Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kopparrajden
2008-03-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21 Motion
28km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nanna Johansson
IFK Kiruna
1:37:02.582100
58.3p
2
Angelique Bohm
Lkab FF
1:42:05.612400
+5:03.30200
55.4p
3
Elin Elenius
IFK Kiruna
1:47:27.644600
+10:25.62400
52.6p
4
Lena Poromaa
Vittangi SK
2:02:03.732200
+25:01.150000
46.3p
5
Susanne Harnesk
Ambulansen
2:05:30.752900
+28:28.170700
45.0p
6
Marina Knekta
Kiruna Kommuns FF
2:11:41.790000
+34:39.207800
42.9p
7
Ingela Fors Kruukka
Kuoksu
2:15:33.813200
+38:31.231000
41.7p
8
Malin Fors
No Club
2:15:37.813600
+38:35.231400
41.7p
9
Maria Stålnacke
Svappavaara Aif
2:26:28.878700
+49:26.296500
38.6p
10
Lisbet Naartijärvi
Kiruna Kommuns FF
2:26:50.880900
+49:48.298700
38.5p
11
Ulrika Sehlberg
Kiruna Kommuns FF
2:32:27.914600
+55:25.332400
37.1p
12
Hjördis Andersson
Jukkasjärvi IF
2:45:41.994000
+1:08:39.411800
34.1p
13
Ann Christin Larsson
Kiruna Kommuns FF
2:46:38.999700
+1:09:36.417500
33.9p
14
Carola Olofsson
No Club
2:54:19.1045800
+1:17:17.463600
32.4p
15
Lena Falbo
Kiruna Kommuns FF
3:35:00.1289900
+1:57:58.707700
26.3p
H 21 Motion
28km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Daniel Dyrander
Bergens IF SK
1:22:53.497200
68.2p
2
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:22:54.497300
+1
68.2p
3
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
1:22:56.497500
+3.200
68.2p
4
Mauri Naapanki
Svappavaara Aif
1:22:57.497600
+4.300
68.2p
5
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
1:24:19.505800
+1:26.8500
67.0p
6
Magnus Lindmark
IFK Kiruna
1:27:38.525700
+4:45.28400
64.5p
7
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
1:30:15.541400
+7:22.44100
62.6p
8
Roger Tillstam
IFK Kiruna
1:31:26.548500
+8:33.51200
61.8p
9
Samuel Jonsson
Vittangi SK
1:33:57.563600
+11:04.66300
60.2p
10
Mats Nygren
Kiruna Ck
1:33:58.563700
+11:05.66400
60.2p
11
Christer Eliasson
No Club
1:34:17.565600
+11:24.68300
60.0p
12
Paul Johansson
Pajala IF
1:35:40.573900
+12:47.76600
59.1p
13
Kjell Andersson
Jukkasjärvi IF
1:35:42.574100
+12:49.76800
59.1p
14
Ingemar Eriksson
Malmbergets Aif
1:37:45.586400
+14:52.89100
57.8p
15
Jan-Erik Svangärd
Pajala IF
1:37:47.586600
+14:54.89300
57.8p
16
Conny Nilimaa
IFK Kiruna
1:38:19.589800
+15:26.92500
57.5p
17
Ivan Gunnestam
Svappavaara Aif
1:39:30.596900
+16:37.99600
56.8p
18
Mikael Myrsell
Lkab FF
1:40:22.602100
+17:29.104800
56.3p
19
Magnus Oja
IFK Kiruna
1:40:23.602200
+17:30.104900
56.3p
20
Mikael Esberg
Jukkasjärvi IF
1:41:19.607800
+18:26.110500
55.8p
21
Jan Ryrland
Jsk Kiruna
1:42:33.615200
+19:40.117900
55.1p
22
Göran Westerberg
Sattajärvi IF
1:43:18.619700
+20:25.122400
54.7p
23
Håkan Lundström
Vittangi SK
1:43:19.619800
+20:26.122500
54.7p
24
Torbjörn Mukka
Junosuando IK
1:44:29.626800
+21:36.129500
54.1p
25
Martti Andersson
Sj/Bv Sport, Östersund
1:45:25.632400
+22:32.135100
53.6p
26
Ulf Storeng
Lkab FF
1:46:12.637100
+23:19.139800
53.2p
27
Nils Henrik Allas
Jukkasjärvi IF
1:46:29.638800
+23:36.141500
53.1p
28
Kennet Nilimaa
IFK Kiruna
1:47:12.643100
+24:19.145800
52.7p
29
Thomas Linghall
Vittangi SK
1:49:13.655200
+26:20.157900
51.8p
30
Kenneth Nilsson
Lkab FF
1:49:38.657700
+26:45.160400
51.6p
31
Ingvar Henriksson
Vittangi SK
1:49:53.659200
+27:00.161900
51.4p
32
Yngve Johansson
Lkab FF
1:51:15.667400
+28:22.170100
50.8p
33
Ingemar Björnström
Masugnsbyn
1:51:21.668000
+28:28.170700
50.8p
34
Jan Mäkitalo
Lkab FF
1:52:18.673700
+29:25.176400
50.3p
35
Bengt Esberg
Jukkasjärvi IF
1:53:44.682300
+30:51.185000
49.7p
36
Jan-Roger Eriksson
Bergens IF SK
1:53:49.682800
+30:56.185500
49.7p
37
Rune Raattamaa
No Club
1:56:20.697900
+33:27.200600
48.6p
38
Bength Olof Unga
Jukkasjärvi IF
1:56:42.700100
+33:49.202800
48.4p
39
Anders Sihm
Esrange IF
1:57:42.706100
+34:49.208800
48.0p
40
Per-Erik Mäki
Lkab FF
1:58:07.708600
+35:14.211300
47.9p
41
Bror Spett
IFK Kiruna
1:59:26.716500
+36:33.219200
47.3p
42
Reino Andersson
Jukkasjärvi IF
2:00:46.724500
+37:53.227200
46.8p
43
Alf Ohlsson
Vittangi SK
2:01:49.730800
+38:56.233500
46.4p
44
Stig Göran Gidlund
Nordli IL
2:03:11.739000
+40:18.241700
45.9p
45
Robert Mattsson
Vittangi SK
2:04:34.747300
+41:41.250000
45.4p
46
Kent Henriksson
Jukkasjärvi IF
2:06:00.755900
+43:07.258600
44.9p
47
Tomas Frejner
No Club
2:06:05.756400
+43:12.259100
44.8p
48
Lennart Krekula
Lkab FF
2:06:47.760600
+43:54.263300
44.6p
49
Rolf Gunnelbrand
Parkka IK
2:09:00.773900
+46:07.276600
43.8p
50
Mats Eriksson
Fritria
2:10:23.782200
+47:30.284900
43.4p
51
Torsten Nilimaa
IFK Kiruna
2:11:42.790100
+48:49.292800
42.9p
52
Thomas Määttä
Vittangi SK
2:12:38.795700
+49:45.298400
42.6p
53
Mikael Palovaara
Vittangi SK
2:15:05.810400
+52:12.313100
41.8p
54
Jan Erik Kemi
Jsk Kiruna
2:17:23.824200
+54:30.326900
41.1p
55
Jörgen Rytiniemi
Lkab FF
2:20:02.840100
+57:09.342800
40.4p
56
Roger Olsson
Vittangi SK
2:24:08.864700
+1:01:15.367400
39.2p
57
Petter Larsson
Vittangi SK
2:36:19.937800
+1:13:26.440500
36.2p
58
Erik Johansson
Vittangi SK
2:42:22.974100
+1:19:29.476800
34.8p
59
Riston Annanperä
No Club
2:54:19.1045800
+1:31:26.548500
32.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21 Motion
11km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linda Andersson
OK Sarven
41:06.246500
58.0p
2
Erica Wälimaa
Jukkasjärvi IF
43:37.261600
+2:31.15000
54.7p
3
Lisa Välimaa
Jukkasjärvi IF
46:07.276600
+5:01.30000
51.7p
4
Sirpa Johansson
IFK Kiruna
50:18.301700
+9:12.55100
47.4p
5
Ida Kirsilä
Svappavaara Aif
52:01.312000
+10:55.65400
45.8p
6
Lisa Grundell
Svappavaara Aif
56:52.341100
+15:46.94500
41.9p
7
Marianne Välimaa
Jukkasjärvi IF
57:21.344000
+16:15.97400
41.6p
8
Fanny Hansson
Vittangi SK
1:03:04.378300
+21:58.131700
37.8p
9
Carola Skum
Soppero Sameförening
1:05:11.391000
+24:05.144400
36.6p
10
Yvonne Vinsa
Vittangi SK
1:08:55.413400
+27:49.166800
34.6p
11
Agnes Björk
Vittangi SK
1:08:58.413700
+27:52.167100
34.6p
12
Mia Uusitalo
Vittangi SK
1:09:00.413900
+27:54.167300
34.5p
13
Annelie Muotka
Vittangi SK
1:11:02.426100
+29:56.179500
33.6p
14
Gudrun Uusitalo
Vittangi SK
1:16:34.459300
+35:28.212700
31.1p
15
Eva Kangas
Kukkola IF
1:19:15.475400
+38:09.228800
30.1p
16
Anki Lindblom
Vittangi SK
1:20:32.483100
+39:26.236500
29.6p
17
Elena Wikman
Vittangi SK
1:24:36.507500
+43:30.260900
28.2p
18
Katarina Haglund
Soppero Sameförening
1:33:22.560100
+52:16.313500
25.5p
19
Elvira Nutti
Soppero Sameförening
1:33:25.560400
+52:19.313800
25.5p
20
Eila Pahajoki
Jukkasjärvi IF
1:44:22.626100
+1:03:16.379500
22.8p
H 21 Motion
11km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Valter Nutti
Soppero Sameförening
40:08.240700
59.4p
2
Johan Burck
OK Sarven
42:39.255800
+2:31.15000
55.9p
3
Mats Thorneus
Jukkasjärvi IF
44:28.266700
+4:20.25900
53.6p
4
Emil Vinsa
Vittangi SK
46:38.279700
+6:30.38900
51.1p
5
Christer Vinsa
Vittangi SK
46:40.279900
+6:32.39100
51.1p
6
Erik Kruukka
Vittangi SK
48:39.291800
+8:31.51000
49.0p
7
Emil Nutti
Soppero Sameförening
48:46.292500
+8:38.51700
48.9p
8
Steinar Lagesen
Tromsö
51:19.307800
+11:11.67000
46.5p
9
Robin Strålberg
Vittangi SK
51:50.310900
+11:42.70100
46.0p
10
Sami Kirsilä
Svappavaara Aif
52:02.312100
+11:54.71300
45.8p
11
John Andreas Gunnare
Soppero Sameförening
53:17.319600
+13:09.78800
44.7p
12
Ragnar Fängvall
Parakka
54:10.324900
+14:02.84100
44.0p
13
Filip Henriksson
Vittangi SK
1:06:54.401300
+26:46.160500
35.6p
14
Johan Vinsa
Vittangi SK
1:08:54.413300
+28:46.172500
34.6p
15
Sixten Eriksson
IFK Lainio
1:39:46.598500
+59:38.357700
23.9p
16
William Töyrä
Jukkasjärvi IF
1:44:12.625100
+1:04:04.384300
22.9p
D 21 Motion
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
11:30.68900
53.8p
2
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
11:53.71200
+23.2200
52.1p
3
Vilma Funck
Jukkasjärvi IF
12:10.72900
+40.3900
50.9p
4
Matilda Henriksson
Jukkasjärvi IF
13:00.77900
+1:30.8900
47.6p
5
Elvira Kauppi
No Club
15:06.90500
+3:36.21500
41.0p
6
Ida Johansson
Svappavaara Aif
15:15.91400
+3:45.22400
40.6p
7
Melina Naapanki
Svappavaara Aif
15:41.94000
+4:11.25000
39.5p
8
Märta Lindmark
IFK Kiruna
19:34.117300
+8:04.48300
31.6p
9
Hanna Lehto
Vittangi SK
19:48.118700
+8:18.49700
31.3p
10
Lovisa Töyrä
Jukkasjärvi IF
25:35.153400
+14:05.84400
24.2p
11
Linnea Stålnacke
Svappavaara Aif
26:51.161000
+15:21.92000
23.1p
12
Kajsa Stålnacke
Svappavaara Aif
26:52.161100
+15:22.92100
23.0p
13
Kristina Lindmark
IFK Kiruna
30:08.180700
+18:38.111700
20.5p
14
Elma Agneholm
Vittangi SK
32:24.194300
+20:54.125300
19.1p
H 21 Motion
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anton Lasu
Vittangi SK
11:21.68000
54.6p
2
Erik Grundell
Svappavaara Aif
12:44.76300
+1:23.8200
48.6p
3
Kalle Lasu
Vittangi SK
12:57.77600
+1:36.9500
47.8p
4
Erik Johansson
Vittangi SK
14:41.88000
+3:20.19900
42.2p
5
Kevin Nilden
Jukkasjärvi IF
16:40.99900
+5:19.31800
37.2p
6
Josef Skum
Soppero Sameförening
18:58.113700
+7:37.45600
32.6p
7
Petter Eriksson
Bergens IF SK
20:10.120900
+8:49.52800
30.7p
8
Elias Kettunen
Vittangi SK
20:24.122300
+9:03.54200
30.4p
9
Erik Widmark
Bergens IF SK
20:55.125400
+9:34.57300
29.6p
10
Alex Baas
Svappavaara Aif
22:43.136200
+11:22.68100
27.3p
11
Torsten Cederholm
Vittangi SK
24:12.145100
+12:51.77000
25.6p
12
Viktor Hörvall
Vittangi SK
28:03.168200
+16:42.100100
22.1p
13
Sven Lindmark
IFK Kiruna
30:06.180500
+18:45.112400
20.6p
14
Marcus Agneholm
Vittangi SK
33:01.198000
+21:40.129900
18.8p
15
Oskar Töyrä
Jukkasjärvi IF
44:01.264000
+32:40.195900
14.1p