Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stråkenloppet
2009-01-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Dan Moberg
Ulricehamns IF
1:55:56.695500
81.8p
2
Anders Sörensson
Tanums IF
2:06:22.758100
+10:26.62500
74.3p
3
Thomas Persson
Tranemo IF
2:07:05.762400
+11:09.66800
73.8p
4
Linus Larsson
FK Göingarna
2:07:21.764000
+11:25.68400
73.7p
5
Per Löwendahl
Mölndals RK
2:07:31.765000
+11:35.69400
73.6p
6
Anders Johansson
Håfreströms IF
2:08:54.773300
+12:58.77700
72.7p
7
Mattias Claesson
Kumla SF
2:09:45.778400
+13:49.82800
72.2p
8
Mattias Karlsson
Ulricehamns IF
2:19:40.837900
+23:44.142300
66.5p
9
Joakim Carlson
IK Trasten
2:22:26.854500
+26:30.158900
65.1p
10
Tobias Bexell
Hvetlanda SK
2:23:28.860700
+27:32.165100
64.6p
11
Marcus Ullman
OK Alehof
2:23:35.861400
+27:39.165800
64.6p
12
Magnus Ullman
OK Alehof
2:23:39.861800
+27:43.166200
64.5p
13
Adam Olausson
IK Trasten
2:24:18.865700
+28:22.170100
64.2p
14
Thomas Rasmussen Lawaetz
København SK
2:27:12.883100
+31:16.187500
62.8p
15
Jakob Hjelmåker
Axa SC
2:27:15.883400
+31:19.187800
62.8p
16
Joakim Svensson
IK Hakarpspojkarna
2:27:46.886500
+31:50.190900
62.6p
17
Jonas Wing
Kinnaströms SK
2:28:20.889900
+32:24.194300
62.3p
18
Åke Carlsson
Jönköpings OK
2:30:02.900100
+34:06.204500
61.5p
19
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
2:30:02.900100
+34:06.204500
61.5p
20
Erik Framme
Tanums IF
2:30:26.902500
+34:30.206900
61.4p
21
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
2:30:26.902500
+34:30.206900
61.4p
22
Per Forsberg
Hestra IF
2:30:42.904100
+34:46.208500
61.2p
23
Kristoffer Sideby
Göteborg/Majorna OK
2:31:42.910100
+35:46.214500
60.8p
24
Martin Rasmussen Lawaetz
København SK
2:33:23.920200
+37:27.224600
60.1p
25
Erik Nero
Mullsjö SOK
2:34:09.924800
+38:13.229200
59.7p
26
Daniel Nilsson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:34:22.926100
+38:26.230500
59.7p
27
Jakob Jakobsson
Tidaholm SOK Sisu
2:35:08.930700
+39:12.235100
59.3p
28
Stefan Dahl
OK Alehof
2:36:01.936000
+40:05.240400
59.0p
29
Josef Källström
Mölndals RK
2:36:54.941300
+40:58.245700
58.6p
30
Björn Lindkvist
Sjövalla FK
2:38:09.948800
+42:13.253200
58.1p
31
Johan Karlsson
Jönköpings OK
2:38:35.951400
+42:39.255800
57.9p
31
Marcus Gustavsson
Tranemo IF
2:38:35.951400
+42:39.255800
57.9p
33
Niklas Karlsson
OK Gränsen
2:40:40.963900
+44:44.268300
57.1p
34
Karl-Johan Rydberg
Tranemo IF
2:40:57.965600
+45:01.270000
57.0p
35
Peter Andersson
Boxholm-Ekeby SK
2:41:29.968800
+45:33.273200
56.8p
36
Lars Kullman
OK Alehof
2:41:38.969700
+45:42.274100
56.8p
37
Fredrik Lindh
Blybergs FF
2:41:40.969900
+45:44.274300
56.7p
38
Stefan Virtanen
Norbergs SK
2:42:26.974500
+46:30.278900
56.5p
39
Anders Erik Svensson
Navåsens FK
2:44:12.985100
+48:16.289500
55.8p
40
Christian Olsson
Alstermo IF
2:44:47.988600
+48:51.293000
55.6p
41
Lars Fälth
Skillingaryds FK
2:45:13.991200
+49:17.295600
55.4p
42
Mattias Jonasson
Björnstorps IF
2:45:53.995200
+49:57.299600
55.2p
43
David Hansson
Kinnaströms SK
2:46:09.996800
+50:13.301200
55.1p
44
Andreas Grahn
Landsbro IF SK
2:46:20.997900
+50:24.302300
55.0p
45
Anders Olausson
IK Trasten
2:46:51.1001000
+50:55.305400
54.8p
46
Simon Andersson
OK Kullingshof
2:47:24.1004300
+51:28.308700
54.6p
47
Patrik Hylander
Hössna IF
2:47:30.1004900
+51:34.309300
54.6p
48
Stefan Carlen
OK Landehof
2:48:58.1013700
+53:02.318100
54.1p
49
Andreas Carlsson
Falköpings AIK SK
2:49:44.1018300
+53:48.322700
53.8p
50
Magnus Johnsson
Navåsens FK
2:49:44.1018300
+53:48.322700
53.8p
51
Edvin Krantz
Skillingaryds FK
2:49:59.1019800
+54:03.324200
53.8p
52
Daniel Björsborn
Tranemo IF
2:50:50.1024900
+54:54.329300
53.5p
53
Andreas Samuelsson
OK Reftele
2:51:01.1026000
+55:05.330400
53.4p
54
Magnus Olsson
IK Stern
2:51:04.1026300
+55:08.330700
53.4p
55
Jens Allroth
Helsingborgs SOK
2:54:05.1044400
+58:09.348800
52.4p
56
Mikael Petersson
Landsbro IF SK
2:55:00.1049900
+59:04.354300
52.1p
57
Patrik Petersson
Dalstorps IF
2:55:25.1052400
+59:29.356800
52.0p
58
Fredrik Larsson
SOK 68
2:56:03.1056200
+1:00:07.360600
51.8p
59
Petter Larsson
Jönköpings OK
2:56:06.1056500
+1:00:10.360900
51.7p
60
Christoffer Rehn
Björnstorps IF
2:57:47.1066600
+1:01:51.371000
51.2p
61
Niklas Karlsson
Växjö OK
2:58:45.1072400
+1:02:49.376800
50.9p
62
Erik Holmberg
Berga SOK
3:00:05.1080400
+1:04:09.384800
50.5p
63
Tobias Bovin
Perstorp Oxo Fritidsklubb
3:00:36.1083500
+1:04:40.387900
50.4p
64
Yngve Norell
FK Herkules
3:00:55.1085400
+1:04:59.389800
50.3p
65
Magnus Larsson
Pingstförsamlingen
3:01:06.1086500
+1:05:10.390900
50.2p
66
Henrik Wallin
IK Stern
3:01:11.1087000
+1:05:15.391400
50.2p
67
Rickard Wakler
Heleneholms IF
3:01:50.1090900
+1:05:54.395300
50.0p
68
Anton Lindahl
Landskrona Ski Club
3:02:26.1094500
+1:06:30.398900
49.8p
69
Fredrik Persson
IK Stern
3:02:34.1095300
+1:06:38.399700
49.8p
70
Jonas Fogelberg
Ekshärads SF
3:02:43.1096200
+1:06:47.400600
49.7p
71
Tomas Gunnarsson
Kungsäters IF
3:03:31.1101000
+1:07:35.405400
49.5p
72
Daniel Glanzen
Borås SK
3:04:05.1104400
+1:08:09.408800
49.3p
73
Johan Nilsson
Kungälvs OK
3:04:29.1106800
+1:08:33.411200
49.2p
74
Jonas Björck
IK Albion
3:04:35.1107400
+1:08:39.411800
49.2p
75
Gustav Fransson
Landsbro IF SK
3:05:13.1111200
+1:09:17.415600
49.0p
76
Mattias Thorén
Björnstorps IF
3:05:15.1111400
+1:09:19.415800
49.0p
77
Viktor Helander
Landsbro IF SK
3:05:56.1115500
+1:10:00.419900
48.8p
78
Peter Braun
Växjö OK
3:06:20.1117900
+1:10:24.422300
48.7p
79
Michael Svensson
Fågelfors IF
3:07:00.1121900
+1:11:04.426300
48.5p
80
Rickard Norberg
Jönköpings SLK
3:07:43.1126200
+1:11:47.430600
48.3p
81
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
3:09:02.1134100
+1:13:06.438500
48.0p
82
Jonas Nilsson
Volvo IF
3:09:38.1137700
+1:13:42.442100
47.8p
83
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
3:10:20.1141900
+1:14:24.446300
47.6p
84
Johan Nilsson
IK Stern
3:10:31.1143000
+1:14:35.447400
47.6p
85
Jimmy Söhrman
IF Rigor
3:10:47.1144600
+1:14:51.449000
47.5p
86
Lars Johansson
Björnstorps IF
3:11:46.1150500
+1:15:50.454900
47.2p
87
Tony Axelsson
Mölndals RK
3:12:00.1151900
+1:16:04.456300
47.2p
88
Torbjörn Bovin
Perstorp Oxo Fritidsklubb
3:12:26.1154500
+1:16:30.458900
47.1p
89
Jonas Erik Broström
Sjövalla FK
3:13:03.1158200
+1:17:07.462600
46.9p
90
Magnus Bengtsson
Hvetlanda SK
3:13:24.1160300
+1:17:28.464700
46.8p
91
Johannes Ottosson
Skillingaryds FK
3:13:44.1162300
+1:17:48.466700
46.7p
92
Johan Heinerud
IK Stern
3:14:07.1164600
+1:18:11.469000
46.6p
93
Johan Peterson
Skillingaryds FK
3:14:20.1165900
+1:18:24.470300
46.6p
94
Thomas Olsson
Lönashults GIF
3:14:34.1167300
+1:18:38.471700
46.5p
95
Per Sandahl
IK Hakarpspojkarna
3:14:51.1169000
+1:18:55.473400
46.4p
96
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
3:15:38.1173700
+1:19:42.478100
46.2p
97
Martin Trulsson
Härlövs IF
3:17:27.1184600
+1:21:31.489000
45.8p
98
Anders Almingefeldt
OK Skogshjortarna
3:18:20.1189900
+1:22:24.494300
45.6p
99
Olof Fastén
IK Ymer
3:18:27.1190600
+1:22:31.495000
45.5p
100
Jonas Olsson
OK Skogshjortarna
3:18:29.1190800
+1:22:33.495200
45.5p
101
Per Orestig
IF Hallby SOK
3:18:32.1191100
+1:22:36.495500
45.5p
102
Hans-Evert Fransson
Axa SC
3:19:38.1197700
+1:23:42.502100
45.2p
103
Carl Henrik Gunnehill
Björnstorps IF
3:23:17.1219600
+1:27:21.524000
44.4p
104
Henrik Simonsson
Gnosjö FK
3:23:27.1220600
+1:27:31.525000
44.3p
105
Daniel Boman
Ericsson IK
3:23:28.1220700
+1:27:32.525100
44.3p
106
Jacob Axenborg
OK Landehof
3:24:09.1224800
+1:28:13.529200
44.2p
107
David Hägg
IK Stern
3:26:16.1237500
+1:30:20.541900
43.7p
108
Johan Rosén
Göteborg/Majorna OK
3:27:44.1246300
+1:31:48.550700
43.4p
109
Rasmus Josefsson
OK Gynge
3:28:03.1248200
+1:32:07.552600
43.3p
110
Anders Nilsson
Örserums IK
3:28:33.1251200
+1:32:37.555600
43.2p
111
Billy Nicklasson
Örjansklubben/Ramkvilla IF
3:30:23.1262200
+1:34:27.566600
42.8p
112
Sven Johansson
Dalstorps IF
3:30:51.1265000
+1:34:55.569400
42.7p
113
Markus Johansson
Volvo IF
3:31:04.1266300
+1:35:08.570700
42.6p
114
Eric Lindsten
OK Gynge
3:31:50.1270900
+1:35:54.575300
42.5p
115
Christian Ludwig
Värnamo Ck
3:31:55.1271400
+1:35:59.575800
42.5p
116
Henrik Lindskog
Hermansby IF
3:32:14.1273300
+1:36:18.577700
42.4p
117
Christer Svanberg
Kållered
3:32:18.1273700
+1:36:22.578100
42.4p
118
Magnus Jönsson
OK Dacke
3:38:28.1310700
+1:42:32.615100
41.1p
119
Per Drotz
OK Alehof
3:44:00.1343900
+1:48:04.648300
40.0p
120
Marcus Gardelius
Stenkyrka IF
3:44:19.1345800
+1:48:23.650200
40.0p
121
Patrik Persson
Elmhults SC
3:45:30.1352900
+1:49:34.657300
39.8p
122
Joakim Oddhammar
Malmö FK
3:46:41.1360000
+1:50:45.664400
39.5p
123
Rickard Skogastierna
Anderstorps OK
3:47:04.1362300
+1:51:08.666700
39.5p
124
Anders Andersson
FK Herkules
3:48:29.1370800
+1:52:33.675200
39.2p
125
Stefan Claesson
Gnosjö FK
3:55:34.1413300
+1:59:38.717700
38.0p
126
Henrik Nymark
København SK
3:56:05.1416400
+2:00:09.720800
37.9p
127
Chris van Rossem
Tecomatorp
3:56:07.1416600
+2:00:11.721000
37.9p
128
Björn Andersson
Club Ski & Run
3:57:24.1424300
+2:01:28.728700
37.7p
129
Joakim Karlsson
Lekeryd-Svarttorps SK
3:57:44.1426300
+2:01:48.730700
37.6p
130
Linus Hägerbrand
Vissefjärda GOIF
4:01:48.1450700
+2:05:52.755100
36.9p
131
Jens Yde
København SK
4:05:02.1470100
+2:09:06.774500
36.4p
132
Henrik Roesgaard
Danmark
4:07:41.1486000
+2:11:45.790400
36.0p
133
Jonas Aronsson
Elmhults SC
4:12:24.1514300
+2:16:28.818700
35.3p
134
Magnus Sahlholm
Lansjärv IF
4:16:06.1536500
+2:20:10.840900
34.8p
135
Thomas Vorstrup
København SK
4:19:45.1558400
+2:23:49.862800
34.3p
136
Mats Kjellstrand
FK Herkules
4:20:12.1561100
+2:24:16.865500
34.2p
137
Joakim Henriksson
Hästhult AIK
4:20:20.1561900
+2:24:24.866300
34.2p
138
Emil Jönsson
OK Gynge
4:20:38.1563700
+2:24:42.868100
34.1p
139
Alexander Andersson
Skillingaryds FK
4:21:42.1570100
+2:25:46.874500
34.0p
140
Jonas Svensson
Club Ski & Run
4:33:55.1643400
+2:37:59.947800
32.4p