Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmstråket
2022-02-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
43km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:54:45.688400
78.8p
2
H 21
Tobias Thomson
Ttgu IF
1:54:51.689000
+6.500
78.7p
3
H 21
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
1:55:06.690500
+21.2000
78.5p
4
H 21
Oskar Årebäck
Hudiksvalls IF
1:55:29.692800
+44.4300
78.2p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:57:00
5
H 21
Erik Hårrskog
Falu IK
1:57:43.706200
+2:58.17700
76.5p
6
H 21
Jim Lundmark
Skellefteå SK
1:58:16.709500
+3:31.21000
76.1p
7
H 21
Martin Ottosson
Skellefteå SK
1:58:19.709800
+3:34.21300
76.1p
8
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
2:02:45.736400
+8:00.47900
73.0p
9
H 40
Patrik Jonsson
Norum-Djäkneboda SK
2:02:54.737300
+8:09.48800
72.9p
10
H 21
Jesper Lundqvist
Skellefteå SK
2:05:04.750300
+10:19.61800
71.5p
11
H 40
Johan Pettersson
Skellefteå XC
2:05:09.750800
+10:24.62300
71.4p
12
H 40
Niklas Markström
Skellefteå XC
2:05:12.751100
+10:27.62600
71.4p
13
H 21
Erik Marklund
Skellefteå SK
2:05:14.751300
+10:29.62800
71.3p
14
H 21
Melker Lindgren
Täfteå IK
2:05:18.751700
+10:33.63200
71.3p
15
H 40
Rikard Höög
IFK Umeå
2:05:19.751800
+10:34.63300
71.3p
16
H 21
Martin Åkerlund
Kågedalens SK
2:05:36.753500
+10:51.65000
71.1p
17
H 21
Olov Molin
Bondsjöhöjdens IK
2:06:15.757400
+11:30.68900
70.7p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:07:00
18
H 50
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC
2:07:00.761900
+12:15.73400
70.2p
19
H 40
Stig Lundmark
IFK Arvidsjaur SK
2:07:45.766400
+13:00.77900
69.8p
20
H 40
Peter Gustavsson
Malå IF
2:09:04.774300
+14:19.85800
69.0p
21
H 40
Andreas Andersson
Milslukarna XC
2:10:40.783900
+15:55.95400
68.0p
22
H 21
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
2:10:42.784100
+15:57.95600
68.0p
23
H 21
Nils Lindberg
Umepolisens Skytte o IK
2:12:32.795100
+17:47.106600
66.9p
24
H 21
Henrik Karlborg
Milslukarna XC
2:12:34.795300
+17:49.106800
66.9p
25
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:12:48.796700
+18:03.108200
66.8p
26
H 21
Gustav Berggren
Skellefteå SK
2:14:14.805300
+19:29.116800
66.0p
27
H 21
Robert Lidström
Infjärdens SK
2:15:36.813500
+20:51.125000
65.3p
28
H 40
Marcus Lindfors
Skellefteå XC
2:16:10.816900
+21:25.128400
65.0p
29
H 21
Andreas Forsberg
Ttgu IF
2:16:25.818400
+21:40.129900
64.8p
30
H 21
Lars LUNDBERG
Ttgu IF
2:16:35.819400
+21:50.130900
64.7p
31
H 60
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:16:58.821700
+22:13.133200
64.5p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:17:00
32
H 21
Andreas Ahlberg
Ulricehamns IF
2:18:35.831400
+23:50.142900
63.7p
33
H 50
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:20:06.840500
+25:21.152000
62.9p
34
H 40
Jonas Nordin
Ttgu IF
2:21:03.846200
+26:18.157700
62.5p
35
H 40
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:21:08.846700
+26:23.158200
62.4p
36
H 21
Christian Lejon
Stöcke Ts Järnet
2:22:10.852900
+27:25.164400
61.9p
37
H 21
Henning Sandström
Brädlappen
2:22:37.855600
+27:52.167100
61.7p
38
H 50
Jörgen Norén
Malå IF
2:22:42.856100
+27:57.167600
61.7p
39
H 40
Johan Danielsson
Lycksele IF
2:23:04.858300
+28:19.169800
61.5p
40
H 40
Anders Lindberg
Skellefteå XC
2:23:36.861500
+28:51.173000
61.2p
41
H 40
Markus Rosenius
Burträsk SK
2:23:53.863200
+29:08.174700
61.1p
42
H 21 Motion
Olof Pilblad
Skellefteå SK
2:24:29.866800
+29:44.178300
60.8p
43
H 21 Motion
Peter Karlsson
Skellefteå SK
2:24:31.867000
+29:46.178500
60.8p
44
H 21
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
2:25:23.872200
+30:38.183700
60.4p
45
H 40
Fredrik Norman
Järvsö IF
2:25:55.875400
+31:10.186900
60.1p
46
H 50
Roine Åström
Ttgu IF
2:26:23.878200
+31:38.189700
59.9p
47
H 50
Robin Olofsson
SK Järven
2:26:32.879100
+31:47.190600
59.9p
48
H 40
Jonas Nyström
Skellefteå XC
2:26:35.879400
+31:50.190900
59.8p
49
D 21
Anna Lindgren
Råneå SK
2:26:51.881000
+32:06.192500
59.7p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:27:00
50
H 21 Motion
Robert Jönsson
Luleå
2:27:49.886800
+33:04.198300
59.3p
51
H 50
Pontus Wiklund
Milslukarna XC
2:29:01.894000
+34:16.205500
58.8p
52
H 21 Motion
Jonas Sundell
Umeå
2:30:26.902500
+35:41.214000
58.2p
53
H 21
Arvid Stenberg
Skellefteå XC
2:31:21.908000
+36:36.219500
57.8p
54
H 40
Thomas Jonsson
XC Piteå
2:31:38.909700
+36:53.221200
57.6p
55
H 21
Simon Larsson
Skellefteå SK
2:31:49.910800
+37:04.222300
57.6p
56
H 40
Nils Nilsson
Norsjö SK
2:32:04.912300
+37:19.223800
57.5p
57
H 21
Petter Lundberg
Ttgu IF
2:32:05.912400
+37:20.223900
57.5p
58
H 21
Christoffer Widmark
Skellefteå SK
2:32:06.912500
+37:21.224000
57.5p
59
H 40
Peter Kujanpää
Bålsta SK
2:32:44.916300
+37:59.227800
57.2p
60
H 40
Daniel Billingham
Ttgu IF
2:33:05.918400
+38:20.229900
57.0p
61
H 50
P-o Söderström
Burträsk SK
2:34:12.925100
+39:27.236600
56.6p
62
H 50
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:34:15.925400
+39:30.236900
56.6p
63
H 50
Fredrik Landström
Sorsele SK
2:34:42.928100
+39:57.239600
56.4p
64
H 50
Tord Nilsson
Skellefteå XC
2:36:02.936100
+41:17.247600
55.9p
65
H 21 Motion
Martin Fryklund
Umeå
2:36:23.938200
+41:38.249700
55.7p
66
H 40
Robert Olofsson
Skellefteå SK
2:36:33.939200
+41:48.250700
55.7p
67
H 50
Thomas Löfgren
Skellefteå SK
2:36:37.939600
+41:52.251100
55.6p
67
H 50
Lars Sundström
Skellefteå SK
2:36:37.939600
+41:52.251100
55.6p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:37:00
69
D 40
Susanne Pettersson
Skellefteå SK
2:37:00.941900
+42:15.253400
55.5p
70
H 21
Urban Jonsson
Jokkmokks SK
2:37:16.943500
+42:31.255000
55.4p
71
H 21
Viktor Martinsson
SK Järven
2:38:04.948300
+43:19.259800
55.1p
72
H 60
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:39:30.956900
+44:45.268400
54.5p
73
H 60
Peter Brekke
SK Bore
2:39:32.957100
+44:47.268600
54.5p
74
H 21
Jonas Fredriksson
Storumans IK
2:39:39.957800
+44:54.269300
54.5p
75
H 50
Andreas Lövgren
IFK Arvidsjaur SK
2:40:31.963000
+45:46.274500
54.2p
76
H 50
Henrik Tegström
XC Piteå
2:40:49.964800
+46:04.276300
54.0p
76
H 50
Johan Ekman
XC Piteå
2:40:49.964800
+46:04.276300
54.0p
78
H 21 Motion
Marcus Lindahl
Umeå
2:40:55.965400
+46:10.276900
54.0p
79
D 40
Outi KREKULA
Ttgu IF
2:41:06.966500
+46:21.278000
53.9p
80
H 21 Motion
Anders Hammarberg
Krokoms Mck
2:41:19.967800
+46:34.279300
53.9p
81
H 21
William Westerlund
Byske SK
2:41:38.969700
+46:53.281200
53.7p
82
H 21
Per Nieminen
Luleå Gjutarens IF
2:41:44.970300
+46:59.281800
53.7p
83
H 21 Motion
Daniel Johansson
Skellefteå SK
2:41:47.970600
+47:02.282100
53.7p
84
H 50
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:41:48.970700
+47:03.282200
53.7p
85
H 50
Marcus Burström
Byske SK
2:41:55.971400
+47:10.282900
53.6p
85
H 50
Niklas Johansson
XC Piteå
2:41:55.971400
+47:10.282900
53.6p
87
D 21
Matilda Jönsson
IK Studenterna
2:42:39.975800
+47:54.287300
53.4p
88
H 60
Per-Erik Höglund
Skellefteå XC
2:43:03.978200
+48:18.289700
53.2p
89
H 21 Motion
Robert Norlin
Robertsfors
2:44:05.984400
+49:20.295900
52.9p
90
D 40
Helena Törnelius
Skellefteå XC
2:44:50.988900
+50:05.300400
52.6p
91
H 21
Nils Ström
Skellefteå XC
2:44:56.989500
+50:11.301000
52.6p
92
H 21
Johan Burström
Kågedalens SK
2:45:37.993600
+50:52.305100
52.3p
93
H 21 Motion
Christian Fredriksson
Luleå
2:45:52.995100
+51:07.306600
52.2p
94
H 50
Benny Hedlund
Byske SK
2:46:04.996300
+51:19.307800
52.2p
95
H 21 Motion
Jimmie Bengtsson
Storumans IK
2:46:07.996600
+51:22.308100
52.2p
96
H 50
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
2:46:18.997700
+51:33.309200
52.1p
97
D 21 Motion
Johanna Forsberg
Umeå
2:46:23.998200
+51:38.309700
52.1p
98
H 21
Andreas Brink
Axa SC
2:46:31.999000
+51:46.310500
52.0p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:47:00
99
H 21 Motion
Robin Nyström
Skellefteå SK
2:47:02.1002100
+52:17.313600
51.8p
100
H 50
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
2:47:18.1003700
+52:33.315200
51.8p
101
H 21 Motion
Martin Simonsen
Skellefteå SK
2:47:37.1005600
+52:52.317100
51.6p
102
H 50
Per Nordlander
IK Stern
2:48:25.1010400
+53:40.321900
51.4p
103
H 21
Jonatan Andersson
Hortlax SK
2:49:08.1014700
+54:23.326200
51.1p
104
H 40
Thomas Lundgren
Skellefteå XC
2:49:11.1015000
+54:26.326500
51.1p
105
H 50
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:49:13.1015200
+54:28.326700
51.1p
106
H 21 Motion
Joel Steinwall
Umeå
2:49:35.1017400
+54:50.328900
51.0p
107
H 21 Motion
Victor Andersson
Skellefteå SK
2:49:54.1019300
+55:09.330800
50.9p
108
H 21
Gustaf Walther
OK Denseln
2:50:03.1020200
+55:18.331700
50.8p
109
H 50
Edgar Karlsson
Skellefteå SK
2:50:44.1024300
+55:59.335800
50.6p
110
H 21 Motion
Elias Frost
Umeå
2:52:06.1032500
+57:21.344000
50.2p
111
D 21
Sofie Ahlberg
IK Studenterna
2:52:08.1032700
+57:23.344200
50.2p
112
H 21
William Henriksson
Tavelsjö AIK
2:52:18.1033700
+57:33.345200
50.1p
113
D 21
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
2:52:40.1035900
+57:55.347400
50.0p
114
H 21 Motion
Joakim Lindberg
Skellefteå SK
2:53:14.1039300
+58:29.350800
49.8p
115
H 21
Emil Risberg
Kappa Kraftliner KK
2:53:38.1041700
+58:53.353200
49.7p
116
H 21
Alexander Svensson
Äspereds IF
2:54:58.1049700
+1:00:13.361200
49.3p
117
H 21 Motion
Sebastian Forsman
Umeå
2:55:04.1050300
+1:00:19.361800
49.3p
118
H 21 Motion
Mattias Pettersson
Umeå
2:55:42.1054100
+1:00:57.365600
49.1p
119
D 50
Erika Lind
Skellefteå XC
2:56:02.1056100
+1:01:17.367600
49.0p
120
H 21
Pär Wikberg
Skellefteå SK
2:56:33.1059200
+1:01:48.370700
48.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:57:00
121
H 50
Mats Långström
XC Piteå
2:57:01.1062000
+1:02:16.373500
48.7p
122
D 40
Therese Johansson
Skellefteå SK
2:57:05.1062400
+1:02:20.373900
48.6p
123
H 50
Magnus Pettersson
Skellefteå SK
2:57:38.1065700
+1:02:53.377200
48.5p
124
H 50
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
2:58:08.1068700
+1:03:23.380200
48.3p
125
D 21 Motion
Emma Marklund
Skellefteå SK
2:58:28.1070700
+1:03:43.382200
48.2p
126
H 60
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:58:32.1071100
+1:03:47.382600
48.2p
127
H 21 Motion
Samuel Söderlund
Piteå Elit SK
2:58:45.1072400
+1:04:00.383900
48.2p
128
H 21 Motion
Linus Rauhala
Skellefteå SK
2:59:03.1074200
+1:04:18.385700
48.1p
129
H 21 Motion
Simon Nyman
Skellefteå SK
2:59:12.1075100
+1:04:27.386600
48.0p
130
H 40
Daniel Nygren
Skellefteå SK
2:59:27.1076600
+1:04:42.388100
47.9p
131
H 40
Samuel Backteman
Skellefteå SK
2:59:41.1078000
+1:04:56.389500
47.9p
132
H 60
Jörgen Svensson
Skellefteå SK
2:59:52.1079100
+1:05:07.390600
47.8p
133
H 21 Motion
Seth Strömgren
Husums IF SK
2:59:57.1079600
+1:05:12.391100
47.8p
134
H 21
Jonas Olofsson
Skellefteå SK
3:00:08.1080700
+1:05:23.392200
47.8p
135
H 21 Motion
Thomas Lindgren
Elsäker
3:00:12.1081100
+1:05:27.392600
47.7p
136
H 21
Johan Svedin
Milslukarna XC
3:00:33.1083200
+1:05:48.394700
47.6p
137
H 21 Motion
Emil Olofsson
Ttgu IF
3:01:18.1087700
+1:06:33.399200
47.4p
138
H 21 Motion
Petter Gustafsson
Skellefteå SK
3:01:19.1087800
+1:06:34.399300
47.4p
139
H 21
Oscar Solmell
Axa SC
3:01:34.1089300
+1:06:49.400800
47.3p
140
H 21 Motion
Ludwig Larsson
Skellefteå SK
3:01:41.1090000
+1:06:56.401500
47.3p
141
H 21 Motion
Andreas Tiburzi
Skellefteå SK
3:01:49.1090800
+1:07:04.402300
47.3p
142
H 40
Jonas Törnberg
Skellefteå SK
3:02:44.1096300
+1:07:59.407800
47.0p
143
H 21 Motion
Nils Holmlund
Skellefteå SK
3:04:49.1108800
+1:10:04.420300
46.4p
144
H 21 Motion
Peder Lundberg
Skellefteå SK
3:04:59.1109800
+1:10:14.421300
46.4p
145
H 21 Motion
Per Käller
Byske SK
3:05:13.1111200
+1:10:28.422700
46.3p
146
D 21 Motion
Evelina Fahlesson
Skellefteå SK
3:05:51.1115000
+1:11:06.426500
46.2p
147
H 21 Motion
Björn Genborg
Varuträsk IF
3:06:02.1116100
+1:11:17.427600
46.1p
148
H 21 Motion
Adam Stenberg
Skellefteå SK
3:07:19.1123800
+1:12:34.435300
45.8p
149
H 21 Motion
Robin Lundberg
Skellefteå SK
3:07:25.1124400
+1:12:40.435900
45.7p
150
H 21 Motion
Hannes Holmgen
Skellefteå SK
3:08:09.1128800
+1:13:24.440300
45.6p
151
H 21
Viktor Viklund
Hortlax SK
3:08:27.1130600
+1:13:42.442100
45.5p
152
H 21 Motion
Viktor Gustafsson
Skellefteå SK
3:08:42.1132100
+1:13:57.443600
45.4p
153
H 21 Motion
Daniel Larsson
Axa SC
3:08:58.1133700
+1:14:13.445200
45.3p
154
H 21 Motion
Patrik Gustafsson
IFK Umeå
3:09:19.1135800
+1:14:34.447300
45.2p
155
D 21 Motion
Pia Holmgren
Bolidens SK
3:09:20.1135900
+1:14:35.447400
45.2p
156
H 21 Motion
Elias Marklund
Umeå
3:09:38.1137700
+1:14:53.449200
45.2p
157
H 21 Motion
Johan Lundmark
Umeå
3:10:03.1140200
+1:15:18.451700
45.1p
158
H 21
Elias Karlsson
Skellefteå SK
3:10:49.1144800
+1:16:04.456300
44.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:12:00
159
H 21 Motion
Mikael Lindskog
Skellefteå SK
3:13:02.1158100
+1:18:17.469600
44.3p
159
H 21 Motion
Rune Eklund
Burträsk SK
3:13:02.1158100
+1:18:17.469600
44.3p
161
H 21 Motion
Andreas Persson
Skellefteå SK
3:13:24.1160300
+1:18:39.471800
44.2p
162
H 21 Motion
Johan Holmgren
Bolidens SK
3:14:24.1166300
+1:19:39.477800
44.0p
163
D 50
Annika Wasström
Bolidens SK
3:15:24.1172300
+1:20:39.483800
43.7p
164
H 21 Motion
Andreas Winroth
Umeå
3:15:27.1172600
+1:20:42.484100
43.7p
165
D 21
Jenny Pettersson
Team Esplanad
3:15:32.1173100
+1:20:47.484600
43.7p
166
H 21 Motion
Nils Lindkvist
Medle SK
3:16:22.1178100
+1:21:37.489600
43.5p
167
H 21
Oskar Rosén
Luleå Gjutarens IF
3:16:49.1180800
+1:22:04.492300
43.4p
168
H 21 Motion
Jonathan Viklund
Skellefteå SK
3:17:35.1185400
+1:22:50.496900
43.2p
169
H 21 Motion
Jonas Eriksson
Skellefteå SK
3:17:44.1186300
+1:22:59.497800
43.2p
170
H 21
Albin Andersson
Skellefteå SK
3:17:52.1187100
+1:23:07.498600
43.1p
171
H 21 Motion
Olle Thunberg
Stockholm
3:18:23.1190200
+1:23:38.501700
43.0p
172
H 60
Sture Sundberg
Skellefteå XC
3:18:31.1191000
+1:23:46.502500
43.0p
173
D 21 Motion
Lenita Hellman
Skellefteå XC
3:19:16.1195500
+1:24:31.507000
42.8p
174
H 21 Motion
Kenneth Schönfeldt
Skellefteå SK
3:20:07.1200600
+1:25:22.512100
42.6p
175
D 21 Motion
Emma Lundgren
IFK Arvidsjaur SK
3:20:21.1202000
+1:25:36.513500
42.6p
176
H 21 Motion
Jacob Fürstenhoff
Skellefteå SK
3:20:42.1204100
+1:25:57.515600
42.5p
177
D 21 Motion
Helena Lidhage
Skellefteå SK
3:21:28.1208700
+1:26:43.520200
42.3p
178
H 21 Motion
Kristoffer Enquist
Skellefteå SK
3:22:01.1212000
+1:27:16.523500
42.2p
179
H 21 Motion
Carl Granberg
Umeå
3:22:03.1212200
+1:27:18.523700
42.2p
180
H 21 Motion
Per Jonas Olsson
Medle SK
3:22:46.1216500
+1:28:01.528000
42.0p
180
H 21 Motion
Andreas Blom
Medle SK
3:22:46.1216500
+1:28:01.528000
42.0p
182
H 21 Motion
David Lilja
Skellefteå SK
3:22:50.1216900
+1:28:05.528400
42.0p
183
D 50
Åsa Andersson
Skellefteå SK
3:23:10.1218900
+1:28:25.530400
41.9p
184
D 60
Eva Tjäder
Malå IF
3:23:11.1219000
+1:28:26.530500
41.9p
185
H 21 Motion
Johan Björklund
Skellefteå SK
3:24:08.1224700
+1:29:23.536200
41.7p
186
D 21 Motion
Sara Lundqvist
Vilhelmina IK
3:24:11.1225000
+1:29:26.536500
41.7p
186
D 21 Motion
Anette Åhlund
OK Nolaskogsarna
3:24:11.1225000
+1:29:26.536500
41.7p
188
H 50
Stefan Svensson
Äspereds IF
3:25:06.1230500
+1:30:21.542000
41.5p
189
H 21 Motion
William Gustafsson
Vindelns IF
3:25:23.1232200
+1:30:38.543700
41.4p
190
H 21 Motion
Olof Broman
Skellefteå SK
3:25:24.1232300
+1:30:39.543800
41.4p
190
H 21 Motion
Mats Ekevad
Skellefteå SK
3:25:24.1232300
+1:30:39.543800
41.4p
192
D 40
Sara Stengård
Högbo GIF
3:26:22.1238100
+1:31:37.549600
41.2p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:27:00
193
D 21 Motion
Emma Snällfot
Skellefteå SK
3:27:23.1244200
+1:32:38.555700
41.0p
194
H 21 Motion
Hampus Evers
Skellefteå SK
3:27:52.1247100
+1:33:07.558600
40.9p
195
D 21 Motion
Ulrika TJÄRNBERG
Team Esplanad
3:28:21.1250000
+1:33:36.561500
40.8p
196
H 21 Motion
John Fjellner
Skellefteå SK
3:30:13.1261200
+1:35:28.572700
40.4p
197
D 21 Motion
Emelie Borg
Askersund
3:31:41.1270000
+1:36:56.581500
40.1p
198
H 21 Motion
Oliver Grela
Skellefteå SK
3:31:48.1270700
+1:37:03.582200
40.1p
199
H 21 Motion
David MELENDER
Milslukarna XC
3:33:02.1278100
+1:38:17.589600
39.9p
200
D 21 Motion
Lovisa Kjerstensson
Stockholm
3:33:18.1279700
+1:38:33.591200
39.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 21 Motion
Jan Åhlund
OK Nolaskogsarna
3:33:26.1280500
+1:38:41.592000
39.8p
202
H 21 Motion
Mikael Isaksson
Umeå
3:33:51.1283000
+1:39:06.594500
39.7p
203
D 21
Alma Lundström
Skellefteå SK
3:34:23.1286200
+1:39:38.597700
39.6p
204
D 21 Motion
Erica Mattsson
Skellefteå SK
3:35:42.1294100
+1:40:57.605600
39.3p
205
H 40
Rickard Andersson
Burträsk SK
3:36:36.1299500
+1:41:51.611000
39.2p
206
H 21 Motion
Lars Delin
Vellinge
3:36:43.1300200
+1:41:58.611700
39.1p
207
H 21 Motion
Sebastian Wogenius
Stockholm
3:36:49.1300800
+1:42:04.612300
39.1p
208
H 21 Motion
Marcus Tjärnberg
Umeå
3:37:55.1307400
+1:43:10.618900
38.9p
209
H 21 Motion
Per David Carlsson
Kågedalens SK
3:38:06.1308500
+1:43:21.620000
38.9p
210
D 50
Gunilla Westerlund
Byske SK
3:39:16.1315500
+1:44:31.627000
38.6p
211
D 21 Motion
Elisabeth Sandlund
Piteå Elit SK
3:39:33.1317200
+1:44:48.628700
38.6p
212
H 21 Motion
Peter Eriksson
Bjurholms IF
3:40:09.1320800
+1:45:24.632300
38.5p
213
H 21 Motion
Johannes Forsberg
Stockholm
3:41:25.1328400
+1:46:40.639900
38.2p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:42:00
214
D 21 Motion
Sabina Falkesson
Östersunds SK
3:43:18.1339700
+1:48:33.651200
37.9p
215
D 21 Motion
Johanna Pettersson
Umeå
3:46:07.1356600
+1:51:22.668100
37.4p
216
H 21 Motion
Kjell Juto
Luleå
3:46:38.1359700
+1:51:53.671200
37.3p
216
D 21 Motion
Stina Juto
Umeå
3:46:38.1359700
+1:51:53.671200
37.3p
218
H 21 Motion
Harry Rauhala
Skellefteå SK
3:47:43.1366200
+1:52:58.677700
37.1p
219
H 21 Motion
Thomas Fredriksson
Luleå
3:47:44.1366300
+1:52:59.677800
37.1p
219
D 21 Motion
Veronica Melender
Milslukarna XC
3:47:44.1366300
+1:52:59.677800
37.1p
221
H 21 Motion
Sebastian Holmgren
Skellefteå SK
3:49:09.1374800
+1:54:24.686300
36.9p
222
D 21
Lina Andersson
Skellefteå SK
3:49:10.1374900
+1:54:25.686400
36.9p
223
H 21 Motion
Henrik Vikström
Skellefteå SK
3:50:44.1384300
+1:55:59.695800
36.6p
224
D 21 Motion
Lina Fredriksson
Umeå
3:50:49.1384800
+1:56:04.696300
36.6p
225
D 50
Anna Lena Kero
Sävast Ski Team IF
3:51:10.1386900
+1:56:25.698400
36.5p
226
D 21 Motion
Karin Larsson
Umeå
3:51:31.1389000
+1:56:46.700500
36.5p
227
D 21 Motion
Maja Nilsson
Umeå
3:51:35.1389400
+1:56:50.700900
36.5p
228
H 21 Motion
Ulf Lundström
Skellefteå SK
3:53:01.1398000
+1:58:16.709500
36.2p
229
H 21 Motion
Bo Östman
Umeå
3:53:39.1401800
+1:58:54.713300
36.1p
230
D 21 Motion
Johanna Smedberg
Umeå
3:54:11.1405000
+1:59:26.716500
36.0p
231
D 21 Motion
Gunnel Hannu
Luleå
3:55:18.1411700
+2:00:33.723200
35.8p
232
H 21 Motion
Olov Rydlinge
Axa SC
3:55:32.1413100
+2:00:47.724600
35.8p
233
D 21 Motion
Frida Berg
Skellefteå SK
3:56:59.1421800
+2:02:14.733300
35.6p
234
H 21 Motion
Mikhail Maliarik
Skellefteå SK
3:59:13.1435200
+2:04:28.746700
35.2p
235
H 21 Motion
Lars Normark
Skellefteå SK
3:59:38.1437700
+2:04:53.749200
35.2p
236
H 21 Motion
Edward Nehlbäck
Uppsala
4:01:35.1449400
+2:06:50.760900
34.9p
237
H 21 Motion
Markus Nyström
Skellefteå SK
4:02:22.1454100
+2:07:37.765600
34.7p
238
D 21
Linda Rosander
XC Piteå
4:08:48.1492700
+2:14:03.804200
33.8p
239
D 21 Motion
Elin Lundmark
Umeå
4:09:13.1495200
+2:14:28.806700
33.7p
240
H 21 Motion
Jonatan Hjeltman
IK Studenterna
4:12:14.1513300
+2:17:29.824800
33.3p
241
D 21 Motion
Anna Edström
Skellefteå SK
4:15:46.1534500
+2:21:01.846000
32.8p
242
D 21 Motion
Li Holmberg
Skellefteå SK
4:16:31.1539000
+2:21:46.850500
32.7p
243
H 21 Motion
Bernt-Olov Marklund
Skellefteå SK
4:18:02.1548100
+2:23:17.859600
32.5p
243
D 21 Motion
Anna-lena Andersson
IK Stern
4:18:02.1548100
+2:23:17.859600
32.5p
245
H 21 Motion
Yannick Kercoff
Skellefteå SK
4:22:30.1574900
+2:27:45.886400
31.9p
246
D 21 Motion
Jeanette Lundberg
Bolidens SK
4:23:21.1580000
+2:28:36.891500
31.8p
247
D 21 Motion
Jennifer Viklund
Skellefteå SK
4:23:30.1580900
+2:28:45.892400
31.8p
248
D 21 Motion
Pia-maria Westman
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
4:27:48.1606700
+2:33:03.918200
31.3p
249
H 21 Motion
Lars Wangby
Skellefteå SK
4:32:09.1632800
+2:37:24.944300
30.7p
250
H 40
Johan Ceder
Byske SK
4:33:44.1642300
+2:38:59.953800
30.5p
251
H 21 Motion
Benedikt Neyses
Skellefteå SK
4:35:02.1650100
+2:40:17.961600
30.4p
252
H 21 Motion
Alexander Scharf
Skellefteå SK
4:35:03.1650200
+2:40:18.961700
30.4p
253
H 21 Motion
Marc Tullgren
Vellinge
4:40:00.1679900
+2:45:15.991400
29.8p
254
D 21 Motion
Hanna Marklund
Uppsala
4:49:03.1734200
+2:54:18.1045700
28.8p
255
D 21 Motion
Maria Larsson
Skellefteå SK
4:53:49.1762800
+2:59:04.1074300
28.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
22km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 20
Vilja Åkerlund
Skellefteå SK
1:16:09.456800
61.6p
2
H 21
Niklas Mannberg
Skellefteå XC
1:16:11.457000
+2.100
61.6p
3
H 21
Andreas Björk
Skellefteå XC
1:16:56.461500
+47.4600
61.0p
4
H 21
Mikael Norberg
SK Järven
1:19:38.477700
+3:29.20800
58.9p
5
D 20
Rebecka Rudholm
Skellefteå SK
1:22:22.494100
+6:13.37200
57.0p
6
H 21
Peter Jonsson
Skellefteå SK
1:29:52.539100
+13:43.82200
52.2p
7
H 21
Lars Lind
Skellefteå SK
1:30:07.540600
+13:58.83700
52.1p
8
H 21
Torbjörn Andersson
IK Stern
1:30:40.543900
+14:31.87000
51.7p
9
D 21
Elin Pettersson
Skellefteå SK
1:32:30.554900
+16:21.98000
50.7p
10
H 21
Agnes Schönfeldt
Skellefteå SK
1:36:37.579600
+20:28.122700
48.6p
11
H 21
Jonas Liden
Norsjö SK
1:37:31.585000
+21:22.128100
48.1p
12
H 21
Jonathan Lustig
Norsjö SK
1:46:15.637400
+30:06.180500
44.2p
13
D 21
Émilie Fjellner
Skellefteå SK
1:47:33.645200
+31:24.188300
43.6p
14
H 21
Emma Rönnblom-Pärson
Varuträsk IF
1:49:18.655700
+33:09.198800
42.9p
15
D 21
Jennifer Wellenius
Skellefteå SK
1:52:50.676900
+36:41.220000
41.6p
16
H 21
Arvid Lindqvist
Skellefteå SK
1:55:37.693600
+39:28.236700
40.6p
17
H 21
Anna Kurkkio
Skellefteå SK
1:59:01.714000
+42:52.257100
39.4p
18
H 21
Thomas Ljungblad
Kågedalens SK
1:59:23.716200
+43:14.259300
39.3p
19
H 21
Berit Warg
Ucif
2:01:19.727800
+45:10.270900
38.7p
20
H 21
Johanna Skullered Svensson
Äspereds IF
2:02:24.734300
+46:15.277400
38.3p
21
D 21
Åsa Hansson
Skellefteå SK
2:35:40.933900
+1:19:31.477000
30.1p
22
H 21
Ingela Henriksson
Skellefteå SK
2:53:02.1038100
+1:36:53.581200
27.1p
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 14
Oskar Jonsson
IFK Umeå
33:14.199300
2
H 14
Hugo Danielsson
Lycksele IF
33:30.200900
+16.1500
3
H 14
Axel Larsson
IFK Umeå
35:01.210000
+1:47.10600
4
H 14
Jack Edström
Strömnäs GIF
38:46.232500
+5:32.33100
5
H 21
Hampus Danielsson
Lycksele IF
43:00.257900
+9:46.58500
44.0p
6
H 14
Arvid Jonsson
IK Klintarna
44:23.266200
+11:09.66800
7
H 21
Sigge Enberg
Hemmingsmarks IF
46:52.281100
+13:38.81700
40.3p
8
H 21
Andreas Karlsson
Skellefteå SK
47:29.284800
+14:15.85400
39.8p
9
D 14
Sofia Otten
Täfteå IK
47:30.284900
+14:16.85500
10
H 21
Liam Marklund
Hemmingsmarks IF
50:07.300600
+16:53.101200
37.7p
11
H 21
Elis Lundström
Burträsk SK
51:18.307700
+18:04.108300
36.8p
12
H 21
Tore Tiburzi
Skellefteå SK
51:24.308300
+18:10.108900
36.8p
13
H 21
Otto Fahlesson
Skellefteå SK
51:25.308400
+18:11.109000
36.8p
14
H 21
Robin Fahlesson
Skellefteå SK
51:29.308800
+18:15.109400
36.7p
15
H 21
Alex Karlsson
Skellefteå SK
51:50.310900
+18:36.111500
36.5p
16
H 21
Leah Lundberg
Skellefteå SK
53:47.322600
+20:33.123200
35.1p
17
H 21
Elias Larsson
Skellefteå SK
53:58.323700
+20:44.124300
35.0p
18
H 21
Charlie Lundqvist
Skellefteå SK
56:05.336400
+22:51.137000
33.7p
19
H 21
David Forssell
Skellefteå SK
59:56.359500
+26:42.160100
31.5p
20
H 21
Sture Lindberg
Skellefteå SK
1:00:00.359900
+26:46.160500
31.5p
20
H 21
Ella Lindkvist
Ssk
1:00:00.359900
+26:46.160500
31.5p
22
H 21
Pär Lindberg
Skellefteå SK
1:00:05.360400
+26:51.161000
31.5p
23
H 21
Sara Lindkvist
Medle SK
1:00:07.360600
+26:53.161200
31.4p
24
H 21
Juni Eriksson Åberg
Skellefteå SK
1:08:37.411600
+35:23.212200
27.5p
25
H 21
Anna Åberg
Skellefteå SK
1:08:38.411700
+35:24.212300
27.5p
26
H 21
Isla Marklund
Piteå Elit SK
1:08:39.411800
+35:25.212400
27.5p
27
H 21
Elina Marklund
Piteå Elit SK
1:08:42.412100
+35:28.212700
27.5p
28
H 14
Hugo Lövbom
Burträsk SK
1:09:52.419100
+36:38.219700
29
H 21
Camilla Viklund Lövbom
Burträsk SK
1:11:50.430900
+38:36.231500
26.3p
30
H 21
Johan Lövbom
Burträsk SK
1:11:53.431200
+38:39.231800
26.3p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)