Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bergebo Skimaraton
2006-02-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jimmie Johnsson
Eksjö SOK
1:42:44.616300
84.9p
2
Lars Suther
IFK Mora SK
1:42:45.616400
+1
84.9p
3
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
1:43:04.618300
+20.1900
84.6p
4
Johan Henriksson
Falun Borlänge SK
1:45:08.630700
+2:24.14300
82.9p
5
Andreas Elgesjö
Domnarvets GOIF
1:48:58.653700
+6:14.37300
80.0p
6
Dan Persson
Granbergsdals IF
1:49:02.654100
+6:18.37700
80.0p
7
Patrik Martner
OK Alehof
1:49:40.657900
+6:56.41500
79.5p
8
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
1:49:41.658000
+6:57.41600
79.5p
9
Leon Spiller
Falun Borlänge SK
1:49:46.658500
+7:02.42100
79.4p
10
Johan Gräfnings
Nacka Värmdö SK
1:49:52.659100
+7:08.42700
79.4p
11
Chris Derlington
Australia
1:49:56.659500
+7:12.43100
79.3p
12
Anders Åkerman
Särna SK
1:50:13.661200
+7:29.44800
79.1p
13
Björn Albinsson
Tanums IF
1:54:31.687000
+11:47.70600
76.1p
14
Per Vestling
OK Kåre
1:54:53.689200
+12:09.72800
75.9p
15
Nicklas Ström
Slussfors IK
1:55:09.690800
+12:25.74400
75.7p
16
Lennart Holmström
IF Åland
1:55:54.695300
+13:10.78900
75.2p
17
Palm Martin
IFK Mora SK
1:57:13.703200
+14:29.86800
74.4p
18
Johan Darnerud
Falu IK
1:57:23.704200
+14:39.87800
74.3p
19
Mikael Söderlund
Edsbyns SK
2:00:00.719900
+17:16.103500
72.7p
20
Jonas Andersson
Falu IK
2:00:05.720400
+17:21.104000
72.6p
21
Johan Jonsson
Dala-Järna IK
2:01:29.728800
+18:45.112400
71.8p
22
Jan Mårts
Vasaloppsklubben Hedemora
2:01:30.728900
+18:46.112500
71.8p
23
Magnus Falk
Domnarvets GOIF
2:02:58.737700
+20:14.121300
70.9p
24
Marcus Kullman
OK Alehof
2:03:35.741400
+20:51.125000
70.6p
25
Sven Persson
Domnarvets GOIF
2:04:41.748000
+21:57.131600
69.9p
26
Andreas Lundgren
Falu IK
2:04:42.748100
+21:58.131700
69.9p
27
Stefan Pallander
Stora Tuna IK SK
2:04:43.748200
+21:59.131800
69.9p
28
Mats Hammerin
Domnarvets GOIF
2:06:33.759200
+23:49.142800
68.9p
29
Karl-Erik Eriksson
Ornäs IK
2:07:04.762300
+24:20.145900
68.6p
30
Jonas Högberg
Stora Tuna IK SK
2:08:23.770200
+25:39.153800
67.9p
31
Erik Lind
Säterbygdens OK
2:08:25.770400
+25:41.154000
67.9p
32
Fredrik Rohlen
Falu IK
2:08:34.771300
+25:50.154900
67.8p
33
Niklas Mårtzèn
Sundbybergs IK
2:08:38.771700
+25:54.155300
67.8p
34
Tomas Klingberg
Karbennings GOIF
2:08:39.771800
+25:55.155400
67.8p
35
Lasse Mårtzèn
Sundbybergs IK
2:08:50.772900
+26:06.156500
67.7p
36
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:09:17.775600
+26:33.159200
67.4p
37
Lasse Samuelsson
Bålsta SK
2:09:37.777600
+26:53.161200
67.3p
38
Mats Bergqvist
Korsnäs IF SK
2:10:19.781800
+27:35.165400
66.9p
39
Ola Andersson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:10:47.784600
+28:03.168200
66.7p
40
Bjarne Andersson
Sundbybergs IK
2:11:22.788100
+28:38.171700
66.4p
41
Mats Eriksson
Domnarvets GOIF
2:11:23.788200
+28:39.171800
66.4p
42
Ulf Lissel
Gustafs GOIF
2:12:35.795400
+29:51.179000
65.8p
43
Jan Ingrids
Norrbärke SK
2:12:51.797000
+30:07.180600
65.6p
44
Kent Törnblom
Domnarvets GOIF
2:13:01.798000
+30:17.181600
65.5p
45
Erik Larsson
Domnarvets GOIF
2:13:21.800000
+30:37.183600
65.4p
46
Olof Ferritsius
Falu IK
2:13:39.801800
+30:55.185400
65.2p
47
Gunnar Klingberg
Karbennings GOIF
2:13:54.803300
+31:10.186900
65.1p
48
Magnus Olsson
Stora Tuna IK SK
2:14:16.805500
+31:32.189100
64.9p
49
Claes Sandström
Falu IK
2:14:17.805600
+31:33.189200
64.9p
50
Martin Psilander
IFK Lidingö SOK
2:14:24.806300
+31:40.189900
64.9p
51
Stefan Wikström
Falu IK
2:14:43.808200
+31:59.191800
64.7p
52
Staffan Greisz
Falu IK
2:14:44.808300
+32:00.191900
64.7p
53
Bengt Stenerhag
Västerbergslagens OL
2:14:52.809100
+32:08.192700
64.7p
54
Niclas Ottosson
Falu IK
2:14:57.809600
+32:13.193200
64.6p
55
Henrik Forsberg
Vasastans SK
2:15:14.811300
+32:30.194900
64.5p
56
Anders Gruving
Vasaloppsklubben Hedemora
2:15:20.811900
+32:36.195500
64.4p
57
Olof Borell
OK Linné
2:15:28.812700
+32:44.196300
64.4p
58
Anders Björkman
IK Jarl Rättvik
2:15:40.813900
+32:56.197500
64.3p
59
Stefan Eriksson
Dalregementets IF
2:15:41.814000
+32:57.197600
64.3p
60
Mårten Myrin
Stockholms SIF
2:16:49.820800
+34:05.204400
63.7p
61
Leif Parmlind
Norrbärke SK
2:16:50.820900
+34:06.204500
63.7p
62
Mats Åkerlind
Gustafs GOIF
2:17:01.822000
+34:17.205600
63.6p
63
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:17:49.826800
+35:05.210400
63.3p
64
Tobias Wikström
IFK Mockfjärd
2:17:55.827400
+35:11.211000
63.2p
65
Andreas Davidsson
IFK Gnesta
2:18:25.830400
+35:41.214000
63.0p
66
Kenneth Stenqvist
Domnarvets GOIF
2:18:26.830500
+35:42.214100
63.0p
67
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:18:32.831100
+35:48.214700
62.9p
68
Johan Hellström
OK Ravinen
2:18:50.832900
+36:06.216500
62.8p
69
Ulf Bexell
Ornäs IK
2:18:55.833400
+36:11.217000
62.8p
70
Magnus Henjeby
Swedbank IF
2:18:56.833500
+36:12.217100
62.8p
71
Anders Ahlström
Dalregementets IF
2:19:00.833900
+36:16.217500
62.7p
72
Calle Bohman
Sim o IK Hellas
2:19:15.835400
+36:31.219000
62.6p
73
Anders Johansson
Korsnäs IF SK
2:19:29.836800
+36:45.220400
62.5p
74
Johan Klingberg
Karbennings GOIF
2:19:51.839000
+37:07.222600
62.3p
75
Olle Paulsson
Boo IF
2:20:02.840100
+37:18.223700
62.3p
76
Erik Ekedahl
Nif
2:20:07.840600
+37:23.224200
62.2p
77
Mikael Dahlberg
IFK Borlänge
2:21:05.846400
+38:21.230000
61.8p
78
Kjell Svensson
SLK Oxelösund
2:21:37.849600
+38:53.233200
61.6p
79
Gunnar Olsson
Stora Tuna IK SK
2:21:39.849800
+38:55.233400
61.6p
80
Staffan Öberg
Axa SC
2:22:05.852400
+39:21.236000
61.4p
81
Johnny Hedberg
Stora Tuna IK SK
2:22:15.853400
+39:31.237000
61.3p
82
Peter Kjellersson
Sya SK
2:22:17.853600
+39:33.237200
61.3p
83
Thomas Husing
Söderbärke GOIF
2:22:22.854100
+39:38.237700
61.2p
84
Kenneth Björkman
Grönbo IF
2:23:14.859300
+40:30.242900
60.9p
85
Krister Rosendahl
Sweco IF
2:23:55.863400
+41:11.247000
60.6p
86
Bertil Schröder
Sundbybergs IK
2:24:48.868700
+42:04.252300
60.2p
87
Magnus Ekström
Korsnäs IF SK
2:25:25.872400
+42:41.256000
60.0p
88
Tommy Mattsson
Vasaloppsklubben Hedemora
2:26:06.876500
+43:22.260100
59.7p
89
Pär Lundmark
Kvarnsvedens GOIF SK
2:26:15.877400
+43:31.261000
59.6p
90
Magnus Hjorth
Domnarvets GOIF
2:26:34.879300
+43:50.262900
59.5p
91
Bengt Sundgren
Ornäs IK
2:26:48.880700
+44:04.264300
59.4p
92
Hans Borgström
Domnarvets GOIF
2:27:45.886400
+45:01.270000
59.0p
93
Magnus Skärhem
Domnarvets GOIF
2:28:00.887900
+45:16.271500
58.9p
94
Stefan Norlander
IFK Borlänge
2:28:14.889300
+45:30.272900
58.8p
95
Stefan Holm
Dala-Floda IF
2:28:58.893700
+46:14.277300
58.5p
96
Nicklas Westman
Dala-Floda IF
2:28:59.893800
+46:15.277400
58.5p
97
Per Sonnvik
Malungs SLK
2:30:02.900100
+47:18.283700
58.1p
98
Roger Johansson
Sellnäs IF
2:30:03.900200
+47:19.283800
58.1p
99
Björn Borgman
IFK Enskede
2:30:20.901900
+47:36.285500
58.0p
100
Niklas Melto
Ibm-Klubben
2:30:47.904600
+48:03.288200
57.8p
101
Yngve Perjons
Dala-Floda IF
2:30:59.905800
+48:15.289400
57.7p
102
Niklas Bergström
Berg IF
2:31:01.906000
+48:17.289600
57.7p
103
Mikael Andersson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:31:51.911000
+49:07.294600
57.4p
104
Bengt Nilsson
Borlänge Energi Pk
2:32:09.912800
+49:25.296400
57.3p
105
Niklas Gustavsson
Domnarvets GOIF
2:32:38.915700
+49:54.299300
57.1p
106
Göran Lind
Säterbygdens OK
2:33:35.921400
+50:51.305000
56.8p
107
Erland Lindberg
Domnarvets GOIF
2:33:56.923500
+51:12.307100
56.6p
108
Per Westlund
Dalregementets IF
2:34:03.924200
+51:19.307800
56.6p
109
Michael Granqvist
OK Ravinen
2:35:57.935600
+53:13.319200
55.9p
110
Ulf Lindow
Lima IF
2:35:59.935800
+53:15.319400
55.9p
111
Lars Lagestam
Banverkets FF
2:36:36.939500
+53:52.323100
55.7p
112
Martin Sigrand
IF Linden
2:36:49.940800
+54:05.324400
55.6p
113
Erik Bengtsson
Vattenfalls IF
2:36:55.941400
+54:11.325000
55.6p
114
Lars Karlsson
Stora Tuna IK SK
2:37:11.943000
+54:27.326600
55.5p
115
Henrik Gyllenhammar
Falu IK
2:37:26.944500
+54:42.328100
55.4p
116
Urban Ståhl
Täby OK
2:37:39.945800
+54:55.329400
55.3p
117
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:38:16.949500
+55:32.333100
55.1p
118
Anders Movérare
Näldens IF
2:38:24.950300
+55:40.333900
55.0p
119
Bengt-Ove Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:39:12.955100
+56:28.338700
54.8p
120
Otto Johannesson
Bredaryds SOK
2:39:48.958700
+57:04.342300
54.6p
121
Sture Markström
Bergnäsets AIK
2:39:55.959400
+57:11.343000
54.5p
122
Göran Olsson
Ibm-Klubben
2:39:56.959500
+57:12.343100
54.5p
123
Johan Fagerström
Heds IF
2:39:57.959600
+57:13.343200
54.5p
124
Björn Eriksson
Domnarvets GOIF
2:40:31.963000
+57:47.346600
54.3p
125
Kenneth Carling
Falu IK
2:41:01.966000
+58:17.349600
54.2p
126
Lars Byhlin
Stora Tuna IK SK
2:41:09.966800
+58:25.350400
54.1p
127
Björn Lindeblad
Väsby SK
2:41:26.968500
+58:42.352100
54.0p
128
Göran Eriksson
OK Kåre
2:42:02.972100
+59:18.355700
53.8p
129
Ulf-Peter Holgersson
Upplands-Ekeby IF
2:42:12.973100
+59:28.356700
53.8p
130
Peter Kvist
Riksbankens IF
2:42:42.976100
+59:58.359700
53.6p
131
Fredrik Asplund
Mariefreds SOK
2:43:00.977900
+1:00:16.361500
53.5p
132
Ulf Edsfors
Falu IK
2:43:09.978800
+1:00:25.362400
53.4p
133
Kåre Parsjö
Falu IK
2:43:16.979500
+1:00:32.363100
53.4p
134
Mattias Olofsson
OK Landehof
2:43:30.980900
+1:00:46.364500
53.3p
135
Andreas Iggman
Falun Borlänge SK
2:44:10.984900
+1:01:26.368500
53.1p
136
Magnus De
IFK Mora SK
2:45:19.991800
+1:02:35.375400
52.7p
137
Sigge Högberg
Stora Tuna IK SK
2:45:20.991900
+1:02:36.375500
52.7p
138
Fredrik Berglund
Säters IF SK
2:45:32.993100
+1:02:48.376700
52.7p
139
Peter Hultman
Accenture IF
2:46:40.999900
+1:03:56.383500
52.3p
140
Hans Ove Ahnlén
Säters IF SK
2:46:42.1000100
+1:03:58.383700
52.3p
141
Hans Lindstedt
Stora Tuna IK SK
2:49:38.1017700
+1:06:54.401300
51.4p
142
Thomas Gustavsson
Grönbo IF
2:50:17.1021600
+1:07:33.405200
51.2p
143
Roger Jansson
Dellner Couplers IK
2:50:18.1021700
+1:07:34.405300
51.2p
144
Per Westerlund
Trafikverket FF
2:50:33.1023200
+1:07:49.406800
51.1p
145
Ulf Andersson
Domnarvets GOIF
2:51:03.1026200
+1:08:19.409800
51.0p
146
Kjell Dahlgren
Domnarvets GOIF
2:51:15.1027400
+1:08:31.411000
50.9p
147
Torbjörn Holma
Cognos
2:51:16.1027500
+1:08:32.411100
50.9p
148
Anders Johansson
Heby Allmänna IF
2:52:12.1033100
+1:09:28.416700
50.6p
149
Tommy Borg
Abb IF SK
2:53:17.1039600
+1:10:33.423200
50.3p
150
Tobias Kaj
Stockholm
2:53:49.1042800
+1:11:05.426400
50.2p
151
Joakim Gralén
Jm-Konc IF
2:54:42.1048100
+1:11:58.431700
49.9p
152
Manuel Entrambasaguas
IFK Borlänge
2:55:25.1052400
+1:12:41.436000
49.7p
153
Jan Höglund
IFK Västerås SK
2:55:32.1053100
+1:12:48.436700
49.7p
154
Thomas Sahrin
IFK Borlänge
2:55:46.1054500
+1:13:02.438100
49.6p
155
Johan Mikelsen
Domnarvets GOIF
2:56:05.1056400
+1:13:21.440000
49.5p
156
Magnus Åhl
Sogeti IF
2:56:39.1059800
+1:13:55.443400
49.4p
157
Ove Rindegren
Runhällen
2:56:59.1061800
+1:14:15.445400
49.3p
158
Anders Bohm
Råneå SK
2:57:30.1064900
+1:14:46.448500
49.1p
159
Fredrik Dahlgren
Kvarnsvedens GOIF SK
2:57:48.1066700
+1:15:04.450300
49.0p
160
Mats Aronsson
IFK Borlänge
2:57:58.1067700
+1:15:14.451300
49.0p
161
Joakim Ljungberg
Stadium IF
2:58:25.1070400
+1:15:41.454000
48.9p
162
Peter Sahrin
IFK Borlänge
2:58:45.1072400
+1:16:01.456000
48.8p
163
Daniel Bingman
Bollsta IK
2:58:47.1072600
+1:16:03.456200
48.8p
164
Göran Klements
Domnarvets GOIF
2:59:38.1077700
+1:16:54.461300
48.5p
165
Stefan Lundström
Vassunda IF
3:00:32.1083100
+1:17:48.466700
48.3p
166
Lasse Melto
Ibm-Klubben
3:04:20.1105900
+1:21:36.489500
47.3p
167
Hans Sandin
IFK Borlänge
3:04:35.1107400
+1:21:51.491000
47.2p
168
Hans Birgersson
Sundbybergs IK
3:05:46.1114500
+1:23:02.498100
46.9p
169
Arne Modin
Scania FK
3:05:54.1115300
+1:23:10.498900
46.9p
170
Peter Axelsson
Tronsjö
3:07:16.1123500
+1:24:32.507100
46.6p
171
Henrik Gardholm
Riksbankens IF
3:07:42.1126100
+1:24:58.509700
46.5p
172
Mathias Eriksson
Uppsala
3:09:05.1134400
+1:26:21.518000
46.1p
173
Leif Bäckman
Insjöns IF OK
3:11:20.1147900
+1:28:36.531500
45.6p
174
Bengt Forsberg
Jones Lang Lasalle
3:14:31.1167000
+1:31:47.550600
44.8p
175
Bengt Forssell
Praktikertjänst
3:17:45.1186400
+1:35:01.570000
44.1p
176
Michael Eriksson
Sigtuna OK
3:22:04.1212300
+1:39:20.595900
43.1p
177
Roland Hagström
Heby Allmänna IF
3:25:48.1234700
+1:43:04.618300
42.4p
178
Lars Magnusson
Boo IF
3:31:02.1266100
+1:48:18.649700
41.3p
179
Stefan Lindberg
Nacka Värmdö SK
3:31:57.1271600
+1:49:13.655200
41.1p
180
Niklas Törnqvist
Turebergs IF
3:39:04.1314300
+1:56:20.697900
39.8p