Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
SM Rullskidor
2010-08-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sandra Hansson
Uddevalla SK
1:59:41.718060
79.9p
2
Madeleine Thorn
Ulricehamns IF
2:15:16.811570
+15:35.93410
66.8p
3
Frida Sivermark
Ulricehamns IF
2:30:41.904050
+30:59.185890
57.5p
4
Fia Jobs
Björnstorps IF
2:30:46.904530
+31:04.186370
57.4p
5
Petra Nilsson
Åsarna IK
2:53:51.1043020
+54:09.324860
47.5p
6
Lina Johansson
No Club
4:10:15.1501400
+2:10:33.783240
30.2p
H 21
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:49:52.659100
91.2p
2
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
1:49:52.659140
+0
91.2p
3
Rikard Tynell
Falun Borlänge SK
1:49:52.659150
+0
91.2p
4
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:49:52.659190
+0
91.2p
5
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
1:49:55.659490
+3.290
91.1p
6
Tobias Westman
IK Stern
1:51:28.668780
+1:36.9580
89.1p
7
Daniel Johansson
IFK Umeå
1:51:29.668830
+1:37.9630
89.1p
8
Markus Jönsson
Craft
1:51:50.670970
+1:58.11770
88.7p
9
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
1:53:11.679010
+3:19.19810
87.0p
10
Samuel Norlén
IK Stern
1:53:11.679020
+3:19.19820
87.0p
11
Lars Suther
IFK Mora SK
1:53:12.679140
+3:20.19940
87.0p
12
Adam Johansson
New Sweden
1:53:29.680840
+3:37.21640
86.7p
13
Joakim Engström
IFK Mora SK
1:53:31.681060
+3:39.21860
86.6p
14
Jack Impola
Malung Elit SK
1:54:55.689450
+5:03.30250
85.0p
15
Mattias Nilsson
Brunflo IF
1:55:01.690000
+5:09.30800
84.9p
16
Fredrik Uusitalo
New Sweden
1:55:01.690060
+5:09.30860
84.9p
17
Bill Impola
Malungs IF
1:57:57.707670
+8:05.48470
81.7p
18
Ragnar Bragvin Andresen
Njård IL
1:59:00.713940
+9:08.54740
80.6p
19
Emil Svensson
IFK Skövde SK
1:59:13.715290
+9:21.56090
80.4p
20
Oscar Quicklund
Östersunds SK
1:59:14.715390
+9:22.56190
80.4p
21
Linus Larsson
FK Göingarna
1:59:18.715720
+9:26.56520
80.3p
22
Henning Bergqvist
IK Stern
1:59:39.717880
+9:47.58680
79.9p
23
Sebastian Jansson
Sundbybergs IK
2:00:05.720490
+10:13.61290
79.5p
24
Håkan Gunnarsson
Härlövs IF
2:01:23.728290
+11:31.69090
78.2p
25
Erik Wickström
IF Hallby SOK
2:02:34.735380
+12:42.76180
77.1p
26
Stefan Nordlander
Navåsens FK
2:02:48.736710
+12:56.77510
76.9p
27
Philip Askeroth
IK Stern
2:03:35.741450
+13:43.82250
76.2p
28
Alexander Nordengren
IK Stern
2:04:42.748190
+14:50.88990
75.2p
29
Joel Larsson
Göteborgs SK
2:05:45.754470
+15:53.95270
74.2p
30
Peter Lundgren
Ätrans IF
2:08:42.772160
+18:50.112960
71.8p
31
Martin Melin
OK Kullingshof
2:08:45.772400
+18:53.113200
71.7p
32
Rickard Bergengren
Björnstorps IF
2:08:48.772770
+18:56.113570
71.7p
33
Kristian Karppinen
Eksjö SOK
2:09:25.776420
+19:33.117220
71.2p
34
Gustaf Pettersson
Björnstorps IF
2:10:07.780660
+20:15.121460
70.6p
35
Lars Johansson
Björnstorps IF
2:14:15.805490
+24:23.146290
67.5p
36
Mattias Jonasson
Björnstorps IF
2:15:17.811680
+25:25.152480
66.8p
37
Markus Landin
Kungälvs OK
2:16:06.816500
+26:14.157300
66.2p
38
Andreas Nilsson
IK Stern
2:16:26.818510
+26:34.159310
66.0p
39
Mårten Svensson
Simlångsdalens IF
2:17:26.824550
+27:34.165350
65.3p
40
Eskil Svensson
Simlångsdalens IF
2:17:32.825170
+27:40.165970
65.2p
41
Martin Ekwall
Hössna IF
2:17:52.827160
+28:00.167960
65.0p
42
Christer Kannisto
No Club
2:17:54.827310
+28:02.168110
65.0p
43
Fredrik Persson
IK Stern
2:17:54.827340
+28:02.168140
65.0p
44
Lukas Ternborg
Broby GOIF
2:17:57.827630
+28:05.168430
65.0p
45
Henrik Johansson-Kask
Säffle SK
2:19:48.838740
+29:56.179540
63.8p
46
Erik Blomgren
Rydaholms GOIF
2:20:22.842120
+30:30.182920
63.4p
47
Mattias Haggärde
Arvika IS
2:21:12.847110
+31:20.187910
62.9p
48
Andreas Furberg
Skellefteå SK
2:25:59.875820
+36:07.216620
60.0p
49
Erik Carlsson
IK Stern
2:27:45.886470
+37:53.227270
59.1p
50
Johan Andersson
Hindås SK
2:28:43.892220
+38:51.233020
58.5p
51
Matthias Wiktorsson
Karlslunds IF SF
2:29:04.894300
+39:12.235100
58.3p
52
Magnus Johnsson
Östgöta Helikopterskola IF
2:49:10.1014960
+59:18.355760
49.2p
53
Pehr-Eric Pehrsson
Björnstorps IF
2:56:31.1059060
+1:06:39.399860
46.6p
54
Nils Erik Haggärde
Arvika IS
3:26:16.1237530
+1:36:24.578330
38.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Johansson
Håfreströms IF
1:53:43.682210
86.4p
2
Peter Westerberg
Vänersborgs SK
1:59:15.715490
+5:32.33180
80.3p
3
Magnus Andreasson
IK Stern
1:59:20.715930
+5:37.33620
80.3p
4
Per Gustavsson
Herrljunga Skid o OL
2:01:48.730710
+8:05.48400
77.8p
5
Anders Widegren
Mälarö SOK
2:05:03.750290
+11:20.67980
74.8p
6
Daniel Björndahl
Kungälvs OK
2:08:39.771870
+14:56.89560
71.8p
7
Henrik Pålsson
Tanums IF
2:11:17.787650
+17:34.105340
69.7p
8
Håkan Huselius
Björnstorps IF
2:14:07.804660
+20:24.122350
67.6p
9
Stefan Carlen
No Club
2:15:37.813650
+21:54.131340
66.6p
10
Stefan Karlsson
Ronneby OK
2:16:46.820580
+23:03.138270
65.8p
11
Mikael Åström
Ronneby OK
2:18:16.829530
+24:33.147220
64.8p
12
Marius Heimbeck
Team United Bakeries
2:18:22.830110
+24:39.147800
64.7p
13
Tobias Bovin
Stenungsunds OK
2:25:24.872390
+31:41.190080
60.4p
14
Magnus Johnsson
Navåsens FK
2:25:53.875290
+32:10.192980
60.1p
15
Thorbjörn Andersson
No Club
2:38:59.953840
+45:16.271530
53.5p
16
Niklas Grahn
Göteborgs SK
2:40:56.965580
+47:13.283270
52.6p
17
Tommy Folden
Bravida
2:43:23.980220
+49:40.297910
51.6p
18
Johan Nilsson
Kungälvs OK
2:46:56.1001520
+53:13.319210
50.1p
19
Nicklas Täck
Kungälvs OK
3:38:27.1310600
+1:44:43.628290
35.6p
H 40
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Henrik Landström
Säffle SK
1:59:38.717710
80.0p
2
Marcus Thormé
OK Lindena
1:59:38.717740
+0
80.0p
3
Staffan Sandberg
Stenungsunds OK
2:05:13.751210
+5:35.33400
74.7p
4
Joakim Svensson
Hultsfreds Lk
2:06:39.759860
+7:01.42050
73.5p
5
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
2:06:58.761780
+7:20.43970
73.2p
6
Thomas Hjelm
Mälarö SOK
2:08:42.772140
+9:04.54330
71.8p
7
Henrik Ahnbrink
Sundbybergs IK
2:08:44.772330
+9:06.54520
71.7p
8
Erik Karlsson
Tanums IF
2:10:05.780450
+10:27.62640
70.7p
9
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
2:12:22.794160
+12:44.76350
68.9p
10
Göran Hammarson
Stockholms RK
2:12:23.794200
+12:44.76390
68.9p
11
Lennart Holmström
New Sweden
2:13:24.800330
+13:46.82520
68.1p
12
Johan Flyning
Södertälje IF
2:13:30.800900
+13:51.83090
68.1p
13
Anders Sm Klassevold
No Club
2:17:53.827250
+18:15.109440
65.0p
14
Robert Björkqvist
IK Stern
2:18:08.828740
+18:30.110930
64.9p
15
Rikard Nedar
Volvo Flygmotor FF
2:21:23.848280
+21:45.130470
62.8p
16
Rikard Swedberg
Sundbybergs IK
2:21:41.850010
+22:03.132200
62.6p
17
Anders Bergvall
IK Stern
2:23:10.858990
+23:32.141180
61.7p
18
Roger Gustavsson
Magra IS
2:23:19.859850
+23:41.142040
61.6p
19
Johan Abrahamsson
Grönahögs IK
2:24:47.868650
+25:09.150840
60.7p
20
Lars-Åke Eriksson
Östervåla IF
2:25:26.872560
+25:48.154750
60.4p
21
Tomas Karlsson
Borås SK
2:25:53.875290
+26:15.157480
60.1p
22
Bengt Dahlberg
Hultsfreds Lk
2:37:30.944990
+37:52.227180
54.1p
23
Dan Wallerman
Nacka Värmdö SK
2:38:04.948340
+38:26.230530
53.9p
24
Peter Ragnar
Berga SOK
2:59:45.1078490
+1:00:07.360680
45.5p
25
Andreas Mattsson
IK Stern
3:04:15.1105470
+1:04:37.387660
44.1p
H 45
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Graas
OK Linné
1:59:42.718120
79.9p
2
Dick Gustafsson
OK Landehof
2:04:45.748400
+5:02.30180
75.1p
3
Leif Markfjärd
Brovallens IF
2:05:18.751790
+5:36.33570
74.6p
4
Erik Næss
Ullensaker SK
2:05:26.752540
+5:44.34320
74.5p
5
Hans Atleström
Skanska IF
2:05:41.754080
+5:59.35860
74.3p
6
Patrik Sonehag
IK Stern
2:07:01.762000
+7:18.43780
73.2p
7
Anders Boestad
IK Vista
2:08:39.771810
+8:56.53590
71.8p
8
Adam Blomberg
OK Landehof
2:08:41.772080
+8:59.53860
71.8p
9
Thomas Lundberg
Mälarö SOK
2:08:43.772290
+9:01.54070
71.7p
10
Stig Erlandsson
Norra Dals SK
2:13:34.801300
+13:51.83080
68.0p
11
Uffe Petersson
Bredaryds SOK
2:13:34.801310
+13:51.83090
68.0p
12
Mikael Zachrisson
Hortlax SK
2:14:14.805370
+14:32.87150
67.5p
13
Claes Hallqvist
Sisu Forshaga SK
2:16:33.819290
+16:51.101070
65.9p
14
Per Eliasson
Nacka Värmdö SK
2:17:52.827100
+18:09.108880
65.0p
15
Jan Hollbeck
Bromma Vällingby SOK
2:18:35.831470
+18:53.113250
64.6p
16
Peter Norin
Nacka Värmdö SK
2:21:05.846400
+21:22.128180
63.0p
17
Michael Johansson
IK Stern
2:22:56.857550
+23:14.139330
61.8p
18
Magnus Aasa
OK Kullingshof
2:23:24.860340
+23:42.142120
61.5p
19
Tom Petersen
Björnstorps IF
2:25:03.870280
+25:21.152060
60.6p
20
Lennart Bröttgårdh
Volvo Flygmotor FF
2:30:00.899900
+30:17.181680
57.8p
21
Mats Jirebeck
IK Stern
2:33:31.921040
+33:49.202820
56.0p
22
Attila Kathy
Björnstorps IF
2:35:21.932040
+35:39.213820
55.2p
23
Lars G Johansson
Vänersborgs SK
2:35:47.934640
+36:05.216420
55.0p
24
Christer Holm
Axa SC
2:37:10.942910
+37:27.224690
54.3p
25
Pål Lindhardt
Heming IL
2:43:32.981100
+43:49.262880
51.5p
26
Tony Lövkvist
Brandsbols SK
2:57:26.1064540
+57:44.346320
46.3p
27
Anders Wikman
Volvo Flygmotor FF
3:08:43.1132240
+1:09:01.414020
42.8p
H 50
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Davidsson
Hallsta IK
2:08:44.772330
71.7p
2
Ronny Tocaj
Björnstorps IF
2:16:04.816370
+7:20.43940
66.2p
3
Roger Huononen
Stockholms RK
2:16:29.818800
+7:44.46370
66.0p
4
Håkan Gustafsson
IK Stern
2:17:51.827050
+9:07.54620
65.0p
5
Torbjörn Andersson
IFK Stockaryd
2:21:06.846510
+12:21.74080
62.9p
6
Jan Åke Pettersson
No Club
2:22:19.853820
+13:34.81390
62.2p
7
Håkan Camper
Björnstorps IF
2:23:20.859900
+14:35.87470
61.6p
8
Thomas Johansson
Östersunds SK
2:23:51.863000
+15:06.90570
61.3p
9
Bror-Gustav Haasiosalo
New Sweden
2:24:55.869490
+16:11.97060
60.6p
10
Kent Strömberg
IFK Västerås SK
2:27:52.887170
+19:08.114740
59.0p
11
Håvard Nyhus
Lundersæter IL
2:28:59.893880
+20:15.121450
58.4p
12
Tommy Berggren
OK Orion
2:29:10.894930
+20:25.122500
58.3p
13
Thomas Magnusson
Björnstorps IF
2:31:25.908420
+22:40.135990
57.1p
14
Peter Klock
IK Stern
2:33:58.923710
+25:13.151280
55.8p
15
Arne Nåbo
Trollhättans SOK
2:52:16.1033580
+43:32.261150
48.1p
16
Peter Dyvik
Nybro Ski
2:52:50.1036900
+44:05.264470
47.9p
17
Mats Pantzar
Vänersborgs SK
2:55:00.1049990
+46:16.277560
47.1p
18
Erik Nordlund
IK Aluminium
2:57:14.1063310
+48:29.290880
46.4p
H 55
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan-Olof Löfgren
Vasaloppsklubben Hedemora
2:08:44.772300
71.7p
2
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
2:08:45.772490
+1.90
71.7p
3
Arvo Teppola
IK Hakarpspojkarna
2:12:28.794760
+3:44.22360
68.8p
4
Klaes Håkan Bejmer
Stockholms SIF
2:13:37.801600
+4:53.29200
68.0p
5
Jan Bäreteg
IK Hakarpspojkarna
2:25:31.873050
+16:47.100650
60.3p
6
Lennart Svensson
Björnstorps IF
2:25:53.875250
+17:09.102850
60.1p
7
Kjell Jonsson
Hällbybrunns IF
2:26:06.876500
+17:22.104100
60.0p
8
Bengt Norberg
Göteborgs Hamns IF
2:31:10.906980
+22:26.134580
57.2p
9
Dan Ove Höök
Arboga SK
2:32:11.913040
+23:27.140640
56.7p
10
Freddy Tengberg
Göteborgs SK
2:32:36.915570
+23:52.143170
56.5p
11
Sören Skålberg
Hindås SK
2:41:36.969500
+32:52.197100
52.3p
12
Staffan Karnå
Uddevalla SK
2:49:22.1016170
+40:38.243770
49.2p
13
Jan Ekmark
IFK Mora SK
2:49:54.1019320
+41:10.246920
49.0p
14
Kjell Vågfelt
IK Stern
2:51:50.1030920
+43:06.258520
48.3p
15
Håkan Rahkola
Stenungsunds OK
3:05:29.1112810
+56:45.340410
43.7p
16
Hans Josefsson
Björnstorps IF
3:08:30.1130990
+59:46.358590
42.8p
D 18
28km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Josefin Nilsson
Filipstads SF
1:05:39.393870
69.7p
2
Sofie Svensson
IK Vista
1:06:00.395970
+21.2000
69.4p
3
Emma Musslinder
Falköpings AIK SK
1:13:50.442970
+8:11.49000
62.0p
4
Annah Wik
Tvärreds IF
1:18:43.472260
+13:03.78290
58.2p
5
Andrea Ohlsson
Ulricehamns IF
1:29:14.535380
+23:35.141410
51.3p
D 20
28km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Malin Svensson
IK Vista
1:21:03.486230
56.5p
2
Sara Granqvist
Grava SK
1:34:08.564770
+13:05.78440
48.6p
D 35
28km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Christina Enerstedt
Trollhättans SOK
1:45:12.631150
43.5p
H 18
28km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Næss
Ullensaker SK
1:05:38.393740
69.8p
2
Björn Svensson
OK Landehof
1:10:15.421480
+4:37.27640
65.2p
3
Fredrik Finnskog
Tranemo IF
1:12:13.433270
+6:35.39430
63.4p
4
Anton Johansson
Tranemo IF
1:13:55.443490
+8:17.49650
61.9p
H 20
28km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Johansson
Hössna IF
54:31.327050
84.0p
2
Emil Ekman
IF Hallby SOK
55:06.330570
+35.3420
83.1p
3
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
57:44.346350
+3:13.19200
79.3p
4
David Seibiers
IK Hakarpspojkarna
57:49.346820
+3:17.19670
79.2p
5
Jesper Brofjärd
Borås GIF
58:09.348860
+3:38.21710
78.7p
6
Erik Johansson
Tranemo IF
1:01:08.366720
+6:36.39570
74.9p
H 60
28km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan Osvald Soovik
Göteborgs Hamns IF
1:04:29.386810
71.0p
2
Claes-Göran Claesson
OK Alehof
1:11:48.430760
+7:19.43850
63.8p
H 65
28km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bertil Persson
Göteborgs SK
1:05:40.393990
69.7p
2
Lars Englund
Järla IF SK
1:07:46.406500
+2:05.12410
67.6p
3
Yngve Sjögren
Hällbybrunns IF
1:09:25.416410
+3:44.22320
66.0p
4
Rolf Bernroth
Burseryds IF
1:10:12.421140
+4:31.27050
65.2p
5
Jan Emanuelsson
Burseryds IF
1:10:18.421730
+4:37.27640
65.1p
6
Erkki Saksman
IF Hagen SK
1:13:19.439890
+7:38.45800
62.5p
7
Olle Edvardsson
OK Alehof
1:22:40.495900
+16:59.101810
55.4p
H 70
28km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Göran Pettersson
Göteborgs SK
1:04:55.389470
70.5p
2
Alf Spåra
IK Aluminium
1:47:16.643550
+42:20.253980
42.7p