Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2023-03-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
46km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Leopold Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
2:25:48.874700
73.8p
2
H 21
Johan Samuelsson
SK Järven
2:25:55.875400
+7.600
73.7p
3
H 21
Eric Marklund
Skellefteå XC
2:29:14.895300
+3:26.20500
71.9p
3
H 40
Markus Lindfors
Skellefteå XC
2:29:14.895300
+3:26.20500
71.9p
5
H 40
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
2:30:36.903500
+4:48.28700
71.2p
6
H 21
Oskar Abrahamsson
XC Piteå
2:32:17.913600
+6:29.38800
70.3p
7
H 50
Peter Gustavsson
Malå IF
2:34:35.927400
+8:47.52600
69.2p
8
H 21
Gustaf Walther
XC Piteå
2:36:27.938600
+10:39.63800
68.3p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:37:00
9
H 50
Robin Olofsson
SK Järven
2:37:48.946700
+12:00.71900
67.6p
10
H 60
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:37:58.947700
+12:10.72900
67.6p
11
H 40
Fredrik Jonsson
Skellefteå XC
2:40:39.963800
+14:51.89000
66.3p
12
H 50
Lorens Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
2:44:17.985600
+18:29.110800
64.8p
13
H 21
Arvid Stenberg
Skellefteå XC
2:46:23.998200
+20:35.123400
63.9p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:47:00
14
H 50
Jörgen Norén
Malå IF
2:47:49.1006800
+22:01.132000
63.3p
15
H 40
Andreas Lövgren
IFK Arvidsjaur SK
2:47:52.1007100
+22:04.132300
63.3p
16
H 40
Nils Nilsson
Norsjö SK
2:48:41.1012000
+22:53.137200
62.9p
17
H 50
Fredrik Landström
Sorsele SK
2:48:55.1013400
+23:07.138600
62.8p
18
H 50
Håkan Holmgren
Bolidens SK
2:49:17.1015600
+23:29.140800
62.7p
19
H 21
Victor Forsberg
XC Piteå
2:49:30.1016900
+23:42.142100
62.6p
20
H 40
Joakim Löf
GIF
2:52:00.1031900
+26:12.157100
61.6p
21
H 50
Tord Nilsson
Skellefteå XC
2:55:07.1050600
+29:19.175800
60.4p
22
H 21
Simon Larsson
Skellefteå SK
2:55:47.1054600
+29:59.179800
60.2p
23
H 40
Anders Lindberg
Skellefteå XC
2:56:41.1060000
+30:53.185200
59.8p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:57:00
24
H 21
Clas Nästèn
Bureå IF
2:59:28.1076700
+33:40.201900
58.8p
25
H 50
Niklas Johansson
XC Piteå
2:59:29.1076800
+33:41.202000
58.8p
26
H 60
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:59:37.1077600
+33:49.202800
58.8p
27
H 21
Nils Ström
Skellefteå XC
3:03:37.1101600
+37:49.226800
57.4p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 3:07:00
28
D 40
Susanne Pettersson
Skellefteå XC
3:07:11.1123000
+41:23.248200
56.2p
29
H 50
Benny Hedlund
Byske SK
3:08:10.1128900
+42:22.254100
55.9p
30
H 40
Daniel Nygren
Skellefteå SK
3:11:14.1147300
+45:26.272500
55.0p
31
H 50
Martin Lundberg
Fredrika IK
3:20:47.1204600
+54:59.329800
52.2p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:22:00
32
H 60
Leif Stening
Jalles Tc Umeå
3:29:18.1255700
+1:03:30.380900
49.9p
33
H 21
Jonas Olofsson
Skellefteå SK
3:29:50.1258900
+1:04:02.384100
49.8p
34
H 21 Motion
Martin Granberg
Strömnäs GIF
3:30:09.1260800
+1:04:21.386000
49.7p
35
H 21 Motion
Magnus Granberg
Piteå Elit SK
3:30:14.1261300
+1:04:26.386500
49.7p
36
H 21
Vilgot Stenman
SK Järven
3:34:38.1287700
+1:08:50.412900
48.6p
37
H 50
Johan Ekman
XC Piteå
3:34:51.1289000
+1:09:03.414200
48.5p
38
D 60
Eva Tjäder
Malå IF
3:35:56.1295500
+1:10:08.420700
48.3p
39
H 21 Motion
Per Carlehed
Lycksele
3:41:00.1325900
+1:15:12.451100
47.1p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:42:00
40
D 60
Annika Wasström
Bolidens SK
3:46:16.1357500
+1:20:28.482700
45.9p
41
H 21 Motion
Robert Nilson
Sveaskogs IF
3:50:42.1384100
+1:24:54.509300
45.0p
42
H 40
Pär Göting
Bolidens SK
3:53:23.1400200
+1:27:35.525400
44.5p
43
H 21 Motion
Magnus Ferm
Skellefteå SK
3:57:55.1427400
+1:32:07.552600
43.6p
44
D 21
Cecilia Karlsson
Skellefteå SK
3:58:45.1432400
+1:32:57.557600
43.4p
45
H 21 Motion
Anton Wahlström
Norsjö SK
3:59:32.1437100
+1:33:44.562300
43.2p
46
H 50
Patrik Gustafsson
IFK Umeå
4:04:37.1467600
+1:38:49.592800
42.3p
47
H 21 Motion
Daniel Hallin
Umeå
4:07:59.1487800
+1:42:11.613000
41.7p
48
H 60
Mats Karlsson
Byske SK
4:08:58.1493700
+1:43:10.618900
41.5p
49
H 21 Motion
Ivan Åhman
Skellefteå SK
4:09:15.1495400
+1:43:27.620600
41.5p
50
H 21 Motion
Markus Nilsson
Skellefteå SK
4:10:06.1500500
+1:44:18.625700
41.3p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 4:12:00
51
H 21
Johan Burström
Kågedalens SK
4:13:08.1518700
+1:47:20.643900
40.8p
52
H 21 Motion
Johan Granberg
Sveaskogs IF
4:14:55.1529400
+1:49:07.654600
40.5p
53
H 21 Motion
Daniel Vestman
Norsjö SK
4:17:49.1546800
+1:52:01.672000
40.0p
54
H 21 Motion
Mikael Nyström
Skellefteå SK
4:33:13.1639200
+2:07:25.764400
37.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 4:42:00
55
D 21
Emmy Holmström
Norsjö SK
4:44:28.1706700
+2:18:40.831900
36.1p
56
D 60
Susanne Årnell
XC Piteå
5:17:21.1904000
+2:51:33.1029200
32.2p
57
D 21 Motion
Elisabet Nyström
Skellefteå SK
5:17:59.1907800
+2:52:11.1033000
32.1p
58
D 21 Motion
Linnea Nyström
Skellefteå SK
5:18:06.1908500
+2:52:18.1033700
32.1p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 5:20:00
59
H 40
Martin Åkerlund
Kågedalens SK
23:59:58.8639700
59
H 21 Motion
Martin Nilsson
GIF
23:59:58.8639700
61
H 50
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
23:59:59.8639800
61
H 40
Johan Lindberg
Skellefteå XC
23:59:59.8639800
61
H 21 Motion
Mikael Johansson
Lycksele
23:59:59.8639800
61
D 21 Motion
Inger-ann Omma
Lycksele
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
14km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Mikael Lidman
Täfteå IK
59:53.359200
57.7p
2
H/D 21 Motion
Mikael Lundqvist
SK Järven
1:05:07.390600
+5:14.31300
53.0p
3
H/D 21 Motion
Erika Danielsson
Byske SK
1:06:54.401300
+7:01.42000
51.6p
4
H/D 21 Motion
Johan Piribauer
IFK Arvidsjaur SK
1:10:00.419900
+10:07.60600
49.3p
5
H/D 21 Motion
Elias Eklund
Bergsbyns SK
1:12:08.432700
+12:15.73400
47.9p
6
H/D 21 Motion
Alice Jansson Lindblom
Norsjö SK
1:13:49.442800
+13:56.83500
46.8p
7
H/D 21 Motion
Bengt Lindblom
Norsjö SK
1:14:08.444700
+14:15.85400
46.6p
8
H/D 21 Motion
Mikael Karlsson
SK Järven
1:15:06.450500
+15:13.91200
46.0p
9
H/D 21 Motion
Emma Lundgren
IFK Arvidsjaur SK
1:17:12.463100
+17:19.103800
44.7p
10
H/D 21 Motion
Caroline Nordén
Skellefteå SK
1:17:20.463900
+17:27.104600
44.6p
11
H/D 21 Motion
Signe Stenman
SK Järven
1:19:14.475300
+19:21.116000
43.6p
12
H/D 21 Motion
Anette Renberg
SK Järven
1:19:19.475800
+19:26.116500
43.5p
13
H/D 21 Motion
Jonny Abrahamsson
SK Järven
1:20:42.484100
+20:49.124800
42.8p
14
H/D 21 Motion
Anders Pettersson
No Club
1:21:44.490300
+21:51.131000
42.2p
15
H/D 21 Motion
Harry Karlsson
Granbergsträsk
1:22:33.495200
+22:40.135900
41.8p
16
H/D 21 Motion
Gustav Samuelsson
Strömnäs
2:00:11.721000
+1:00:18.361700
28.7p
17
H/D 21 Motion
Merete Samuelsson
Strömnäs
2:00:13.721200
+1:00:20.361900
28.7p
18
H/D 21 Motion
Helge Johanne Hafstad
IL Knubben
2:01:59.731800
+1:02:06.372500
28.3p
19
H/D 21 Motion
Jens-Reidar Mjånes
IL Knubben
2:02:00.731900
+1:02:07.372600
28.3p
20
H/D 21 Motion
Christina Wikström
Skellefteå SK
2:09:24.776300
+1:09:31.417000
26.7p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)