Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
7-Mila
2023-03-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
76km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Daniel Holmgren
IFK Umeå
3:31:25.1268430
83.4p
2
H 21
Niklas Niska
Pajala IF
3:32:28.1274750
+1:03.6220
83.0p
3
H 21
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
3:34:44.1288340
+3:19.19810
82.0p
4
H 21
Tobias Nilsson
IFK Umeå
3:34:44.1288390
+3:19.19860
82.0p
5
H 21
Ludvig WERKMÄSTER
Ttgu IF
3:34:48.1288790
+3:23.20260
82.0p
6
H 21
Henrik Strand
Abisko Ioik
3:34:57.1289670
+3:32.21140
81.9p
7
H 21
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
3:34:59.1289880
+3:34.21350
81.9p
8
H 21
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
3:38:01.1308000
+6:35.39470
80.6p
9
H 21
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
3:38:01.1308020
+6:35.39490
80.6p
10
H 21
Erik Hårrskog
Falu IK
3:38:04.1308340
+6:39.39810
80.6p
11
H 21
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
3:38:28.1310760
+7:03.42230
80.4p
12
H 21
Isidor Wiksten
Matfors SK
3:38:45.1312470
+7:20.43940
80.3p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 3:40:00
13
H 21
Tommy HÅGENSEN
Skonseng UL
3:41:40.1329980
+10:15.61450
79.1p
14
H 21
Hannes Stenström
Nacka Värmdö SK
3:42:31.1335000
+11:05.66470
78.8p
15
H 21
Björn Rydvall
Ttgu IF
3:43:50.1342910
+12:24.74380
78.3p
16
H 21
Björn Melander
Timrå SOK
3:47:30.1364970
+16:05.96440
76.9p
17
H 21
Martin Rosvall
Ttgu IF
3:51:25.1388470
+20:00.119940
75.4p
18
H 21
Edvin Näslund
Team s
3:53:34.1401360
+22:09.132830
74.7p
19
H 21
Andre Nygård
Håknäs IF
3:54:39.1407820
+23:13.139290
74.3p
20
H 21
Kristofer Linder
Ttgu IF
3:55:05.1410470
+23:40.141940
74.1p
21
H 21
Henrik Fors
Ttgu IF
3:56:03.1416230
+24:38.147700
73.8p
22
H 21
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
3:56:45.1420450
+25:20.151920
73.5p
23
D 21
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
3:56:45.1420470
+25:20.151940
73.5p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 4:00:00
24
H 21
Oskar Strömberg
Team s
4:00:07.1440680
+28:42.172150
72.4p
25
H 21
Stefan Sjölund
Skogslöparna
4:01:01.1446020
+29:35.177490
72.1p
26
H 21
Victor Göransson
IK Studenterna
4:01:08.1446720
+29:42.178190
72.1p
27
H 21
Anton Näslund
Team s
4:01:32.1449130
+30:07.180600
71.9p
28
H 21
Christian Skanderby
Jalles Tc Umeå
4:02:59.1457810
+31:33.189280
71.5p
29
H 21
Peter Vinnervik
Axa SC
4:03:11.1459040
+31:46.190510
71.4p
30
H 21
Henrik Brøvig
Vårby IK
4:05:22.1472110
+33:56.203580
70.7p
31
H 21
Johan Sandberg
Ttgu IF
4:05:35.1473400
+34:09.204870
70.6p
32
H 21
Henning Sandström
Brälappen brädklubb
4:12:11.1513050
+40:46.244520
68.6p
33
H 21
Erik Johansson
IFK Umeå
4:12:57.1517670
+41:32.249140
68.4p
34
H 21
Manne Stenström
Hällefors SK
4:15:24.1532330
+43:59.263800
67.6p
35
H 21
David Hannler
Jokkmokks SK
4:16:12.1537190
+44:47.268660
67.4p
36
H 21
Torbjörn Yttergren
Ttgu IF
4:17:26.1544560
+46:01.276030
67.0p
37
H 21
Fredrik Helander
Turebergs IF
4:18:13.1549270
+46:48.280740
66.8p
38
H 21
Ola Backman
Skellefteå XC
4:18:40.1551910
+47:14.283380
66.7p
39
H 21
Niclas Bergfors
Ljustorps IF
4:19:26.1556590
+48:01.288060
66.5p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 4:20:00
40
H 21
Johan Jakobsson
Röbäcks SK
4:21:18.1567730
+49:53.299200
66.0p
41
H 21
Erik Oskarsson
Tavelsjö AIK
4:23:51.1583020
+52:25.314490
65.3p
42
H 21 Motion
Fredrik Nyström
SK Fart
4:25:20.1591960
+53:55.323430
64.9p
43
H 21
Peter Karlsson
Skellefteå SK
4:25:58.1595760
+54:33.327230
64.7p
44
H 21
Ulrik Karlsson
Älvsby IF SK
4:27:39.1605840
+56:14.337310
64.2p
45
H 21
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
4:27:50.1606980
+56:25.338450
64.2p
46
H 21
Robert Carlsson
No Club
4:29:38.1617750
+58:13.349220
63.7p
47
H 21
Elias Strömgren
Röbäcks SK
4:31:21.1628020
+59:55.359490
63.3p
48
H 21
Robert Eriksson
Jalles Tc Umeå
4:33:43.1642260
+1:02:18.373730
62.7p
49
H 21
Rasmus Nilsson
No Club
4:34:08.1644780
+1:02:43.376250
62.6p
50
H 21
Erik Torshage
Ttgu IF
4:34:52.1649190
+1:03:27.380660
62.4p
51
H 21 Motion
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
4:34:58.1649740
+1:03:33.381210
62.4p
52
D 21
Klara Yngvesson
Umeå OK
4:36:17.1657660
+1:04:52.389130
62.1p
53
H 21
Emil Bergström
Cygni IF
4:37:57.1667640
+1:06:32.399110
61.6p
54
H 21
Per Håkan Sandström
Team Esplanad
4:38:34.1671380
+1:07:09.402850
61.5p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 4:40:00
55
H 21
Hampus Widebo
IFK Umeå
4:40:05.1680480
+1:08:40.411950
61.1p
56
H 21
Anders Pettersson
No Club
4:40:28.1682730
+1:09:03.414200
61.0p
57
H 21
Bo Olofsson
Skellefteå XC
4:42:05.1692420
+1:10:39.423890
60.7p
58
H 21
Rickard Holm
Ttgu IF
4:44:32.1707190
+1:13:07.438660
60.1p
59
D 21
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
4:44:38.1707720
+1:13:12.439190
60.1p
60
H 21
Jonas Arkmo
Team Esplanad
4:45:17.1711660
+1:13:52.443130
59.9p
61
H 21 Motion
John Arvidsson
1life IF
4:46:15.1717460
+1:14:50.448930
59.7p
62
D 21
Greta Bladh
Ttgu IF
4:46:45.1720480
+1:15:20.451950
59.6p
63
H 21
Peter Karlsson
Skellefteå SK
4:50:49.1744850
+1:19:24.476320
58.7p
64
H 21 Motion
Pontus Nyman
Speedhajkarnas Riksförbund
4:51:05.1746400
+1:19:39.477870
58.6p
65
H 21
Martin Myhrberg
Ockelbo SK
4:54:10.1764930
+1:22:45.496400
58.0p
66
H 21
Karsten Meier
IFK Umeå
4:55:07.1770610
+1:23:41.502080
57.8p
67
H 21 Motion
Mikael Lundberg
Fredrika IK
4:55:42.1774150
+1:24:17.505620
57.6p
68
H 21
Erik Wikström
Vindelns IF
4:55:50.1774910
+1:24:24.506380
57.6p
69
H 21 Motion
Per-anton Lundström
Tvärålund IF
4:56:05.1776430
+1:24:40.507900
57.6p
70
H 21
Jesper Larsson
Easyrig IF
4:56:06.1776520
+1:24:40.507990
57.6p
71
H 21 Motion
Joel Levisson
Axa SC
4:56:09.1776820
+1:24:43.508290
57.5p
72
H 21 Motion
Håkan Karlsson
Motala Aif SK
4:56:58.1781760
+1:25:33.513230
57.4p
73
H 21 Motion
Sef Meens-eriksson
Skattunge SK
4:58:19.1789860
+1:26:54.521330
57.1p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 5:00:00
74
H 21 Motion
Mattias Göthberg
Centrum OK
5:00:48.1804770
+1:29:23.536240
56.6p
75
D 21
Outi KREKULA
Ttgu IF
5:03:07.1818610
+1:31:41.550080
56.1p
76
H 21 Motion
Göran Karmehag
Länsförsäkringar IF
5:03:07.1818660
+1:31:42.550130
56.1p
77
H 21
Marlene Forsell Forsman
Botsmarks SK
5:05:37.1833650
+1:34:12.565120
55.6p
78
D 21
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
5:05:49.1834850
+1:34:24.566320
55.6p
79
D 21
Annelie Jonsson
Tavelsjö AIK
5:05:49.1834890
+1:34:24.566360
55.6p
80
H 21
Andreas Brink
Axa SC
5:10:55.1865430
+1:39:30.596900
54.6p
81
H 21
Martin Lundberg
Fredrika IK
5:11:15.1867400
+1:39:49.598870
54.5p
82
H 21 Motion
Robert Carlsson
Team s
5:12:41.1876010
+1:41:15.607480
54.3p
83
H 21 Motion
Torbjörn Larsson
Axa SC
5:14:47.1888650
+1:43:22.620120
53.9p
84
D 21
Helena Törnelius
Skellefteå XC
5:16:07.1896690
+1:44:42.628160
53.6p
85
H 21
Johan Knutsgård
Axa SC
5:17:06.1902530
+1:45:41.634000
53.4p
86
H 21 Motion
Janne Andersson
Karbennings GOIF
5:19:42.1918100
+1:48:16.649570
53.0p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 5:20:00
87
D 21 Motion
Linnéa ISAKSSON
Ttgu IF
5:21:13.1927200
+1:49:47.658670
52.7p
88
H 21 Motion
Ludvig Carlborg
IK Studenterna
5:21:29.1928890
+1:50:04.660360
52.7p
89
H 21 Motion
Per Daniel Sandberg
Ttgu IF
5:24:29.1946800
+1:53:03.678270
52.1p
90
D 21 Motion
Erika Lind
Skellefteå XC
5:24:33.1947210
+1:53:07.678680
52.1p
91
H 21 Motion
Jonas Nilsson
Matfors SK
5:27:05.1962450
+1:55:40.693920
51.7p
92
H 21 Motion
Carl Martinez
Alnö SK
5:27:05.1962460
+1:55:40.693930
51.7p
93
D 21
Lena Mjörndal
Hägglunds Ski Team SK
5:27:18.1963730
+1:55:53.695200
51.6p
94
H 21 Motion
Zakarias Liljemark
Sävar IK
5:28:12.1969190
+1:56:47.700660
51.5p
95
H 21 Motion
Östen Strömgrem
Husums IF SK
5:29:32.1977150
+1:58:07.708620
51.3p
96
H 21 Motion
Morfar Pelle Edlund
Borgafjälls IF
5:32:13.1993250
+2:00:48.724720
50.8p
97
H 21 Motion
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
5:33:51.2003020
+2:02:25.734490
50.6p
98
H 21 Motion
Daniel Norum
No Club
5:34:43.2008260
+2:03:18.739730
50.4p
99
H 21 Motion
Christian Ståhlberg
Skellefteå XC
5:39:12.2035130
+2:07:47.766600
49.7p
100
H 21 Motion
Mikael Müller
No Club
5:39:20.2035980
+2:07:55.767450
49.7p
101
H 21 Motion
Jonas Pettersson
Karbennings GOIF
5:39:38.2037780
+2:08:13.769250
49.6p
102
H 21 Motion
Emil Wikström
Vindelns IF
5:39:39.2037890
+2:08:14.769360
49.6p
103
D 21 Motion
Helena BERGLUND
Ttgu IF
5:39:50.2038900
+2:08:24.770370
49.6p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 5:40:00
104
H 21 Motion
Hampus Persson
Mölndal Outdoor IF
5:42:15.2053460
+2:10:50.784930
49.2p
105
H 21 Motion
Frans Holmberg
Rsvif
5:46:02.2076120
+2:14:36.807590
48.6p
106
D 21 Motion
Gisela Holmberg
Rsvif
5:46:03.2076240
+2:14:38.807710
48.6p
107
H 21 Motion
Gabriel Tarberg
No Club
5:49:03.2094250
+2:17:38.825720
48.2p
108
D 21
Josefine SÖDERBERG
Ttgu IF
5:49:39.2097880
+2:18:14.829350
48.1p
109
H 21 Motion
Tobias Sjögren
Vindelns IF
5:50:24.2102370
+2:18:59.833840
48.0p
110
D 21 Motion
Annika Stålfjäll-Reinert
Lycksele
5:51:34.2109300
+2:20:08.840770
47.8p
111
H 21 Motion
Tomas Rönnlund
IK Klintarna
5:51:37.2109680
+2:20:12.841150
47.8p
112
D 21 Motion
Marie Lindahl
7-Mila SK
5:51:56.2111510
+2:20:30.842980
47.8p
113
H 21
Magnus Sellstedt
Selånger SOK
5:53:30.2120960
+2:22:05.852430
47.5p
114
H 21 Motion
Patrik Nyström
Gräftåvallens SK
5:56:46.2140570
+2:25:21.872040
47.1p
114
H 21 Motion
Jakob Nyström
Gräftåvallens SK
5:56:46.2140570
+2:25:21.872040
47.1p
116
H 21
Åke Huitfeldt
Västerbottens Skidveteraner
5:56:50.2140930
+2:25:25.872400
47.1p
117
H 21 Motion
Mante Hedman
IK Studenterna
5:58:12.2149100
+2:26:46.880570
46.9p
118
H 21 Motion
Sture Lindberg
Dammgatan Elit
5:59:45.2158470
+2:28:20.889940
46.7p
119
H 21 Motion
Thomas Nyström
IFK Umeå
6:05:04.2190330
+2:33:39.921800
45.9p
120
H 21 Motion
Tore Johansson
Röbäcks SK
6:07:13.2203210
+2:35:47.934680
45.7p
121
H 21 Motion
Anders Fries
Umeå OK
6:08:05.2208410
+2:36:39.939880
45.5p
122
D 21
Jeanette Åström
Ttgu IF
6:08:11.2209000
+2:36:45.940470
45.5p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 6:10:00
123
H 21 Motion
Svante Drugge
Team Esplanad
6:12:38.2235760
+2:41:13.967230
44.9p
124
D 21 Motion
Karin Skidor Karlsson
Älvsby IF SK
6:13:20.2239960
+2:41:55.971430
44.9p
125
H 21
Sofia Söderstam
7-Mila SK
6:14:53.2249280
+2:43:28.980750
44.7p
126
H 21 Motion
Kent Pettersson
IF Ski Team Skåne
6:16:55.2261450
+2:45:30.992920
44.4p
127
H 21 Motion
Nick Barrable
OK Ravinen
6:17:26.2264520
+2:46:00.995990
44.3p
128
H 21 Motion
Linus Landström
Burträsk SK
6:18:27.2270600
+2:47:01.1002070
44.2p
129
H 21 Motion
Henrik Lundgren
Kramfors Alliansen
6:20:06.2280550
+2:48:41.1012020
44.0p
130
H 21 Motion
Niclas Bergqvist
Vindelånäset
6:21:00.2285980
+2:49:35.1017450
43.9p
131
H 21 Motion
Mathias Lind
Sävar IK
6:26:27.2318630
+2:55:02.1050100
43.2p
132
H 21 Motion
Leif Stening
Stöcke Ts Järnet
6:28:37.2331610
+2:57:11.1063080
43.0p
133
H 21 Motion
Matz Zingmark
Glada Kämpar
6:28:51.2333030
+2:57:26.1064500
43.0p
134
D 21 Motion
Stina Kalén
Iksu Beachvolleyboll
6:29:39.2337880
+2:58:14.1069350
42.9p
135
H 21 Motion
Martin Sundqvist
Umeå OK
6:29:40.2337910
+2:58:14.1069380
42.9p
136
D 21 Motion
Malin Hedman
7-Mila SK
6:35:31.2373050
+3:04:06.1104520
42.2p
137
H 21 Motion
Joseph Qabbeh
Easyrig IF
6:42:07.2412610
+3:10:41.1144080
41.4p
138
H 21 Motion
Anton Ögren
Axa SC
6:42:41.2416070
+3:11:16.1147540
41.4p
139
H 21 Motion
Anders Bratt
Ingen klubb
6:44:20.2425910
+3:12:54.1157380
41.2p
140
H 21 Motion
Markus Sondell
Ttgu IF
6:44:55.2429450
+3:13:30.1160920
41.1p
141
D 21 Motion
Lina Stenlund
Sävar IK
6:47:26.2444530
+3:16:01.1176000
40.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 6:50:00
142
H 21 Motion
Simeon Hunter
Stöcke Ts Järnet
6:54:52.2489140
+3:23:27.1220610
40.1p
143
H 21 Motion
Anders Martinsson
Sikeå SK
6:59:25.2516470
+3:28:00.1247940
39.6p
144
D 21 Motion
Kerstin Östberg
Ttgu IF
7:01:58.2531780
+3:30:33.1263250
39.4p
145
D 21 Motion
Marie Häggström
7-Mila SK
7:05:02.2550160
+3:33:37.1281630
39.1p
146
H 21 Motion
Olavi Kiviniemi
Volvo IF
7:05:26.2552500
+3:34:00.1283970
39.0p
147
H 21 Motion
Christoffer Holmström
Vindelns IF
7:06:20.2557920
+3:34:54.1289390
39.0p
148
H 21 Motion
John Skoog
No Club
7:08:20.2569930
+3:36:55.1301400
38.8p
149
H 21 Motion
Olov Lundgren
Bygdsiljum SK
7:09:36.2577500
+3:38:10.1308970
38.6p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 7:30:00
150
H 21 Motion
Michael Gilmore
IFK Umeå
7:46:07.2796600
+4:14:41.1528070
35.5p
151
H 21 Motion
Tobias Vilaró
Team Vilaró
7:51:47.2830600
+4:20:21.1562070
35.0p
152
H 21 Motion
Johan Hellsten
Easyrig IF
7:58:48.2872700
+4:27:22.1604170
34.5p
153
H 21 Motion
Anders Isaksson
SK Glada Kämpar
8:42:34.3135300
+5:11:08.1866770
31.5p
154
H 21 Motion
Alf Glad Söderlund Kämpe
Rödåbygdens IK
8:42:38.3135700
+5:11:12.1867170
31.4p
155
H 21 Motion
Karl Johan Karlsson
SK Glada Kämpar
8:42:39.3135800
+5:11:13.1867270
31.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Oskar Jonsson
IFK Umeå
1:54:09.684840
80.4p
2
H 21
Tobias Åhman
1life IF
1:54:11.685090
+2.150
80.4p
3
H 21
Marcus Fredriksson
Hudiksvalls IF
1:54:12.685150
+3.210
80.3p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:57:00
4
H 21
Melker Lindgren
Täfteå IK
1:58:31.711020
+4:21.26080
77.1p
5
H 21 Motion
Hugo Danielsson
Lycksele IF
1:58:31.711060
+4:22.26120
77.1p
6
H 21
Patric Jonsson
Norum-Djäkneboda SK
2:00:54.725380
+6:45.40440
75.4p
7
H 21
Rikard Höög
IFK Umeå
2:04:10.744900
+10:00.59960
73.2p
8
H 21 Motion
Arvid Nordin
Lycksele IF
2:04:50.748940
+10:41.64000
72.8p
9
H 21
Henrik Karlborg
Milslukarna XC
2:04:50.748970
+10:41.64030
72.8p
10
H 21
Tobias Johansson-ljung
Jalles Tc Umeå
2:06:39.759860
+12:30.74920
71.6p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:07:00
11
H 21
Ulf Tingelöf
Team Walle SK
2:10:33.783250
+16:24.98310
69.3p
12
H 21
Andreas Forsberg
Ttgu IF
2:11:52.791170
+17:43.106230
68.5p
13
H 21
Jonas Nordin
Ttgu IF
2:13:10.798910
+19:00.113970
67.8p
14
H 21
Patrik Rådström
Bike & Ski sportsclub
2:13:13.799260
+19:04.114320
67.7p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:17:00
15
H 21
Stefan Nilsson
Ttgu IF
2:17:49.826840
+23:40.141900
65.3p
16
H 21
Anders Näström
Hägglunds Ski Team SK
2:17:51.827000
+23:41.142060
65.2p
16
H 21
Fredrik Samuelsson
IFK Umeå
2:17:51.827000
+23:41.142060
65.2p
18
H 21
Nils Lindberg
Umepolisens Skytte o IK
2:18:09.828850
+24:00.143910
65.1p
19
H 21
Lars LUNDBERG
Ttgu IF
2:19:11.835020
+25:01.150080
64.6p
20
H 21
Johan Danielsson
Lycksele IF
2:20:59.845800
+26:49.160860
63.7p
21
H 21
Christer Jonsson
Team s
2:21:02.846110
+26:52.161170
63.6p
22
H 21
Petter Lundberg
Ttgu IF
2:22:18.853720
+28:08.168780
63.0p
23
H 21
Johan Lindbäck
Ufk
2:23:30.860920
+29:20.175980
62.4p
24
H 21 Motion
Joakim Eriksson
Flarkens IK
2:26:55.881450
+32:46.196510
60.9p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:27:00
25
H 21
Viktor Forsberg
Agnäs IK
2:27:30.884980
+33:21.200040
60.6p
26
H 21
Per Hagfors
Team Esplanad
2:31:01.906030
+36:51.221090
59.1p
27
H 21 Motion
Peter Forsgren
Stöcke Ts Järnet
2:31:45.910430
+37:35.225490
58.8p
28
H 21
Johan Eriksson
IFK Mora SK
2:32:44.916390
+38:35.231450
58.3p
29
H 21
Erik Pihl
Röbäcks SK
2:33:58.923750
+39:49.238810
57.8p
30
D 21
Anna Vinblad Von Valter
Ttgu IF
2:33:59.923890
+39:50.238950
57.8p
31
D 21
Susanne Pettersson
Skellefteå XC
2:34:52.929130
+40:42.244190
57.5p
32
H 21 Motion
Robert Norlin
IFK Åkullsjön
2:35:25.932440
+41:16.247500
57.2p
33
H 21 Motion
Mats Walheim
IK Klintarna
2:35:26.932520
+41:16.247580
57.2p
34
H 21 Motion
Victor Hultman
Team s
2:36:58.941730
+42:48.256790
56.6p
35
H 21 Motion
Abel Jatko Söderberg
Ttgu IF
2:36:59.941800
+42:49.256860
56.6p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:37:00
36
H 21 Motion
Mikael Åhl
Röbäcks SK
2:40:46.964530
+46:36.279590
55.2p
37
H 21
Mattias Hedlund
Jalles Tc Umeå
2:41:09.966890
+47:00.281950
55.0p
38
D 21
Jessica EDLUND
Umedalens IF
2:41:43.970200
+47:33.285260
54.8p
39
H 21 Motion
Kristoffer Österlund
Volvo FK
2:42:18.973720
+48:08.288780
54.6p
40
D 21
Tove Levin Johansson
IFK Hedemora SK
2:46:33.999230
+52:23.314290
53.1p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:47:00
41
H 21 Motion
Joakim Lundmark
Åkullsjön
2:47:06.1002550
+52:57.317610
52.9p
42
H 21
Björn Ingebrigtsen
IFK Umeå
2:47:12.1003120
+53:02.318180
52.9p
43
D 21 Motion
Helena Karlsson
Umedalens IF
2:48:30.1010940
+54:21.326000
52.5p
44
H 21 Motion
Elias Lustig
No Club
2:49:20.1015950
+55:11.331010
52.2p
45
H 21 Motion
Fredrik Åberg
Outdoor
2:51:36.1029510
+57:26.344570
51.4p
46
H 21 Motion
Peter Vestman
Ttgu IF
2:53:09.1038850
+59:00.353910
50.9p
47
H 21 Motion
Kenneth Höglander
Umeå OK
2:53:09.1038880
+59:00.353940
50.9p
48
H 21 Motion
Ulrik Nilsson
Spöland Vännäs IF
2:55:14.1051330
+1:01:04.366390
50.3p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:57:00
49
D 21 Motion
Gunilla Stenmark
Röbäcks SK
2:57:48.1066710
+1:03:38.381770
49.5p
50
D 21 Motion
Linda Wallin
Röbäcks SK
2:57:48.1066720
+1:03:38.381780
49.5p
51
H 21
Rickard Kristoffersson
No Club
2:58:27.1070680
+1:04:18.385740
49.3p
52
D 21 Motion
Ann-sofie Johansson
Umeå OK
3:00:04.1080330
+1:05:54.395390
48.9p
53
D 21 Motion
Sara Blind
No Club
3:00:08.1080700
+1:05:58.395760
48.8p
54
H 21 Motion
Martin Persson
GIF
3:01:20.1087910
+1:07:10.402970
48.5p
55
H 21 Motion
Nicklas Pohjanen
Ttgu IF
3:01:35.1089400
+1:07:25.404460
48.4p
56
D 21 Motion
Elisabeth Fries
Umeå OK
3:04:15.1105460
+1:10:06.420520
47.7p
57
H 21 Motion
Patric Nilsson
Axa SC
3:05:25.1112470
+1:11:16.427530
47.3p
58
D 21
Hanna Kling
IFK Umeå
3:06:46.1120570
+1:12:37.435630
47.0p
59
D 21 Motion
Malin Flank
No Club
3:06:55.1121430
+1:12:45.436490
46.9p
60
H 21 Motion
Jonas Flank
Mariehems IK
3:06:56.1121500
+1:12:46.436560
46.9p
61
D 21 Motion
Cecilia Henfridsson
Umeå OK
3:07:01.1122050
+1:12:52.437110
46.9p
62
H 21 Motion
Erik Magnusson
OK Nolaskogsarna
3:09:41.1138060
+1:15:32.453120
46.2p
63
H 21 Motion
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
3:13:21.1160070
+1:19:12.475130
45.3p
64
H 21 Motion
Petter Ådahl
No Club
3:13:53.1163260
+1:19:44.478320
45.1p
65
H 21 Motion
Stig Viil
No Club
3:16:04.1176320
+1:21:54.491380
44.6p
66
H 21 Motion
Mikael Öhman
Speedhajkarnas Riksförbund
3:18:22.1190130
+1:24:12.505190
44.1p
67
H 21 Motion
Daniel Leonardsson
Axa SC
3:19:05.1194430
+1:24:55.509490
43.9p
68
D 21 Motion
Maria Hedman
Tvärålund IF
3:19:26.1196550
+1:25:17.511610
43.8p
69
D 21
Mathilda Forss
No Club
3:19:40.1197960
+1:25:31.513020
43.7p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:20:00
70
D 21 Motion
Marie-louise Johansson
IFK Umeå
3:20:49.1204840
+1:26:40.519900
43.5p
71
D 21 Motion
Emma Stenman
No Club
3:25:36.1233500
+1:31:26.548560
42.4p
72
H 21 Motion
Eje Nyman
Bjurholms IF
3:30:00.1259930
+1:35:50.574990
41.5p
73
H 21 Motion
Hans-erik Söder
7-Mila SK
3:31:11.1267010
+1:37:01.582070
41.2p
74
D 21 Motion
Marlene Eriksson
IFK Kiruna
3:32:56.1277570
+1:38:47.592630
40.9p
75
D 21 Motion
Saga Palmgren
No Club
3:33:36.1281590
+1:39:27.596650
40.7p
76
D 21 Motion
Caroline Ågren
Botsmarks SK
3:35:26.1292540
+1:41:17.607600
40.4p
77
D 21 Motion
Elin Österlund
No Club
3:36:12.1297180
+1:42:03.612240
40.2p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:40:00
78
H 21 Motion
David Andersson
IFK Åkullsjön
3:40:23.1322220
+1:46:13.637280
39.4p
79
D 21 Motion
Elsa Kärrman
Spöland Vännäs IF
3:40:29.1322820
+1:46:19.637880
39.4p
80
D 21 Motion
Rebecca Liljemark
No Club
3:41:54.1331360
+1:47:45.646420
39.1p
81
H 21 Motion
Mathias Ehrlin
No Club
3:42:07.1332600
+1:47:57.647660
39.1p
82
D 21 Motion
Ulrika Olofsson
IFK Åkullsjön
3:44:09.1344810
+1:49:59.659870
38.7p
83
D 21 Motion
Eva Walheim
No Club
3:44:36.1347530
+1:50:26.662590
38.6p
84
D 21 Motion
Lisa Olofsson
Sävar IK
3:44:44.1348330
+1:50:34.663390
38.6p
85
H 21 Motion
Jens Lundmark
7-Mila SK
3:57:15.1423430
+2:03:05.738490
36.4p
86
D 21 Motion
Evelina Mattsson
7-Mila SK
3:57:15.1423450
+2:03:06.738510
36.4p
87
D 21 Motion
Åsa Ölwegård
Vilhelmina IK
3:57:36.1425500
+2:03:26.740560
36.4p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:00:00
88
H 21 Motion
Tomas Lämås
No Club
4:04:10.1464920
+2:10:00.779980
35.4p
88
D 21 Motion
Lena Liljemark
Sävar IK
4:04:10.1464920
+2:10:00.779980
35.4p
90
H 21 Motion
Nils Burlin
No Club
4:05:41.1474050
+2:11:32.789110
35.1p
91
H 21 Motion
Gunnar Tiger
Jalles Tc Umeå
4:06:57.1481610
+2:12:47.796670
34.9p
92
H 21 Motion
Dan Mannelqvist
Latikberg IK
4:09:46.1498550
+2:15:37.813610
34.5p
93
D 21 Motion
Margareta Sundin
No Club
4:10:09.1500840
+2:16:00.815900
34.5p
94
D 21 Motion
Birgitta Berglund
No Club
4:10:11.1501000
+2:16:01.816060
34.5p
95
D 21 Motion
Elma Durakovic
Ttgu IF
4:11:21.1508060
+2:17:12.823120
34.3p
96
D 21 Motion
Gunilla Bergman
No Club
4:18:48.1552780
+2:24:39.867840
33.3p
97
D 21 Motion
Lisa Selberg
No Club
4:18:58.1553710
+2:24:48.868770
33.2p
98
D 21 Motion
Eva Lindström
No Club
4:19:00.1553960
+2:24:51.869020
33.2p
99
H 21 Motion
Johan Johansson
Tvärålund IF
4:30:35.1623430
+2:36:25.938490
31.7p
100
D 21 Motion
Camilla Vesterlund
No Club
4:39:27.1676690
+2:45:18.991750
30.7p
101
D 21 Motion
Sara Åman
No Club
4:57:54.1787330
+3:03:44.1102390
28.7p
102
D 21 Motion
Cecilia Lindblom
No Club
4:57:54.1787340
+3:03:45.1102400
28.7p
103
D 21
Pernilla Pettersson
No Club
5:10:13.1861280
+3:16:04.1176340
27.5p
104
D 21 Motion
Cecilia Martin-löf
7-Mila SK
5:19:46.1918520
+3:25:36.1233580
26.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
24km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Axel Larsson
IFK Umeå
1:15:00.449930
58.6p
2
H 21 Motion
EINAR TÖRNBLOM
IFK Umeå
1:15:03.450230
+3.200
58.6p
3
H 21 Motion
Alvin Lejon
IFK Umeå
1:15:04.450300
+3.270
58.6p
4
H 21 Motion
David Lindgren
IFK Umeå
1:16:44.460330
+1:44.10300
57.3p
5
H 21 Motion
Axel Samuelsson
IFK Umeå
1:23:03.498270
+8:03.48240
52.9p
6
H 21 Motion
Johan Rydberg
Umeå OK
1:23:04.498370
+8:04.48340
52.9p
7
H 21 Motion
Oscar Brolin Van Guelpen
Röbäcks SK
1:25:43.514270
+10:43.64240
51.3p
8
H 21 Motion
Vilhelm Wikberg
Röbäcks SK
1:26:07.516650
+11:07.66620
51.0p
9
H 21 Motion
Hampus Danielsson
Lycksele IF
1:29:50.538930
+14:50.88900
48.9p
10
H 21 Motion
Emil Holmqvist
Norsjö SK
1:32:31.555090
+17:31.105060
47.5p
11
H 21 Motion
Dennis Vilhelmsson
IFK Umeå
1:33:10.558910
+18:09.108880
47.2p
12
H 21 Motion
Arvid Jonsson
IK Klintarna
1:33:10.558960
+18:10.108930
47.2p
13
H 21 Motion
Manfred Nordin
Lycksele IF
1:33:29.560820
+18:28.110790
47.0p
14
H 21 Motion
Daniel Granberg
Mellansel IF
1:35:01.570050
+20:01.120020
46.3p
15
H 21 Motion
Adam Bergkvist
No Club
1:35:04.570320
+20:03.120290
46.2p
16
H 21 Motion
David Grahn
7-Mila SK
1:40:01.600040
+25:01.150010
44.0p
17
H 21 Motion
Simon Jakobsson
Lycksele IF
1:41:39.609880
+26:39.159850
43.2p
18
H 21 Motion
Anders Oskarsson
Sorsele SK
1:45:46.634530
+30:46.184500
41.6p
19
H 21 Motion
Kurt-Åke Holmqvist
Norsjö SK
1:46:44.640390
+31:44.190360
41.2p
20
H 21 Motion
Dan Forsberg
Nysätra IF
1:48:00.647900
+32:59.197870
40.7p
21
H 21 Motion
Bengt Nilsson
7-Mila SK
2:14:03.804240
+59:03.354210
32.8p
22
H 21 Motion
Niklas Markusson
No Club
2:16:07.816630
+1:01:07.366600
32.3p
23
H 21 Motion
Fredrik Ottosson
No Club
2:16:07.816640
+1:01:07.366610
32.3p
24
H 21 Motion
Mikael Rahm
Kålaboda SK
2:16:36.819520
+1:01:35.369490
32.2p
25
H 21 Motion
Stefan Eriksson
No Club
2:31:03.906250
+1:16:03.456220
29.1p
26
H 21 Motion
Gregor Morrison
IK Klintarna
2:53:19.1039860
+1:38:19.589830
25.4p
27
H 21 Motion
Kenneth Elfving
Banafjäls IF
2:57:47.1066640
+1:42:47.616610
24.7p
14km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
William Rönnlund
Botsmarks SK
47:03.282200
66.0p
2
H 21 Motion
Markus Rönnlund
Botsmarks SK
47:04.282300
+1
66.0p
3
D 21 Motion
Ingrid Östberg
IFK Umeå
48:11.289000
+1:08.6700
64.4p
4
H 21 Motion
Jonathan Olofsson
IFK Umeå
50:39.303800
+3:36.21500
61.3p
5
H 21 Motion
Erik Nilsson
IFK Umeå
50:59.305800
+3:56.23500
60.9p
6
H 21 Motion
Thomas Olofsson
Ersmarks IK
51:12.307100
+4:09.24800
60.6p
7
H 21 Motion
Elis Lundström
Burträsk SK
55:46.334500
+8:43.52200
55.7p
8
H 21 Motion
Elis Eddefalk
Röbäcks SK
57:57.347600
+10:54.65300
53.6p
9
H 21 Motion
Peter Göransson
No Club
57:58.347700
+10:55.65400
53.6p
10
H 21 Motion
Espen Wennberg
Röbäcks SK
59:19.355800
+12:16.73500
52.3p
11
D 21 Motion
Ida Lidgren
Röbäcks SK
59:21.356000
+12:18.73700
52.3p
12
H 21 Motion
Oscar Norberg
Sörfors Byasportförening
59:22.356100
+12:19.73800
52.3p
13
H 21 Motion
Tage Örberg
Sörfors Byasportförening
1:01:11.367040
+14:08.84740
50.7p
14
D 21 Motion
Lina Arnesson Ceder
No Club
1:02:11.373080
+15:08.90780
49.9p
15
H 21 Motion
Hugo Lövbom
Burträsk SK
1:02:37.375690
+15:34.93390
49.6p
16
D 21 Motion
Yvonne Lundström
Burträsk SK
1:03:06.378570
+16:03.96270
49.2p
17
H 21 Motion
Olle Rönnlund
Botsmarks SK
1:05:04.390320
+18:01.108020
47.7p
18
D 21 Motion
Camilla Viklund Lövbom
Burträsk SK
1:06:01.396080
+18:58.113780
47.0p
19
D 21 Motion
Anna Örberg
Sörfors Byasportförening
1:07:01.402050
+19:58.119750
46.3p
20
H 21 Motion
Samuel Burlin
Burträsk SK
1:07:09.402870
+20:06.120570
46.2p
21
D 21 Motion
Lina Selin
No Club
1:07:35.405470
+20:32.123170
45.9p
22
H 21 Motion
Max Eriksson
Röbäcks SK
1:08:32.411100
+21:29.128800
45.3p
23
H 21 Motion
Tomas Eriksson
Röbäcks SK
1:08:32.411160
+21:29.128860
45.3p
24
D 21 Motion
Josefina Granberg
Mellansel IF
1:12:04.432370
+25:01.150070
43.1p
25
D 21 Motion
Pernilla Granberg
Mellansel IF
1:12:04.432390
+25:01.150090
43.1p
26
D 21 Motion
Amanda Wredendal
No Club
1:13:10.438950
+26:07.156650
42.4p
27
D 21 Motion
Emelie Sjödin
No Club
1:14:09.444860
+27:06.162560
41.9p
28
H 21 Motion
Berth Ågren
Botsmarks SK
1:14:10.444900
+27:07.162600
41.9p
29
D 21 Motion
Lisbeth Sundström
IK Klintarna
1:14:30.446900
+27:27.164600
41.7p
30
D 21 Motion
Vendela Jonsson
IK Klintarna
1:16:55.461400
+29:52.179100
40.4p
31
H 21 Motion
Thomas Blomgren
Burträsk SK
1:17:30.464900
+30:27.182600
40.1p
32
H 21 Motion
Hjamar Wennberg
Röbäcks SK
1:20:23.482260
+33:20.199960
38.6p
33
H 21 Motion
Robert Wennberg
Röbäcks SK
1:20:24.482300
+33:21.200000
38.6p
34
D 21 Motion
Elin Edén
Röbäcks SK
1:21:13.487270
+34:10.204970
38.2p
35
H 21 Motion
Peter Edén
Röbäcks SK
1:21:14.487360
+34:11.205060
38.2p
36
D 21 Motion
Mona Forsberg
Nysätra IF
1:21:41.490060
+34:38.207760
38.0p
37
H 21 Motion
Casper Rönnlund
Botsmarks SK
1:22:24.494360
+35:21.212060
37.7p
38
D 21 Motion
Ebba Jonsson
IK Klintarna
1:22:48.496750
+35:45.214450
37.5p
39
H 21 Motion
Andreas Jonsson
IK Klintarna
1:22:49.496890
+35:46.214590
37.5p
40
D 21 Motion
Annika Eriksson
Tvärålund IF
1:24:51.509080
+37:48.226780
36.6p
41
H 21 Motion
Eric Brolin Van Guelpen
Röbäcks SK
1:27:06.522560
+40:03.240260
35.6p
42
D 21 Motion
Bethany Van Guelpen
Röbäcks SK
1:27:08.522760
+40:05.240460
35.6p
43
D 21 Motion
Kari Ella Pettersson
No Club
1:30:18.541790
+43:15.259490
34.4p
44
D 21 Motion
Erika Jonsson
Ikk
1:31:01.546050
+43:58.263750
34.1p
45
D 21 Motion
Johanna Hilletun
Bygdeå GOIF
1:32:57.557620
+45:54.275320
33.4p
46
D 21 Motion
Agnes Hilletun
Bygdeå GOIF
1:32:57.557650
+45:54.275350
33.4p
47
D 21 Motion
Maria Karlsson
No Club
1:42:50.616900
+55:47.334600
30.2p
48
D 21 Motion
Matilda Östling
Norum-Djäkneboda SK
1:42:50.616990
+55:47.334690
30.2p
49
D 21 Motion
Maria Moritz
No Club
1:42:51.617010
+55:48.334710
30.2p
50
D 21 Motion
Greta Gahlin
Norum-Djäkneboda SK
1:42:51.617090
+55:48.334790
30.2p
51
H 21 Motion
Stefan Fries
Umeå OK
1:43:10.618990
+56:07.336690
30.1p
52
H 21 Motion
Clas Fries
Umeå OK
1:43:12.619120
+56:09.336820
30.1p
53
H 21 Motion
Viggo Bergqvist
Ikk
1:48:08.648730
+1:01:05.366430
28.7p
54
H 21 Motion
Johannes Bergqvist
Ikk
1:48:10.648940
+1:01:07.366640
28.7p
55
D 21 Motion
Greta Viklund
Fbik
1:57:02.702150
+1:09:59.419850
26.5p
56
D 21 Motion
Carina Larsson
Dikanäs IF
1:57:03.702210
+1:10:00.419910
26.5p
57
D 21 Motion
Vera Viklund
Fbik
1:58:42.712190
+1:11:39.429890
26.2p
58
D 21 Motion
Evelina Viklund
Fbik
1:58:43.712210
+1:11:40.429910
26.2p
59
H 21 Motion
Filip Nilsson
IFK Åkullsjön
2:00:13.721200
+1:13:10.438900
25.8p
60
D 21 Motion
Elise Jonsson
IK Klintarna
2:01:39.729840
+1:14:36.447540
25.5p
61
D 21 Motion
Ebba Eklund
Bygdeå GOIF
2:01:46.730590
+1:14:43.448290
25.5p
62
D 21 Motion
Ronja Brännström
Ikk
2:01:47.730600
+1:14:44.448300
25.5p
63
D 21 Motion
Kristina Högberg
No Club
2:07:33.765260
+1:20:30.482960
24.3p
64
D 21 Motion
Susanne Johansson
No Club
2:09:30.776960
+1:22:27.494660
24.0p
65
D 21 Motion
Elsa Andersson
No Club
2:17:10.822900
+1:30:07.540600
22.6p
66
D 21 Motion
Pernilla Andersson
No Club
2:17:12.823100
+1:30:09.540800
22.6p
67
H 21 Motion
Monica Åström
Botsmarks SK
3:37:03.1302260
+2:50:00.1019960
14.3p
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Telma Jakobsson
Lycksele IF
1:23:02.498160
-
2
D 21 Motion
Amanda Granberg
Mellansel IF
1:35:01.570050
+11:58.71790
-
3
D 21 Motion
Ebba Samuelsson
Umeå OK
1:35:17.571630
+12:14.73370
-
4
D 21 Motion
Annika Holmner Björnström
IFK Umeå
1:36:29.578890
+13:27.80630
-
5
D 21 Motion
Maria Danielsson
Lycksele IF
1:37:50.586970
+14:48.88710
-
6
D 21 Motion
Saga Rydberg
Umeå OK
1:40:01.600030
+16:58.101770
-
7
D 21 Motion
Cecilia Rydberg
Umeå OK
1:40:02.600150
+16:59.101890
-
8
D 21 Motion
Mina Jakobsson
Lycksele IF
1:41:38.609750
+18:35.111490
-
9
D 21 Motion
Elsa Hultein
IFK Umeå
1:47:32.645180
+24:30.146920
-
10
D 21 Motion
Frida Vikberg
Röbäcks SK
1:52:49.676800
+29:46.178540
-
11
D 21 Motion
Cecilia Sandström
No Club
1:58:06.708510
+35:03.210250
-
12
D 21 Motion
Lisa Bjurdamm
Norum-Djäkneboda SK
2:01:34.729360
+38:32.231100
-
13
D 21 Motion
Isabell Landaboure
No Club
2:02:36.735510
+39:33.237250
-
14
D 21 Motion
Minna Södermark
Axa SC
2:03:30.740930
+40:27.242670
-
15
D 21 Motion
Kristina Södermark
Axa SC
2:06:36.759530
+43:33.261270
-
16
D 21 Motion
Susann Lindmark
Burträsk SK
2:11:35.789410
+48:32.291150
-
17
D 21 Motion
Margaretha Tjernström
7-Mila SK
2:14:03.804270
+51:01.306010
-
18
D 21 Motion
Lisa Säfsten
No Club
2:15:45.814460
+52:43.316200
-
19
D 21 Motion
Pernilla Nylander
IFK Rundvik
2:16:19.817820
+53:16.319560
-
20
D 21 Motion
Katarina Rahm
Kålaboda SK
2:23:30.860900
+1:00:27.362640
-
21
D 21 Motion
Sara Elfridsson
Axa SC
2:25:29.872820
+1:02:26.374560
-
22
D 21 Motion
Alexandra Sundh Andersson
IFK Åkullsjön
2:25:29.872890
+1:02:27.374630
-
23
D 21 Motion
Marie Lindberg
Robertsfors IK
2:26:27.878670
+1:03:25.380410
-
24
D 21 Motion
Kerstin Eriksson
No Club
2:29:33.897230
+1:06:30.398970
-
25
D 21 Motion
Birgitta Boström
Sörmjöle IK
2:32:02.912120
+1:08:59.413860
-
26
D 21 Motion
Åsa Nilsson
No Club
2:39:04.954360
+1:16:02.456100
-
27
D 21 Motion
Åsa Nyström
Gräftåvallens SK
2:43:06.978580
+1:20:04.480320
-
28
D 21 Motion
Celina Andersson
No Club
2:44:40.987940
+1:21:37.489680
-
29
D 21 Motion
Amanda Lundmark
No Club
2:48:57.1013650
+1:25:54.515390
-
30
D 21 Motion
Emma Nilsson
No Club
2:50:55.1025410
+1:27:52.527150
-
31
D 21 Motion
Adelia Morrison
IK Klintarna
2:53:17.1039600
+1:30:14.541340
-