Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åsarna ski marathon 46
2023-02-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Moa Lundgren
Åsarna IK
2:14:03.804200
82.3p
2
Wilma Jönsson
Östersunds SK
2:23:29.860800
+9:26.56500
75.6p
3
Julia Löfström
Trillevallens Sportklubb
2:28:04.888300
+14:01.84000
72.7p
4
Emma Jönsson
Östersunds SK
2:28:47.892600
+14:44.88300
72.3p
5
Lisa Vinsa
Piteå Elit SK
2:29:56.899500
+15:53.95200
71.6p
6
Ebba Karlsson
Täby IS SK
2:33:36.921500
+19:33.117200
69.5p
7
Alba Björnsdotter
Team Ramudden
2:34:13.925200
+20:10.120900
69.2p
8
Ellen Blennow
Östersunds SK
2:38:24.950300
+24:21.146000
67.0p
9
Irma Östberg
Åsarna IK
2:46:14.997300
+32:11.193000
63.2p
10
Anna Engstrand
Mårdshyttans SK
2:48:47.1012600
+34:44.208300
62.1p
11
Klara Göransson
Åsarna IK
2:54:40.1047900
+40:37.243600
59.6p
12
Olivia Ednarsson
Brandsbols SK
3:01:25.1088400
+47:22.284100
57.0p
13
Linnea Nordqvist
Sockertoppen IF
3:06:06.1116500
+52:03.312200
55.3p
14
Charlotta Linder Hedberg
Östersund
3:09:41.1138000
+55:38.333700
54.1p
15
Maja Sandström
Ammarnäs IF
3:15:45.1174400
+1:01:42.370100
52.1p
16
Petra Nilsson Björklund
Svenstavik
3:25:38.1233700
+1:11:35.429400
49.2p
17
Beatrice Andersson
Vemdalen
3:27:04.1242300
+1:13:01.438000
48.8p
18
Anna Hammarberg
Offerdals SK
3:33:57.1283600
+1:19:54.479300
47.0p
19
Carolinn Sandström
IK Studenterna
3:45:36.1353500
+1:31:33.549200
44.3p
20
Sofia Axelsson
IF Ski Team Skåne
3:45:51.1355000
+1:31:48.550700
44.2p
21
Maria Dahlström
Vemdalens Bageri
3:54:45.1408400
+1:40:42.604100
42.3p
22
Clara Oppenheim
Vemdalens Bageri
3:54:45.1408400
+1:40:42.604100
42.3p
23
Linda Karlsson
Marieby GoIF
3:58:11.1429000
+1:44:08.624700
41.6p
24
Olivia Wahlström
Östersunds SK
4:08:21.1490000
+1:54:18.685700
39.7p
25
Karin Långström
Brattland
4:12:49.1516800
+1:58:46.712500
38.9p
26
Louise Westerlund
Östersunds SK
4:15:27.1532600
+2:01:24.728300
38.5p
27
Angelica Persson
No Club
4:35:13.1651200
+2:21:10.846900
35.4p
28
Elin Ahlström
No Club
4:39:55.1679400
+2:25:52.875100
34.7p
29
Camilla Tilly
No Club
4:43:37.1701600
+2:29:34.897300
34.2p
30
Tora Ljungberg
Östersunds SK
4:50:13.1741200
+2:36:10.936900
33.4p
D 35
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linda Forth
No Club
2:40:26.962500
66.0p
2
Lina Hallquist
No Club
3:08:39.1131800
+28:13.169200
54.4p
3
Sofie Leijonberg
Östersunds SK
3:30:56.1265500
+50:30.302900
47.8p
4
Moa Källström
Östersunds SK
3:34:48.1288700
+54:22.326100
46.8p
5
Josefin Karlsson
No Club
3:52:36.1395500
+1:12:10.432900
42.8p
6
Åsa Handler
Åsarna IK
3:59:49.1438800
+1:19:23.476200
41.3p
7
Jill Göransson
Gällöskog
3:59:50.1438900
+1:19:24.476300
41.3p
8
Lovisa Irestål
Östersunds SK
4:15:31.1533000
+1:35:05.570400
38.5p
D 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sara Ring
Östersunds SK
3:30:35.1263400
47.9p
2
Martha Semrén Stein
Ås IF
3:33:42.1282100
+3:07.18600
47.1p
3
Britta Ahlin
Östersunds SK
3:35:04.1290300
+4:29.26800
46.8p
4
Astrid Åslin Kardin
Östersunds SK
3:37:15.1303400
+6:40.39900
46.2p
5
Veronica Bäckman
Brunflo IF
4:01:47.1450600
+31:12.187100
40.9p
6
Lena Lind
Östersunds SK
4:28:33.1611200
+57:58.347700
36.4p
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
2:10:40.783900
85.0p
2
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
2:10:43.784200
+3.200
84.9p
3
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
2:11:35.789400
+55.5400
84.2p
4
Marcus Ruus
Åsarna IK
2:11:50.790900
+1:10.6900
84.0p
5
Måns Skoglund
Täby IS SK
2:12:03.792200
+1:23.8200
83.9p
6
Oskar Algotsson
Åsarna IK
2:12:28.794700
+1:48.10700
83.5p
7
Jonas Lenz
Stockviks SF
2:12:36.795500
+1:56.11500
83.4p
8
Arvid Jonsson
Trillevallens Sportklubb
2:12:37.795600
+1:57.11600
83.4p
9
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:13:04.798300
+2:24.14300
83.1p
10
Hjalmar Oskarsson
Ås IF
2:13:05.798400
+2:25.14400
83.0p
11
Axel Aflodal
Offerdals SK
2:13:09.798800
+2:29.14800
83.0p
12
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:13:16.799500
+2:36.15500
82.9p
13
Audun Thonstad
Strindheim IL
2:13:19.799800
+2:39.15800
82.9p
14
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
2:13:23.800200
+2:43.16200
82.8p
15
Jonas Persson
Axa SC
2:14:34.807300
+3:54.23300
81.9p
16
Gustav Kvarnbrink
Åsarna IK
2:14:48.808700
+4:08.24700
81.7p
17
John Leander
Åsarna IK
2:16:19.817800
+5:39.33800
80.6p
18
Tor Rönnestrand
Ås IF
2:17:06.822500
+6:26.38500
80.0p
19
Carl Rotvold
Åsarna IK
2:17:47.826600
+7:07.42600
79.5p
20
Gabriel Söderqvist
Trillevallens Sportklubb
2:19:29.836800
+8:49.52800
78.3p
21
Jesper Persson
Åsarna IK
2:19:31.837000
+8:51.53000
78.3p
22
Jonas Wikström
Östersunds SK
2:20:37.843600
+9:57.59600
77.5p
23
Oskar Åslund
Östersunds SK
2:21:21.848000
+10:41.64000
77.0p
24
Leo Eriksson
Östersunds SK
2:22:16.853500
+11:36.69500
76.4p
25
Axel Jonsson
Duveds IF
2:23:35.861400
+12:55.77400
75.5p
26
Torkel Bäckman
Mårdshyttans SK
2:24:58.869700
+14:18.85700
74.6p
27
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
2:25:27.872600
+14:47.88600
74.3p
28
Emil Hugo
No Club
2:26:34.879300
+15:54.95300
73.6p
29
Erik Palmer
Trångsvikens IF
2:26:39.879800
+15:59.95800
73.6p
30
Edvard Sundman
Åsarna IK
2:26:45.880400
+16:05.96400
73.5p
31
Fredrik Thyselius
Stuguns SOK Gjurd
2:27:36.885500
+16:56.101500
73.0p
32
Fredrik Nilsson
Offerdals SK
2:28:16.889500
+17:36.105500
72.6p
33
Olof Garnegård
Elmhults SC
2:28:29.890800
+17:49.106800
72.5p
34
Hannes Sjölund Myhr
Ås IF
2:29:25.896400
+18:45.112400
71.9p
35
Emil Johansson
Sockertoppen IF
2:30:24.902300
+19:44.118300
71.3p
36
August Andersson
No Club
2:32:15.913400
+21:35.129400
70.3p
37
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
2:34:47.928600
+24:07.144600
68.9p
38
Mattias Bäckström Tolke
SK Gruvspårets Vänner
2:36:48.940700
+26:08.156700
67.8p
39
Magnus Proos
Älvros IK
2:41:28.968700
+30:48.184700
65.5p
40
Elias Alvebro
No Club
2:43:10.978900
+32:30.194900
64.6p
41
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:44:18.985700
+33:38.201700
64.1p
42
August Kollberg
Östersunds SK
2:44:20.985900
+33:40.201900
64.1p
43
Kasper Vemdal
IF Hallby SOK
2:44:41.988000
+34:01.204000
63.9p
44
Mehdi ZAGHLOUMI
Bauhaus Sportklubb
2:45:10.990900
+34:30.206900
63.7p
45
Christian Bremer
No Club
2:46:31.999000
+35:51.215000
63.1p
46
Otto Petersson
Ronneby OK
2:47:54.1007300
+37:14.223300
62.5p
47
Adam Norgren
No Club
2:48:50.1012900
+38:10.228900
62.0p
48
Simon Johansson
Eksjö SOK
2:49:18.1015700
+38:38.231700
61.8p
49
Fredrik Ekström
No Club
2:51:39.1029800
+40:59.245800
60.8p
50
Max Åkerlund
Östersunds SK
2:59:05.1074400
+48:25.290400
57.8p
51
Andreas Karlsson
Mariestads FK
3:01:53.1091200
+51:13.307200
56.8p
52
Martin Fryklund
Östersund
3:05:23.1112200
+54:43.328200
55.5p
53
Lars Palm Olsson
Östersunds SK
3:07:35.1125400
+56:55.341400
54.8p
54
Joakim Danielsson
Östersunds SK
3:13:57.1163600
+1:03:17.379600
52.7p
55
Fredrik Bäckman
Brunflo IF
3:15:25.1172400
+1:04:45.388400
52.2p
56
Emil Tänglander
Östersunds SK
3:15:35.1173400
+1:04:55.389400
52.2p
57
Emil Rosenberg
No Club
3:19:06.1194500
+1:08:26.410500
51.1p
58
Marcus Alvebro
Axa SC
3:22:29.1214800
+1:11:49.430800
50.1p
59
Elias Swedberg
No Club
3:24:14.1225300
+1:13:34.441300
49.6p
60
Daniel Gustavsson
No Club
3:25:36.1233500
+1:14:56.449500
49.2p
61
Martin Pettersson
Axa SC
3:26:08.1236700
+1:15:28.452700
49.1p
62
Björn Nordström
Östersund
3:27:31.1245000
+1:16:51.461000
48.7p
63
Oscar Berg
No Club
3:28:37.1251600
+1:17:57.467600
48.4p
64
Malte Moritz
No Club
3:34:58.1289700
+1:24:18.505700
46.8p
65
Erik Vareberg
Östersunds SK
3:35:52.1295100
+1:25:12.511100
46.6p
66
Emil Frelin
IK Studenterna
3:39:50.1318900
+1:29:10.534900
45.6p
67
David Hjelmberg
No Club
3:52:30.1394900
+1:41:50.610900
42.8p
68
Pär Gund
No Club
4:00:43.1444200
+1:50:03.660200
41.1p
69
Albin Göransson
No Club
4:00:44.1444300
+1:50:04.660300
41.1p
70
Erik Wennberg
Lugi SK
4:06:27.1478600
+1:55:47.694600
40.1p
71
Robin Bryntesson
Sockertoppen IF
4:55:44.1774300
+2:45:04.990300
32.7p
72
Fredrik Uusitalo
Sockertoppen IF
4:55:46.1774500
+2:45:06.990500
32.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kristian Wanvik
Team Stak Karar
2:13:45.802400
82.5p
2
Ola Karlsson
Östersunds SK
2:20:21.842000
+6:36.39500
77.7p
3
Mårten Areskoug
Östersunds SK
2:20:39.843800
+6:54.41300
77.5p
4
Peter Renlund
Trafikverket FF
2:21:12.847100
+7:27.44600
77.1p
5
Erik Nässén
No Club
2:24:51.869000
+11:06.66500
74.7p
6
Anders Movérare
Föreningen IKJ Haninge
2:25:27.872600
+11:42.70100
74.3p
7
Emil Binsell-Gerdin
No Club
2:27:49.886800
+14:04.84300
72.9p
8
Johan Thalin
Storvreta IK
2:30:43.904200
+16:58.101700
71.2p
9
Alexander Ekblad
Trafikverket FF
2:30:48.904700
+17:03.102200
71.1p
10
Mattias Aspholm
Frösö IF
2:30:55.905400
+17:10.102900
71.0p
11
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:31:53.911200
+18:08.108700
70.5p
12
Fredric Killen
Trollhättans SOK
2:34:36.927500
+20:51.125000
69.0p
13
Lars Nygård Skalman
Hudiksvalls IF
2:35:03.930200
+21:18.127700
68.7p
14
Andreas Johansson
Östersunds SK
2:36:52.941100
+23:07.138600
67.8p
15
Bjørn Borge Skei
Nessegutten IL
2:37:37.945600
+23:52.143100
67.4p
16
David Grahn
Penpaperpine
2:38:15.949400
+24:30.146900
67.1p
17
Emil Söderman
Östersunds SK
2:38:24.950300
+24:39.147800
67.0p
18
Mikael Lange
Storvreta IK
2:40:30.962900
+26:45.160400
65.9p
19
Jonas Hedman
Nordannäldens IK
2:43:17.979600
+29:32.177100
64.6p
20
Magnus Dellert
XCGold
2:44:31.987000
+30:46.184500
64.0p
21
Hans Nordell
Östersunds SK
2:49:15.1015400
+35:30.212900
61.9p
22
Carl Hellbom
Frösö IF
2:51:44.1030300
+37:59.227800
60.8p
23
Petter Mahrs
Östersunds SK
2:54:52.1049100
+41:07.246600
59.5p
24
Jesper Daabach
Åsarna IK
2:55:48.1054700
+42:03.252200
59.1p
25
Tom Holm
Team Stak Karar
2:55:50.1054900
+42:05.252400
59.1p
26
Andreas Mattsson
Gällöskog
2:58:55.1073400
+45:10.270900
57.9p
27
Carl-fredrik Yri
Frösö IF
2:59:35.1077400
+45:50.274900
57.7p
28
Ragnar Thulin
IF Hallby SOK
3:00:53.1085200
+47:08.282700
57.2p
29
Erik Kärrfelt
Åsarna IK
3:08:03.1128200
+54:18.325700
54.6p
30
Jimmy Anjevall
Jämtkraft IF
3:08:13.1129200
+54:28.326700
54.6p
31
Erik Wallin
IF Thor
3:17:20.1183900
+1:03:35.381400
51.6p
32
Toni Karmteg
No Club
3:18:11.1189000
+1:04:26.386500
51.4p
33
Niklas Larsson
Funäsdalens IF
3:23:17.1219600
+1:09:32.417100
49.9p
34
Kalle Isaksson
Kustbevakningens friskvårdsförening
3:26:54.1241300
+1:13:09.438800
48.9p
35
Elias Haglund
Öset Skidor
3:29:06.1254500
+1:15:21.452000
48.3p
36
Joachim Sahlin
Åsarna IK
3:36:45.1300400
+1:23:00.497900
46.3p
37
Pär Sundin
Persåsens Skid och KK
3:39:47.1318600
+1:26:02.516100
45.6p
38
Tobias Östlin
No Club
3:44:09.1344800
+1:30:24.542300
44.6p
39
Kévin Lasmi
No Club
3:48:59.1373800
+1:35:14.571300
43.5p
40
Fredrik Liljekvist
Ses
3:59:09.1434800
+1:45:24.632300
41.4p
41
Christian Andersson
IFK Sala
4:12:32.1515100
+1:58:47.712600
39.0p
42
Christoffer Hägglund
Sockertoppen IF
4:14:49.1528800
+2:01:04.726300
38.6p
43
Patrick Ericson
IF Hallby SOK
4:31:19.1627800
+2:17:34.825300
36.0p
44
Anders Sjölander
Östersunds SK
4:38:21.1670000
+2:24:36.867500
35.0p
H 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Rune Aker Veie
Strindheim IL
2:24:40.867900
74.8p
2
Johan Henrik Lundbo
Team Stak Karar
2:28:27.890600
+3:47.22600
72.5p
3
Janek Truu
Trillevallens Sportklubb
2:29:43.898200
+5:03.30200
71.7p
4
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:29:46.898500
+5:06.30500
71.7p
5
Alexander Jansa
Sunnansjö IK
2:30:40.903900
+6:00.35900
71.2p
6
Mikael Andersson
Ås IF
2:32:18.913700
+7:38.45700
70.3p
7
Håkan Degselius
Svegs IK
2:33:39.921800
+8:59.53800
69.5p
8
Lars Norlander
Östersunds SK
2:39:08.954700
+14:28.86700
66.6p
9
Mattias Andersson
Månkarbo IF
2:42:44.976300
+18:04.108300
64.8p
10
Magnus Korsman
Djurgårdens IF Af
2:43:59.983800
+19:19.115800
64.2p
11
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:46:23.998200
+21:43.130200
63.1p
12
Peter Thor
Åsarna IK
2:49:01.1014000
+24:21.146000
62.0p
13
Björn Israelsson
Tullus Sg
2:58:16.1069500
+33:36.201500
58.2p
14
Robert Nilsson
Gällöskog
2:58:55.1073400
+34:15.205400
57.9p
15
Knut Ole Skar
Malm IL
3:07:58.1127700
+43:18.259700
54.6p
16
Erik Pihlo
OK Ravinen
3:08:25.1130400
+43:45.262400
54.5p
17
Mattias Linder
Landsbro IF SK
3:09:24.1136300
+44:44.268300
54.2p
18
Christer Lundqvist
Brunflo IF
3:12:14.1153300
+47:34.285300
53.2p
19
Benjamin Swedberg
No Club
3:30:33.1263200
+1:05:53.395200
47.9p
20
Hans Nylen
Undersåkers IF
3:31:30.1268900
+1:06:50.400900
47.7p
21
Jens Ingemarsson
Månkarbo IF
3:32:01.1272000
+1:07:21.404000
47.5p
22
Magnus Blennow
Falköpings AIK SK
3:33:51.1283000
+1:09:11.415000
47.1p
23
Urban Kärrfelt
Åsarna IK
3:34:38.1287700
+1:09:58.419700
46.9p
24
Petter Gallon
Mälarö SOK
3:52:46.1396500
+1:28:06.528500
42.7p
25
Pål Cromberger
Stora Höga
4:02:58.1457700
+1:38:18.589700
40.7p
26
Jan-Olof Berglin
Åsarna IK
4:05:31.1473000
+1:40:51.605000
40.2p
27
Karl-Erik Johansson
Ås IF
4:19:57.1559600
+1:55:17.691600
37.7p
H 60
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Olav Bolland
Strindheim IL
2:36:35.939400
67.9p
2
Per Busk
Lillhärdals IF
2:40:00.959900
+3:25.20400
66.2p
3
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:41:35.969400
+5:00.29900
65.4p
4
Björn Jonsson
Duveds IF
2:43:07.978600
+6:32.39100
64.7p
5
Jonas Peterson
IFK Umeå
2:44:54.989300
+8:19.49800
63.8p
6
Bo Göransson
Åsarna IK
2:45:15.991400
+8:40.51900
63.7p
7
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:53:21.1040000
+16:46.100500
60.1p
8
Ola Berget
Skauga
2:57:06.1062500
+20:31.123000
58.6p
9
Mats Jonsson
Trillevallens Sportklubb
2:57:12.1063100
+20:37.123600
58.6p
10
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
2:58:59.1073800
+22:24.134300
57.9p
11
Michel Lorin
Stockholms RK
3:09:40.1137900
+33:05.198400
54.1p
12
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
3:09:42.1138100
+33:07.198600
54.1p
13
Björn Larsson
Sveaskogs IF
3:09:51.1139000
+33:16.199500
54.0p
14
Erik Eriksson
Svegs IK
3:21:27.1208600
+44:52.269100
50.4p
15
Harry Bergdahl
Hudiksvall
3:31:28.1268700
+54:53.329200
47.7p
16
Håkan Hedberg
Sockertoppen IF
3:50:02.1380100
+1:13:27.440600
43.3p