Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Wadköpingsloppet
2023-02-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
1:40:41.604000
82.9p
2
H 21
Filip Danielsson
Wedevågs IF
1:40:43.604200
+2.100
82.8p
3
H 21
Per Ingvar Tollehaug
Team Synnefjäll
1:40:50.604900
+9.800
82.7p
4
H 45
Dan Moberg
IF Hagen SK
1:41:44.610300
+1:03.6200
81.8p
5
H 21
Hampus Erndin
Nybro Ski
1:42:42.616100
+2:01.12000
80.9p
6
H 35
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
1:43:16.619500
+2:35.15400
80.4p
7
H 40
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
1:43:18.619700
+2:37.15600
80.3p
8
H 21
Jimmy Axelsson
Karlslunds IF SF
1:43:37.621600
+2:56.17500
80.1p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:44:00
9
H 50
Magnus Hedlund
Granbergsdals IF
1:44:38.627700
+3:57.23600
79.1p
10
H 50
Daniel Danielsson
XC Sthlm Ski Club
1:45:01.630000
+4:20.25900
78.8p
11
H 55
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:45:18.631700
+4:37.27600
78.5p
12
H 21
Alexander Thudeen
Sya SK
1:46:19.637800
+5:38.33700
77.6p
13
H 35
Sebastian Backlund
IK Stern
1:46:20.637900
+5:39.33800
77.6p
14
H 50
Ragnar Crona
Göteborgs SK
1:46:21.638000
+5:40.33900
77.6p
15
H 45
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
1:47:07.642600
+6:26.38500
77.0p
16
H 21
Ken Slättengren
Nybro Ski
1:47:25.644400
+6:44.40300
76.7p
17
H 35
Isak Nilsson
Gnosjö FK
1:50:28.662700
+9:47.58600
74.2p
18
H 35
Gustav Hall
XC Sthlm Ski Club
1:50:42.664100
+10:01.60000
74.0p
19
H 21
Filip Jacobsson
Garphyttans IF
1:50:52.665100
+10:11.61000
73.9p
20
H 21
Linus af Wåhlberg
Ölands SK
1:51:06.666500
+10:25.62400
73.7p
21
H 35
Joel Melkersson
Nybro Ski
1:51:08.666700
+10:27.62600
73.7p
22
H 45
Daniel Eriksson
Roslagsbro IF
1:52:45.676400
+12:04.72300
72.4p
23
H 40
Richard Ahlstedt
Simlångsdalens IF
1:52:46.676500
+12:05.72400
72.4p
24
H 40
Henrik Albertsson
Sya SK
1:52:49.676800
+12:08.72700
72.4p
25
H 40
Johan Larsson
Tisdagsklubben Örebro
1:53:03.678200
+12:22.74100
72.2p
26
H 35
Patrik Lind
Tunafors SK
1:53:15.679400
+12:34.75300
72.1p
27
H 35
William Fälth
Umara SC
1:53:28.680700
+12:47.76600
71.9p
28
H 40
Per Eklöf
Karlslunds IF SF
1:53:39.681800
+12:58.77700
71.8p
29
H 50
Tobias Westman
Göteborgs SK
1:53:48.682700
+13:07.78600
71.7p
30
H 55
Magnus Graas
Storvreta IK
1:53:51.683000
+13:10.78900
71.6p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:54:00
31
D 21
Hilda Löf
XC Sthlm Ski Club
1:54:16.685500
+13:35.81400
71.3p
32
H 45
Andreas Andersson
Tunafors SK
1:54:37.687600
+13:56.83500
71.1p
33
H 60
Jan Larsson Lyckholm
Kopparbergs IF
1:54:43.688200
+14:02.84100
71.0p
34
H 45
Mikael Petersson
Karlslunds IF SF
1:54:50.688900
+14:09.84800
70.9p
35
H 45
Anders Movérare
Föreningen IKJ Haninge
1:55:00.689900
+14:19.85800
70.8p
36
D 40
Jessica Häggqvist
Nordingrå SK
1:56:15.697400
+15:34.93300
69.9p
37
H 45
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
1:56:59.701800
+16:18.97700
69.4p
38
H 45
Erik Sundblad
Boxholm-Ekeby SK
1:57:24.704300
+16:43.100200
69.1p
39
H 50
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
1:57:43.706200
+17:02.102100
68.9p
40
H 21
Jacob Söderberg
Lönashults GIF
1:59:30.716900
+18:49.112800
67.7p
41
H 50
Jörgen Kanto
Karlslunds IF SF
1:59:47.718600
+19:06.114500
67.5p
42
H 60
Hg Arvidsson
Sya SK
1:59:49.718800
+19:08.114700
67.5p
43
H 35
Anton Bäckman
Karlslunds IF SF
2:00:41.724000
+20:00.119900
66.9p
44
H 35
Dennis Weidfors
Alstermo IF
2:00:43.724200
+20:02.120100
66.9p
45
H 21
Johan Engström
Tunafors SK
2:00:47.724600
+20:06.120500
66.9p
46
H 35
Daniel Carlsson
Axa SC
2:00:59.725800
+20:18.121700
66.7p
47
H 55
Lennart Holmström
Karlslunds IF SF
2:02:41.736000
+22:00.131900
65.7p
48
H 21
Alfons Wedin
Garphyttans IF
2:03:43.742200
+23:02.138100
65.0p
49
H 60
Ola Slättengren
Nybro Ski
2:03:45.742400
+23:04.138300
65.0p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:04:00
50
H 35
Mattias Frändå
Tisdagsklubben Örebro
2:04:54.749300
+24:13.145200
64.3p
51
H 21
Hampus Jakobsen
Offerdals SK
2:06:07.756600
+25:26.152500
63.6p
52
H 40
Ulf Nilson
Karlslunds IF SF
2:06:27.758600
+25:46.154500
63.4p
53
H 21
Richard Solebris Andersson
Annebergs GIF
2:06:33.759200
+25:52.155100
63.3p
54
D 21
Olivia Hansson
Karlslunds IF SF
2:06:56.761500
+26:15.157400
63.1p
55
H 45
Joakim Jansson
Garphyttans IF
2:07:54.767300
+27:13.163200
62.6p
56
H 40
Gustav Westin
Karlslunds IF SF
2:08:20.769900
+27:39.165800
62.3p
57
H 21
Robin Gustafsson
Karlslunds IF SF
2:08:30.770900
+27:49.166800
62.2p
58
H 55
Anders Grahn
Karlslunds IF SF
2:10:05.780400
+29:24.176300
61.4p
59
H 40
Fredrik Johansson
OK Kolmården
2:11:11.787000
+30:30.182900
60.8p
60
H 50
Roger Hjälm
Berber IS
2:11:13.787200
+30:32.183100
60.8p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:14:00
61
H 50
Mats Johansson
Berber IS
2:15:10.810900
+34:29.206800
58.7p
62
H 21 Motion
Daniel Larsson
Norrköping
2:15:17.811600
+34:36.207500
58.7p
63
H 40
Andreas Eriksson
Regna IF
2:16:10.816900
+35:29.212800
58.2p
64
D 45
Jessica Moverare
Föreningen IKJ Haninge
2:16:54.821300
+36:13.217200
57.9p
65
H 45
Andreas Pantzar
Karlslunds IF SF
2:16:58.821700
+36:17.217600
57.9p
66
H 21
Ludvig Larsson
Karlslunds IF SF
2:18:14.829300
+37:33.225200
57.3p
67
H 21 Motion
Emil Fallqvist
Örebro
2:18:42.832100
+38:01.228000
57.0p
67
H 50
Thimmy Avonds
Karlslunds IF SF
2:18:42.832100
+38:01.228000
57.0p
69
H 40
Mikael Larssson
Karlslunds IF SF
2:19:34.837300
+38:53.233200
56.6p
70
D 50
Sofia Holmgård
Grava SK
2:19:44.838300
+39:03.234200
56.6p
71
H 21
Andreas Ljungberg
Karlslunds IF SF
2:19:45.838400
+39:04.234300
56.6p
72
H 21 Motion
Oskar Käll
Norrköping Triathlon
2:20:18.841700
+39:37.237600
56.3p
73
H 21 Motion
Andreas Yngström
Hagaby GOIF
2:21:02.846100
+40:21.242000
56.0p
74
H 55
Robert Johansson
Karlslunds IF SF
2:22:10.852900
+41:29.248800
55.5p
75
D 21
Kajsa Rosdal
Berber IS
2:22:43.856200
+42:02.252100
55.2p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:24:00
76
H 35
Thomas Johansson
Karlslunds IF SF
2:25:23.872200
+44:42.268100
54.1p
77
D 21
Elin Sjöberg
Berber IS
2:26:43.880200
+46:02.276100
53.5p
78
H 55
Jakob Carlsson
Länsförsäkringar IF
2:26:47.880600
+46:06.276500
53.5p
79
H 21 Motion
Karl-Johan Thuresson
Kilsmo IK
2:27:32.885100
+46:51.281000
53.2p
80
H 21
Samuel Sandell
Almby IK
2:28:23.890200
+47:42.286100
52.8p
81
H 21 Motion
Daniel Karlsson
Broby GOIF
2:28:47.892600
+48:06.288500
52.7p
82
H 60
Mats Jansson
Svillinge IF
2:29:03.894200
+48:22.290100
52.6p
83
H 45
Erik Prytz
Karlslunds IF SF
2:30:14.901300
+49:33.297200
52.1p
84
H 55
Per Johansson
Sundbybergs IK
2:30:31.903000
+49:50.298900
52.0p
85
H 21 Motion
Mats Bergvall
Östansjö SK
2:30:53.905200
+50:12.301100
51.9p
86
H 21 Motion
Christian Lanefjord
No Club
2:31:22.908100
+50:41.304000
51.7p
87
H 21 Motion
Johan Fessé
Täby IS SK
2:32:31.915000
+51:50.310900
51.2p
88
H 50
Mattias Wahlqvist
Tisdagsklubben Örebro
2:33:36.921500
+52:55.317400
50.8p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:34:00
89
H 55
Karl Urban Lindell
Karlslunds IF SF
2:34:25.926400
+53:44.322300
50.5p
90
H 21 Motion
Jonathan Waldemarson
Axa SC
2:36:37.939600
+55:56.335500
49.7p
91
H 21 Motion
Tobias Seffel
Axa SC
2:37:06.942500
+56:25.338400
49.6p
92
H 40
Rikard Fursjö
Axa SC
2:37:14.943300
+56:33.339200
49.5p
93
H 55
Roger Kjell
Karlslunds IF SF
2:37:52.947100
+57:11.343000
49.3p
94
H 40
Mikael Kihlberg
Karlslunds IF SF
2:37:59.947800
+57:18.343700
49.3p
95
H 21 Motion
Philip Hjertberg
Axa SC
2:38:06.948500
+57:25.344400
49.2p
96
H 60
Leif Landén
Karlslunds IF SF
2:40:07.960600
+59:26.356500
48.5p
97
H 21 Motion
Andreas Melander
Magra IS
2:40:55.965400
+1:00:14.361300
48.3p
98
D 50
Marita Alm
Göteborgs SK
2:42:06.972500
+1:01:25.368400
47.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:44:00
99
H 21 Motion
Anders Green
Tunafors SK
2:44:18.985700
+1:03:37.381600
47.1p
100
H 21 Motion
Mats Holm
Karlslunds IF SF
2:44:32.987100
+1:03:51.383000
47.1p
101
H 21 Motion
Måns Sandsjö
Stockholm
2:45:11.991000
+1:04:30.386900
46.9p
102
H 21 Motion
Sebastian Hesselstrand
Axa SC
2:46:52.1001100
+1:06:11.397000
46.3p
103
H 21 Motion
Tommie Henriksson
Örebro
2:46:57.1001600
+1:06:16.397500
46.3p
104
H 21 Motion
Gunnar Fredriksson
Tunafors SK
2:47:25.1004400
+1:06:44.400300
46.2p
105
H 21 Motion
Urban Johansson
Tunafors SK
2:47:42.1006100
+1:07:01.402000
46.1p
106
H 21 Motion
Mattias Andersson
Mariestads FK
2:48:20.1009900
+1:07:39.405800
45.9p
107
D 45
Sara Brantvall
IF Ski Team Skåne
2:48:41.1012000
+1:08:00.407900
45.8p
108
H 21 Motion
Peter Åslund
Berber IS
2:49:10.1014900
+1:08:29.410800
45.6p
109
H 21 Motion
Torbjörn Johansson
Filipstads SF
2:49:39.1017800
+1:08:58.413700
45.5p
110
H 21 Motion
Anton Georgiev
Västerås Skidklubb
2:50:13.1021200
+1:09:32.417100
45.3p
111
H 21 Motion
Robert Egefalk
Knarsta SK
2:50:23.1022200
+1:09:42.418100
45.3p
112
H 21 Motion
Peter Flyckt
Magra IS
2:50:33.1023200
+1:09:52.419100
45.2p
113
H 21 Motion
Andreas Degerstedt
Snö & Tö Skidklubb
2:50:59.1025800
+1:10:18.421700
45.1p
114
H 21 Motion
Niklas Doering
Garphyttans IF
2:51:43.1030200
+1:11:02.426100
44.9p
115
H 21 Motion
Anders Carlsson
Stenungsunds Friidrott
2:52:48.1036700
+1:12:07.432600
44.6p
116
H 21 Motion
Mikael Johansson
Axa SC
2:53:45.1042400
+1:13:04.438300
44.3p
117
H 21 Motion
Grim Hagnestad
Örebro
2:53:50.1042900
+1:13:09.438800
44.3p
118
H 21 Motion
Roland Notstam
GLanshammar
2:54:19.1045800
+1:13:38.441700
44.1p
119
D 21 Motion
Karin Flyckt
Magra IS
2:54:33.1047200
+1:13:52.443100
44.1p
120
H 21 Motion
Håkan Gunnarsson
Brohyttans IF
2:54:56.1049500
+1:14:15.445400
44.0p
121
H 21 Motion
Erik Ek Elmqvist
Hallsberg
2:55:21.1052000
+1:14:40.447900
43.9p
122
H 21 Motion
Henrik Järnek
Malmö
2:55:27.1052600
+1:14:46.448500
43.8p
123
H 21 Motion
Fredrik Karlsson
Halmstad
2:55:43.1054200
+1:15:02.450100
43.8p
124
H 21 Motion
Daniel Walldin
Cracra IF
2:56:12.1057100
+1:15:31.453000
43.6p
125
H 21 Motion
Magnus Lindgren
Axa SC
2:58:17.1069600
+1:17:36.465500
43.1p
126
H 21 Motion
Mattias Holter
Karlslunds IF SF
2:58:58.1073700
+1:18:17.469600
42.9p
127
H 55
Lars Holmgård
Grava SK
2:59:13.1075200
+1:18:32.471100
42.8p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:00:00
128
H 21 Motion
Gustaf Petersson
Sya SK
3:00:15.1081400
+1:19:34.477300
42.5p
129
H 21 Motion
Mattias Johnsson
Mölltorp
3:00:17.1081600
+1:19:36.477500
42.5p
130
D 21 Motion
Malin Larsson
Karlslunds IF SF
3:01:41.1090000
+1:21:00.485900
42.2p
131
H 21 Motion
Jonas Frykholm
Karlslunds IF SF
3:02:01.1092000
+1:21:20.487900
42.1p
132
H 21 Motion
Åke Tholin
Karlslunds IF SF
3:02:02.1092100
+1:21:21.488000
42.1p
133
H 21 Motion
Marcus Andersson
Odensbacken
3:04:23.1106200
+1:23:42.502100
41.5p
134
H 21 Motion
Magnus Petersson
Vreta Skid o Mk
3:05:30.1112900
+1:24:49.508800
41.2p
135
H 21 Motion
Simon Karlsson
Björkfors GOIF
3:06:04.1116300
+1:25:23.512200
41.1p
136
H 21 Motion
Johan Bernström
Örebro
3:06:05.1116400
+1:25:24.512300
41.1p
137
H 21 Motion
Oskar Gunnarsson
Karlslunds IF SF
3:06:53.1121200
+1:26:12.517100
40.9p
138
H 21 Motion
Fredrik Sunnhed-Yltin
Örebro
3:07:02.1122100
+1:26:21.518000
40.9p
139
H 21 Motion
Lucas Ljunggren
Sya SK
3:07:29.1124800
+1:26:48.520700
40.7p
140
H 21 Motion
Dennis Palm
IK Stern
3:08:55.1133400
+1:28:14.529300
40.4p
141
H 21 Motion
Glenn Korsar
Berber IS
3:09:21.1136000
+1:28:40.531900
40.3p
142
D 21 Motion
Emma Barthelsson
Axa SC
3:09:23.1136200
+1:28:42.532100
40.3p
143
H 21 Motion
Klaes Barthelsson
Axa SC
3:09:26.1136500
+1:28:45.532400
40.3p
144
H 21 Motion
Jakob Palmkvist
Karlslunds IF SF
3:09:45.1138400
+1:29:04.534300
40.2p
145
D 21 Motion
Nina Wingård
Cracra IF
3:12:09.1152800
+1:31:28.548700
39.7p
146
H 21 Motion
Christoffer Hansson
Axa SC
3:12:16.1153500
+1:31:35.549400
39.6p
147
H 21 Motion
Rasmus Evaldsson
Örebro
3:13:13.1159200
+1:32:32.555100
39.4p
148
H 21 Motion
Thomas Dahlman
Zinkgruvans IF
3:13:44.1162300
+1:33:03.558200
39.3p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:15:00
149
D 21 Motion
Helena Kjellberg
Linköpings SK
3:15:12.1171100
+1:34:31.567000
39.0p
150
H 21 Motion
Ulf Andersson
Karlslunds IF SF
3:16:06.1176500
+1:35:25.572400
38.8p
151
D 21 Motion
Katarina Bergman
Stockholm
3:19:35.1197400
+1:38:54.593300
38.1p
152
H 21 Motion
Jarl Karlsson
Mölltorp
3:20:30.1202900
+1:39:49.598800
37.9p
153
D 21 Motion
Ingrid Ericsonjogsten
Örebro
3:20:41.1204000
+1:40:00.599900
37.8p
154
H 75
Nils-Olov Åsman
Karlslunds IF SF
3:21:26.1208500
+1:40:45.604400
37.7p
155
H 21 Motion
Johan Vesa
Broby GOIF
3:21:42.1210100
+1:41:01.606000
37.6p
156
D 21 Motion
Edith Heppich
Hallsberg
3:25:11.1231000
+1:44:30.626900
36.9p
157
H 21 Motion
Patrik Gustafsson
Sya SK
3:25:37.1233600
+1:44:56.629500
36.8p
158
H 21 Motion
Henrik Sandberg
Ericsson IK
3:25:41.1234000
+1:45:00.629900
36.8p
159
H 21 Motion
Erik Palmkvist
Katrineholm
3:25:53.1235200
+1:45:12.631100
36.8p
160
H 21 Motion
Johan Gustavsson
Team B3
3:29:24.1256300
+1:48:43.652200
36.1p
161
H 21 Motion
Tim Svanberg
Broby GOIF
3:31:57.1271600
+1:51:16.667500
35.6p
162
H 21 Motion
Jens Alén
Axa SC
3:32:12.1273100
+1:51:31.669000
35.6p
163
D 21 Motion
Johanna Bengtsson
Lidköpings VSK
3:34:48.1288700
+1:54:07.684600
35.1p
164
H 21 Motion
Ronny Schneider
Karlskrona SOK
3:34:51.1289000
+1:54:10.684900
35.1p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:35:00
165
D 40
Anna Karlberg
Karlslunds IF SF
3:38:52.1313100
+1:58:11.709000
34.4p
166
D 40
Julia Höglund
Karlslunds IF SF
3:39:47.1318600
+1:59:06.714500
34.3p
167
H 21 Motion
Emil Jarkrans
Väderstad
3:43:00.1337900
+2:02:19.733800
33.7p
168
H 21 Motion
Johan Huss
Garphyttans IF
3:46:00.1355900
+2:05:19.751800
33.2p
169
H 21 Motion
Jan Ljudén
Pålsboda GOIF
3:47:02.1362100
+2:06:21.758000
33.1p
170
H 21 Motion
Pierre Ljudén
Pålsboda GOIF
3:47:03.1362200
+2:06:22.758100
33.1p
171
H 21 Motion
Andreas Brännström
Karlslunds IF SF
3:47:14.1363300
+2:06:33.759200
33.1p
172
H 21 Motion
Niels Baden
No Club
3:48:59.1373800
+2:08:18.769700
32.8p
172
H 21 Motion
Rene Goduscheit
Silkeborg Skiklub
3:48:59.1373800
+2:08:18.769700
32.8p
174
H 21 Motion
Marcus Jernberg
Karlslunds IF SF
3:51:26.1388500
+2:10:45.784400
32.4p
175
D 21 Motion
Aila Kollenhag
Örebro
3:55:30.1412900
+2:14:49.808800
31.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 65
Jan Johansson
Lima IF
58:52.353100
64.5p
2
H 65
Anders Rudolfsson
Sundbybergs IK
1:02:47.376600
+3:55.23400
60.5p
3
H 65
Peter Saarikoski
Storvreta IK
1:02:48.376700
+3:56.23500
60.5p
4
H 70
Östen Pekkari
IFK Kiruna
1:12:29.434800
+13:37.81600
52.4p
5
H 65
Tomas Andersson
Tunafors SK
1:12:52.437100
+14:00.83900
52.1p
6
D 21 Motion
Charlotta Larsdotter
Örebro
1:31:58.551700
+33:06.198500
41.3p
7
H 21 Motion
Ulrik Algulin
Örebro
1:44:19.625800
+45:27.272600
36.4p
8
D 21 Motion
Lotten Ericsson
Örebro
1:50:39.663800
+51:47.310600
34.3p