Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Lillehammer Troll Ski Marathon
2022-04-02
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
120km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 31
Magnus Bleken
Rudsbygd IL
5:29:46.1978500
86.1p
2
H 31
Øyvind Moen Fjeld
Kjelsås IL
5:33:10.1998900
+3:24.20300
85.2p
3
H 31
Mads Buhaug
Øyer og Tretten IF
5:51:34.2109300
+21:48.130700
80.7p
4
H 41
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
5:56:17.2137600
+26:31.159000
79.6p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 6:00:00
5
H 41
Vebjørn Myhr
Vasa Gringos
6:01:56.2171500
+32:10.192900
78.4p
6
H 51
Thomas Strid
IFK Mora SK
6:07:29.2204800
+37:43.226200
77.2p
7
H 21
Rudi Kristiansen
OSI langrenn
6:20:39.2283800
+50:53.305200
74.5p
8
H 17
Oscar Smogeli Opsann
Lillehammer SK
6:21:32.2289100
+51:46.310500
74.4p
9
H 41
Henning Weaas
Team Næringsbanken
6:22:05.2292400
+52:19.313800
74.3p
10
H 31
Raymond Lishaugen
Odal Fritid
6:28:57.2333600
+59:11.355000
73.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 6:30:00
11
H 21
Ole Johann Rødvik Kilskar
Frol IL
6:50:50.2464900
+1:21:04.486300
69.1p
12
H 17
Truls Horten
Søre ÅL IL
6:51:47.2470600
+1:22:01.492000
68.9p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 7:00:00
13
H 31
Mads Christian Kigen
Team Baker Hansen
7:01:11.2527000
+1:31:25.548400
67.4p
14
D 21
Frida Øygard
NTNUI
7:10:20.2581900
+1:40:34.603300
65.9p
15
H 61
Gunnar Atterås
Kjelsås IL
7:11:55.2591400
+1:42:09.612800
65.7p
16
H 17
Edvin Danielsson Söndmör
Engerdal SP
7:18:28.2630700
+1:48:42.652100
64.7p
16
H 41
Henning Søndmør
Engerdal SP
7:18:28.2630700
+1:48:42.652100
64.7p
18
H 41
Jakub Heller
No Club
7:19:34.2637300
+1:49:48.658700
64.6p
19
H 61
Børre Fossli
Skiforeningen
7:24:07.2664600
+1:54:21.686000
63.9p
20
H 21
Fred Odin Moe
Tangen IL
7:28:29.2690800
+1:58:43.712200
63.3p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 7:30:00
21
H 41
Georg Smedsaas
Hi
7:30:38.2703700
+2:00:52.725100
63.0p
22
H 51
Espen Halvorsen
SK Grenaderen
7:36:04.2736300
+2:06:18.757700
62.2p
23
H 31
Vetle Opheim Banks
Norges Bank Idrettslag
7:39:00.2753900
+2:09:14.775300
61.8p
24
H 51
Kjell Vegard Opheim
Mjøsski
7:39:20.2755900
+2:09:34.777300
61.8p
25
H 51
Hendrik Storstein Spilker
Byåsen IL
7:41:20.2767900
+2:11:34.789300
61.5p
26
H 21
Erlend Andreassen
Oslo
7:45:23.2792200
+2:15:37.813600
61.0p
27
H 41
Torgeir Holt
Oslo
7:48:18.2809700
+2:18:32.831100
60.6p
28
H 41
Matti Bernitz
Åndalsnes If
7:52:48.2836700
+2:23:02.858100
60.0p
29
H 71
Tom Morten Kristiansen
Skiforeningen
7:53:00.2837900
+2:23:14.859300
60.0p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 8:00:00
30
D 41
Gro Siljan Hjukse
Bergkameratene Ski
8:04:56.2909500
+2:35:10.930900
58.5p
31
H 51
Sturla Langörgen
Gimse IL
8:09:48.2938700
+2:40:02.960100
57.9p
32
H 61
Inge Øvstehage
Vestringen IL
8:13:08.2958700
+2:43:22.980100
57.5p
33
D 61
Elisabeth Brudvik
Vang IL
8:15:41.2974000
+2:45:55.995400
57.2p
34
H 41
Frank Løke
No Club
8:18:38.2991700
+2:48:52.1013100
56.9p
35
H 61
John Martin Samuelsen
Nybygda IL
8:19:40.2997900
+2:49:54.1019300
56.8p
36
H 41
Martin Altman
No Club
8:20:47.3004600
+2:51:01.1026000
56.7p
37
H 31
Petr Altman
No Club
8:20:48.3004700
+2:51:02.1026100
56.7p
38
H 31
Ondej Stary
No Club
8:25:38.3033700
+2:55:52.1055100
56.1p
39
H 41
Jií Pelda
TOH Hurteson SKI Team CZ
8:28:59.3053800
+2:59:13.1075200
55.8p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 8:30:00
40
H 71
Åsmund Holt
Gjelleråsen IF
8:36:38.3099700
+3:06:52.1121100
54.9p
41
H 51
Gerard Evans
London Region Nordic Ski Club
8:47:39.3165800
+3:17:53.1187200
53.8p
42
H 31
Kristoffer Moen
No Club
8:52:02.3192100
+3:22:16.1213500
53.3p
43
H 61
Olav Brunstad
Velledalen IL
8:52:09.3192800
+3:22:23.1214200
53.3p
44
H 41
Petr Pumpr
No Club
8:55:39.3213800
+3:25:53.1235200
53.0p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 9:00:00
45
H 61
Bjørn Gjerde
IL I Bul
9:13:24.3320300
+3:43:38.1341700
51.3p
46
H 41
Martin Kotyk
TOH Hurteson SKI Team CZ
9:16:00.3335900
+3:46:14.1357300
51.0p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 9:45:00
47
D 41
Monica Nyheim
SKEDSMOKORSET
9:48:48.3532700
+4:19:02.1554100
48.2p
47
D 41
Jane Helen Burås
Team Foss
9:48:48.3532700
+4:19:02.1554100
48.2p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 10:30:00
49
D 41
Tone Sandaker
Strømmen IL
23:59:58.8639700
50
D 51
Tone Marie Schwartz
SKEDSMOKORSET
23:59:59.8639800
50
H 51
Anders Karlsen
Fjellstrand SK
23:59:59.8639800
50
H 51
Magnar Sætre
Brumunddal Ski
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
95km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Kjetil Tyrom
Follebu SK
4:04:35.1467400
88.4p
2
H 21
Ole Eirik Fuglehaug Ekrem
Team Næringsbanken
4:04:37.1467600
+2.100
88.4p
3
H 21
Sigurd Sollien Hulbak
Hemsedal IL
4:04:39.1467800
+4.300
88.4p
4
H 21
Ole Hulbak
Hemsedal IL
4:08:08.1488700
+3:33.21200
87.1p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 4:10:00
5
H 31
Henning Lie
Vang IL
4:11:14.1507300
+6:39.39800
86.1p
6
H 21
Henrik Vik Tolo
Asker SK
4:11:16.1507500
+6:41.40000
86.1p
7
H 21
Magnus Waaler
Rustad IL
4:12:02.1512100
+7:27.44600
85.8p
8
H 31
Vegard Kjølhamar
Fossum IF
4:16:22.1538100
+11:47.70600
84.3p
9
H 21
Dennis Steensen
Rustad IL
4:18:44.1552300
+14:09.84800
83.6p
10
H 51
Ronnie Löf
Västberga PF
4:18:50.1552900
+14:15.85400
83.5p
11
H 31
Ole Christian Mork
Team Milslukern
4:23:51.1583000
+19:16.115500
82.0p
12
H 41
Johan Kanto
Göteborgs SK
4:25:33.1593200
+20:58.125700
81.4p
13
H 21
Jonas Bergli
Snertingdal IF Ski
4:25:40.1593900
+21:05.126400
81.4p
14
H 31
Halvard Helmen
Team Trening
4:26:08.1596700
+21:33.129200
81.3p
15
H 41
Christian Gjertveit
Fett Skiklubb
4:26:09.1596800
+21:34.129300
81.2p
16
H 51
Christian Svarstad
Rudsbygd IL
4:29:36.1617500
+25:01.150000
80.2p
17
H 31
Morten Sætha
Ringsaker IF
4:29:39.1617800
+25:04.150300
80.2p
18
H 41
Ragnar Crona
Askim IF
4:30:00.1619900
+25:25.152400
80.1p
19
H 41
Vegar Jøranli
Nordre Land IL
4:33:34.1641300
+28:59.173800
79.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 4:35:00
20
H 31
Kristoffer Rostad
Trøsken IL
4:36:52.1661100
+32:17.193600
78.1p
21
H 41
Anders Hevrøy
Ringkollen Skiklubb
4:38:09.1668800
+33:34.201300
77.7p
22
H 61
Aadne Bækken
Bjerke IL
4:39:04.1674300
+34:29.206800
77.5p
23
H 31
Øyvind Hasli
Eina Sportsklubb
4:42:43.1696200
+38:08.228700
76.5p
24
H 61
Are Aarebrot
Oslo
4:44:50.1708900
+40:15.241400
75.9p
25
H 61
Leif Sørensen
Rustad IL
4:45:45.1714400
+41:10.246900
75.7p
26
H 31
Ivar Hesselberg Indby
Rustad IL
4:46:00.1715900
+41:25.248400
75.6p
27
H 31
Ole Andreas Bjørnstad
Hamar SK
4:46:25.1718400
+41:50.250900
75.5p
28
H 51
Ola Sandholt
MAURA
4:46:32.1719100
+41:57.251600
75.5p
29
H 51
Øystein Engesveen
Team Næringsbanken
4:49:00.1733900
+44:25.266400
74.8p
30
H 31
Vegard Blomseth Johnsen
Aibel BIL Asker
4:49:55.1739400
+45:20.271900
74.6p
31
H 41
Bernt Tennstrand
Mesnali SL
4:50:17.1741600
+45:42.274100
74.5p
32
H 41
Per Erik Jensen
Brunlanes IL
4:50:49.1744800
+46:14.277300
74.4p
33
H 31
Jan Benak
Czech Republic
4:52:47.1756600
+48:12.289100
73.9p
34
H 31
Petr Karlík
No Club
4:53:34.1761300
+48:59.293800
73.7p
35
H 51
Svein Flornes
Sandnes IL
4:55:26.1772500
+50:51.305000
73.2p
36
D 21
Anna Ulvensoen
Nydalens Skiklubb
4:55:36.1773500
+51:01.306000
73.2p
37
H 51
Hans Tore Riibe
Norsk Tipping
4:58:45.1792400
+54:10.324900
72.4p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 5:00:00
38
H 41
Torleiv Yli Myre
Hamar SK
5:00:00.1799900
+55:25.332400
72.1p
39
H 61
Willy Hatlevoll
Heming, IL
5:00:45.1804400
+56:10.336900
71.9p
40
H 66
Bredo Glomsröd
Gimle IF Norge
5:01:19.1807800
+56:44.340300
71.8p
41
H 31
Rauno Avel
Lørenskog SK - Ski
5:01:49.1810800
+57:14.343300
71.6p
42
H 17
Theodor Gomo
Oppegård IL
5:02:12.1813100
+57:37.345600
71.6p
43
H 71
Olaf Knai
Hurdal IL
5:02:15.1813400
+57:40.345900
71.5p
44
H 51
Terje Gomo
Oppegård IL
5:02:18.1813700
+57:43.346200
71.5p
45
H 41
Axel Kongsli
Vinstra
5:02:29.1814800
+57:54.347300
71.5p
46
H 21
Amund Owren
Vingrom IL
5:04:35.1827400
+1:00:00.359900
71.0p
47
H 51
Frode Røe
PIL Sør Trøndelag
5:05:00.1829900
+1:00:25.362400
70.9p
48
H 51
Morten E Lund
Hamar SK
5:06:19.1837800
+1:01:44.370300
70.6p
49
D 21
Michelle Hasle
No Club
5:06:35.1839400
+1:02:00.371900
70.5p
50
H 51
Frode Martinussen
Jar
5:06:45.1840400
+1:02:10.372900
70.5p
51
H 41
Jon Ola Kjølhaug
Alvdal IL
5:06:59.1841800
+1:02:24.374300
70.4p
52
H 51
Rune Gilde
Elverum Norge
5:07:17.1843600
+1:02:42.376100
70.4p
53
H 51
Jan Flemming Henriksen
Bækkelagets SK
5:11:09.1866800
+1:06:34.399300
69.5p
54
H 61
Klaus Tronstad
FBI
5:13:49.1882800
+1:09:14.415300
68.9p
55
H 21
Erik Samuelsen Uller
HELP Forsikring
5:13:56.1883500
+1:09:21.416000
68.9p
56
H 66
Gjermund Kjerstad
Rustad IL
5:15:03.1890200
+1:10:28.422700
68.6p
57
D 41
Lin Iren Sætre
Nybergsund IL
5:16:17.1897600
+1:11:42.430100
68.4p
58
H 41
Jarle Rudihagen
UNIConsult
5:17:19.1903800
+1:12:44.436300
68.1p
59
H 21
Aslak Palmstrøm-Augestad
Aker Active
5:19:49.1918800
+1:15:14.451300
67.6p
60
H 41
Torolf Kjendseth
Biri IL
5:20:07.1920600
+1:15:32.453100
67.6p
61
H 51
Peter Bystrup
Rold Skov Skiklub
5:21:39.1929800
+1:17:04.462300
67.2p
62
H 41
Are Krohg
Kvam IL
5:24:47.1948600
+1:20:12.481100
66.6p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 5:25:00
63
H 31
Espen Helgesen
Rælingen skiklubb
5:26:39.1959800
+1:22:04.492300
66.2p
64
H 31
Simen Enger
FINSTADJORDET
5:26:41.1960000
+1:22:06.492500
66.2p
65
H 21
Vetle Sjuve
No Club
5:29:21.1976000
+1:24:46.508500
65.7p
66
H 66
Kalevi Penna
Norrtälje
5:29:46.1978500
+1:25:11.511000
65.6p
67
D 21
Guri Sollien Hulbak
NTNUI
5:30:29.1982800
+1:25:54.515300
65.4p
68
H 41
Tore Strandbakken
Oslo
5:31:05.1986400
+1:26:30.518900
65.3p
69
H 41
Rune Zwift Lillebråten
Vinstra
5:31:45.1990400
+1:27:10.522900
65.2p
70
H 51
Jan Taug
Team BST
5:32:10.1992900
+1:27:35.525400
65.1p
71
H 31
Even Krogsveen
Ringebu
5:33:47.2002600
+1:29:12.535100
64.8p
72
H 41
Knut Johannson Ødegaard
Hammar
5:33:48.2002700
+1:29:13.535200
64.8p
73
H 31
Kjell Husom
Ringebu
5:36:20.2017900
+1:31:45.550400
64.3p
74
H 61
John Braathen
Runar IL
5:36:55.2021400
+1:32:20.553900
64.2p
75
H 51
Rune Evensen
Lillehammer SK
5:37:29.2024800
+1:32:54.557300
64.1p
76
H 21
Jacob Danbolt Ajer
Oslo
5:41:28.2048700
+1:36:53.581200
63.3p
77
H 51
Richard Rogge
No Club
5:42:17.2053600
+1:37:42.586100
63.2p
78
H 41
Lars-Erik Larsen
Oslo
5:43:12.2059100
+1:38:37.591600
63.0p
79
H 66
Erik Anton Raabe
Kolsås
5:44:21.2066000
+1:39:46.598500
62.8p
80
H 66
Gunnar Remøe
Strand Kajakklubb
5:46:26.2078500
+1:41:51.611000
62.4p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 5:50:00
81
H 51
Maïkel Valckx
Geilo IL
5:51:21.2108000
+1:46:46.640500
61.5p
82
H 51
Kjetil Sjuve
Skiforeningen
5:53:05.2118400
+1:48:30.650900
61.2p
83
H 31
Alexsander Heistad
Harestua
5:54:32.2127100
+1:49:57.659600
61.0p
84
H 51
Håkon Aass Østre
Oslo
5:55:34.2133300
+1:50:59.665800
60.8p
85
H 41
Anders Øwre-Johnsen
Lørenskog SK - Ski
5:56:03.2136200
+1:51:28.668700
60.7p
86
D 41
Hege Øwre-johnsen
Lørenskog SK - Ski
5:56:05.2136400
+1:51:30.668900
60.7p
87
H 51
Christian Lund
Njård
5:58:21.2150000
+1:53:46.682500
60.3p
88
H 51
Lasse Kjenner
Eiker-kvikk IF
5:58:36.2151500
+1:54:01.684000
60.3p
89
H 31
John Marius Hegseth
Dr Techn Olav Olsen
6:02:01.2172000
+1:57:26.704500
59.7p
90
H 41
Jan Zampr
No Club
6:05:03.2190200
+2:00:28.722700
59.2p
91
H 51
Svein Joten
Engerdal SP
6:05:33.2193200
+2:00:58.725700
59.2p
92
H 51
Magne Orderløkken
Skedsmo SK
6:05:51.2195000
+2:01:16.727500
59.1p
93
H 51
Frode Heiestad
No Club
6:06:10.2196900
+2:01:35.729400
59.1p
94
H 66
Hans Peter Moestue
Strandbygda IL
6:07:45.2206400
+2:03:10.738900
58.8p
95
H 61
Ingar Hals
No Club
6:08:53.2213200
+2:04:18.745700
58.6p
96
H 31
Lasse Heimberg
Oslo
6:12:40.2235900
+2:08:05.768400
58.0p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 6:15:00
97
H 51
Jon Worren
Oslo
6:15:19.2251800
+2:10:44.784300
57.6p
98
D 21
Ingvild Berlandstveit
Hålandsdal IL
6:15:55.2255400
+2:11:20.787900
57.5p
99
H 41
Aslak Førde
Oslo
6:15:56.2255500
+2:11:21.788000
57.5p
100
H 66
Jan Rømmen
Syril il
6:17:53.2267200
+2:13:18.799700
57.2p
101
H 51
Karl Olav Haram
No Club
6:21:49.2290800
+2:17:14.823300
56.6p
102
H 51
Kjell Hoem
No Club
6:24:10.2304900
+2:19:35.837400
56.3p
103
H 41
Kristian Tobias Andersen
Oslo
6:29:12.2335100
+2:24:37.867600
55.6p
104
H 51
Christoffer Serck-Hanssen
Skiforeningen
6:33:19.2359800
+2:28:44.892300
55.0p
105
H 41
Anders Brynildsen
Fredrikstad
6:34:49.2368800
+2:30:14.901300
54.8p
106
H 51
Cato Rachlew
No Club
6:36:42.2380100
+2:32:07.912600
54.5p
107
H 61
Pertti Penna
Kista
6:38:49.2392800
+2:34:14.925300
54.2p
108
H 61
Jon Arild Birkeland
Osmarka il
6:39:09.2394800
+2:34:34.927300
54.2p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 6:40:00
109
H 51
Åsmund Dybvik
Vind IL
6:40:14.2401300
+2:35:39.933800
54.0p
110
D 51
Marianne Enger
No Club
6:40:41.2404000
+2:36:06.936500
54.0p
111
D 51
Lise Marie Pettersen
No Club
6:40:52.2405100
+2:36:17.937600
53.9p
112
H 61
Steinar Rundsveen
Follebu SK
6:43:30.2420900
+2:38:55.953400
53.6p
113
H 21
Georg Wilhelm Vist Hartmann
Fossum IF
6:45:12.2431100
+2:40:37.963600
53.4p
114
H 61
Totto Hartmann
RS Platou IL
6:45:13.2431200
+2:40:38.963700
53.4p
115
H 51
Are Jansrud
Sparebank 1 Østlandet Bil
6:48:03.2448200
+2:43:28.980700
53.0p
116
H 51
Aslak Runde
Advokatfirmaet Thallaug
6:53:05.2478400
+2:48:30.1010900
52.3p
116
H 51
Ståle Brendryen
Oslo
6:53:05.2478400
+2:48:30.1010900
52.3p
118
H 41
Stian Nygård
No Club
6:57:35.2505400
+2:53:00.1037900
51.8p
118
H 41
Egil Nybakk
Stavanger
6:57:35.2505400
+2:53:00.1037900
51.8p
120
H 41
Grunde Eriksen
No Club
7:00:53.2525200
+2:56:18.1057700
51.4p
121
H 51
Bjørn Sveum
Skiforeningen
7:07:06.2562500
+3:02:31.1095000
50.6p
122
H 41
Lars Erik Helle
Kóp
7:07:13.2563200
+3:02:38.1095700
50.6p
123
D 41
Ragnhild Torp
Trondheim symfoniorkester BIL
7:09:58.2579700
+3:05:23.1112200
50.3p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 7:10:00
124
H 51
Hans Storli
Budal IL
7:21:40.2649900
+3:17:05.1182400
49.0p
125
D 51
Linda Skutberg
Skiforeningen
7:22:56.2657500
+3:18:21.1190000
48.8p
126
H 41
Kenneth Glitten
Gentofte Skiklub
7:23:44.2662300
+3:19:09.1194800
48.7p
127
H 51
Bo Ehrhardt
Charlottenlund
7:24:20.2665900
+3:19:45.1198400
48.7p
128
H 51
Christian Müller
Oslo
7:33:21.2720000
+3:28:46.1252500
47.7p
129
H 61
Svein Nybakke
Eina Sportsklubb
7:34:26.2726500
+3:29:51.1259000
47.6p
130
H 66
Tage Johansen
Raufoss
7:34:27.2726600
+3:29:52.1259100
47.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 7:40:00
131
H 61
Sverre Bjerkeli
Lillestrøm
7:55:59.2855800
+3:51:24.1388300
45.4p
132
H 61
Morten Blinkenberg
KONGENS LYNGBY
7:56:30.2858900
+3:51:55.1391400
45.4p
133
D 51
Eva Hagen Olsson
Bjørndal IF
7:57:22.2864100
+3:52:47.1396600
45.3p
134
D 51
Astrid Rygnestad
No Club
7:59:34.2877300
+3:54:59.1409800
45.1p
135
D 51
Kari J Spjeldnæs
Lyn Ski
7:59:51.2879000
+3:55:16.1411500
45.1p
136
H 61
Bruno Delafosse
Oslo
8:01:45.2890400
+3:57:10.1422900
44.9p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 8:10:00
137
H 51
Werner Sveum
Team Trening
8:16:17.2977600
+4:11:42.1510100
43.6p
138
H 51
Anders Soderback
Twickenham
8:39:52.3119100
+4:35:17.1651600
41.6p
139
D 51
Kristin Karlstad
SKEDSMOKORSET
8:42:12.3133100
+4:37:37.1665600
41.4p
140
D 51
Trine Lise Folvik
Nitelva Cycle Club
8:52:37.3195600
+4:48:02.1728100
40.6p
140
D 51
Kjersti Lyford
Skedsmo SK
8:52:37.3195600
+4:48:02.1728100
40.6p
142
H 21
Vinjar Skogsholm
Team Næringsbanken
23:59:57.8639600
143
D 21
Marta Ulvensøen
Isfjorden IL
23:59:58.8639700
143
H 21
Henrik Haugland Syverinsen
NTNUI
23:59:58.8639700
145
D 21
Kristina Raulo Enger
Oslo
23:59:59.8639800
145
D 51
Ellen Grepperud
No Club
23:59:59.8639800
145
D 61
Turid Borud
Hammar
23:59:59.8639800
145
H 31
Frederik Lindvik
Oslo
23:59:59.8639800
145
H 31
Lars Theodorsen
No Club
23:59:59.8639800
145
H 31
Ole Petter Dirdal Moxnes
Bergkameratene Ski
23:59:59.8639800
145
H 31
Truls Brunborg
Oil
23:59:59.8639800
145
H 41
Morten Andreas Lerø
Veritas Bil
23:59:59.8639800
145
H 41
Vegard Hotvedt Strømsvåg
Maroder IL
23:59:59.8639800
145
H 41
Jonas Karlsen
Lillehammer
23:59:59.8639800
145
H 41
Erik Riis-Johansen
Flatås IL
23:59:59.8639800
145
H 51
Jens Bj. Indergård
Romsdal Randonee Klubb
23:59:59.8639800
145
H 51
Jens Petter Wold
Ås
23:59:59.8639800
145
H 51
Arvid Moseng
Nansen IL
23:59:59.8639800
145
H 51
Arnfinn Hole
Norway
23:59:59.8639800
145
H 51
Per-Egil Linna
Kongsvinger IL
23:59:59.8639800
145
H 51
Johan Henrik Lundbo
Strindheim IL
23:59:59.8639800
145
H 51
Ketil Magnus Dokset
Hurdal IL
23:59:59.8639800
145
H 51
Per Einar Mosfjell
Oil
23:59:59.8639800
145
H 61
Ståle Samuelsen
Stovnerkameratene
23:59:59.8639800
145
H 66
Per Kloster
Ålborg Skiklub
23:59:59.8639800
145
H 66
Arne Stonor
FF Lillehammer
23:59:59.8639800
45km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 17
Edvard Fossum Olstad
Øyer og Tretten IF
1:51:51.671000
83.1p
2
H 21
Kristoffer Sverdrup
Dombås IL
1:53:31.681000
+1:40.9900
81.9p
3
H 17
Magnus Gunnes Kozar
Njård
1:54:09.684800
+2:18.13700
81.4p
4
H 41
Rune Nordgård
Hurdal IL
1:57:08.702700
+5:17.31600
79.4p
5
H 51
Jan Byrkjeland
Røa IL
1:58:24.710300
+6:33.39200
78.5p
6
H 21
Sindre Bergan Jakobsen
OSI langrenn
1:59:55.719400
+8:04.48300
77.5p
7
H 51
Kolbjørn Amundsen Rydvang
Ogndal IL
2:02:52.737100
+11:01.66000
75.7p
8
H 61
Trond Olav Berg
Rustad IL
2:02:53.737200
+11:02.66100
75.6p
9
H 51
Eivind Karfjell
Dikemark IF
2:05:03.750200
+13:12.79100
74.3p
10
H 41
Arne Gunnar Ellevold
Bjerke IL
2:07:26.764500
+15:35.93400
72.9p
11
H 15
Mats Daviknes-Andreassen
Nittedal IL
2:08:37.771600
+16:46.100500
12
H 31
Mats Kristoffersen
Ösis
2:09:25.776400
+17:34.105300
71.8p
13
H 21
Mads Hagen
Olympia Sport
2:12:05.792400
+20:14.121300
70.4p
14
H 41
Gunner Botterud
Øyer og Tretten IF
2:12:49.796800
+20:58.125700
70.0p
15
H 21
Anders Landheim
Team Gringos
2:13:05.798400
+21:14.127300
69.9p
16
H 51
Håkon Sem Thagaard
Team Milslukern
2:13:25.800400
+21:34.129300
69.7p
17
H 41
Jørn Torp-Nango
Alta IF
2:14:40.807900
+22:49.136800
69.0p
18
H 17
Mats Mangset Vennestrøm
Mjøsski
2:18:29.830800
+26:38.159700
67.1p
19
H 17
Estin Holen
Øyer
2:18:51.833000
+27:00.161900
66.9p
20
H 41
Meiko Hoemke
No Club
2:20:23.842200
+28:32.171100
66.2p
21
H 61
Geir Verpeide
Stranda IL
2:20:49.844800
+28:58.173700
66.0p
22
H 51
Geir Holmsen
Stovnerkameratene
2:22:48.856700
+30:57.185600
65.1p
23
H 41
Jarl Egil Markussen
FFSF
2:23:57.863600
+32:06.192500
64.6p
24
H 21
Haakon André Kinneberg
IL Jardar
2:25:19.871800
+33:28.200700
64.0p
25
H 61
Johan Lønnmark Werner
Skiforeningen
2:25:21.872000
+33:30.200900
64.0p
26
H 15
Kristian Limbodal Ørbæk
Nordre Eidsvoll IL
2:25:58.875700
+34:07.204600
27
H 41
Stig Aldor Vennestrøm
Mjøsski
2:26:00.875900
+34:09.204800
63.7p
28
H 15
Tobias Hansenskovseth
Nordre Eidsvoll IL
2:26:25.878400
+34:34.207300
29
H 41
Inge Pedersen
No Club
2:27:15.883400
+35:24.212300
63.1p
30
H 61
John Magnus Horsbøl
Ringebu
2:29:08.894700
+37:17.223600
62.3p
31
H 51
Lars Aarvig
Oppegård
2:29:40.897900
+37:49.226800
62.1p
32
H 51
Geir Bråten
Skedsmo SK
2:30:08.900700
+38:17.229600
61.9p
33
H 51
Åge Walter Inderdal
Lillehammer
2:30:42.904100
+38:51.233000
61.7p
34
H 51
Fredrik Cappelen
Driv Trening
2:32:14.913300
+40:23.242200
61.1p
35
H 41
Stian Ørbæk
Nordre Eidsvoll IL
2:33:26.920500
+41:35.249400
60.6p
36
H 61
Ivar Hjelmseth
Lillehammer SK
2:38:24.950300
+46:33.279200
58.7p
37
H 31
Jo Bruøygard
Vinstra
2:39:19.955800
+47:28.284700
58.3p
38
H 51
Cato Dovland
Fossum IF
2:41:14.967300
+49:23.296200
57.7p
39
H 61
Nils Erik Hulbak
Hemsedal IL
2:42:51.977000
+51:00.305900
57.1p
40
H 51
Egil Kjørstad
Tormod IL
2:44:46.988500
+52:55.317400
56.4p
41
H 61
Ole-Johan Lillestøl
Stranda IL
2:46:14.997300
+54:23.326200
55.9p
42
D 51
Janne Vastaberg
Sundt Air AS
2:50:21.1022000
+58:30.350900
54.6p
43
H 61
Torbjörn Ugelstad
Skiforeningen
2:53:27.1040600
+1:01:36.369500
53.6p
44
D 61
Siri Flatekval
Rustad IL
2:55:23.1052200
+1:03:32.381100
53.0p
45
H 71
Kjell Ivar Skjemstad
Lillehammer SK
2:55:53.1055200
+1:04:02.384100
52.9p
46
H 41
Jan Erik Johansen
Frogner IL
2:57:16.1063500
+1:05:25.392400
52.4p
47
D 31
Ida Håøy Grue
Rustad IL
2:58:46.1072500
+1:06:55.401400
52.0p
48
D 41
Ingvill Håkenstad
Øyer og Tretten IF
2:58:57.1073600
+1:07:06.402500
51.9p
49
H 51
Jarle Håkerud
SKEDSMOKORSET
2:59:20.1075900
+1:07:29.404800
51.8p
50
D 51
Karin Lovise Storvik
Fossum IF
3:02:34.1095300
+1:10:43.424200
50.9p
51
D 51
Unni Hongseth
Oslo
3:02:37.1095600
+1:10:46.424500
50.9p
52
H 51
Knut Bogstrand
GAN
3:07:22.1124100
+1:15:31.453000
49.6p
53
D 31
Monika Karlíková
Tri Ski Club Blansko
3:07:35.1125400
+1:15:44.454300
49.6p
54
H 71
Georg Jakhelln
Fossum IF
3:15:43.1174200
+1:23:52.503100
47.5p
55
H 41
Stian Roos
Jevnaker IF
3:16:52.1181100
+1:25:01.510000
47.2p
56
H 51
Bjarne E. Oure
Jevnaker
3:16:53.1181200
+1:25:02.510100
47.2p
57
D 71
Heidi Mustvedt-Plüss
Gjerpen IF
3:23:52.1223100
+1:32:01.552000
45.6p
58
H 51
Greg Barnes
Oxford
3:33:38.1281700
+1:41:47.610600
43.5p
59
H 41
Pavel Nehyba
No Club
3:34:12.1285100
+1:42:21.614000
43.4p
60
D 71
Anne Raftevold
Hornindal IL
3:39:44.1318300
+1:47:53.647200
42.3p
61
H 51
Jannik Helweg-larsen
Charlottenlund
3:56:00.1415900
+2:04:09.744800
39.4p
62
H 31
Keita Adachi
Oslo
4:12:55.1517400
+2:21:04.846300
36.8p
63
H 51
Jan Vidar Snefugl
Folldal IF
4:13:38.1521700
+2:21:47.850600
36.7p
64
D 51
Anita Lervåg
EIDSNES
4:15:08.1530700
+2:23:17.859600
36.4p
64
H 51
Frode Domaas
EIDSNES
4:15:08.1530700
+2:23:17.859600
36.4p
66
D 71
Astrid Svanes Bertelsen
Rustad IL
4:18:12.1549100
+2:26:21.878000
36.0p
67
D 17
Thea Kvam
Øyer og Tretten IF
23:59:59.8639800
67
D 21
Eline Kvam
Øyer og Tretten IF
23:59:59.8639800
67
D 41
Dominique Lazanski
London
23:59:59.8639800
67
H 51
Lars Boye Halvorsen
Bjørndal IF
23:59:59.8639800
67
H 51
Jens Kristian Tærud
Oslo
23:59:59.8639800
67
H 61
Ole Petter Knoph
Overtoppen IL
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)