Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Mattila Ski Marathon
2023-02-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 19
Oscar Persson
SK Bore
1:56:14.697300
80.6p
2
H 19
Fredrik Ousbäck
Träningskonsulten sports club
1:58:21.710000
+2:07.12600
79.0p
3
H 19
Martin Rosvall
Sunne SLF
1:59:04.714300
+2:50.16900
78.5p
4
H 19
Ådne Holter Gigernes
Nes Ski
2:03:53.743200
+7:39.45800
75.1p
5
H 19
Pål Åge Joten
Engerdal SP
2:03:57.743600
+7:43.46200
75.1p
6
H 19
Måns Olsen
Grava SK
2:05:03.750200
+8:49.52800
74.3p
7
H 19
Ståle Fenstad
Rustad IL
2:05:22.752100
+9:08.54700
74.1p
8
H 19
Alexander Rosenbaum
Eds SK
2:07:57.767600
+11:43.70200
72.5p
9
H 19
David Bergkvist
SK Bore
2:09:42.778100
+13:28.80700
71.4p
10
H 19
Alfred Källsmyr
IK Fryken
2:11:11.787000
+14:57.89600
70.5p
11
H 19
Sindre Grøstad
Team T
2:17:26.824500
+21:12.127100
67.0p
12
H 19
Ole Harald L. Kveseth
Grue Finnskog IL
2:19:24.836300
+23:10.138900
65.9p
13
H 19
Per-Anders Gustafsson
Borås GIF
2:22:25.854400
+26:11.157000
64.4p
14
H 19
Jens Johansson
Lidköpings VSK
2:22:28.854700
+26:14.157300
64.4p
15
H 19
Rickard Kjelkenes
Ekshärads SF
2:22:30.854900
+26:16.157500
64.4p
16
H 19
Andreas Toresson Nygårds
Malungs IF
2:25:11.871000
+28:57.173600
63.1p
17
H 19
Per Gärdt
Stavnäs IK
2:25:21.872000
+29:07.174600
63.0p
18
H 19
Olle Olsson
SK Bore
2:26:10.876900
+29:56.179500
62.6p
19
H 19
John Andersson
IK Fryken
2:28:09.888800
+31:55.191400
61.7p
20
H 19
Mikael Åström
SK Bore
2:28:25.890400
+32:11.193000
61.6p
21
H 19
Patrik Olsson
Malungs IF
2:29:36.897500
+33:22.200100
61.1p
22
H 19
Håkon Skaraberget
Grue Finnskog IL
2:30:26.902500
+34:12.205100
60.7p
23
H 19
Alexander Gylner-Törnby
Solna
2:30:40.903900
+34:26.206500
60.6p
24
H 19
Per Lindman
Finspångs SOK
2:33:28.920700
+37:14.223300
59.4p
25
D 19
Amanda Olsson
Åmåls OK
2:35:40.933900
+39:26.236500
58.5p
26
H 19
Johan Erlaby
SK Bore
2:36:00.935900
+39:46.238500
58.3p
27
H 19
Lars Hansen-Möllerud
Grue Finnskog IL
2:37:47.946600
+41:33.249200
57.6p
28
H 19
Jonas Fogelberg
Sisu Forshaga SK
2:38:56.953500
+42:42.256100
57.2p
29
H 19
Otto Leikvangen
Norway
2:38:57.953600
+42:43.256200
57.2p
30
D 19
Agnes Andersson
Torsby
2:41:02.966100
+44:48.268700
56.4p
31
H 19
Atle Aasen
Magnor Ul
2:41:21.968000
+45:07.270600
56.3p
32
H 19
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:41:44.970300
+45:30.272900
56.1p
33
H 19
Anders Lindgren
Karlstad
2:41:59.971800
+45:45.274400
56.0p
34
H 19
David Ottosson
SWE
2:42:25.974400
+46:11.277000
55.9p
35
H 19
Axel Karlsson
Karlstad
2:42:42.976100
+46:28.278700
55.7p
36
H 19
Tarmo Kariis
Karlstad
2:43:52.983100
+47:38.285700
55.3p
37
H 19
Martin Schagerlind
Trollhättans SOK
2:43:53.983200
+47:39.285800
55.3p
38
H 19
Sveneric Skoglund
Eda
2:43:57.983600
+47:43.286200
55.3p
39
H 19
Erik Olsson
Torsby
2:44:17.985600
+48:03.288200
55.2p
40
D 19
Elin Hamrefors
DPONLY Ski Club
2:44:29.986800
+48:15.289400
55.1p
41
H 19
Filip Karlsson
Jönköping
2:44:41.988000
+48:27.290600
55.0p
42
H 19
Kim Villman
Sunne SLF
2:47:18.1003700
+51:04.306300
54.1p
43
H 19
Ulf Karlsson
Åmåls OK
2:47:46.1006500
+51:32.309100
53.9p
44
H 19
Are Wallin
Axa SC
2:50:57.1025600
+54:43.328200
52.9p
45
H 19
Joel Larsson
Västra Ämterviks IF
2:53:51.1043000
+57:37.345600
51.9p
46
H 19
Lars Elfving
OK Gipen
2:54:21.1046000
+58:07.348600
51.7p
47
H 19
Dan-Eric Archer
Göteborg
2:54:49.1048800
+58:35.351400
51.6p
48
H 19
Hans Terje Nesbråten
Grue Finnskog IL
2:54:54.1049300
+58:40.351900
51.6p
49
D 19
Emma Eriksson
Mattila IK
2:55:04.1050300
+58:50.352900
51.5p
50
H 19
Hampus Tillberg
IFK Likenäs
2:55:24.1052300
+59:10.354900
51.4p
51
H 19
Niclas Börne
Arvika
2:56:43.1060200
+1:00:29.362800
51.0p
52
H 19
Fredrik Nordström
Karlstad
2:57:15.1063400
+1:01:01.366000
50.8p
53
D 19
Martine Malmer Herud
Magnor Ul
2:57:29.1064800
+1:01:15.367400
50.8p
54
D 19
Malin Johansson
Offerdals SK
2:58:07.1068600
+1:01:53.371200
50.6p
55
H 19
Johan Löfvendahl
Kil
2:58:32.1071100
+1:02:18.373700
50.4p
56
D 19
Jennifer Andersson
IFK Skövde SK
2:59:05.1074400
+1:02:51.377000
50.3p
57
H 19
Jonatan Emanuelsson
Mellerud
2:59:38.1077700
+1:03:24.380300
50.1p
58
H 19
Måns Jansson
Filipstads SF
3:00:08.1080700
+1:03:54.383300
50.0p
59
H 19
Linus Isaksson
Örebro
3:00:58.1085700
+1:04:44.388300
49.7p
60
D 19
Malin Andersson
Arvika IS
3:02:04.1092300
+1:05:50.394900
49.4p
61
H 19
Hans Källsmyr
Sunne SLF
3:03:07.1098600
+1:06:53.401200
49.1p
62
H 19
Jonatan Högström
Grava SK
3:04:42.1108100
+1:08:28.410700
48.6p
63
H 19
Arne Nåbo
Trollhättans SOK
3:05:52.1115100
+1:09:38.417700
48.3p
64
H 19
Sebastian Arne
Laxå
3:06:16.1117500
+1:10:02.420100
48.2p
65
H 19
Magnus Jansson
Säffle SK
3:09:44.1138300
+1:13:30.440900
47.3p
66
H 19
Mikael Asplund
Sunne SLF
3:10:38.1143700
+1:14:24.446300
47.0p
67
H 19
Magnus Ellström
Karlstad
3:10:52.1145100
+1:14:38.447700
47.0p
68
H 19
Tomas Jonhammar
Göteborg
3:10:53.1145200
+1:14:39.447800
47.0p
69
H 19
Daniel Tallkvist
Jönköping
3:13:03.1158200
+1:16:49.460800
46.4p
70
H 19
Karl Väärt
Karlstad
3:13:11.1159000
+1:16:57.461600
46.4p
71
H 19
Håkan Dahllöf
Karlstad
3:15:35.1173400
+1:19:21.476000
45.8p
72
H 19
Espen Steen
Eppa50
3:16:23.1178200
+1:20:09.480800
45.6p
73
H 19
Jan Diesen
Bærums Værk IF
3:16:24.1178300
+1:20:10.480900
45.6p
74
D 19
Fredrika Ekholm
Främmestads IK
3:18:40.1191900
+1:22:26.494500
45.0p
75
H 19
Jörgen Hallgren
Kil
3:18:54.1193300
+1:22:40.495900
44.9p
76
H 19
Dan Andersson
Eds SK
3:19:53.1199200
+1:23:39.501800
44.7p
77
H 19
Hans Tjäder
Kungälv
3:20:47.1204600
+1:24:33.507200
44.5p
78
H 19
Christoffer Riseng
Främmestads IK
3:22:23.1214200
+1:26:09.516800
44.1p
79
H 19
Per-Åke Larsson
Västra Ämterviks IF
3:22:26.1214500
+1:26:12.517100
44.1p
80
D 19
Lisa Johansson
Malung-sälen
3:22:45.1216400
+1:26:31.519000
44.0p
81
H 19
Runar Finnstun
Espa il
3:31:02.1266100
+1:34:48.568700
42.2p
82
H 19
Jan Graflund
Arvika
3:33:02.1278100
+1:36:48.580700
41.8p
83
H 19
Robert Henry Hagström
Sunne SLF
3:33:07.1278600
+1:36:53.581200
41.8p
84
H 19
Anders Lans
Mellerud
3:33:46.1282500
+1:37:32.585100
41.6p
85
H 19
Stefan Hornebrant
Trollhättans SOK
3:35:07.1290600
+1:38:53.593200
41.4p
86
H 19
Oscar Ström
Karlstad
3:35:30.1292900
+1:39:16.595500
41.3p
87
H 19
Johan Hallesson
Sunne SLF
3:38:21.1310000
+1:42:07.612600
40.7p
88
D 19
Therese Lindh
IK Fryken
3:39:05.1314400
+1:42:51.617000
40.6p
89
H 19
Christoffer Pettersson
Åmåls OK
3:41:17.1327600
+1:45:03.630200
40.1p
90
H 19
Mattias Ågren
Åmåls OK
3:42:23.1334200
+1:46:09.636800
39.9p
91
D 19
Mimmi Evelyndotter
Göteborg
3:42:33.1335200
+1:46:19.637800
39.9p
92
H 19
Tomas Eklund
Kil
3:50:34.1383300
+1:54:20.685900
38.4p
93
H 19
Hans Westermark
Öckerö
3:51:50.1390900
+1:55:36.693500
38.2p
94
D 19
Ulrika Bingsten
Spirit IF
3:52:46.1396500
+1:56:32.699100
38.0p
95
H 19
Anders Heintz
Karlstad
3:53:07.1398600
+1:56:53.701200
38.0p
96
H 19
Lars Johansson
Göteborg
4:00:00.1439900
+2:03:46.742500
36.8p
97
H 19
Johan Erlandsson
Torsby
4:07:33.1485200
+2:11:19.787800
35.7p
98
D 19
Petra Eklund
Värmdö
4:14:00.1523900
+2:17:46.826500
34.7p
99
D 19
Julia Andersson
Stockholm
4:16:42.1540100
+2:20:28.842700
34.3p
100
H 19
William Blomkvist
Arvika IS
4:18:58.1553700
+2:22:44.856300
34.0p
101
H 19
Gert Ove Blomqvist
Arvika
4:18:59.1553800
+2:22:45.856400
34.0p
102
D 19
Eva Söderström
Arvika
4:20:04.1560300
+2:23:50.862900
33.9p
103
D 19
Ewa Korbutiak
Karlstad
4:38:23.1670200
+2:42:09.972800
31.5p
104
D 19
Karin Lander
Karlstad
4:45:37.1713600
+2:49:23.1016200
30.7p
105
D 19
Ingrid Lander
Karlstad
4:46:13.1717200
+2:49:59.1019800
30.6p
106
H 19
Per-Erik Jantzen
Örebro
5:15:06.1890500
+3:18:52.1193100
27.7p
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 17
Hjalmar Berg
Sunne SLF
57:09.342800
79.2p
2
D 17
Kristina Lycke
Malungs IF
1:12:30.434900
+15:21.92000
62.4p
3
H 17
Filip Eriksson
SK Bore
1:14:45.448400
+17:36.105500
60.5p
4
D 17
Emelie Olsson
Åmåls OK
1:15:52.455100
+18:43.112200
59.7p
5
H 17
Morten Braend
Magnor Ul
1:24:30.506900
+27:21.164000
53.6p
6
H 17
Kjartan Öxseth
Lundersæter IL
1:32:32.555100
+35:23.212200
48.9p
7
D 17
Carina Parment
Karlstad
1:34:55.569400
+37:46.226500
47.7p
8
H 17
Thor Oskar Holmquist
Norway
1:40:02.600100
+42:53.257200
45.2p
9
D 17
Hilde Axelsson
Arvika IS
1:40:57.605600
+43:48.262700
44.8p
10
H 17
Simon Fjeld Mengaaen
Lundersæter IL
1:41:01.606000
+43:52.263100
44.8p
11
D 17
Ing-Marie Rönnbäck
Karlstad
1:41:46.610500
+44:37.267600
44.5p
12
D 17
Elisabet Axell
Finnskoga IF
1:42:07.612600
+44:58.269700
44.3p
13
D 17
Rebecca Forsberg
Storbritannien
1:56:45.700400
+59:36.357500
38.8p