Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Intersport/Junior Cup
2009-12-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 18
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Jack Impola
Domnarvets GOIF
29:18.175720
81.4p
2
Carl Quicklund
Östersunds SK
29:30.176910
+11.1090
80.8p
3
Martin Bergström
Strömnäs GIF
29:37.177660
+19.1840
80.4p
4
Karl-Johan Westberg
Borås SK
29:58.179770
+40.3950
79.3p
5
Mathias Jonasson
Östersunds SK
30:22.182110
+1:03.6290
78.1p
6
Oscar Persson
SK Bore
30:22.182170
+1:04.6350
78.1p
7
Niklas Persson
Falu IK
30:25.182470
+1:07.6650
77.9p
8
Daniel Svensson
IFK Mora SK
30:26.182550
+1:08.6730
77.9p
9
Karl Edenroth
Strömnäs GIF
30:40.183990
+1:22.8170
77.2p
10
Oscar Ivars
Dala-Järna IK
30:52.185120
+1:34.9300
76.7p
11
Johannes Ringsby
Töcksfors IF
30:54.185330
+1:36.9510
76.6p
12
Bob Impola
Domnarvets GOIF
30:54.185350
+1:36.9530
76.5p
13
Rasmus Svenningsson
IFK Umeå
30:56.185580
+1:38.9760
76.4p
14
Håkan Emilsson
Offerdals SK
31:10.186990
+1:52.11170
75.8p
15
Henrik Fristedt
Högbo GOIF
31:18.187710
+1:59.11890
75.4p
16
David Nordström
Täfteå IK
31:19.187800
+2:00.11980
75.4p
17
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
31:23.188210
+2:04.12390
75.2p
18
Per Sandberg
Filipstads SF
31:29.188890
+2:11.13070
74.9p
19
Viktor Brännmark
Älvsby IF SK
31:31.189080
+2:13.13260
74.8p
20
Karl Johan Dyvik
Leksands SK
31:35.189460
+2:17.13640
74.6p
21
Fredrik Jonsson
Östersunds SK
31:49.190840
+2:31.15020
74.0p
22
Andreas Holmberg
Korsnäs IF SK
31:54.191300
+2:35.15480
73.8p
23
Roman Masalskiy
Russian Federation
32:01.192020
+2:43.16200
73.5p
24
Johan Forsberg
Agnäs IK
32:02.192190
+2:44.16370
73.4p
25
Axel Danielsson Meiling
Åmotfors IF
32:04.192360
+2:46.16540
73.3p
26
Arvid Forss
Bondsjöhöjdens IK
32:07.192620
+2:49.16800
73.2p
27
Alexey Vavilov
Russian Federation
32:08.192740
+2:50.16920
73.2p
28
Anton Enberg
Domnarvets GOIF
32:08.192790
+2:50.16970
73.1p
29
Niklas Niska
Pajala IF
32:09.192800
+2:50.16980
73.1p
30
Ivan Sikov
Russian Federation
32:09.192860
+2:51.17040
73.1p
31
Alexander Engström
Nätra SK
32:10.192910
+2:51.17090
73.1p
32
Rasmus Hörnfeldt
IFK Strömsund
32:10.192920
+2:52.17100
73.1p
33
Johan Häggström
Kalix SK
32:14.193300
+2:55.17480
72.9p
34
Elias Alvebro
Häggenås SK
32:27.194670
+3:09.18850
72.3p
35
Erik Stark
Nordingrå SK
32:28.194730
+3:10.18910
72.3p
36
Joacim Lindstedt
Domnarvets GOIF
32:35.195400
+3:16.19580
72.0p
37
Daniel Holmgren
Spöland Vännäs IF
32:38.195750
+3:20.19930
71.9p
38
Pierre Ohlson
Filipstads SF
32:41.196090
+3:23.20270
71.7p
39
Erik Skoglund
Lucksta IF
32:42.196180
+3:24.20360
71.7p
40
Harald Kempe
Tynderö IK
32:43.196250
+3:25.20430
71.7p
41
Mattias Bångman
Offerdals SK
32:44.196350
+3:26.20530
71.6p
42
Daniel Wiklund
Bjuråkers GOIF
32:54.197320
+3:36.21500
71.2p
43
Jakob Sundin
Nordingrå SK
32:55.197470
+3:37.21650
71.2p
44
Joakim Eriksson
Tierps IF
33:04.198380
+3:46.22560
70.8p
45
Anton Olofsson
Malmbergets Aif
33:06.198560
+3:48.22740
70.7p
46
Gustav Larsson
Näsvikens IK
33:17.199610
+3:58.23790
70.3p
47
Axel Svedlund
Norbergs SK
33:20.199960
+4:02.24140
70.1p
48
Santeri Uusitalo
Pellon Ponsi
33:23.200240
+4:05.24420
70.0p
49
Dmitry Zaitsev
Russian Federation
33:25.200480
+4:07.24660
69.9p
50
Ilya Linkov
Russian Federation
33:35.201480
+4:17.25660
69.5p
51
Samuel Lindehag
Strömnäs GIF
33:44.202370
+4:26.26550
69.2p
52
Nikolay Sikov
Russian Federation
33:45.202450
+4:27.26630
69.2p
53
Johan Byström
Täfteå IK
33:49.202870
+4:31.27050
69.0p
54
Victor Olsson
Söderala AIK
33:56.203520
+4:38.27700
68.7p
55
Anthony Sorsa
Gellivare SK
33:56.203580
+4:38.27760
68.7p
56
Per Gunnarsson
Lycksele IF
33:58.203770
+4:40.27950
68.6p
57
Zackarias Toresson
OK Nackhe
34:02.204180
+4:44.28360
68.5p
58
Johan Montén
Domnarvets GOIF
34:09.204820
+4:50.29000
68.2p
59
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
34:09.204830
+4:51.29010
68.2p
60
Tim Pettersson
SK Järven
34:16.205590
+4:58.29770
67.9p
61
Dmitry Medvedkov
Russian Federation
34:19.205850
+5:01.30030
67.9p
61
Isak Landström
IFK Umeå
34:19.205850
+5:01.30030
67.9p
63
Anton Hammar
IFK Strömsund
34:20.205980
+5:02.30160
67.8p
64
Martin Norberg
Malmbergets Aif
34:30.206930
+5:12.31110
67.4p
65
Olle Lindfors
Hägersta GF
34:38.207700
+5:19.31880
67.2p
66
Viktor Forsblom
Falu IK
34:43.208290
+5:25.32470
66.9p
67
Carl Andersson
Stockviks SF
34:46.208530
+5:28.32710
66.9p
68
Jimmy Seger
Sundbybergs IK
34:52.209120
+5:33.33300
66.6p
69
Pierre Bryntesson
Rossöns IF
34:58.209760
+5:40.33940
66.4p
70
Albin Jonsson
Högbo GOIF
35:00.209940
+5:42.34120
66.3p
71
Anders Sveder
Hällefors SK
35:04.210300
+5:45.34480
66.2p
72
Kim Nilsson
Töcksfors IF
35:05.210460
+5:47.34640
66.2p
73
Henric Öberg
Strömnäs GIF
35:18.211750
+6:00.35930
65.7p
74
Anton Svensson
Åsarna IK
35:21.212020
+6:02.36200
65.6p
75
Tobias Palolampi
Tynderö IK
35:21.212050
+6:03.36230
65.6p
76
Jonas Langman
Leksands SK
35:27.212680
+6:09.36860
65.4p
77
Carl Rapp
Linköpings SK
36:21.218000
+7:02.42180
63.6p