Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Haldo Hanssons minne
2022-02-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Anton Elvseth
Offerdals SK
1:58:25.710400
81.1p
2
H 21
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:59:00.713900
+35.3400
80.5p
3
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:59:11.715000
+46.4500
80.4p
4
H 21
Johannes Jillerö
Göteborgs SK
1:59:46.718500
+1:21.8000
79.9p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:00:00
5
H 21
Simeon Deyanov
Trillevallens Sportklubb
2:01:16.727500
+2:51.17000
78.6p
6
H 21
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:01:43.730200
+3:18.19700
78.2p
7
H 35
Eric Simonsson
Landöns IF
2:03:40.741900
+5:15.31400
76.6p
8
H 21
Robin Grenholm
Brunflo IF
2:05:28.752700
+7:03.42200
75.2p
9
H 35
Arild Olav Sagvold
Leirådal Il
2:05:33.753200
+7:08.42700
75.2p
10
H 21
Björn Wennblom
XC Sthlm Ski Club
2:05:40.753900
+7:15.43400
75.1p
11
H 21
Fredrik Nilsson
Offerdals SK
2:05:41.754000
+7:16.43500
75.1p
12
H 21
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:05:44.754300
+7:19.43800
75.0p
13
H 35
Peter Renlund
Trafikverket FF
2:06:18.757700
+7:53.47200
74.6p
14
H 35
David Berg
Bodsjöböle SK
2:09:19.775800
+10:54.65300
72.4p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:10:00
15
H 35
Mårten Areskoug
Östersund
2:11:28.788700
+13:03.78200
70.9p
16
D 21
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:11:30.788900
+13:05.78400
70.9p
17
D 21
Wilma Jönsson
Östersunds SK
2:13:08.798700
+14:43.88200
69.8p
18
H 21
Karl Ingard
IK Rex
2:16:17.817600
+17:52.107100
67.8p
19
H 21
Emil Hugo
No Club
2:18:15.829400
+19:50.118900
66.6p
20
H 50
Anders Olofsson
Näldens IF
2:19:58.839700
+21:33.129200
65.6p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:20:00
21
H 50
Mikael Andersson
Ås IL
2:20:03.840200
+21:38.129700
65.5p
22
H 35
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:20:14.841300
+21:49.130800
65.4p
23
H 50
Janek Truu
Trillevallens Sportklubb
2:21:00.845900
+22:35.135400
65.0p
24
H 35
Martin Lindroth
Östersunds SK
2:21:58.851700
+23:33.141200
64.4p
25
H 35
David Grahn
Penpaperpine
2:22:06.852500
+23:41.142000
64.3p
26
H 21
Fredrik Thyselius
Stuguns SOK Gjurd
2:22:37.855600
+24:12.145100
64.0p
27
H 21
Ludvig Hellstrand
Åre
2:23:49.862800
+25:24.152300
63.4p
28
H 35
Joel Larsson
Häggenås SK
2:23:51.863000
+25:26.152500
63.4p
29
H 21
Jacob Arén
XC Sthlm Ski Club
2:24:25.866400
+26:00.155900
63.1p
30
H 35
Marcus Pernevill
Östersund
2:24:54.869300
+26:29.158800
62.8p
31
H 50
Fredrik Åberg
Brunflo IF
2:25:33.873200
+27:08.162700
62.5p
32
H 35
Henrik Gabrielsson
Östersund
2:26:00.875900
+27:35.165400
62.2p
33
H 35
Per Risne
SAS skiclub
2:26:56.881500
+28:31.171000
61.7p
34
H 21
Niklas Sved
Östersund
2:28:30.890900
+30:05.180400
60.9p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:30:00
35
H 21
Emil Lundgren
Östersunds SK
2:30:44.904300
+32:19.193800
59.8p
36
H 60
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:30:45.904400
+32:20.193900
59.8p
37
H 50
Ulrich Wahlström
Sockertoppen IF
2:31:29.908800
+33:04.198300
59.5p
38
H 21
Thomas Lind
Östersund
2:32:23.914200
+33:58.203700
59.0p
39
D 35
Anna Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:32:29.914800
+34:04.204300
59.0p
40
H 60
Jonas Peterson
IFK Umeå
2:32:44.916300
+34:19.205800
58.9p
41
H 50
Tommy Lahdenperä
Åre Längdskidklubb
2:33:12.919100
+34:47.208600
58.7p
42
H 35
Ismail Ouraich
Östersunds SK
2:33:47.922600
+35:22.212100
58.4p
43
H 21
Elias Norrby
Uppsala
2:34:05.924400
+35:40.213900
58.2p
44
D 21
Alexandra Nilsson
Järpens SK
2:34:15.925400
+35:50.214900
58.2p
45
H 35
Markus Wilsson
Uppsala
2:34:20.925900
+35:55.215400
58.1p
46
D 35
Linda Forth
Östersund
2:34:54.929300
+36:29.218800
57.9p
47
H 60
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:35:14.931300
+36:49.220800
57.7p
48
H 21
Hannes Bäckbro
Östersund
2:35:22.932100
+36:57.221600
57.7p
49
H 60
Mikael Åkerlund
Follafoss IL
2:35:51.935000
+37:26.224500
57.4p
50
H 60
Per Steen
Brunflo IF
2:36:33.939200
+38:08.228700
57.1p
51
H 35
Gustav Svensson
Östersund
2:36:35.939400
+38:10.228900
57.1p
52
H 35
Heath Cutting
Krokoms Mck
2:37:16.943500
+38:51.233000
56.8p
53
H 60
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
2:38:23.950200
+39:58.239700
56.3p
54
H 50
Björn Israelsson
Tullus Sg
2:39:03.954200
+40:38.243700
56.1p
55
D 35
Jenny Kling
Selånger SOK
2:39:29.956800
+41:04.246300
55.9p
56
D 21
Matilda Andersson
Häggenås SK
2:39:42.958100
+41:17.247600
55.8p
57
H 21
Erik Sonesson
Åsarna IK
2:39:52.959100
+41:27.248600
55.7p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:40:00
58
H 21
Adam Norgren
No Club
2:40:30.962900
+42:05.252400
55.4p
59
H 35
Lars Johansson
Brunflo IF
2:43:13.979200
+44:48.268700
54.3p
60
H 21
Fredrik Bäckman
Östersund
2:44:25.986400
+46:00.275900
53.9p
61
H 60
Dan Fritzon
Undersåkers IF
2:45:07.990600
+46:42.280100
53.6p
62
H 21
Klaus Enzenhofer
SU Raika Zwettl
2:45:16.991500
+46:51.281000
53.5p
63
H 60
Kurt Sandseter
Follafoss IL
2:46:05.996400
+47:40.285900
53.2p
64
H 60
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
2:46:44.1000300
+48:19.289800
53.0p
65
H 60
Ola Kvemo
Lierne IL
2:47:05.1002400
+48:40.291900
52.8p
66
H 21
Joakim Danielsson
Östersund
2:47:09.1002800
+48:44.292300
52.8p
67
H 50
Tomas Nilsson B
Näldens IF
2:47:33.1005200
+49:08.294700
52.7p
68
H 35
Conny Forne
IFK Strömsund
2:47:49.1006800
+49:24.296300
52.6p
69
H 21
Christoffer Lindebring
No Club
2:48:40.1011900
+50:15.301400
52.2p
70
H 35
Carl-fredrik Yri
Krokoms Mck
2:48:53.1013200
+50:28.302700
52.2p
71
H 60
Sven Nilsson
IF Start
2:49:53.1019200
+51:28.308700
51.8p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:50:00
72
H 21
Erik Vareberg
Östersunds SK
2:51:08.1026700
+52:43.316200
51.3p
73
D 50
Åsa Zachrisson
Järpens SK
2:51:15.1027400
+52:50.316900
51.3p
74
D 35
Katrin Johansson
Brunflo IF
2:51:16.1027500
+52:51.317000
51.3p
74
H 50
Thomas Holmberg
Brunflo IF
2:51:16.1027500
+52:51.317000
51.3p
76
H 35
Tomas Björk
Östersund
2:52:14.1033300
+53:49.322800
51.0p
77
H 60
Egon Kvarnlöf
Offerdals SK
2:52:18.1033700
+53:53.323200
50.9p
78
H 35
Johan Fallman
Östersund
2:52:28.1034700
+54:03.324200
50.9p
79
D 21
Petra Nilsson Björklund
Åsarna IK
2:53:03.1038200
+54:38.327700
50.7p
80
H 35
Magnus Redman
Östersunds SK
2:53:29.1040800
+55:04.330300
50.5p
81
H 21
Axel Brånstrand
Östersund
2:54:01.1044000
+55:36.333500
50.3p
82
H 35
Marcus Handler
Ås IL
2:54:37.1047600
+56:12.337100
50.1p
83
D 21
Louise Wallin
Åre
2:54:38.1047700
+56:13.337200
50.1p
84
H 21
Robin Wessén
Umara SC
2:58:09.1068800
+59:44.358300
49.0p
85
D 21
Filippa Ring
Östersund
2:58:31.1071000
+1:00:06.360500
48.8p
86
H 50
Peter Ågren
Krokoms Mck
2:59:02.1074100
+1:00:37.363600
48.7p
87
D 21
Sara Källbäck
Åre Kommun Uif
2:59:14.1075300
+1:00:49.364800
48.6p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:00:00
88
H 50
Bengt Hemmingsson
Bodsjöböle SK
3:00:24.1082300
+1:01:59.371800
48.2p
89
D 21
Ulrika Kihlberg
Östersund
3:01:10.1086900
+1:02:45.376400
48.0p
90
H 21
Olof Troeng
Axa SC
3:01:43.1090200
+1:03:18.379700
47.8p
91
H 35
Hans ten Berg
Östersund
3:02:13.1093200
+1:03:48.382700
47.7p
92
H 60
Michel Lorin
Stockholms RK
3:02:46.1096500
+1:04:21.386000
47.5p
93
D 50
Birgitta Haraldsson
Brunflo IF
3:04:07.1104600
+1:05:42.394100
47.1p
94
H 50
Roger EK
Ås IL
3:04:40.1107900
+1:06:15.397400
46.9p
95
H 50
Max Segersten
Östersund
3:04:59.1109800
+1:06:34.399300
46.8p
96
H 50
Emil Virhammar
Storvreta IK
3:09:16.1135500
+1:10:51.425000
45.6p
97
D 35
Susanne Hakola
IFK Umeå
3:09:28.1136700
+1:11:03.426200
45.5p
98
H 50
Martin Elofsson
Marieby GoIF
3:10:59.1145800
+1:12:34.435300
45.1p
99
H 35
Stefan Moss
Östersund
3:13:10.1158900
+1:14:45.448400
44.5p
100
H 50
Anders Westberg
Östersund
3:13:40.1161900
+1:15:15.451400
44.4p
101
H 60
Jan Molde
Östersunds SK
3:14:07.1164600
+1:15:42.454100
44.3p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:15:00
102
D 60
Marie Lewholt
Trafikverket FF
3:16:02.1176100
+1:17:37.465600
43.8p
103
H 50
Jörgen Rönning
Östersund
3:16:34.1179300
+1:18:09.468800
43.6p
104
H 50
Kjelle Bergstrand
Krokoms Mck
3:19:08.1194700
+1:20:43.484200
43.0p
105
H 21
Nils Ring
Östersunds SK
3:20:29.1202800
+1:22:04.492300
42.6p
106
D 21
Johanna Jonsson
Krokoms Mck
3:24:28.1226700
+1:26:03.516200
41.7p
107
H 21
Joakim Berggren
Östersund
3:24:54.1229300
+1:26:29.518800
41.6p
108
H 21
Per-Hilding Arnel
No Club
3:24:56.1229500
+1:26:31.519000
41.6p
109
D 21
Moa Strömkvist
Åre
3:25:17.1231600
+1:26:52.521100
41.5p
110
D 21
Line Scharl
Östersund
3:26:01.1236000
+1:27:36.525500
41.3p
111
H 35
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:27:21.1244000
+1:28:56.533500
41.0p
112
H 21
Pontus Nilsson
Offerdals SK
3:28:10.1248900
+1:29:45.538400
40.8p
113
H 21
Henrik Johansson
Krokoms Mck
3:29:17.1255600
+1:30:52.545100
40.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:30:00
114
H 60
Lars Grelsson
Hotagens SC
3:31:14.1267300
+1:32:49.556800
40.1p
115
D 21
Louise Dahlin
Krokoms Mck
3:31:21.1268000
+1:32:56.557500
40.1p
116
H 50
Lennart Dahlen
Krokoms Mck
3:32:15.1273400
+1:33:50.562900
39.9p
117
H 35
Linus Karlén
Ekerö
3:32:35.1275400
+1:34:10.564900
39.9p
118
D 21
Emma Wemmenhag
Åre
3:32:39.1275800
+1:34:14.565300
39.8p
119
D 21
Anette Ifren
Östersund
3:36:16.1297500
+1:37:51.587000
39.1p
120
H 50
Karl-Erik Johansson
Ås IL
3:37:05.1302400
+1:38:40.591900
38.9p
121
D 35
Lina Segersten
Östersund
3:38:59.1313800
+1:40:34.603300
38.5p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:45:00
122
D 50
Veronica Bäckman
Brunflo IF
4:00:13.1441200
+2:01:48.730700
34.7p
123
D 21
Sara Nesterud
Östersund
4:01:48.1450700
+2:03:23.740200
34.4p
124
D 21
Emma Nesterud
Östersund
4:01:51.1451000
+2:03:26.740500
34.4p
125
D 50
Inger Nesterud
Östersund
4:03:05.1458400
+2:04:40.747900
34.2p
125
H 50
Ove Nesterud
Östersund
4:03:05.1458400
+2:04:40.747900
34.2p
127
D 21
Sara Schierwagen
Malmö
4:08:54.1493300
+2:10:29.782800
33.3p
128
H 50
Ulf Berggren
Östersund
4:52:49.1756800
+2:54:24.1046300
27.8p
129
D 21
Lina Berggren
Östersund
4:53:11.1759000
+2:54:46.1048500
27.8p
130
H 21
Jonas Wikström
Östersunds SK
23:59:58.8639700
130
H 21
Henrik Karlsson
Östersund
23:59:58.8639700
130
H 35
Jimmy Widell
Östersunds SK
23:59:58.8639700
130
H 50
Niklas Allberg
Östersund
23:59:58.8639700
15km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Anna Jonsson
Duveds IF
47:13.283200
65.4p
1
H 21 Motion
Patrik Hakonen
Östersunds SK
47:13.283200
65.4p
3
D 21 Motion
Hedda Samuelsson
Östersunds SK
47:14.283300
+1
65.4p
4
D 21 Motion
Ida Wasell
Järpens SK
48:50.292900
+1:37.9600
63.2p
5
H 21 Motion
Lennart Wasell
Järpens SK
50:05.300400
+2:52.17100
61.6p
6
H 21 Motion
Andreas Johansson
Föllinge IK
50:38.303700
+3:25.20400
61.0p
7
H 21 Motion
Mattis Fahlgren
Frösö IF
51:33.309200
+4:20.25900
59.9p
8
H 21 Motion
Edvin Källström
Sollefteå Skidor IF
52:50.316900
+5:37.33600
58.4p
9
H 21 Motion
Stefan Andersson
Brunflo IF
54:00.323900
+6:47.40600
57.2p
10
D 21 Motion
Maria Maripuu
Ås IL
56:02.336100
+8:49.52800
55.1p
11
D 21 Motion
Saga Fahlgren
Frösö IF
56:18.337700
+9:05.54400
54.8p
12
D 21 Motion
Carina Magnusson
Brunflo IF
57:09.342800
+9:56.59500
54.0p
13
D 21 Motion
Signe Roos
Ås IL
57:15.343400
+10:02.60100
53.9p
14
D 21 Motion
Anna-Karin Roos
Ås IL
57:47.346600
+10:34.63300
53.4p
15
H 21 Motion
Pierre Olsson
Åre Längdskidklubb
59:00.353900
+11:47.70600
52.3p
16
H 21 Motion
Åke Jansson
Näldens IF
59:06.354500
+11:53.71200
52.2p
17
H 21 Motion
David Hällgren
Östersund
59:29.356800
+12:16.73500
51.9p
18
D 21 Motion
Line Samuelsson
Östersunds SK
1:00:04.360300
+12:51.77000
51.4p
19
H 21 Motion
Kalle Lennartsson
IFK Strömsund
1:00:44.364300
+13:31.81000
50.8p
20
H 21 Motion
Gunnar Kvarnlöf
Offerdals SK
1:00:52.365100
+13:39.81800
50.7p
21
D 21 Motion
Lisa Hällgren
Östersund
1:00:55.365400
+13:42.82100
50.7p
22
D 21 Motion
Ulrika Hellby
Åre
1:03:54.383300
+16:41.100000
48.3p
23
D 21 Motion
Jessica Thörn
Åre
1:05:03.390200
+17:50.106900
47.5p
24
D 21 Motion
Jennie Dahlén
Krokoms Mck
1:05:32.393100
+18:19.109800
47.1p
25
H 21 Motion
Emil Nordin
Krokoms Mck
1:05:36.393500
+18:23.110200
47.1p
26
D 21 Motion
Eva Hemingsson
Bodsjöböle SK
1:06:03.396200
+18:50.112900
46.7p
27
D 21 Motion
Sofie Edlund
Östersund
1:06:53.401200
+19:40.117900
46.2p
28
H 21 Motion
Johan Johansson
Hotagens SC
1:10:26.422500
+23:13.139200
43.8p
29
H 21 Motion
Fredrik Jonsson
Krokoms Mck
1:11:03.426200
+23:50.142900
43.5p
30
H 21 Motion
Per-Ola Eritalo
Krokoms Mck
1:11:30.428900
+24:17.145600
43.2p
31
D 21 Motion
Isabelle Nilsson
Göteborg
1:12:01.432000
+24:48.148700
42.9p
32
D 21 Motion
Johanna Jonsson
Uppsala
1:13:43.442200
+26:30.158900
41.9p
33
H 21 Motion
Andreas Braekkan
Stjördal
1:15:14.451300
+28:01.168000
41.0p
34
H 21 Motion
William Segersten
Östersund
1:17:13.463200
+30:00.179900
40.0p
35
D 21 Motion
Maria Ringvall
Östersund
1:17:19.463800
+30:06.180500
39.9p
36
D 21 Motion
Frida Fritz
Åre
1:17:33.465200
+30:20.181900
39.8p
37
D 21 Motion
Katarina Jacobsson
Östersund
1:19:49.478800
+32:36.195500
38.7p
38
D 21 Motion
Agneta Söderberg
Rödön SK
1:19:57.479600
+32:44.196300
38.6p
39
H 21 Motion
Magnus Pihl
Krokoms Mck
1:20:18.481700
+33:05.198400
38.4p
40
D 21 Motion
Christine Nyberg
Östersund
1:22:37.495600
+35:24.212300
37.4p
41
H 21 Motion
Niclas Lidström
Frösö IF
1:23:55.503400
+36:42.220100
36.8p
42
D 21 Motion
Irene Kempe
Trångsvikens IF
1:29:33.537200
+42:20.253900
34.5p
42
H 21 Motion
Anton Nyberg
Krokoms Mck
1:29:33.537200
+42:20.253900
34.5p
44
H 21 Motion
Staffan Wikström
Vattudalens Ldk
1:35:52.575100
+48:39.291800
32.2p
45
D 21 Motion
Tilde Svensson
Offerdals SK
2:09:54.779300
+1:22:41.496000
23.8p
46
D 21 Motion
Monika Steffens
No Club
2:22:37.855600
+1:35:24.572300
21.6p
47
D 21 Motion
Ann-Christin Helander
Järpens SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)