Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Klarälvsloppet
2022-09-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
90km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Petter Stakston
Team Aker Daehlie
3:19:34.1197300
93.3p
2
H 21
Stian Berg
Hamar SK
3:20:36.1203500
+1:02.6100
92.7p
3
H 21
Stian Hoelgaard
Team Aker Daehlie
3:20:37.1203600
+1:03.6200
92.7p
3
H 21
Thomas Gifstad
Team Milslukern
3:20:37.1203600
+1:03.6200
92.7p
5
H 21
Johannes Eklöf
Team Ramudden
3:20:38.1203700
+1:04.6300
92.6p
6
H 21
Herman Paus
Team Ramudden
3:21:36.1209500
+2:02.12100
92.0p
7
H 21
Nils Persson
Östersunds SK
3:21:40.1209900
+2:06.12500
92.0p
8
H 21
Rolid Mathias Aas
Henning
3:23:56.1223500
+4:22.26100
90.5p
9
H 21
Max Novak
Team Aker Daehlie
3:24:01.1224000
+4:27.26600
90.5p
9
H 21
Magnus Vesterheim
Kvæfjord il
3:24:01.1224000
+4:27.26600
90.5p
9
H 21
Thomas Joly
Csrpontarlier
3:24:01.1224000
+4:27.26600
90.5p
12
H 21
Amund Riege
Team Ramudden
3:24:02.1224100
+4:28.26700
90.5p
13
H 21
Alfred Buskqvist
Team Ramudden
3:24:03.1224200
+4:29.26800
90.5p
13
H 21
Vetle Thyli
Team Kaffebryggeriet
3:24:03.1224200
+4:29.26800
90.5p
13
H 21
Haakon Holden
Team Næringsbanken
3:24:03.1224200
+4:29.26800
90.5p
16
H 21
Antoine Auger
Ski CLub L'Abbaye
3:24:04.1224300
+4:30.26900
90.5p
17
H 21
Petter Soleng Skinstad
Vind IL
3:24:07.1224600
+4:33.27200
90.4p
17
H 21
Rickard Ericsson
Malungs IF
3:24:07.1224600
+4:33.27200
90.4p
19
H 35
Petter jr Northug
Strindheim IL
3:24:09.1224800
+4:35.27400
90.4p
20
H 21
Halvor Thoner Korbøl
Slåstad IL
3:24:10.1224900
+4:36.27500
90.4p
21
H 21
Arnaud DU Pasquier
Sas Bern
3:24:18.1225700
+4:44.28300
90.3p
22
H 21
Adrian Lundberg
SK Bore
3:27:32.1245100
+7:58.47700
88.3p
23
H 21
Olaf Talmo
NTNUI
3:28:06.1248500
+8:32.51100
88.0p
24
H 21
Jonathan Hedbys
Storvreta IK
3:28:09.1248800
+8:35.51400
88.0p
25
H 21
Olof Roos
Östersunds SK
3:28:10.1248900
+8:36.51500
88.0p
25
H 21
Gabriel Strid
IFK Mora SK
3:28:10.1248900
+8:36.51500
88.0p
27
H 21
Sivert Halfdan Bergan
Team Næringsbanken
3:28:11.1249000
+8:37.51600
88.0p
28
H 35
Johannes Jillerö
SK Glädjen Göteborg
3:28:13.1249200
+8:39.51800
87.9p
29
H 40
Roy-Arne Tollefsen
Kongsberg IF
3:28:15.1249400
+8:41.52000
87.9p
30
H 21
Magnus Waaler
Rustad IL
3:28:23.1250200
+8:49.52800
87.8p
31
H 21
Hampus Erndin
Nybro Ski
3:28:24.1250300
+8:50.52900
87.8p
32
H 40
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
3:28:25.1250400
+8:51.53000
87.8p
33
H 21
Thomas Asheim Ødegaarden
Team XPND
3:28:33.1251200
+8:59.53800
87.7p
34
H 21
Hans Petter Rolke
Rustad IL
3:28:34.1251300
+9:00.53900
87.7p
35
H 21
Michael Eklöf
Tunafors SK
3:28:39.1251800
+9:05.54400
87.7p
36
H 20
Bruno Dettmann
Orsa SK
3:32:06.1272500
+12:32.75100
85.7p
37
H 35
Oscar Olsson
SK Glädjen Göteborg
3:32:11.1273000
+12:37.75600
85.7p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 3:35:00
38
H 21
Ole Eirik Fuglehaug Ekrem
Team Næringsbanken
3:36:18.1297700
+16:44.100300
83.4p
39
H 21
Jakob Karlsson
IK Nocout.se
3:36:37.1299600
+17:03.102200
83.3p
40
H 35
Sebastian Backlund
IK Stern
3:37:16.1303500
+17:42.106100
82.9p
41
H 55
Kennet Berglund
Nacka Värmdö SK
3:39:22.1316100
+19:48.118700
81.8p
42
H 21
Ola Nygård Snellingen
Svea Skilag
3:39:25.1316400
+19:51.119000
81.8p
42
H 55
Magnus Graas
Storvreta IK
3:39:25.1316400
+19:51.119000
81.8p
44
H 35
Niklas Vahlstrand
Snö & Tö Skidklubb
3:39:27.1316600
+19:53.119200
81.8p
45
H 45
Niklas Österberg
Storvreta IK
3:39:39.1317800
+20:05.120400
81.7p
46
H 21
Dennis Steensen
Rustad IL
3:39:40.1317900
+20:06.120500
81.7p
47
H 55
Adam Blomberg
Göteborgs SK
3:40:23.1322200
+20:49.124800
81.3p
48
H 50
Björn Melander
Timrå SOK
3:41:52.1331100
+22:18.133700
80.6p
49
H 40
Johan Didron
DPONLY Ski Club
3:42:50.1336900
+23:16.139500
80.1p
50
H 21
Jens Andersen
Team Næringsbanken
3:43:22.1340100
+23:48.142700
79.9p
51
H 35
Martin Rosvall
Sunne SLF
3:43:46.1342500
+24:12.145100
79.7p
52
H 21
Waldemar Andersson
Storvreta IK
3:43:49.1342800
+24:15.145400
79.6p
53
H 20
Seth Gustafsson
Offerdals SK
3:43:52.1343100
+24:18.145700
79.6p
54
H 50
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
3:44:01.1344000
+24:27.146600
79.5p
55
H 40
Henrik Jonsson
Snö & Tö Skidklubb
3:44:06.1344500
+24:32.147100
79.5p
56
H 21
Erik Hållström
Team Walle SK
3:44:26.1346500
+24:52.149100
79.3p
57
H 21
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
3:44:29.1346800
+24:55.149400
79.3p
58
D 21
Ida Dahl
IFK Mora SK
3:45:29.1352800
+25:55.155400
78.8p
59
H 35
Ståle Fenstad
Rustad IL
3:45:44.1354300
+26:10.156900
78.7p
60
H 35
Fredrik Björck
IK Rex
3:46:33.1359200
+26:59.161800
78.3p
61
H 50
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
3:48:38.1371700
+29:04.174300
77.4p
62
H 21
Viktor Rikner
Karlslunds IF SF
3:48:47.1372600
+29:13.175200
77.3p
63
H 35
David Hollsten
Snö & Tö Skidklubb
3:48:50.1372900
+29:16.175500
77.3p
64
H 21
Patric Wilhelmsson
Norbergs Ck
3:49:05.1374400
+29:31.177000
77.2p
65
D 21
Silje Øyre Slind
Team Aker Daehlie
3:49:26.1376500
+29:52.179100
77.0p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 3:50:00
66
H 50
Mikael Jacobsen
Rold Skov Skiklub
3:51:42.1390100
+32:08.192700
76.0p
67
H 50
Staffan Thörne
Hagfors SF
3:51:44.1390300
+32:10.192900
76.0p
68
H 21
Erik Woxlin
IK Stern
3:51:50.1390900
+32:16.193500
76.0p
69
H 45
Jesper Nilsson
Snö & Tö Skidklubb
3:51:52.1391100
+32:18.193700
75.9p
70
H 55
Magnus Haglund
Åkersberga SK
3:51:56.1391500
+32:22.194100
75.9p
71
H 45
Magnus Persson
IF Thor
3:51:57.1391600
+32:23.194200
75.9p
72
H 50
Anders Magnusson
IK Stern
3:52:08.1392700
+32:34.195300
75.8p
73
H 45
Jussi Häkkinen
TEAMELECTROFITKL22
3:53:13.1399200
+33:39.201800
75.4p
74
H 20
Kasper Olsen
SK Bore
3:53:17.1399600
+33:43.202200
75.3p
75
H 50
Thomas Wollentz
Halmstads Skidklubb
3:53:35.1401400
+34:01.204000
75.2p
76
H 20
Henrik Webjørnsen
Rustad IL
3:54:21.1406000
+34:47.208600
74.9p
77
H 40
Henric Johansson
Finnskogarnas SK
3:56:10.1416900
+36:36.219500
74.1p
78
H 50
Niclas Andersson
OK Kolmården
3:56:11.1417000
+36:37.219600
74.1p
79
D 21
Hedda Bångman
Offerdals SK
3:56:14.1417300
+36:40.219900
74.1p
80
H 55
Christer Bäckström
IK Aluminium
3:56:20.1417900
+36:46.220500
74.0p
81
H 45
Pontus Tillenius
Vattholma IF
3:56:33.1419200
+36:59.221800
73.9p
82
H 21
Fredrik Hedbys
Storvreta IK
3:56:34.1419300
+37:00.221900
73.9p
83
H 45
Tim Shuwalow
Nacka Värmdö SK
3:56:35.1419400
+37:01.222000
73.9p
84
H 45
Jesper Holgersson
IF Hagen SK
3:56:41.1420000
+37:07.222600
73.9p
84
H 50
Peter Gustafsson
Snö & Tö Skidklubb
3:56:41.1420000
+37:07.222600
73.9p
86
H 55
Frode Talmo
Koll Ski
3:56:43.1420200
+37:09.222800
73.9p
87
H 21
Erik Danielsson
Sunnansjö IK
3:56:44.1420300
+37:10.222900
73.9p
88
H 21
Oskar Strömberg
Hägglunds Ski Team SK
3:56:45.1420400
+37:11.223000
73.9p
88
H 50
Geir Sam Sandvik
Idrettsfag Eyde
3:56:45.1420400
+37:11.223000
73.9p
90
H 55
Jacob Bilgrav
Holte Ski
3:56:54.1421300
+37:20.223900
73.8p
91
H 55
Kent Aurbakken
Finnskogarnas SK
3:56:56.1421500
+37:22.224100
73.8p
92
H 40
Daniel Johansson
Kungsäters IF
3:57:01.1422000
+37:27.224600
73.7p
93
H 45
Per-erik Jensen
Team Jensen
3:57:05.1422400
+37:31.225000
73.7p
94
H 55
Anders Bergvall
IK Stern
3:57:22.1424100
+37:48.226700
73.6p
95
H 21
Erik Jansson
Karlslunds IF SF
3:57:53.1427200
+38:19.229800
73.4p
96
D 21
Karolina Hedenström
Östersunds SK
3:58:02.1428100
+38:28.230700
73.3p
97
H 55
Hans Sundberg
Föreningen IKJ Haninge
3:58:49.1432800
+39:15.235400
73.0p
98
H 21
Jesper Norström
Tunafors SK
3:59:13.1435200
+39:39.237800
72.8p
99
H 35
Viktor Johansson
Snö & Tö Skidklubb
4:00:50.1444900
+41:16.247500
72.2p
100
H 21
Hans Christian Endrerud D.y
Nordre Land IL
4:01:08.1446700
+41:34.249300
72.1p
101
H 40
Carl-Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
4:02:04.1452300
+42:30.254900
71.7p
102
H 45
Daniel Ehn
Pumpen SK
4:02:13.1453200
+42:39.255800
71.7p
103
H 21
Fredrik Olsson
Norrbärke SK
4:02:16.1453500
+42:42.256100
71.6p
104
H 21
David Erndin
Nybro Ski
4:02:19.1453800
+42:45.256400
71.6p
105
H 35
Rickard Rosén
Storvreta IK
4:02:31.1455000
+42:57.257600
71.5p
105
H 45
Axel Heyman
Axa SC
4:02:31.1455000
+42:57.257600
71.5p
107
H 40
Fredrik Andersson
Hammarby IF SF
4:02:40.1455900
+43:06.258500
71.5p
108
H 45
Stefan Sundblad
Storvreta IK
4:02:45.1456400
+43:11.259000
71.5p
109
H 21
Emil Samuelsson
DPONLY Ski Club
4:03:08.1458700
+43:34.261300
71.3p
110
H 45
Magnus Dahlgren
Västerås Skidklubb
4:03:10.1458900
+43:36.261500
71.3p
111
H 50
Magnus Ljung
Enhörna IF
4:03:12.1459100
+43:38.261700
71.3p
112
H 40
Anders Karlsson
DPONLY Ski Club
4:03:34.1461300
+44:00.263900
71.1p
113
H 35
Olov Clausen
Snö & Tö Skidklubb
4:04:04.1464300
+44:30.266900
70.9p
114
H 35
Johan Hugoh
Hindås SK
4:04:09.1464800
+44:35.267400
70.9p
115
H 40
Kim Andersson
IF Hagen SK
4:04:21.1466000
+44:47.268600
70.8p
116
H 40
Ola Skeid
Bækkelagets SK
4:04:23.1466200
+44:49.268800
70.8p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 4:05:00
117
H 21
He Qinghang
Trysil
4:05:01.1470000
+45:27.272600
70.6p
118
D 21
Linnea Johansson
Linköpings SK
4:05:19.1471800
+45:45.274400
70.5p
119
H 55
Jan Granlund
Västerås Skidklubb
4:05:48.1474700
+46:14.277300
70.3p
120
H 35
Ole Petter Dirdal Moxnes
Bergkameratene Ski
4:05:50.1474900
+46:16.277500
70.3p
121
H 50
Mikael Gelin
Bålsta SK
4:06:13.1477200
+46:39.279800
70.1p
122
H 50
Jonas Hagberg
Team Skoglövs Bil IF
4:06:29.1478800
+46:55.281400
70.0p
123
H 50
Niklas Korall
Boxholm-Ekeby SK
4:06:40.1479900
+47:06.282500
70.0p
124
H 50
Jan Flemming Henriksen
Bækkelagets SK
4:06:44.1480300
+47:10.282900
69.9p
125
H 50
Magnus Lagerqvist
Föreningen IKJ Haninge
4:07:04.1482300
+47:30.284900
69.8p
125
H 55
Jonas Häger
Göteborgs SK
4:07:04.1482300
+47:30.284900
69.8p
127
H 50
Mats Ludvigsson
Snö & Tö Skidklubb
4:07:34.1485300
+48:00.287900
69.6p
128
H 40
Fredrik Runeson
DPONLY Ski Club
4:07:36.1485500
+48:02.288100
69.6p
128
H 55
Johan Månflod
Ufk
4:07:36.1485500
+48:02.288100
69.6p
130
H 45
Tord Mörk
Kimstad GOIF
4:08:19.1489800
+48:45.292400
69.4p
131
H 35
Rickard Kjelkenes
Ekshärads SF
4:08:25.1490400
+48:51.293000
69.3p
132
D 20
Anja Stolpe
Filipstads SF
4:08:41.1492000
+49:07.294600
69.2p
133
H 50
Patrik Nordh
Filipstads SF
4:09:00.1493900
+49:26.296500
69.1p
134
H 50
Rickard Johansson
Axa SC
4:09:03.1494200
+49:29.296800
69.1p
135
H 60
Michael Johansson
DPONLY Ski Club
4:09:09.1494800
+49:35.297400
69.1p
136
H 55
Kenneth Rolling
Halmstads Skidklubb
4:09:33.1497200
+49:59.299800
68.9p
137
H 55
Magnus Eriksson
Nacka Värmdö SK
4:09:45.1498400
+50:11.301000
68.8p
138
H 35
Sebastian Owe
Team Anton
4:09:58.1499700
+50:24.302300
68.8p
139
H 50
Kjetil Steinsrud
Songe SK
4:10:04.1500300
+50:30.302900
68.7p
140
H 45
Raymond Sten Andersen
Team Furutangen
4:10:17.1501600
+50:43.304200
68.6p
141
H 45
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
4:10:52.1505100
+51:18.307700
68.4p
142
H 21
Stefano Zanotto
Rustad IL
4:12:05.1512400
+52:31.315000
68.0p
142
H 55
Mikael Videfors
Turebergs IF
4:12:05.1512400
+52:31.315000
68.0p
144
D 21
Karen Marie Håkonsen
Team Næringsbanken
4:12:40.1515900
+53:06.318500
67.8p
145
H 45
Rune Hedman
PAS ingeniører AS
4:12:48.1516700
+53:14.319300
67.8p
146
H 35
Johan Selander
Öregrunds IK
4:13:45.1522400
+54:11.325000
67.4p
147
H 65
Pär Samuelsson
Ufk
4:13:54.1523300
+54:20.325900
67.4p
148
H 60
Per Ågren
Västerås Skidklubb
4:14:15.1525400
+54:41.328000
67.3p
149
H 35
Alexander Höyer
DPONLY Ski Club
4:14:27.1526600
+54:53.329200
67.2p
150
H 21
Isak Åhström
Råda IK
4:14:42.1528100
+55:08.330700
67.1p
151
H 55
Thor-Erik Messel
Rustad IL
4:15:11.1531000
+55:37.333600
66.9p
152
H 21
Christian Hasselberg
DPONLY Ski Club
4:15:56.1535500
+56:22.338100
66.7p
153
H 35
Andreas Toresson Nygårds
Malungs IF
4:16:00.1535900
+56:26.338500
66.7p
154
H 65
Stefan Järudd
IFK Mora SK
4:16:17.1537600
+56:43.340200
66.6p
155
H 45
Per-Anders Gustafsson
Borås GIF
4:16:41.1540000
+57:07.342600
66.4p
156
H 45
Julius Hållstedt
Snö & Tö Skidklubb
4:16:53.1541200
+57:19.343800
66.4p
157
H 50
Lars Jørgen Sommer
Hareskoven Skiklub
4:16:54.1541300
+57:20.343900
66.4p
158
H 50
Anders Westerlund
Snö & Tö Skidklubb
4:16:56.1541500
+57:22.344100
66.3p
159
H 50
Magnus Dahlin
Turebergs IF
4:16:57.1541600
+57:23.344200
66.3p
160
H 60
Terje Bøygard
ÅL IL
4:16:58.1541700
+57:24.344300
66.3p
161
H 55
Erik Johansson
IFK Umeå
4:17:02.1542100
+57:28.344700
66.3p
162
H 55
Leif Nilsson
IFK Mora SK
4:17:05.1542400
+57:31.345000
66.3p
163
H 40
Fredrik Larsson
Team Walle SK
4:17:18.1543700
+57:44.346300
66.2p
164
H 65
Peter Saarikoski
Storvreta IK
4:18:08.1548700
+58:34.351300
65.9p
165
H 50
Niklas Lagersson
Team Rulleskisport
4:19:03.1554200
+59:29.356800
65.6p
166
H 40
John Alfred Høyesen
Holt IF
4:19:47.1558600
+1:00:13.361200
65.4p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 4:20:00
167
D 20
Alba Björnsdotter
Team Ramudden
4:21:24.1568300
+1:01:50.370900
64.9p
168
H 60
Rolf Jappée
Hakadal IL
4:21:40.1569900
+1:02:06.372500
64.8p
169
H 60
Jeppe Mordhorst
København SK
4:22:06.1572500
+1:02:32.375100
64.7p
170
H 50
Johan Olsson
IFK Helsingborg
4:22:22.1574100
+1:02:48.376700
64.6p
170
H 55
Krister Kvist
IFK Helsingborg
4:22:22.1574100
+1:02:48.376700
64.6p
172
H 60
Anders Daag
Snö & Tö Skidklubb
4:23:47.1582600
+1:04:13.385200
64.1p
173
H 35
Samuel Lindberg
Hagfors SF
4:23:57.1583600
+1:04:23.386200
64.1p
173
H 55
BO Lundgren
Åmåls OK
4:23:57.1583600
+1:04:23.386200
64.1p
175
H 21
Christofer Nygård
Team Anton
4:24:20.1585900
+1:04:46.388500
64.0p
176
H 50
Peter Triumf
Snö & Tö Skidklubb
4:24:55.1589400
+1:05:21.392000
63.8p
177
H 55
Magnus Svensson
Granbergsdals IF
4:26:02.1596100
+1:06:28.398700
63.4p
178
H 21
Johan Willem Berby Coert
Det Glatte Lag
4:26:21.1598000
+1:06:47.400600
63.3p
179
H 35
Robin Erneby
Västerås Skidklubb
4:26:57.1601600
+1:07:23.404200
63.2p
180
H 45
Claes Erixon
Grava SK
4:26:59.1601800
+1:07:25.404400
63.1p
181
H 55
Stefan Pettersson
Ufk
4:27:11.1603000
+1:07:37.405600
63.1p
182
D 45
Jill Nordby
Finnskogarnas SK
4:28:17.1609600
+1:08:43.412200
62.7p
183
D 35
Camilla Johansson
Norbergs OK
4:28:18.1609700
+1:08:44.412300
62.7p
184
H 35
Marcus Ekermo
Stockholms RK
4:28:24.1610300
+1:08:50.412900
62.7p
185
H 65
Peder Slind
Oppdal IL
4:28:27.1610600
+1:08:53.413200
62.7p
186
D 40
Jenni Ehn Gårdhage
Pumpen SK
4:28:28.1610700
+1:08:54.413300
62.7p
187
H 35
Niklas Solsjö
IFK Skövde SK
4:28:35.1611400
+1:09:01.414000
62.7p
188
H 21
Per Troedson
Storvreta IK
4:29:22.1616100
+1:09:48.418700
62.4p
189
H 50
Pär Skogfeldt
Hagfors SF
4:29:25.1616400
+1:09:51.419000
62.4p
190
H 55
Hans Peter Stenberg
No Club
4:29:36.1617500
+1:10:02.420100
62.4p
191
H 45
Daniel Palerbro
IFK Helsingborg
4:31:11.1627000
+1:11:37.429600
61.9p
192
H 60
Peter Ravn Brinck
København SK
4:33:56.1643500
+1:14:22.446100
61.1p
193
H 21
Oskar Boberg
DPONLY Ski Club
4:34:21.1646000
+1:14:47.448600
61.0p
194
D 21
Madelene Melin
Malungs IF
4:34:34.1647300
+1:15:00.449900
60.9p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 4:35:00
195
H 55
Håkan Karlsson
Granbergsdals IF
4:35:46.1654500
+1:16:12.457100
60.6p
196
H 50
Henrik Sjöström
Storådalens SK
4:36:22.1658100
+1:16:48.460700
60.4p
197
H 35
Niklas Tillman
Storvreta IK
4:36:36.1659500
+1:17:02.462100
60.4p
198
H 60
Björn Eiderbrant
OK Tyr
4:37:12.1663100
+1:17:38.465700
60.2p
199
H 50
Roar Skalstad
Norway
4:39:33.1677200
+1:19:59.479800
59.5p
200
H 21
Martin Bergqlin
IK Stern
4:42:01.1692000
+1:22:27.494600
58.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 21
Tobias Fredriksson
Deloitte
4:42:05.1692400
+1:22:31.495000
58.9p
202
H 45
Jonas Björck
IFK Skövde SK
4:42:16.1693500
+1:22:42.496100
58.8p
203
H 21
Adam Johansson
Råda IK
4:43:28.1700700
+1:23:54.503300
58.5p
204
H 45
Peter Mårtensson
Axa SC
4:44:27.1706600
+1:24:53.509200
58.3p
205
H 55
Greger Olsson
Snö & Tö Skidklubb
4:46:13.1717200
+1:26:39.519800
57.8p
206
H 45
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
4:46:25.1718400
+1:26:51.521000
57.8p
207
H 60
Gunnar Nylander
Åsarna IK
4:46:55.1721400
+1:27:21.524000
57.6p
208
H 50
Peru Esteban Eparza
Team Skills
4:48:43.1732200
+1:29:09.534800
57.2p
209
H 55
Magnus Gildevall
IK Stern
4:49:29.1736800
+1:29:55.539400
57.0p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 4:50:00
210
H 50
Stefan Norman
Snö & Tö Skidklubb
4:50:12.1741100
+1:30:38.543700
56.8p
211
H 21
Kristoffer Carlsson
Råda IK
4:50:32.1743100
+1:30:58.545700
56.7p
212
D 20
Olivia Ednarsson
Brandsbols SK
4:50:44.1744300
+1:31:10.546900
56.7p
213
H 40
Erik Throgen Hedin
Hede SK
4:51:11.1747000
+1:31:37.549600
56.6p
213
H 50
Lars Jappee
Hakadal IL
4:51:11.1747000
+1:31:37.549600
56.6p
215
H 60
Björn-Ole Myklebust
Bækkelagets SK
4:51:46.1750500
+1:32:12.553100
56.4p
216
H 60
Odd Ivar Sørli
Team Næringsbanken
4:53:48.1762700
+1:34:14.565300
55.9p
217
H 60
Staffan Vilhelmsson
Norabygdens SK
4:54:06.1764500
+1:34:32.567100
55.9p
218
H 40
Onni Kari-koskinen
IFK Skövde SK
4:56:57.1781600
+1:37:23.584200
55.2p
219
D 35
Therése Nordlund Arnlund
Västerås Skidklubb
4:57:15.1783400
+1:37:41.586000
55.1p
220
H 60
Lars Wahlberg
Rembo IK
4:57:23.1784200
+1:37:49.586800
55.1p
221
H 60
Christian Grorud
Bækkelagets SK
4:59:43.1798200
+1:40:09.600800
54.6p
222
H 55
Per-Ivar Forbregd
Peders Pels
4:59:45.1798400
+1:40:11.601000
54.6p
223
H 50
Christer Olsson
Idefjordens SK
5:00:49.1804800
+1:41:15.607400
54.3p
224
H 21
Victor Hultman
Hägglunds Ski Team SK
5:00:59.1805800
+1:41:25.608400
54.3p
225
H 55
Jonny Nordøy
Skiforeningen
5:01:04.1806300
+1:41:30.608900
54.3p
226
H 45
David Lenefors
Snö & Tö Skidklubb
5:01:32.1809100
+1:41:58.611700
54.2p
227
H 21
Martin Vallentin
Burseryds IF
5:02:40.1815900
+1:43:06.618500
53.9p
228
H 45
Casper Leiholt
København SK
5:02:41.1816000
+1:43:07.618600
53.9p
229
H 21
Filip Kullenberg
IK Stern
5:06:01.1836000
+1:46:27.638600
53.2p
230
H 40
Erik Haglund
Axa SC
5:07:00.1841900
+1:47:26.644500
53.0p
230
H 60
Rolf Nilsson
Snö & Tö Skidklubb
5:07:00.1841900
+1:47:26.644500
53.0p
232
H 55
Lars Karlsson
Oxvretens SK
5:07:57.1847600
+1:48:23.650200
52.8p
233
H 35
Mattias Nordin
Ufk
5:08:02.1848100
+1:48:28.650700
52.7p
234
H 50
Morten Westin
København SK
5:08:17.1849600
+1:48:43.652200
52.7p
235
H 50
Tomas Brunzell
Grava SK
5:08:20.1849900
+1:48:46.652500
52.7p
236
H 65
Björn Lindberg
Öregrunds IK
5:08:24.1850300
+1:48:50.652900
52.7p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 5:10:00
237
H 60
Peter Jäderström
Ufk
5:11:20.1867900
+1:51:46.670500
52.1p
238
H 60
Jesús Beltran
Team Skills
5:13:36.1881500
+1:54:02.684100
51.6p
239
H 55
Martin Linde
Mölndal Outdoor IF
5:14:15.1885400
+1:54:41.688000
51.5p
240
H 45
Jonas Fogelberg
Sisu Forshaga SK
5:15:02.1890100
+1:55:28.692700
51.3p
241
H 55
Christian Johansson
Gamleby OK
5:15:25.1892400
+1:55:51.695000
51.2p
242
H 21
Oskar Udd
OK Kroppefjäll
5:15:34.1893300
+1:56:00.695900
51.2p
243
H 60
Hans Hugo
Hindås SK
5:17:07.1902600
+1:57:33.705200
50.9p
244
D 21
Amanda Hedström
IK Fryken
5:18:34.1911300
+1:59:00.713900
50.6p
245
H 55
Gerard Evans
London Region Nordic Ski Club
5:18:35.1911400
+1:59:01.714000
50.6p
246
H 50
Peter Edmark
Hällefors SK
5:18:49.1912800
+1:59:15.715400
50.6p
247
H 45
Anders Engström
Sisu Forshaga SK
5:20:03.1920200
+2:00:29.722800
50.3p
248
H 60
Ingemar Andersson
Göteborgs SK
5:20:06.1920500
+2:00:32.723100
50.3p
249
H 45
Marius Johannessen
Skanska Aktiv
5:20:12.1921100
+2:00:38.723700
50.3p
250
H 65
Kaare Faanes
Lille Strøm Bar
5:20:17.1921600
+2:00:43.724200
50.3p
251
H 60
Erling Normann
Kolbotn IL
5:21:23.1928200
+2:01:49.730800
50.1p
252
H 21
Oskar Lagerqvist
Föreningen IKJ Haninge
5:22:18.1933700
+2:02:44.736300
49.9p
253
H 50
Magnus Träff
Ufk
5:24:02.1944100
+2:04:28.746700
49.6p
254
H 21
Vinicius Rocha
Slussfors IK
5:26:18.1957700
+2:06:44.760300
49.1p
255
H 55
Kenneth Appel
Umara SC
5:26:40.1959900
+2:07:06.762500
49.1p
256
D 65
Anne Arén
Stockholms RK
5:27:36.1965500
+2:08:02.768100
48.9p
257
H 21
Trond Svindal
Fensta SK
5:29:24.1976300
+2:09:50.778900
48.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 5:30:00
258
H 21
Jovan Stanojlovic
Burseryds IF
5:30:11.1981000
+2:10:37.783600
48.4p
259
H 65
Ulf Dunberg
Snö & Tö Skidklubb
5:33:40.2001900
+2:14:06.804500
47.8p
260
H 50
Kenneth Fivelsdal
Jevnaker IF
5:35:10.2010900
+2:15:36.813500
47.6p
261
H 35
Mikael Hernström
Safe Road
5:35:13.2011200
+2:15:39.813800
47.6p
262
H 45
Simon Douglas
XC Sthlm Ski Club
5:38:16.2029500
+2:18:42.832100
47.0p
263
H 21
Victor Rocha
Slussfors IK
5:46:11.2077000
+2:26:37.879600
45.8p
264
H 70
Hans Jessen
Karlskoga
5:46:22.2078100
+2:26:48.880700
45.7p
265
H 55
Göran Bergström
IK Stern
5:48:08.2088700
+2:28:34.891300
45.4p
266
H 21
Jonas Algotsson
Hagfors SF
5:48:18.2089700
+2:28:44.892300
45.4p
266
H 21
Martin Frohm
Årjängs IF
5:48:18.2089700
+2:28:44.892300
45.4p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 5:50:00
268
H 45
Jonas Stigner
Axa SC
6:02:35.2175400
+2:43:01.978000
43.3p
269
H 50
Anders Sjöman
Djurgårdens IF Af
6:04:36.2187500
+2:45:02.990100
43.0p
270
H 35
Benni Ström
Västerås Skidklubb
6:12:11.2233000
+2:52:37.1035600
42.0p
271
H 21
Thomas Fransson
Bullarens GOIF
6:24:58.2309700
+3:05:24.1112300
40.3p
272
H 35
Anders Hammas
Storviks IF
6:29:02.2334100
+3:09:28.1136700
39.8p
273
H 60
Per-Erik Kjellesvik
Skanska Aktiv
6:29:09.2334800
+3:09:35.1137400
39.8p
274
H 35
Fredrik Flink
Saltsjöbadens SLK
6:31:48.2350700
+3:12:14.1153300
39.5p
275
H 50
Niclas Andersson
Karlskrona SOK
6:33:11.2359000
+3:13:37.1161600
39.3p
276
H 55
Torbjörn Resvik
Töcksfors IF
6:37:11.2383000
+3:17:37.1185600
38.9p
277
D 40
Emma Westergren
Lycksele IF
6:49:40.2457900
+3:30:06.1260500
37.5p
277
H 55
Anders Hovde
Bærum Roklubb
6:49:40.2457900
+3:30:06.1260500
37.5p
279
D 55
Karin Larsson
Björnstorps IF
6:54:54.2489300
+3:35:20.1291900
36.9p
280
H 60
Henrik Bang
Helsingörs SOK
7:38:53.2753200
+4:19:19.1555800
32.9p
281
H 55
Stefan Rodheim
SK Glädjen Göteborg
7:42:53.2777200
+4:23:19.1579800
32.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Anna Karlsson
träningskonsulten sports club
1:12:57.437600
63.9p
2
D 21 Motion
Ingrid Sandnes Sundsboe
Røa IL
1:19:00.473900
+6:03.36200
59.0p
3
D 21 Motion
Maria Fröling
IK Stern
1:33:57.563600
+21:00.125900
49.6p
4
D 21 Motion
Emma Lindström
Garphyttans IF
1:54:17.685600
+41:20.247900
40.8p
5
D 21 Motion
Nina Wallander
Stockholms RK
1:59:06.714500
+46:09.276800
39.1p
6
D 21 Motion
Inger Bergström
No Club
2:01:42.730100
+48:45.292400
38.3p