Kovlands IF
4
Jerry Ahrlin
Brunflo IF
5
Lars Suther
IFK Mora SK
6
Anton Lindblad
Östersunds SK
7
Teodor Peterson
Åsarna IK
8
Fredrik Byström
Sollefteå SK
9
Jimmie Johnsson
Falun Borlänge SK
10
Anders Jonsson
Stockviks SF
11
Robin Norum
IFK Umeå
12
Wenlong Xu
China
13
Johan Eriksson
Åsarna IK
14
Erik Silfver
Lucksta IF
15
Jim Åhl
Bodens SK
16
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
17
Zhihui Li
China
18
Marcus Svelander
Åsarna IK
19
Joakim Engström
IFK Mora SK
20
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
21
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
22
Johan Martinsson
IFK Skövde SK
23
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
24
Gustav Nordström
Gävle SK
25
Anton Järnberg
Hudiksvalls IF
26
Anders Högberg
IFK Umeå
27
Erik Berglund
Lycksele IF
28
Fredrik Karlsson
Hudiksvalls IF
29
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
30
David Frisk
IFK Mora SK
31
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
32
Tor Larsson
Storumans IK
33
Joakim Jonsson
Storumans IK
34
Martin Johansson
IFK Mora SK
35
Lars Nelson
Funäsdalens IF
36
Magnus Engström
Stockviks SF
37
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
38
Anton Sjöholm
Östersunds SK
39
Bill Impola
Malungs IF
40
Martin Liljemark
SK Bore
41
Anders Svanebo
Stockviks SF
42
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
43
David Hedlund
Piteå Elit SK
44
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
45
Rikard Tynell
Falun Borlänge SK
46
Klas Nilsson
Bodens SK
47
Hampus Lindblom
Åsarna IK
48
Emil Lagergren
Tynderö IK
49
Samuel Norlén
Ulricehamns IF
50
Emil Ekman
IF Hallby SOK
51
Lars Ljung
Hudiksvalls IF
52
Anton Södergren
Skellefteå SK
53
Asger Fischer Moelgaard
Holte Ski
54
Rasmus Blom
Högsäters GF
55
Tobias Engblom
Stockviks SF
56
Ronny Wedin
Norbergs SK
57
Patrik Tallbom
Östersunds SK
58
Torsten Kempe
Tynderö IK
59
Beejan Kangarloo
Kemira IF
60
Jens Hulgaard
Danmark
61
Kristian Wulff
Danmark
62
Andri Steindorsson
IF Hallby SOK
63
Simon Kvarnström
Ekshärads SF
64
Carl Olander
OK Landehof
65
Leon Spiller
Falun Borlänge SK
66
Christoffer Olsson
Hudiksvalls IF
67
Erik Johansson
Tranemo IF
68
Max Själin
Storumans IK
69
Philip Askeroth
IK Stern
70
David Siebers
IK Hakarpspojkarna
71
Erik Wickström
IF Hallby SOK
72
Seyedmahmoud Jafari
Kemira IF
73
Seyed Sattar Seyd
Kemira IF
74
Kristian Dahlström
Åmåls OK
75
Sovid Jafari
Kemira IF
76
Alireza Moghdid
Kemira IF
77
Yasin Shemshaki
Kemira IF
-
Patrik Karlsson
Garphyttans IF
-
Pontus Olsson
Bodens SK
-
Adrian Bergström
Piteå Elit SK
-
Fredrik Uusitalo
Sollefteå SK
-
Tobias Bexell
Hvetlanda SK
-
Oscar Lund
IF Hallby SOK
-
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
-
Adam Steen
Falun Borlänge SK
-
Gunnar Hammarberg
Östersunds SK
-
Anders Solin
IFK Mora SK
-
Robin Eriksson
IFK Hedemora SK
-
Björn Lind
IFK Umeå
-
Cesar Baena
Fenix Ski Team Jesenik
-
Bernardo Baena
Mora Folkhögskola
-
Eric Storvall
IK Kronan