Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
ICA-Loppet
2010-02-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Östberg
Falun Borlänge SK
2:06:13.757290
89.9p
2
Mathias Fredriksson
Axa SC
2:06:14.757330
+0
89.9p
3
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
2:06:14.757380
+0
89.9p
4
Lars Suther
IFK Mora SK
2:06:15.757460
+1.70
89.9p
5
Rikard Andreasson
IFK Mora SK
2:07:10.762960
+56.5570
89.1p
6
Tiio Söderhielm
Åsarna IK
2:07:34.765330
+1:20.7940
88.7p
7
Joakim Engström
IFK Mora SK
2:08:05.768450
+1:51.11060
88.3p
8
Thobias Fredriksson
Axa SC
2:08:45.772440
+2:31.15050
87.7p
9
Martin Rosvall
Lycksele IF
2:09:03.774230
+2:49.16840
87.4p
10
Jerry Ahrlin
Vålådalen SK
2:09:18.775770
+3:04.18380
87.2p
11
Anton Sjöholm
Östersunds SK
2:09:50.778990
+3:37.21600
86.8p
12
Anders Högberg
IFK Umeå
2:10:09.780870
+3:55.23480
86.5p
13
Gunnar Hammarberg
Östersunds SK
2:11:01.786030
+4:47.28640
85.8p
14
Anton Järnberg
Hudiksvalls IF
2:11:08.786720
+4:54.29330
85.7p
15
Markus Leijon
IFK Mora SK
2:11:38.789700
+5:24.32310
85.3p
16
Klas Nilsson
Skellefteå SK
2:12:27.794640
+6:13.37250
84.7p
17
Fredrik Uusitalo
Sollefteå SK
2:16:25.818430
+10:11.61040
81.7p
18
Anders Rennemo Tettli
Leksvik IL
2:16:26.818530
+10:12.61140
81.7p
19
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
2:16:27.818620
+10:13.61230
81.6p
20
Thomas Fremo
Leksvik IL
2:16:28.818760
+10:14.61370
81.6p
21
Oscar Bergström
IFK Mora SK
2:16:35.819410
+10:21.62020
81.5p
22
Fredrik Byström
Sollefteå SK
2:17:55.827460
+11:41.70070
80.6p
23
Hampus Lindblom
Åsarna IK
2:17:55.827470
+11:41.70080
80.6p
24
Jonas Byman
Myssjö-Ovikens IF
2:19:04.834370
+12:50.76980
79.8p
25
Eric Simonsson
Landöns IF
2:22:11.853020
+15:57.95630
77.6p
26
Ole Eide Ivar Stakvik
Ntnui Langrenn
2:23:13.859290
+17:00.101900
77.0p
27
Anders Nordby Gullhav
Ntnui Langrenn
2:23:15.859420
+17:01.102030
76.9p
28
Jesper Johnsson
Selånger SOK
2:24:24.866320
+18:10.108930
76.2p
29
Einar Brekke Raknes
Ntnui Langrenn
2:24:27.866610
+18:13.109220
76.2p
30
Mikael Andersson
Trångsvikens IF
2:24:57.869640
+18:43.112250
75.9p
31
Erik Johansson
Tranemo IF
2:25:10.870970
+18:56.113580
75.7p
32
André Jacobsson
Öråns SK
2:25:50.874990
+19:37.117600
75.3p
33
Sigmund Grimstad
Ntnui Langrenn
2:25:51.875060
+19:37.117670
75.3p
34
Doglas Amos
Svegs IK
2:26:12.877130
+19:58.119740
75.1p
35
Erik Melin
Göteborgs SK
2:26:13.877290
+20:00.119900
75.1p
36
Jens Lundgren
Hudiksvalls IF
2:27:52.887170
+21:38.129780
74.0p
37
Björn Henninen
Åmots SK
2:29:01.894050
+22:47.136660
73.4p
38
Martin Eriksson
Skanska IF
2:29:26.896560
+23:12.139170
73.1p
39
Per Persson
Jämtkraft IF
2:30:19.901840
+24:05.144450
72.6p
40
David Berg
Bodsjöböle SK
2:30:20.901950
+24:06.144560
72.6p
41
Lars Magnusson
Östersunds SK
2:30:56.905540
+24:42.148150
72.2p
42
Peter Göransson
Åsarna IK
2:31:07.906640
+24:53.149250
72.1p
43
Daniel Lewandowski
Östersunds SK
2:31:36.909510
+25:22.152120
71.9p
44
Fredrik Olofsson
Åsarna IK
2:31:47.910670
+25:33.153280
71.8p
45
Lars Persson
Östersunds SK
2:33:29.920870
+27:15.163480
70.8p
46
Christer Olsson
Hägglunds IOFK
2:33:49.922810
+27:35.165420
70.6p
47
Bjørnar Espe
Ntnui Langrenn
2:34:02.924120
+27:48.166730
70.5p
48
Patrik Hagström
Häverödals IF
2:34:04.924370
+27:50.166980
70.5p
49
Anders Erik Åke Lundgren
Stockviks SF
2:34:11.925030
+27:57.167640
70.4p
50
Tobias Ryberg
Leksands SK
2:35:00.929940
+28:46.172550
70.0p
51
Håkon Loe Johansen
Strindheim IL
2:36:32.939120
+30:18.181730
69.2p
52
Tobias Näslund
Östersunds SK
2:36:50.940920
+30:36.183530
69.0p
53
Eivind Rimstad
Ntnui Langrenn
2:36:56.941510
+30:42.184120
69.0p
54
Johan Atterhagen
Frösö IF
2:37:06.942520
+30:52.185130
68.9p
55
Kristian Kumpulainen
Östersunds SK
2:37:06.942590
+30:53.185200
68.9p
56
John Arvidsson
Hägglunds IOFK
2:37:19.943850
+31:05.186460
68.8p
57
Johan Höök
Åsarna IK
2:38:10.948920
+31:56.191530
68.3p
58
Anders Lindroos
IF Bromarf Pojkarna Finland
2:38:32.951130
+32:18.193740
68.1p
59
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:39:24.956390
+33:11.199000
67.7p
60
Per Steen
Brunflo IF
2:39:28.956790
+33:15.199400
67.7p
61
Jesper Daabach
Åsarna IK
2:39:40.957990
+33:27.200600
67.6p
62
Hans Turtola
Råneå SK
2:40:05.960490
+33:52.203100
67.4p
63
Philip Askeroth
IK Stern
2:40:23.962280
+34:09.204890
67.2p
64
Lennart Ivarsson
Rödön SK
2:43:14.979300
+37:00.221910
65.8p
65
Auvo Dufva
Åsarna IK
2:43:32.981120
+37:18.223730
65.7p
66
Anstein Rognstad
Ntnui Langrenn
2:43:49.982840
+37:35.225450
65.5p
67
Per Busk
Lillhärdals IF
2:45:10.990920
+38:56.233530
64.9p
68
Ralf Jönsson
Östersunds SK
2:45:12.991130
+38:58.233740
64.9p
69
Gustav Norrman
Ullared SLK
2:45:23.992230
+39:09.234840
64.8p
70
Björn Rentzhog
Östersunds SK
2:45:49.994890
+39:36.237500
64.6p
71
Jens Friberg
Östersunds SK
2:46:49.1000880
+40:35.243490
64.2p
72
Calle Wahlström
Östersunds SK
2:47:10.1002960
+40:56.245570
64.0p
73
Mats Larsson
Tandsbyns IF
2:47:20.1003990
+41:07.246600
63.9p
74
Anders Bredhe
Åsarna IK
2:47:34.1005370
+41:20.247980
63.8p
75
Karl Hellmigk
Ntnui Langrenn
2:47:46.1006550
+41:32.249160
63.7p
76
Mikael Lundholm
Östersunds SK
2:47:56.1007590
+41:43.250200
63.7p
77
Patrik Finn
Östersunds SK
2:47:57.1007680
+41:43.250290
63.6p
78
Gunnar Nylander
IK Brånan Boys & Girls
2:48:24.1010390
+42:11.253000
63.4p
79
Olof Roos
ÅS IL
2:50:41.1024010
+44:27.266620
62.5p
80
Adrian Hedberg
Östersunds SK
2:50:47.1024640
+44:33.267250
62.4p
81
Bengt Skyttberg
Östersunds SK
2:51:37.1029690
+45:24.272300
62.1p
82
Fredrik Busk
Svegs IK
2:52:36.1035540
+46:22.278150
61.6p
83
Gjert Eide
Brunflo IF
2:52:51.1037010
+46:37.279620
61.5p
84
Kjell-Erik Sahlin
Ragunda IF
2:53:52.1043110
+47:38.285720
61.1p
85
Johan Andreasson
Östersunds SK
2:54:16.1045590
+48:03.288200
61.0p
86
Fredrik Björnström
Östersunds SK
2:54:33.1047200
+48:19.289810
60.8p
87
Christer Jonsson
Östersunds SK
2:54:43.1048240
+48:29.290850
60.8p
88
Björn Israelsson
Tandsbyns IF
2:54:44.1048320
+48:30.290930
60.8p
89
Hans Atleström
Skanska IF
2:55:17.1051650
+49:03.294260
60.5p
90
Stig Eriksson
Hägglunds IOFK
2:56:58.1061730
+50:44.304340
59.9p
91
Magnus Jarefors
Orrvikens IK
2:57:36.1065540
+51:22.308150
59.6p
92
Martin Kristiansson
Trångsvikens IF
2:57:37.1065680
+51:23.308290
59.6p
93
Stefan Persson
Åsarna IK
2:58:25.1070440
+52:11.313050
59.3p
94
Jonas Larsson
Östersunds SK
2:58:42.1072110
+52:28.314720
59.2p
95
Bo Göransson
Myssjö-Ovikens IF
2:58:44.1072310
+52:30.314920
59.2p
96
Terje Lillemark
Lierne IL
2:59:39.1077850
+53:25.320460
58.8p
97
Roger Salomon
Östersunds SK
3:01:06.1086510
+54:52.329120
58.3p
98
Tomas Lindqvist
ÅS IL
3:01:07.1086690
+54:54.329300
58.3p
99
Martin Törnqvist
Ica-Handlarnas IF
3:02:06.1092570
+55:52.335180
57.9p
100
Erik Ericsson
Östersunds SK
3:02:11.1093000
+55:57.335610
57.9p
101
Jimmy Anjevall
Ope IF Skidor
3:03:07.1098620
+56:53.341230
57.5p
102
Morgan Forsberg
Stockholms RK
3:03:41.1102030
+57:27.344640
57.3p
103
Conchúr Mac Cába
Offerdals SK
3:05:33.1113260
+59:19.355870
56.7p
104
Ottar Gudding
Lierne IL
3:05:52.1115190
+59:39.357800
56.6p
105
Sammy Öhrling
Jämtkraft IF
3:06:19.1117850
+1:00:05.360460
56.4p
106
Samuel Evaldsson
Åsarna IK
3:07:17.1123620
+1:01:03.366230
56.1p
107
Lars-Erik Lindborg
Östersunds SK
3:08:00.1127990
+1:01:47.370600
55.8p
108
Kjell Svärd
Östersunds SK
3:08:37.1131620
+1:02:23.374230
55.6p
109
Leif Molander
Myssjö-Ovikens IF
3:08:38.1131770
+1:02:24.374380
55.6p
110
Hans Nordell
Lillhärdals IF
3:09:02.1134130
+1:02:48.376740
55.5p
111
Stig Jönsson
ÅS IL
3:09:03.1134280
+1:02:49.376890
55.5p
112
Lars Pettersson
Gräftåvallens SK
3:10:46.1144590
+1:04:33.387200
54.9p
113
Jerker Bylander
Åsarna IK
3:11:06.1146560
+1:04:52.389170
54.8p
114
Mats Eriksson
Hackås
3:12:07.1152690
+1:05:54.395300
54.4p
115
Erik Eriksson
Svegs IK
3:12:50.1156900
+1:06:36.399510
54.2p
116
Dennis Wikström
Östersunds SK
3:14:04.1164310
+1:07:50.406920
53.8p
117
Arne Blomgren
Östersunds SK
3:16:39.1179890
+1:10:26.422500
53.0p
118
Lars Zackrisson
Östersunds SK
3:17:03.1182270
+1:10:49.424880
52.9p
119
Christian Moldjord
Trygg/Lade
3:17:59.1187800
+1:11:45.430410
52.6p
120
Björne Kullin
Stockholms RK
3:18:29.1190860
+1:12:15.433470
52.4p
121
Åke Jansson
Näldens IF
3:18:31.1191000
+1:12:17.433610
52.4p
122
Erik Jonasson
Älvros IK
3:19:59.1199810
+1:13:45.442420
52.0p
123
Anders Lindsund
Lkab FF
3:21:12.1207110
+1:14:58.449720
51.6p
124
Anders Åsengård
Gräftåvallens SK
3:24:11.1225020
+1:17:57.467630
50.8p
125
Per-Magnus Persson
Myssjö-Ovikens IF
3:25:00.1229960
+1:18:46.472570
50.5p
126
Andreas Mårtensson
Åsarna IK
3:25:01.1230010
+1:18:47.472620
50.5p
127
Fredrik Ekedahl
Söre Rockets
3:25:19.1231850
+1:19:05.474460
50.5p
128
Krister Haraldsson
Tandsbyns IF
3:25:20.1231980
+1:19:06.474590
50.5p
129
Harry Bergdahl
Åsarna IK
3:26:39.1239820
+1:20:25.482430
50.1p
130
Rikard Jansson
Brunflo IF
3:26:45.1240470
+1:20:31.483080
50.1p
131
Håkan Svensson
Åsarna IK
3:27:01.1242050
+1:20:47.484660
50.0p
132
Bo Jonsson
Trångsvikens IF
3:27:44.1246380
+1:21:30.488990
49.8p
133
Jan-Olof Berglin
IK Brånan Boys & Girls
3:28:11.1249000
+1:21:57.491610
49.7p
134
Kent Brink
Fåkers IK
3:32:00.1271920
+1:25:46.514530
48.7p
135
Stefan Othberg
Östersunds SK
3:32:14.1273310
+1:26:00.515920
48.6p
136
Pär Hylback
Östersunds SK
3:32:53.1277280
+1:26:39.519890
48.4p
137
Henrik Fritzson
Ulricehamns IF
3:33:08.1278770
+1:26:54.521380
48.4p
138
Torbjörn Olsson
Ytterhogdals IK
3:34:28.1286760
+1:28:14.529370
48.0p
139
Erik Grinneby
Östersunds SK
3:34:52.1289100
+1:28:38.531710
47.9p
140
Jörgen Svedin
Åsarna IK
3:34:57.1289620
+1:28:43.532230
47.9p
141
Karl-Edvin Handler
Åsarna IK
3:35:03.1290220
+1:28:49.532830
47.9p
142
Albert Bäckebjörk
Offerdals SK
3:35:17.1291600
+1:29:03.534210
47.8p
143
Anders Elgenäs
Aerotech Telub Fritid
3:35:26.1292550
+1:29:12.535160
47.8p
144
Thomas Jarnehill
Östersunds SK
3:35:48.1294730
+1:29:34.537340
47.7p
145
Andreas Rüdén
Axa SC
3:36:09.1296880
+1:29:55.539490
47.6p
146
Petter Mahrs
FK Göingarna
3:36:10.1296950
+1:29:56.539560
47.6p
147
Sven Isaxon
Möja IF
3:37:50.1306930
+1:31:36.549540
47.2p
148
Håvard Kvalheim
Ernst & Young SK
3:39:28.1316760
+1:33:14.559370
46.8p
149
Eberhardt Piske
Mtv Wolf
3:39:55.1319450
+1:33:41.562060
46.7p
150
Ulf Bengtsson
ÅS IL
3:43:37.1341690
+1:37:24.584300
45.8p
151
Mikael Jonasson
Lucksta IF
3:45:25.1352410
+1:39:11.595020
45.4p
152
Roger Månström
Lucksta IF
3:45:25.1352470
+1:39:11.595080
45.4p
153
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
3:46:16.1357560
+1:40:02.600170
45.2p
154
Per-Ola Bergkvist
Bräcke SK
3:50:06.1380540
+1:43:52.623150
44.4p
155
Klas Svensson
Marieby GIF
3:51:58.1391700
+1:45:44.634310
44.0p
156
Leif Löfström
Näldens IF
3:53:08.1398760
+1:46:54.641370
43.7p
157
Anders Söderlund
Peab Fritid
3:53:49.1402810
+1:47:35.645420
43.6p
158
Togga Liljedal
IFK Mora SK
3:55:21.1412090
+1:49:08.654700
43.3p
159
Sam Rodling
Gällö SK
3:58:10.1428960
+1:51:56.671570
42.7p
160
Stefan Jamtebo
Trevål IF
3:58:17.1429640
+1:52:03.672250
42.7p
161
Mikael Nilsson
Spirit IF
4:00:13.1441260
+1:53:59.683870
42.3p
162
Lennart Johansson
ÅS IL
4:07:04.1482350
+2:00:50.724960
41.0p
163
Patrik Nilsson
Spirit IF
4:07:28.1484750
+2:01:14.727360
40.9p
164
Hans Augustsson
Trevål IF
4:08:11.1489020
+2:01:57.731630
40.8p
165
Henrik Mårtensson
Litsbygdens SK
4:08:35.1491420
+2:02:21.734030
40.7p
166
Hans Jansson
Föne IK
4:08:42.1492180
+2:02:28.734790
40.7p
167
Leif Israelsson
Tandsbyns IF
4:12:45.1516490
+2:06:32.759100
39.9p
168
Steve Athle
Östersunds SK
4:17:42.1546110
+2:11:28.788720
39.1p
169
Kurt Johnsson
Åsarna IK
4:20:13.1561270
+2:13:59.803880
38.7p
170
Jörgen Grönvik
Bodsjöböle SK
4:20:19.1561880
+2:14:05.804490
38.7p
171
Stefan Olofsson
Gräftåvallens SK
4:28:15.1609450
+2:22:01.852060
37.4p
172
Uffe Bergström
Posten Svenstavik
4:37:56.1667520
+2:31:42.910130
36.0p
173
Robert Jansson
Ånge SK
4:41:34.1689300
+2:35:20.931910
35.5p
174
Lennart Magnusson
Alby FF
5:12:39.1875800
+3:06:25.1118410
31.6p