Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Rymmarloppet
2023-01-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
1:48:50.652900
83.0p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:49:00
2
H 21
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
1:52:48.676700
+3:58.23700
79.3p
3
H 21
Magnus Näslund
IFK Arvidsjaur SK
1:52:49.676800
+3:59.23800
79.3p
4
H 21
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:52:50.676900
+4:00.23900
79.3p
5
H 21
Arvid Welin
Ersnäs IF
1:52:51.677000
+4:01.24000
79.3p
6
H 21
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
1:52:57.677600
+4:07.24600
79.2p
7
H 21
Gustav Hinder
Karlslunds IF SF
1:55:08.690700
+6:18.37700
77.3p
8
H 21
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
1:55:09.690800
+6:19.37800
77.3p
9
H 21
Erik Hårrskog
Falu IK
1:55:10.690900
+6:20.37900
77.3p
10
H 21
Anton Hallor
Karlslunds IF SF
1:56:11.697000
+7:21.44000
76.4p
11
H 21
Henrik Strand
Abisko Ioik
1:56:42.700100
+7:52.47100
76.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:57:00
12
H 21
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
1:57:11.703000
+8:21.50000
75.6p
13
H 21
Leopold Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
1:58:34.711300
+9:44.58300
74.5p
14
H 21
Martin Lundström
Bodens SK
1:58:59.713800
+10:09.60800
74.2p
15
H 21
Ivar Labba
Älvsby IF SK
1:59:08.714700
+10:18.61700
74.1p
16
H 21
Gustaf Walther
XC Piteå
2:01:46.730500
+12:56.77500
72.1p
17
H 21
Marcus Nilsson
XC Piteå
2:01:50.730900
+13:00.77900
72.0p
18
H 21
Oskar Abrahamsson
XC Piteå
2:01:55.731400
+13:05.78400
72.0p
19
H 21
Sigurd-erik Nissen-meyer
Norge
2:02:31.735000
+13:41.82000
71.6p
20
H 21
Fredrik Helander
Turebergs IF
2:03:20.739900
+14:30.86900
71.0p
21
H 21
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
2:03:27.740600
+14:37.87600
70.9p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:07:00
22
H 21
Anderas Salmi
Jukkasjärvi IF
2:08:47.772600
+19:57.119600
67.3p
23
H 21
Edvin Olsson
Sj SK Kiruna
2:10:02.780100
+21:12.127100
66.5p
24
H 21
Simon Rönnqvist
Kalix SK
2:10:04.780300
+21:14.127300
66.5p
25
H 21
Aron Pettersson
Vidsels IK
2:10:24.782300
+21:34.129300
66.3p
26
H 21
Robin Olofsson
SK Järven
2:10:33.783200
+21:43.130200
66.2p
27
H 21
Andreas Ehlis
Luleå
2:10:39.783800
+21:49.130800
66.1p
28
H 21
Tore Orädd
Vidsels IK
2:12:55.797400
+24:05.144400
64.8p
29
H 21
Erik Rönnqvist
Kalix SK
2:14:24.806300
+25:34.153300
63.9p
30
H 21
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:14:26.806500
+25:36.153500
63.9p
31
D 21
Emma Antonsen
Sävast Ski Team IF
2:14:33.807200
+25:43.154200
63.8p
32
H 21
Peter Karlsson
Skellefteå SK
2:16:09.816800
+27:19.163800
62.9p
33
H 21
John Granath
Studentidrott
2:16:27.818600
+27:37.165600
62.8p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:17:00
34
H 21
Lorens Hallnor
IFK Arvidsjaur SK
2:17:39.825800
+28:49.172800
62.1p
35
H 21
Thomas Jonsson
XC Piteå
2:17:51.827000
+29:01.174000
62.0p
36
H 21
Fredrik Hallnor
Råneå SK
2:17:52.827100
+29:02.174100
62.0p
37
H 21
Alexander Wallmark
Umeå
2:19:18.835700
+30:28.182700
61.2p
38
H 21
Simon Larsson
Skellefteå SK
2:23:32.861100
+34:42.208100
59.1p
39
H 21
Jörgen Norén
Malå IF
2:24:40.867900
+35:50.214900
58.5p
40
H 21
Mats Tiensuu
Hemmingsmarks IF
2:25:00.869900
+36:10.216900
58.4p
41
H 21
Erik Jangenmalm
Studentidrott
2:25:43.874200
+36:53.221200
58.0p
41
H 21
Fredrik Landström
Sorsele SK
2:25:43.874200
+36:53.221200
58.0p
43
H 21
Robert Olofsson
Skellefteå XC
2:25:53.875200
+37:03.222200
57.9p
44
H 21
Mats Långström
XC Piteå
2:26:02.876100
+37:12.223100
57.9p
45
H 21
Kalle Kalliorinne
Luleå
2:26:12.877100
+37:22.224100
57.8p
46
D 21
Sofia Nordin
Studentidrott
2:26:16.877500
+37:26.224500
57.8p
47
H 21
Alexander Lars Macdonald
Garphyttans IF
2:26:45.880400
+37:55.227400
57.5p
48
D 21
Sara Eriksson
Team s
2:26:51.881000
+38:01.228000
57.5p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:27:00
49
H 21
Felix Bäckstäde
Visborgs OK
2:27:58.887700
+39:08.234700
57.0p
50
D 21
Susanne Pettersson
Skellefteå XC
2:28:03.888200
+39:13.235200
56.9p
51
H 21
Sven Mattsson
Boxholm-Ekeby SK
2:28:11.889000
+39:21.236000
56.9p
52
H 21
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:30:40.903900
+41:50.250900
55.8p
53
H 21
Rikard Rova
Jukkasjärvi IF
2:32:22.914100
+43:32.261100
55.0p
54
D 21
Helena Törnelius
Skellefteå XC
2:32:24.914300
+43:34.261300
55.0p
55
H 21
Jonas Olofsson
Skellefteå SK
2:34:34.927300
+45:44.274300
54.1p
56
D 21
Maja Gustavsson
Studentidrott
2:34:55.929400
+46:05.276400
54.0p
57
H 21
David Stenvall
XC Piteå
2:35:25.932400
+46:35.279400
53.8p
58
H 21
Robert Lindgren
Råneå SK
2:36:56.941500
+48:06.288500
53.2p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:37:00
59
D 21
Johanna Andersson
Gammelgården IL
2:37:25.944400
+48:35.291400
53.0p
60
H 21
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:37:26.944500
+48:36.291500
53.0p
61
H 21
Simon Wallgren
Gällivare Endurance
2:37:30.944900
+48:40.291900
52.9p
62
H 21
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:37:53.947200
+49:03.294200
52.8p
63
H 21
Jonatan Andersson
Norrfjärdens IF
2:39:05.954400
+50:15.301400
52.3p
64
H 21
Andreas Brink
Axa SC
2:40:36.963500
+51:46.310500
51.7p
65
H 21
Viktor Rönnbäck
Sunderby SK
2:42:13.973200
+53:23.320200
51.1p
66
H 21
Rickard Till
IFK Arvidsjaur SK
2:42:26.974500
+53:36.321500
51.1p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:47:00
67
H 21
Leo Pettersson
Vidsels IK
2:50:19.1021800
+1:01:29.368800
48.3p
68
H 21
Erik Wikström
Vindelns IF
2:50:40.1023900
+1:01:50.370900
48.2p
69
H 21
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
2:51:41.1030000
+1:02:51.377000
47.9p
70
H 21
Nils Lundmark
Skellefteå SK
2:53:57.1043600
+1:05:07.390600
47.2p
71
H 21
Nils Johansson
Skellefteå SK
2:56:15.1057400
+1:07:25.404400
46.4p
72
H 21
William Stubbfält
Piteå Elit SK
3:01:53.1091200
+1:13:03.438200
44.8p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:02:00
73
H 21
Greger Stubbfält
Luleå
3:02:54.1097300
+1:14:04.444300
44.5p
74
H 21
Kjell Granström
Ramnes IF Ski
3:03:21.1100000
+1:14:31.447000
44.4p
75
D 21
Rebecka Granström
Råneå SK
3:03:22.1100100
+1:14:32.447100
44.4p
76
D 21
Ingrid Lundqvist
K4 IF
3:04:12.1105100
+1:15:22.452100
44.2p
77
H 21
Johan Örn
Bodens SK
3:04:40.1107900
+1:15:50.454900
44.0p
78
H 21
Anders Lindh
Sävast Ski Team IF
3:04:54.1109300
+1:16:04.456300
44.0p
79
H 21
Allan Hammer
Axa SC
3:07:06.1122500
+1:18:16.469500
43.4p
80
D 21
Lenita Hellman
Skellefteå XC
3:08:07.1128600
+1:19:17.475600
43.1p
81
H 21
Fredrik Tegebro
No Club
3:08:09.1128800
+1:19:19.475800
43.1p
82
H 21
Markus Gunillasson
Jukkasjärvi IF
3:09:58.1139700
+1:21:08.486700
42.6p
83
H 21
John Silvennoinen
Piteå Elit SK
3:10:38.1143700
+1:21:48.490700
42.5p
84
D 21
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:11:42.1150100
+1:22:52.497100
42.2p
85
D 21
Christine Enberg
Piteå Elit SK
3:12:36.1155500
+1:23:46.502500
42.0p
86
H 21
Robert Stenman
Skellefteå SK
3:13:54.1163300
+1:25:04.510300
41.7p
87
H 21
Mikael Seldahl
Överammer IF
3:14:43.1168200
+1:25:53.515200
41.5p
88
H 21
Viktor Jansson
Skellefteå SK
3:15:08.1170700
+1:26:18.517700
41.4p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:17:00
89
H 21
Tim Tiensuu
Hemmingsmarks IF
3:17:42.1186100
+1:28:52.533100
40.7p
90
H 21
Johan Granberg
Sveaskogs IF
3:19:43.1198200
+1:30:53.545200
40.3p
91
H 21
Christoffer Holmström
Vindelns IF
3:22:08.1212700
+1:33:18.559700
39.7p
92
D 21
Erica Larsson
XC Piteå
3:24:44.1228300
+1:35:54.575300
39.2p
93
D 21
Maria Tegebro
Luleå
3:24:54.1229300
+1:36:04.576300
39.1p
94
D 21
Ingrid Westerlund
Arjeplogs SK
3:31:34.1269300
+1:42:44.616300
37.7p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:32:00
95
H 21
Mikael Lockner
Norsjö SK
3:34:00.1283900
+1:45:10.630900
37.3p
96
H 21
BO Tjärrman
Norrfjärdens IF
3:48:49.1372800
+1:59:59.719800
34.6p
97
H 21
Marcus Carnudd
Luleå
3:52:22.1394100
+2:03:32.741100
34.0p
98
H 21
Jan Arvidsson
IFK Arvidsjaur SK
4:09:10.1494900
+2:20:20.841900
31.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Jessica EDLUND
Umedalens IF
1:15:11.451000
61.1p
2
D 21 Motion
Matilda Henriksson
Jokkmokks SK
1:19:37.477600
+4:26.26500
57.7p
3
D 21 Motion
Annacarin Karlsson
Piteå Elit SK
1:23:03.498200
+7:52.47100
55.3p
4
D 21 Motion
Elin Backlund
Piteå Elit SK
1:31:12.547100
+16:01.96000
50.3p
5
D 21 Motion
Ella Lindahl
OK Gränsen
1:35:11.571000
+20:00.119900
48.2p
6
H 21 Motion
Thorbjörn Johansson
Skellefteå SK
1:47:36.645500
+32:25.194400
42.7p
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Evelina Påve
Jukkasjärvi IF
35:43.214200
2
H/D 21 Motion
Sally Johansson
Jukkasjärvi IF
38:23.230200
+2:40.15900
3
H/D 21 Motion
Anna Lindström
IFK Arvidsjaur SK
1:01:44.370300
+26:01.156000
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)