Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Haldo Hanssons minne
2023-02-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Joel Andersson
IFK Mora SK
1:45:41.634000
85.7p
2
H 21
Hannes Stenström
Nacka Värmdö SK
1:46:56.641500
+1:15.7400
84.4p
2
H 21
Adam Gillman
Garphyttans IF
1:46:56.641500
+1:15.7400
84.4p
4
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:47:03.642200
+1:22.8100
84.3p
5
H 21
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
1:47:10.642900
+1:29.8800
84.2p
6
H 21
Mattias Brørs
Beitstad IL SKI
1:47:57.647600
+2:16.13500
83.4p
7
H 21
Tor Rönnestrand
Ås IF
1:47:59.647800
+2:18.13700
83.3p
8
H 21
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur Skidor
1:48:03.648200
+2:22.14100
83.3p
9
H 21
Erik Melin
Östersunds SK
1:48:17.649600
+2:36.15500
83.0p
10
H 21
Petter Sagvold
Leirådal il
1:49:28.656700
+3:47.22600
81.9p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:50:00
11
H 21
Jonas Persson
Östersund
1:52:18.673700
+6:37.39600
79.3p
12
H 21
Isidor Wiksten
Matfors SK
1:53:36.681500
+7:55.47400
78.2p
13
H 35
Eric Simonsson
Landöns IF
1:53:37.681600
+7:56.47500
78.2p
14
H 35
Mårten Areskoug
Östersunds SK
1:54:48.688700
+9:07.54600
77.1p
15
H 21
Jonas Wikström
Östersunds SK
1:57:57.707600
+12:16.73500
74.6p
16
H 35
Ola Karlsson
Östersunds SK
1:57:58.707700
+12:17.73600
74.6p
17
H 50
Rune Aker Veie
Strindheim IL
1:58:30.710900
+12:49.76800
74.2p
18
H 50
Fredrik Sätter
Mattmar SK
1:59:01.714000
+13:20.79900
73.8p
19
H 50
Johan Henrik Lundbo
Strindheim IL
1:59:02.714100
+13:21.80000
73.7p
20
H 21
Ludvig Hellstrand
Duveds IF
2:00:28.722700
+14:47.88600
72.7p
21
H 35
David Berg
Bodsjöböle SK
2:00:37.723600
+14:56.89500
72.5p
22
H 21
Emil Tiberg
Östersunds SK
2:00:39.723800
+14:58.89700
72.5p
23
H 35
Gunnar Hammarberg
Östersunds SK
2:00:45.724400
+15:04.90300
72.4p
24
D 21
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:00:48.724700
+15:07.90600
72.4p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:01:00
25
H 50
Janek Truu
Trillevallens Sportklubb
2:01:37.729600
+15:56.95500
71.8p
26
H 50
Henry Martin Forfod
Malm IL
2:01:39.729800
+15:58.95700
71.8p
27
H 35
Johan Dahlborg
Östersunds SK
2:01:43.730200
+16:02.96100
71.7p
28
D 21
Wilma Jönsson
ÖSK
2:01:45.730400
+16:04.96300
71.7p
29
H 21
Fredrik Thyselius
Stuguns SK
2:03:01.738000
+17:20.103900
70.8p
30
H 21
August Andersson
Östersund
2:03:25.740400
+17:44.106300
70.5p
31
H 21
Olof Garnegård
Åre
2:04:27.746600
+18:46.112500
69.8p
32
H 35
Martin Åström
Bondsjöhöjdens IK
2:04:40.747900
+18:59.113800
69.7p
33
H 35
Rune Moen
Lånke IL
2:04:41.748000
+19:00.113900
69.6p
34
H 21
Niklas Sved
Östersund
2:04:42.748100
+19:01.114000
69.6p
35
H 35
Jerker Aspgård
Duveds IF
2:04:43.748200
+19:02.114100
69.6p
36
H 21
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:05:57.755600
+20:16.121500
68.8p
37
H 35
Marcus Pernevill
Frösö IF
2:05:58.755700
+20:17.121600
68.8p
38
H 50
Anders Olofsson
Näldens IF
2:06:56.761500
+21:15.127400
68.1p
39
H 21
Gabriel Miernik
Gellivare Skidallians IK
2:07:41.766000
+22:00.131900
67.6p
40
H 35
David Grahn
Östersund
2:08:01.768000
+22:20.133900
67.4p
41
H 50
Mikael Andersson
Ås IF
2:08:07.768600
+22:26.134500
67.4p
42
H 21
Sebastian Becker
Östersunds SK
2:08:11.769000
+22:30.134900
67.3p
43
H 21
Robert Johansson
Aspås IF
2:08:23.770200
+22:42.136100
67.2p
44
D 21
Alba Björnsdotter
Järpens SK
2:08:29.770800
+22:48.136700
67.1p
45
H 35
Henrik Gabrielsson
Östersunds SK
2:08:30.770900
+22:49.136800
67.1p
46
H 21
Arvid Andersson
Östersund
2:09:09.774800
+23:28.140700
66.7p
47
H 35
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:09:28.776700
+23:47.142600
66.5p
48
H 50
Fredrik Åberg
Brunflo IF
2:09:29.776800
+23:48.142700
66.5p
49
D 21
Ellen Blennow
Östersund
2:10:24.782300
+24:43.148200
65.9p
50
H 50
Ulrich Wahlström
Sockertoppen IF
2:10:39.783800
+24:58.149700
65.8p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:11:00
51
H 35
Jonas Hedman
Krokom
2:12:04.792300
+26:23.158200
64.9p
52
H 21
Andreas Håkansson
Åre
2:12:44.796300
+27:03.162200
64.5p
53
H 21
Jacob Arén
XC Sthlm Ski Club
2:13:00.797900
+27:19.163800
64.4p
54
H 35
Olle Högman
Östersunds SK
2:13:05.798400
+27:24.164300
64.3p
55
H 21
Marcus Andersson
Östersunds SK
2:13:22.800100
+27:41.166000
64.2p
56
H 21
Joakim Berneke Hallberg
Östersunds SK
2:13:33.801200
+27:52.167100
64.1p
57
H 35
Rune Gudding
Vinne Skilag
2:14:06.804500
+28:25.170400
63.7p
58
H 35
Andreas Johansson
Östersunds SK
2:14:07.804600
+28:26.170500
63.7p
59
H 35
Emil Söderman
Östersunds SK
2:15:27.812600
+29:46.178500
63.0p
60
H 35
Christer Hillörn
Frösö IF
2:15:28.812700
+29:47.178600
63.0p
61
H 60
Mikael Åkerlund
Follafoss IL
2:15:49.814800
+30:08.180700
62.8p
62
H 60
Björn Jonsson
Duveds IF
2:15:57.815600
+30:16.181500
62.7p
63
H 21
Andreas Karlsson
Mariestads FK
2:16:20.817900
+30:39.183800
62.5p
64
D 35
Linda Forth
Östersund
2:16:26.818500
+30:45.184400
62.4p
64
H 21
Christian Bremer
Östersund
2:16:26.818500
+30:45.184400
62.4p
66
H 21
Thomas Lind
Östersunds SK
2:16:41.820000
+31:00.185900
62.3p
67
H 35
Alexander Dettner
Järpens SK
2:17:03.822200
+31:22.188100
62.1p
68
H 35
Staffan Abrahamsson
Östersund
2:17:37.825600
+31:56.191500
61.8p
69
H 21
Jonas Odelberg
Östersund
2:17:40.825900
+31:59.191800
61.7p
70
H 21
Johan Svensson
Åre
2:17:42.826100
+32:01.192000
61.7p
70
H 60
Jonas Peterson
IFK Umeå
2:17:42.826100
+32:01.192000
61.7p
72
H 60
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:18:32.831100
+32:51.197000
61.3p
73
H 21
Christoffer Lindebring
Åre SLK
2:18:54.833300
+33:13.199200
61.1p
73
H 35
Olle Kvick
Ugglan IK
2:18:54.833300
+33:13.199200
61.1p
75
H 35
Samuel Nilsson
Trafikverket FF
2:18:57.833600
+33:16.199500
61.1p
76
H 35
Tomas Lindgren
IFK Östersund
2:19:13.835200
+33:32.201100
60.9p
77
H 50
Volker Mohren
GER
2:20:40.843900
+34:59.209800
60.2p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:21:00
78
H 35
Carl-Axel Cuibe
Åre
2:21:05.846400
+35:24.212300
60.0p
79
H 21
Mikael Sernheim
Häggenås SK
2:21:07.846600
+35:26.212500
59.9p
80
H 60
Bo Göransson
Åsarna IK
2:22:45.856400
+37:04.222300
59.1p
81
H 50
Olof Roos
Ås IF
2:22:48.856700
+37:07.222600
59.1p
82
H 60
Anders Solin
Sollefteå Skidor IF
2:22:49.856800
+37:08.222700
59.1p
83
H 21
Henrik Karlsson
Östersund
2:23:16.859500
+37:35.225400
58.9p
84
H 35
Ismail Ouraich
Östersunds SK
2:23:32.861100
+37:51.227000
58.7p
85
D 21
Ellen Sarenmark
Sk Leksand
2:23:36.861500
+37:55.227400
58.7p
86
H 21
Daniel Alvebro
Östersund
2:23:39.861800
+37:58.227700
58.7p
87
H 60
Per Steen
Brunflo IF
2:23:47.862600
+38:06.228500
58.6p
88
H 21
Adam Norgren
Östersund
2:23:56.863500
+38:15.229400
58.5p
89
H 21
Erik Almström
IFK Östersund
2:24:25.866400
+38:44.232300
58.3p
90
H 35
Andreas Johansson
Föllinge IK
2:24:32.867100
+38:51.233000
58.3p
91
D 35
Linda Bergström
Svegs IK
2:25:10.870900
+39:29.236800
58.0p
92
H 35
Göran Löfvenring
Föllinge IK
2:25:42.874100
+40:01.240000
57.7p
93
H 35
Lars Johansson
Brunflo IF
2:25:54.875300
+40:13.241200
57.6p
94
H 50
Joakim Durefors
Östersund
2:26:19.877800
+40:38.243700
57.4p
95
H 60
Jan Bergetorp
Krokoms Mck
2:26:48.880700
+41:07.246600
57.2p
95
H 60
Lars-Göran Söderberg
Rödöns SK
2:26:48.880700
+41:07.246600
57.2p
97
H 35
Dan Leo L Sunnerheim
Järpens SK
2:27:01.882000
+41:20.247900
57.1p
98
H 21
Johannes Jakobsson
Åre
2:27:34.885300
+41:53.251200
56.8p
99
H 50
Lars-Johan Ahlzen
Ås IF
2:27:36.885500
+41:55.251400
56.8p
100
H 35
Martin Reinfjell Johansen
Team Blåvegen
2:28:03.888200
+42:22.254100
56.6p
101
H 35
Andreas Mattsson
Lucksta IF
2:28:27.890600
+42:46.256500
56.4p
102
D 35
Greta Bladh
Sundsvall
2:28:52.893100
+43:11.259000
56.3p
103
H 21
Björn Artursson
Nacka Värmdö SK
2:29:19.895800
+43:38.261700
56.0p
104
D 21
Anna Engstrand
Mårdshyttans SK
2:29:24.896300
+43:43.262200
56.0p
105
D 21
Alexandra Nilsson
Järpens SK
2:30:40.903900
+44:59.269800
55.5p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:31:00
106
H 35
Heath Cutting
Krokom
2:31:10.906900
+45:29.272800
55.2p
107
H 50
Peter Ågren
Ås IF
2:31:15.907400
+45:34.273300
55.2p
108
H 50
Christoffer Bergman
Trillevallens Sportklubb
2:31:17.907600
+45:36.273500
55.2p
109
H 21
Oskar Olausson
Alsens IF
2:31:40.909900
+45:59.275800
55.0p
110
H 35
Carl-Fredrik Yri
Krokom
2:31:41.910000
+46:00.275900
55.0p
111
H 60
Per Morten Olsen
Skogn IL
2:35:03.930200
+49:22.296100
53.6p
112
H 60
Krister Haraldsson
Brunflo IF
2:35:21.932000
+49:40.297900
53.5p
113
H 21
Jonas Andersson
Jämtkraft IF
2:35:37.933600
+49:56.299500
53.4p
114
H 50
Henrik Olausson
Jämtkraft IF
2:35:39.933800
+49:58.299700
53.4p
115
H 35
Jacob Vackdahl
Frösö IF
2:35:42.934100
+50:01.300000
53.4p
116
H 21
Dominik Probst
Östersund
2:35:43.934200
+50:02.300100
53.3p
117
D 21
Magdalena Holmner
Åre
2:36:25.938400
+50:44.304300
53.1p
118
H 60
Tore Bergkvist
Östersund
2:36:34.939300
+50:53.305200
53.0p
119
H 35
Tobias Nilsson
Krokom
2:36:46.940500
+51:05.306400
52.9p
120
H 50
Pierre Olsson
Åre
2:36:47.940600
+51:06.306500
52.9p
121
H 60
Jan-Peter Magnusson
Kälens SK
2:36:59.941800
+51:18.307700
52.8p
122
H 35
Tomas Björk
Trafikverket FF
2:37:11.943000
+51:30.308900
52.8p
123
H 21
Julian Johannessen
Spillum IL
2:37:45.946400
+52:04.312300
52.5p
124
H 21
Christoffer Ingemarsson
Göteborgs SK
2:37:46.946500
+52:05.312400
52.5p
125
H 21
Fredrik Bäckman
Brunflo IF
2:37:59.947800
+52:18.313700
52.4p
126
D 21
Louise Wallin
Åre
2:38:43.952200
+53:02.318100
52.2p
127
H 21
Björn Nordström
Östersund
2:38:46.952500
+53:05.318400
52.1p
128
H 60
Per Arild Bolaas
Steinkjer Skl
2:39:07.954600
+53:26.320500
52.0p
129
H 21
Mikael Goldring
Östersund
2:39:31.957000
+53:50.322900
51.9p
130
H 50
Terje Jönsson
Östersund
2:39:38.957700
+53:57.323600
51.8p
131
H 21
Olle Majiet
Östersund
2:39:53.959200
+54:12.325100
51.7p
132
D 35
Katrin Johansson
Brunflo IF
2:40:07.960600
+54:26.326500
51.6p
133
H 60
Hans Hansson
Åsele
2:40:08.960700
+54:27.326600
51.6p
134
H 21
Daniel Gjørv Hovd
Spillum IL
2:40:39.963800
+54:58.329700
51.4p
135
H 60
Stig Engström
Team Engcom
2:40:50.964900
+55:09.330800
51.4p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:41:00
136
H 21
Jacob Johansson
Härjedalen
2:41:38.969700
+55:57.335600
51.1p
137
H 60
Michel Jackie Lorin
Stockholms RK
2:43:00.977900
+57:19.343800
50.6p
138
H 35
Cristian Villegas Mullor
Östersund
2:43:05.978400
+57:24.344300
50.5p
139
D 50
Angelica Svedberg
Ås IF
2:43:19.979800
+57:38.345700
50.5p
140
H 21
Joakim Danielsson
Östersunds SK
2:43:53.983200
+58:12.349100
50.3p
141
H 50
Thomas Holmberg
Brunflo IF
2:44:38.987700
+58:57.353600
50.0p
142
H 35
Andreas Backlund
Östersund
2:44:55.989400
+59:14.355300
49.9p
143
H 60
Torstein Gustavsen
Sp. Kl. Nessegutten
2:45:02.990100
+59:21.356000
49.8p
144
H 21
Axel Johansson
Östersund
2:46:54.1001300
+1:01:13.367200
49.2p
145
H 50
Jörgen Rönning
Östersund
2:46:55.1001400
+1:01:14.367300
49.2p
146
D 35
Sandra Lind
Östersunds SK
2:47:20.1003900
+1:01:39.369800
49.0p
147
H 21
Tore Walldén
Bräcke
2:47:28.1004700
+1:01:47.370600
49.0p
148
H 60
Dan Fritzon
Undersåkers IF
2:47:57.1007600
+1:02:16.373500
48.8p
149
D 21
Ingrid Gustavsen
Norway
2:49:41.1018000
+1:04:00.383900
48.3p
150
H 50
Kjelle Bergstrand
Krokom
2:49:59.1019800
+1:04:18.385700
48.2p
151
H 50
Roger Markström
Frösö IF
2:50:05.1020400
+1:04:24.386300
48.1p
152
H 60
Seppo Valli
Hammarstrand
2:50:11.1021000
+1:04:30.386900
48.1p
153
H 50
Stefan Sandman
Biathlon Östersund IF
2:50:12.1021100
+1:04:31.387000
48.1p
154
H 21
Joakim Jansson
Alnö SK
2:50:44.1024300
+1:05:03.390200
47.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:51:00
155
H 21
Ram Askeri
Östersunds SK
2:51:46.1030500
+1:06:05.396400
47.6p
156
D 21
Klara Lundgren
Okänt
2:52:07.1032600
+1:06:26.398500
47.5p
157
H 50
Kjell Anders Strand
Leirådal Il
2:52:12.1033100
+1:06:31.399000
47.4p
158
D 21
Anna Ouchterlony
Nacka Värmdö SK
2:52:15.1033400
+1:06:34.399300
47.4p
159
D 21
Sofie Öhlin
Järpens SK
2:53:13.1039200
+1:07:32.405100
47.1p
160
H 35
Mikael Eriksson
Huddinge
2:53:40.1041900
+1:07:59.407800
47.0p
161
H 35
Magnus Welff
AXA SC
2:54:26.1046500
+1:08:45.412400
46.7p
162
H 50
Anders Westberg
Östersund
2:55:01.1050000
+1:09:20.415900
46.6p
163
D 21
Stina Widmark
Östersund
2:55:41.1054000
+1:10:00.419900
46.4p
164
H 21
Felix Lundin
Östersund
2:55:42.1054100
+1:10:01.420000
46.4p
165
D 21
Isabel Svedin
Östersunds SK
2:56:03.1056200
+1:10:22.422100
46.3p
166
H 35
Christian Åhrén
Östersunds SK
2:56:30.1058900
+1:10:49.424800
46.1p
167
D 50
Birgitta Haraldsson
Brunflo IF
2:56:59.1061800
+1:11:18.427700
46.0p
168
H 21
Magnus Gustafsson
Östersund
2:57:05.1062400
+1:11:24.428300
45.9p
169
D 35
Karin Backman
Stuguns SOK Gjurd
2:57:06.1062500
+1:11:25.428400
45.9p
170
H 50
Arne Okkenhaug
Sp. Kl. Nessegutten
2:57:08.1062700
+1:11:27.428600
45.9p
171
D 21
Åsa Söderqvist
Östersunds SK
2:57:23.1064200
+1:11:42.430100
45.9p
172
H 21
Stian Wiken Furnes
Spillum IL
2:57:24.1064300
+1:11:43.430200
45.8p
173
H 50
Anders Näslund
Östersund
2:58:08.1068700
+1:12:27.434600
45.6p
174
D 21
Beatrice Andersson
Agnäs IK
2:58:11.1069000
+1:12:30.434900
45.6p
175
H 35
Fred Persson
Östersund
2:58:46.1072500
+1:13:05.438400
45.4p
176
D 50
Sara Ring
Östersunds SK
2:59:21.1076000
+1:13:40.441900
45.3p
177
D 21
Hanna Selander
IK Stern
2:59:45.1078400
+1:14:04.444300
45.2p
177
H 50
John Selander
Bodsjöbränna
2:59:45.1078400
+1:14:04.444300
45.2p
179
D 50
Martha Semrén Stein
Ås IL
3:00:21.1082000
+1:14:40.447900
45.0p
180
H 35
Jimmie Nyberg
Gävle SK
3:00:47.1084600
+1:15:06.450500
44.9p
181
H 35
Erik Glaas
Gävle SK
3:00:48.1084700
+1:15:07.450600
44.9p
182
D 21
Ellen Larsson
Åre
3:01:33.1089200
+1:15:52.455100
44.6p
183
H 35
Johan Lindborg
Sockertoppen IF
3:02:04.1092300
+1:16:23.458200
44.5p
184
H 35
Johan Nilsson
Stuguns SOK Gjurd
3:02:34.1095300
+1:16:53.461200
44.4p
185
H 50
David Swanberg
Huddinge
3:03:08.1098700
+1:17:27.464600
44.2p
186
H 35
Martin Hansson
Östersund
3:04:10.1104900
+1:18:29.470800
43.9p
187
D 50
Astrid Åslin Kardin
Östersunds SK
3:04:25.1106400
+1:18:44.472300
43.9p
188
H 35
Emil Virhammar
Storvreta IK
3:04:28.1106700
+1:18:47.472600
43.8p
189
D 21
Emily Fridh
Åre
3:04:37.1107600
+1:18:56.473500
43.8p
190
H 60
Bengt Hellstrand
Duveds IF
3:05:49.1114800
+1:20:08.480700
43.5p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:06:00
191
D 21
Vendela Bernström
Östersunds SK
3:06:30.1118900
+1:20:49.484800
43.3p
192
D 50
Anita Nordström
Östersunds SK
3:08:03.1128200
+1:22:22.494100
42.9p
193
H 21
Björn Kjellberg
Östersund
3:08:50.1132900
+1:23:09.498800
42.7p
194
D 21
Malin Uhlin
Team Nordic Trail
3:09:00.1133900
+1:23:19.499800
42.6p
195
H 60
Erik Dahlberg
Vattudalens LDK
3:09:06.1134500
+1:23:25.500400
42.6p
196
D 50
Helena Åström
IFK Strömsund
3:09:18.1135700
+1:23:37.501600
42.6p
197
H 60
Håkan Hedberg
Sockertoppen IF
3:09:34.1137300
+1:23:53.503200
42.5p
198
D 35
Ulrika Viklund
Åre
3:09:50.1138900
+1:24:09.504800
42.4p
198
D 35
Ina Lindberg
Åre
3:09:50.1138900
+1:24:09.504800
42.4p
200
D 21
Karin Axelsson
Östersunds SK
3:10:28.1142700
+1:24:47.508600
42.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 35
Bengt Larsson
Krokoms Mck
3:11:19.1147800
+1:25:38.513700
42.1p
202
H 35
Christoffer Hindelid
Järpens SK
3:11:41.1150000
+1:26:00.515900
42.0p
203
D 35
Anna-Maria Kristoffersson
Duveds IF
3:12:04.1152300
+1:26:23.518200
41.9p
204
D 21
Anna Hammarberg
Offerdals SK
3:12:15.1153400
+1:26:34.519300
41.8p
205
H 60
Jan Molde
Östersunds SK
3:12:33.1155200
+1:26:52.521100
41.7p
206
D 21
Jonna Enghult
Östersund
3:12:58.1157700
+1:27:17.523600
41.6p
207
D 50
Anna-karin Enghult
Östersund
3:12:59.1157800
+1:27:18.523700
41.6p
208
D 35
Linda Modin
Östersund
3:13:29.1160800
+1:27:48.526700
41.5p
209
D 21
Sofia Ingeborg Vang
Järpens SK
3:14:12.1165100
+1:28:31.531000
41.3p
210
D 21
Emilia Wretman
Östersund
3:15:29.1172800
+1:29:48.538700
41.0p
211
D 21
Michaela Björnebäck
Lycksele
3:17:30.1184900
+1:31:49.550800
40.6p
212
H 60
Mikael Lindé
Ås IL
3:19:13.1195200
+1:33:32.561100
40.2p
213
H 21
Oskar Schütte
Östersunds SK
3:19:19.1195800
+1:33:38.561700
40.1p
214
H 21
Johan Törnvall
Åre
3:19:38.1197700
+1:33:57.563600
40.1p
214
H 35
Johan Hjälte
Östersund
3:19:38.1197700
+1:33:57.563600
40.1p
216
D 21
Hanna Jonsson
Östersund
3:19:51.1199000
+1:34:10.564900
40.0p
217
D 60
Eva Bohm
Ragunda IF
3:19:55.1199400
+1:34:14.565300
40.0p
218
D 35
Cecilia Glarner
Åre
3:20:20.1201900
+1:34:39.567800
39.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:21:00
219
D 21
Louise Dahlin
Krokom
3:21:10.1206900
+1:35:29.572800
39.7p
220
D 50
Veronika Bäckman
Brunflo IF
3:22:57.1217600
+1:37:16.583500
39.3p
221
D 21
Sofia Frimodig
Tullus SG
3:26:38.1239700
+1:40:57.605600
38.5p
222
H 21
Oskar Ahlskog
Lycksele
3:27:58.1247700
+1:42:17.613600
38.3p
223
H 50
Magnus Jonsson
Östersund
3:28:20.1249900
+1:42:39.615800
38.2p
224
H 60
Tomas Larsson
Östersunds SK
3:28:23.1250200
+1:42:42.616100
38.2p
225
D 35
Elin Elfstrand
Åre
3:30:50.1264900
+1:45:09.630800
37.7p
226
H 60
Kent Dighammar
IK Sisu
3:31:44.1270300
+1:46:03.636200
37.5p
227
D 21
Jenny Närkeby
Östersunds SK
3:31:58.1271700
+1:46:17.637600
37.5p
228
H 21
Stefan Dahlgren
Axa SC
3:32:00.1271900
+1:46:19.637800
37.5p
229
H 21
Erik Isberg
Östersund
3:32:14.1273300
+1:46:33.639200
37.4p
230
H 50
Karl-Erik Johansson
Ås IF
3:32:47.1276600
+1:47:06.642500
37.3p
231
H 21
Petter Berglund
Östersunds SK
3:35:05.1290400
+1:49:24.656300
36.8p
232
D 21
Sara Bergström
Östersunds SK
3:39:22.1316100
+1:53:41.682000
36.0p
233
D 21
Karin Lorich
Östersunds SK
3:40:30.1322900
+1:54:49.688800
35.8p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:41:00
234
H 35
Tommy Rehnsbo
Ås
3:42:35.1335400
+1:56:54.701300
35.5p
235
D 21
Angelica Persson
Tandsbyns IF
3:42:44.1336300
+1:57:03.702200
35.4p
236
H 21
Hampus Sundberg
Krokoms Mck
3:42:53.1337200
+1:57:12.703100
35.4p
237
D 35
Christine Engström
Åre
3:43:20.1339900
+1:57:39.705800
35.3p
238
D 35
Anna Wikstrand
Östersund
3:57:04.1422300
+2:11:23.788200
33.1p
238
H 35
Andreas Noren
Östersunds SK
3:57:04.1422300
+2:11:23.788200
33.1p
240
D 35
Caroline Wik
Östersund
3:58:57.1433600
+2:13:16.799500
32.8p
241
H 21
Sebastian Olsson
Båstad
4:05:40.1473900
+2:19:59.839800
31.8p
242
H 50
Pieter Vlag
Sollefteå Skidor IF
4:14:19.1525800
+2:28:38.891700
30.6p
243
D 21
Klara Nesterud
Östersund
4:20:03.1560200
+2:34:22.926100
29.9p
244
D 50
Birgitta Holm
IF Hagen SK
4:21:08.1566700
+2:35:27.932600
29.7p
245
D 35
Johanna Wallenberg
Åre
4:26:04.1596300
+2:40:23.962200
29.1p
245
H 35
Jon Dahllöf
Åre
4:26:04.1596300
+2:40:23.962200
29.1p
247
D 21
Caroline Olsson
Östersund
4:32:10.1632900
+2:46:29.998800
28.4p
247
D 21
Felicia Feurstein
Helsingborg
4:32:10.1632900
+2:46:29.998800
28.4p
249
D 35
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur Skidor
23:59:58.8639700
249
H 21
Magnus Lindfors
IK Studenterna i Umeå
23:59:58.8639700
249
H 35
Robin Molin
Östersunds SK
23:59:58.8639700
249
H 50
Arild Olav Sagvold
Leirådal il
23:59:58.8639700
253
H 21
William Lantz Winberg
Åre
23:59:59.8639800
253
H 21
Anton Kindlund
IFK Arvidsjaur Skidor
23:59:59.8639800
253
H 21
Fredrik Ekström
Östersund
23:59:59.8639800
253
H 35
Kristofer Eliasson
Mörsils IF
23:59:59.8639800
253
H 35
Conny Forne
Strömsund
23:59:59.8639800
253
H 35
Peter Renlund
Trafikverket FF
23:59:59.8639800
253
H 60
Mats Jonsson
Duveds IF
23:59:59.8639800
15km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Olle Hamberg
Frösö IF
38:32.231100
66.9p
2
H 21 Motion
Tommy Lahdenperä
Åre LSK
42:42.256100
+4:10.24900
60.4p
3
H 21 Motion
Edvin Källström
Sollefteå Skidor IF
43:09.258800
+4:37.27600
59.7p
4
H 21 Motion
Oskar Andersson
Sollefteå Skidor IF
44:41.268000
+6:09.36800
57.7p
5
H 21 Motion
Tomas Lindqvist
Krokom
45:40.273900
+7:08.42700
56.4p
6
D 21 Motion
Ida Wasell
Järpens SK
46:48.280700
+8:16.49500
55.1p
7
D 21 Motion
Klara Sätter
Tullus SG
48:13.289200
+9:41.58000
53.5p
8
H 21 Motion
Andreas Hansson
Krokoms Mck
48:22.290100
+9:50.58900
53.3p
9
D 21 Motion
Nike Woxlägd
Tullus SG
48:56.293500
+10:24.62300
52.7p
10
D 21 Motion
Frida Karlsson
Ås IF
50:24.302300
+11:52.71100
51.1p
11
H 21 Motion
Jonas Woxlägg
Tullus Sg
51:05.306400
+12:33.75200
50.5p
12
D 21 Motion
Jonna Hangasjärvi
Tullus SG
53:03.318200
+14:31.87000
48.6p
13
D 21 Motion
Carina Magnusson
Östersunds SK
54:19.325800
+15:47.94600
47.4p
14
H 21 Motion
Gunnar Kvarnlöf
Offerdals SK
54:48.328700
+16:16.97500
47.0p
15
D 21 Motion
Therese Nilsson
Östersund
55:53.335200
+17:21.104000
46.1p
16
H 21 Motion
Åke Jansson
Näldens IF
57:11.343000
+18:39.111800
45.1p
17
D 21 Motion
Johanna Pahlin
Sollefteå Skidor IF
57:47.346600
+19:15.115400
44.6p
18
D 21 Motion
Jessica Thörn
Åre LSK
1:00:00.359900
+21:28.128700
43.0p
19
H 21 Motion
Per-Ola Eritalo
Tif
1:01:09.366800
+22:37.135600
42.1p
20
H 21 Motion
Peter Roos
Östersund
1:01:18.367700
+22:46.136500
42.0p
21
H 21 Motion
Wille Nyh
Krokoms Mck
1:01:22.368100
+22:50.136900
42.0p
22
D 21 Motion
Nora Biller
Frösö IF
1:01:36.369500
+23:04.138300
41.8p
23
H 21 Motion
Johan Piribauer
IFK Arvidsjaur Skidor
1:01:51.371000
+23:19.139800
41.7p
24
D 21 Motion
Inga-Lill Ahlqvist
Åsele
1:04:05.384400
+25:33.153200
40.2p
25
H 21 Motion
Olov Roos
Östersund
1:05:11.391000
+26:39.159800
39.5p
26
D 21 Motion
Frida Grahn
Penpaperpine
1:06:03.396200
+27:31.165000
39.0p
27
H 21 Motion
Jan Berneryd
Danderyds SK
1:10:24.422300
+31:52.191100
36.6p
28
D 21 Motion
Susanne Berneryd
Danderyd
1:11:43.430200
+33:11.199000
35.9p
29
H 21 Motion
Petter Gustafsson
Krokoms Mck
1:12:20.433900
+33:48.202700
35.6p
30
H 21 Motion
Patrik Sundberg
Östersund
1:18:36.471500
+40:04.240300
32.8p
31
D 21 Motion
Malin Eriksson
Krokoms Mck
1:18:38.471700
+40:06.240500
32.8p
32
D 21 Motion
Eva Dahlberg
ÖSK
1:33:14.559300
+54:42.328100
27.6p
33
D 21 Motion
Irene Kempe
Trångsvikens IF
1:33:15.559400
+54:43.328200
27.6p
33
H 21 Motion
Anton Nyberg
Krokom
1:33:15.559400
+54:43.328200
27.6p
35
D 21 Motion
Wilda Ridderlind
Krokoms Mck
23:59:59.8639800
35
D 21 Motion
Jessica Östgren
Östersund
23:59:59.8639800
35
D 21 Motion
Amanda Hagberg
Krokoms Mck
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)