Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Wadköpingsloppet
2022-02-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:32:58.557700
86.7p
2
H 21
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
1:33:18.559700
+20.1900
86.3p
3
H 21
Filip Danielsson
Falun Borlänge SK
1:36:29.578800
+3:31.21000
82.8p
4
H 21
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
1:37:10.582900
+4:12.25100
82.1p
5
H 21
Jimmy Axelsson
Karlslunds IF SF
1:39:18.595700
+6:20.37900
80.0p
6
H 40
Alexander Gingsjö
XC Sthlm Ski Club
1:39:20.595900
+6:22.38100
80.0p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:40:00
7
H 21
Edwin Franzen
IFK Mora SK
1:40:03.600200
+7:05.42400
79.3p
8
H 40
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
1:40:33.603200
+7:35.45400
78.8p
9
H 21
Rickard Ericsson
Garphyttans IF
1:40:34.603300
+7:36.45500
78.8p
10
H 21
Emil Ljungemyr
OK Kolmården
1:45:25.632400
+12:27.74600
74.5p
11
H 21
Alexander Sundin
Sundbybergs IK
1:45:36.633500
+12:38.75700
74.3p
12
H 40
Daniel Olsson
Garphyttans IF
1:46:56.641500
+13:58.83700
73.2p
13
H 21
Anders Carbonnier
XC Sthlm Ski Club
1:48:01.648000
+15:03.90200
72.3p
14
H 21
Gustav Hall
XC Sthlm Ski Club
1:48:28.650700
+15:30.92900
72.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:50:00
15
H 21
Patrik Lind
Tunafors SK
1:50:45.664400
+17:47.106600
70.2p
16
H 40
Johan Larsson
Tisdagsklubben Örebro
1:51:51.671000
+18:53.113200
69.4p
17
H 21
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
1:51:54.671300
+18:56.113500
69.4p
18
H 21
John Lundström
Tisdagsklubben Örebro
1:52:17.673600
+19:19.115800
69.1p
19
H 21
Anton Bäckman
Karlslunds IF SF
1:52:19.673800
+19:21.116000
69.1p
20
H 50
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
1:53:07.678600
+20:09.120800
68.5p
21
H 40
Mikael Petersson
Karlslunds IF SF
1:53:14.679300
+20:16.121500
68.4p
22
H 50
Lennart Holmström
Jomala
1:55:24.692300
+22:26.134500
66.9p
23
H 21
Kasper Johansson
Karlslunds IF SF
1:55:27.692600
+22:29.134800
66.9p
24
D 21
Hilda Löf
XC Sthlm Ski Club
1:56:00.695900
+23:02.138100
66.5p
25
H 21
Johannes Ohls
Axa SC
1:56:28.698700
+23:30.140900
66.2p
26
H 21
Oskar Leinonen
OK Kolmården
1:57:30.704900
+24:32.147100
65.5p
27
H 21
Viktor Rikner
Karlslunds IF SF
1:57:53.707200
+24:55.149400
65.3p
28
H 50
Jan Larsson Lyckholm
Kopparbergs IF
1:57:55.707400
+24:57.149600
65.2p
29
H 40
Erik Sundblad
Boxholm-Ekeby SK
1:58:37.711600
+25:39.153800
64.8p
30
H 40
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
1:59:03.714200
+26:05.156400
64.5p
31
H 21
Samuel Malmfors
Skogspojkarnas OK
1:59:49.718800
+26:51.161000
64.0p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:00:00
32
H 21
Gustaf Johansson
OK Orion
2:00:10.720900
+27:12.163100
63.8p
33
H 21
Martin Bergqlin
IK Stern
2:00:17.721600
+27:19.163800
63.7p
34
H 50
Anders Grahn
Karlslunds IF SF
2:00:27.722600
+27:29.164800
63.6p
35
H 21 Motion
Robin Gustafsson
Karlslunds IF SF
2:00:42.724100
+27:44.166300
63.5p
36
H 50
Pontus Halldin
Tisdagsklubben Örebro
2:01:32.729100
+28:34.171300
63.0p
37
H 50
Björn Lindgren
Täby IS SK
2:01:47.730600
+28:49.172800
62.8p
38
H 21
Samuel Sandell
Almby IK
2:03:26.740500
+30:28.182700
61.8p
39
H 21
Johan Alfredsson
Karlslunds IF SF
2:04:09.744800
+31:11.187000
61.4p
40
H 21
Gustav Westin
Karlslunds IF SF
2:06:22.758100
+33:24.200300
60.2p
41
H 21
Oskar Johansson
Karlslunds IF SF
2:06:59.761800
+34:01.204000
59.8p
42
H 40
Thimmy Avonds
Karlslunds IF SF
2:07:00.761900
+34:02.204100
59.8p
43
H 40
Viktor Lindman
Vreta Skid o Mk
2:07:02.762100
+34:04.204300
59.8p
44
H 40
Henrik Sundström
Tisdagsklubben Örebro
2:08:14.769300
+35:16.211500
59.2p
45
H 40
Stefan Karlsson
Berber IS
2:09:11.775000
+36:13.217200
58.7p
46
H 50
Henrik Pettersson
Vreta Skid o Mk
2:09:25.776400
+36:27.218600
58.5p
47
H 21
Viktor Gerdin
Tisdagsklubben Örebro
2:09:37.777600
+36:39.219800
58.4p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:10:00
48
H 40
Roger Elimä
Karlslunds IF SF
2:12:05.792400
+39:07.234600
57.2p
49
H 40
Tomas Lindgren
Karlslunds IF SF
2:12:44.796300
+39:46.238500
56.9p
50
H 50
Jakob Carlsson
Länsförsäkringar IF
2:14:17.805600
+41:19.247800
56.1p
51
H 50
Kent-Åke Molin
Linköpings SK
2:14:27.806600
+41:29.248800
56.0p
52
H 40
Karl-Johan Thuresson
Kilsmo IK
2:15:40.813900
+42:42.256100
55.5p
53
H 21 Motion
Gabriel Fernsten
Karlslunds IF SF
2:15:53.815200
+42:55.257400
55.4p
54
H 21
Jonatan Hedin
Axa SC
2:16:03.816200
+43:05.258400
55.3p
55
H 21
Thobias Fredriksson
Axa SC
2:16:08.816700
+43:10.258900
55.2p
56
H 21
Andreas Eriksson
Regna IF
2:16:46.820500
+43:48.262700
55.0p
57
H 40
Pär Hillius
Karlslunds IF SF
2:16:58.821700
+44:00.263900
54.9p
58
D 40
Sofia Holmgård
Grava SK
2:17:04.822300
+44:06.264500
54.8p
59
D 21
Ronja Andersdotter
Garphyttans IF
2:17:07.822600
+44:09.264800
54.8p
60
H 50
Robert Johansson
Karlslunds IF SF
2:19:07.834600
+46:09.276800
53.9p
61
H 21
Fredrik Sundin
Berber IS
2:19:37.837600
+46:39.279800
53.7p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:20:00
62
H 40
Roger Hjälm
Karlslunds IF SF
2:20:09.840800
+47:11.283000
53.4p
63
H 21
Anders Björkman
Myssjö-Ovikens IF
2:21:50.850900
+48:52.293100
52.7p
64
H 21 Motion
Axel Lindroth
Kilsmo IK
2:22:31.855000
+49:33.297200
52.4p
65
H 21
Noak Tegelstaden
Broby GOIF
2:22:58.857700
+50:00.299900
52.2p
66
D 21
Frida Peterson
Älvdalens IF SK
2:23:00.857900
+50:02.300100
52.2p
67
H 50
Patrik Karpaty
Karlslunds IF SF
2:23:11.859000
+50:13.301200
52.2p
68
H 50
Peter Wendlemyr
Karlslunds IF SF
2:23:26.860500
+50:28.302700
52.1p
69
H 40
Joakim Lantz
Tunafors SK
2:24:06.864500
+51:08.306700
51.8p
70
D 21
Kajsa Rosdal
Berber IS
2:24:46.868500
+51:48.310700
51.5p
71
D 21
Emma Pettersson
Vreta Skid o Mk
2:26:30.878900
+53:32.321100
50.8p
72
H 40
Johan Fessé
Täby IS SK
2:27:35.885400
+54:37.327600
50.4p
73
H 21 Motion
Andreas Ljungberg
Karlslunds IF SF
2:28:09.888800
+55:11.331000
50.2p
74
H 21 Motion
Stefan Holm
Sya SK
2:29:42.898100
+56:44.340300
49.6p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:30:00
75
H 21
Simon Throgen
Grava SK
2:30:17.901600
+57:19.343800
49.4p
76
H 21 Motion
Johan Lindström
Linköpings SK
2:30:36.903500
+57:38.345700
49.3p
77
H 40
Thomas Thessén
IFK Lindesberg
2:30:37.903600
+57:39.345800
49.3p
78
H 40
Mats Westerberg
Broby GOIF
2:32:32.915100
+59:34.357300
48.6p
79
H 21 Motion
Fredrik Lavén
Tunafors SK
2:32:42.916100
+59:44.358300
48.5p
80
H 50
Hans Egbert
Sya SK
2:35:18.931700
+1:02:20.373900
47.6p
81
H 60
Anders Green
Tunafors SK
2:35:19.931800
+1:02:21.374000
47.6p
82
H 21
Christian Dyvik
Nybro Ski
2:37:02.942100
+1:04:04.384300
47.0p
83
H 21 Motion
David Ellner
Norrköping
2:38:21.950000
+1:05:23.392200
46.6p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:40:00
84
H 60
Leif Landén
Karlslunds IF SF
2:40:01.960000
+1:07:03.402200
46.0p
85
H 21
Erik Lundevaller
Broby GOIF
2:41:00.965900
+1:08:02.408100
45.7p
86
H 50
Johan Larsson
Karlslunds IF SF
2:41:26.968500
+1:08:28.410700
45.6p
87
H 40
Anton Georgiev
Västerås Skidklubb
2:42:03.972200
+1:09:05.414400
45.4p
88
H 40
Johan Bollman
Karlslunds IF SF
2:43:27.980600
+1:10:29.422800
44.9p
89
H 60
Peter Åslund
Berber IS
2:43:34.981300
+1:10:36.423500
44.9p
90
H 21 Motion
Samuel Hambre
Axa SC
2:43:38.981700
+1:10:40.423900
44.9p
91
H 40
Jonatan Larsson
Axa SC
2:43:59.983800
+1:11:01.426000
44.8p
92
H 21 Motion
Tomas Larsson
Kumla
2:44:12.985100
+1:11:14.427300
44.7p
93
H 21 Motion
Erik Wieschalla
Umara SC
2:45:30.992900
+1:12:32.435100
44.3p
94
H 21 Motion
Tommi Uksila
Hägersta GF
2:46:11.997000
+1:13:13.439200
44.1p
95
H 21 Motion
Andreas Tengberg
Örebro
2:47:11.1003000
+1:14:13.445200
43.8p
96
H 21
Oskar Molin
Linköpings SK
2:47:17.1003600
+1:14:19.445800
43.8p
97
D 21
Lovisa Eklöf
Hagaby GOIF
2:47:19.1003800
+1:14:21.446000
43.8p
98
H 50
Lars Holmgård
Grava SK
2:47:49.1006800
+1:14:51.449000
43.6p
99
H 21 Motion
Pierre Turborn
Tunafors SK
2:47:50.1006900
+1:14:52.449100
43.6p
100
H 21 Motion
Niclas Oscarsson
Växjö
2:48:00.1007900
+1:15:02.450100
43.6p
101
H 21
Peder Von Stedingk
Funäsdalens IF
2:48:24.1010300
+1:15:26.452500
43.5p
102
H 60
Torbjörn Johansson
Filipstads SF
2:49:41.1018000
+1:16:43.460200
43.1p
103
H 21 Motion
Oskar Asp
Strängnäs
2:49:47.1018600
+1:16:49.460800
43.1p
104
H 21 Motion
Lars Wikström
Torshälla
2:50:54.1025300
+1:17:56.467500
42.8p
105
H 21 Motion
Roger Kjell
Karlslunds IF SF
2:51:08.1026700
+1:18:10.468900
42.7p
106
H 21
Hugo Hägg Hult
Broby GOIF
2:51:39.1029800
+1:18:41.472000
42.6p
107
D 21
Victoria Ruderer
Axa SC
2:51:56.1031500
+1:18:58.473700
42.5p
108
H 21 Motion
Martin Sedström
Karlslunds IF SF
2:52:07.1032600
+1:19:09.474800
42.4p
109
H 21
Edvard Jarlert
Axa SC
2:52:31.1035000
+1:19:33.477200
42.3p
110
D 21 Motion
Malin Österman
Axa SC
2:52:38.1035700
+1:19:40.477900
42.3p
111
H 21 Motion
Peter Boethius
Axa SC
2:52:49.1036800
+1:19:51.479000
42.2p
112
H 21 Motion
Filip Martin
Örebro
2:54:30.1046900
+1:21:32.489100
41.8p
113
H 50
Urban Johansson
Tunafors SK
2:54:48.1048700
+1:21:50.490900
41.7p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 2:55:00
114
H 21 Motion
Göte Brunasso
Karlslunds IF SF
2:55:33.1053200
+1:22:35.495400
41.5p
115
D 21 Motion
Tatiana Kiseleva
Karlslunds IF SF
2:55:40.1053900
+1:22:42.496100
41.5p
116
H 21
Fredrik Pettersson
Tunafors SK
2:55:51.1055000
+1:22:53.497200
41.4p
117
H 40
Jonas Georgsson
Karlslunds IF SF
2:56:00.1055900
+1:23:02.498100
41.4p
118
H 21 Motion
Erik EK Elmqvist
Avesta
2:57:04.1062300
+1:24:06.504500
41.1p
119
D 21
Klara Evaldsson
Redvägs SK
2:57:46.1066500
+1:24:48.508700
40.9p
120
H 21
Simon Larsson
Redvägs SK
2:57:47.1066600
+1:24:49.508800
40.9p
121
H 21 Motion
Hampus Åström
Uppsala
2:58:11.1069000
+1:25:13.511200
40.8p
122
H 21 Motion
Göran Heidenvall
Brunflo IF
2:58:58.1073700
+1:26:00.515900
40.6p
123
H 21
William Söderek
Axa SC
3:02:08.1092700
+1:29:10.534900
39.8p
124
H 60
Nils-Olov Åsman
Karlslunds IF SF
3:06:09.1116800
+1:33:11.559000
38.9p
125
H 21 Motion
Niklas Karlsson
Örebro
3:06:18.1117700
+1:33:20.559900
38.9p
126
H 21 Motion
Mats Lindås
Storvreta IK
3:06:19.1117800
+1:33:21.560000
38.9p
127
H 60
Christer Brånn
Kumla SF
3:07:02.1122100
+1:34:04.564300
38.7p
128
H 21 Motion
Jonas Boëthius
Axa SC
3:07:13.1123200
+1:34:15.565400
38.7p
129
H 21 Motion
Ingvar Berg
Filipstads SF
3:08:48.1132700
+1:35:50.574900
38.3p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:10:00
130
H 21 Motion
Thomas Wahl
Västerås Skidklubb
3:11:32.1149100
+1:38:34.591300
37.7p
131
H 21 Motion
Marcus Älmefur
Axa SC
3:13:40.1161900
+1:40:42.604100
37.2p
132
H 21 Motion
Ola Nilsson
Axa SC
3:16:17.1177600
+1:43:19.619800
36.7p
133
H 21 Motion
Christian Sköld
Umara SC
3:16:57.1181600
+1:43:59.623800
36.6p
134
D 21 Motion
Nina Wingård
No Club
3:18:58.1193700
+1:46:00.635900
36.2p
135
D 21 Motion
Sara Axelsson
Karlslunds IF SF
3:19:26.1196500
+1:46:28.638700
36.1p
136
D 21
Malin Welen
Hägersta GF
3:20:21.1202000
+1:47:23.644200
35.9p
137
H 21 Motion
Robert Andersson
Kils OK
3:21:33.1209200
+1:48:35.651400
35.7p
138
D 21 Motion
Elin Troedsson
IFK Lindesberg
3:23:02.1218100
+1:50:04.660300
35.4p
138
D 21 Motion
Ulrika Troedsson
IFK Lindesberg
3:23:02.1218100
+1:50:04.660300
35.4p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:25:00
140
D 21 Motion
Linnea Berg
Filipstads SF
3:25:28.1232700
+1:52:30.674900
34.9p
141
H 21 Motion
Daniel Walldin
Täby
3:26:12.1237100
+1:53:14.679300
34.8p
142
H 21 Motion
Johan Bringhed
Örebro
3:28:22.1250100
+1:55:24.692300
34.4p
143
H 21 Motion
Kristjan Erlandsson
Grava SK
3:36:10.1296900
+2:03:12.739100
33.0p
144
D 21
Ebba Nordström
Axa SC
3:36:23.1298200
+2:03:25.740400
33.0p
145
D 21 Motion
Madelene Felländer
Strängnäs
3:36:29.1298800
+2:03:31.741000
33.0p
146
H 21 Motion
Robert Edin
Tunafors SK
3:40:05.1320400
+2:07:07.762600
32.4p
147
D 21 Motion
Julia Lindhagen
Örebro
3:45:19.1351800
+2:12:21.794000
31.6p
148
H 21 Motion
Johan Lindhagen
Örebro
3:45:22.1352100
+2:12:24.794300
31.6p
149
H 21
Anders Möller
Tunafors SK
3:52:47.1396600
+2:19:49.838800
30.5p
150
H 21 Motion
Ulf Nordström
Örebro
3:53:13.1399200
+2:20:15.841400
30.4p
151
H 21 Motion
Oscar Perdsjö
Örebro
3:54:36.1407500
+2:21:38.849700
30.2p
152
H 21 Motion
Hans Erlandsson
Grava SK
4:02:12.1453100
+2:29:14.895300
29.2p
153
D 40
Katarina Ikonen
Filipstads SF
4:12:00.1511900
+2:39:02.954100
28.0p
154
H 21 Motion
Andy Ishak
Tunafors SK
4:18:18.1549700
+2:45:20.991900
27.3p
155
H 21 Motion
Jakub Zuber
Nora
4:33:51.1643000
+3:00:53.1085200
25.6p
156
H 21
Carl Philip Karlsson -
Norrköpings SK
23:59:58.8639700
156
H 21
Linus Linder -
Tunafors SK
23:59:58.8639700
156
D 21
Olivia Hansson
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
156
H 50
Kennet Hägg -
Broby GOIF
23:59:58.8639700
156
H 50
Per Zetterberg
Järfälla SK
23:59:58.8639700
156
H 21 Motion
Bengt Arwén
Häverödals SK
23:59:58.8639700
162
H 21
Martin Arwén -
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
162
H 21
Josef Habbe
Tisdagsklubben Örebro
23:59:59.8639800
162
H 21
Andreas Hiller
Axa SC
23:59:59.8639800
162
H 21
Joakim Kaiser
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
162
H 21
David Karlström
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
162
H 21
Erik Palmqvist -
Kristinehamns OK
23:59:59.8639800
162
H 21
Edvin Palmqvist -
Kristinehamns OK
23:59:59.8639800
162
H 21
David Skogström
Finnskogarnas SK
23:59:59.8639800
162
H 40
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
162
D 40
Annika Kaiser
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
162
H 50
Tomas Boman
Sya SK
23:59:59.8639800
162
H 50
Karl Urban Lindell
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
162
H 21 Motion
Markus Alfredsson
Åtvidabergs IF
23:59:59.8639800
162
H 21 Motion
Jens Bergendorff
Linköping
23:59:59.8639800
162
H 21 Motion
Johan Bernström
Örebro
23:59:59.8639800
162
H 21 Motion
Filip Lindby
Linköpings SK
23:59:59.8639800
162
H 21 Motion
Jakob Palmkvist
Örebro
23:59:59.8639800
162
H 21 Motion
Timmy Pettersson
Sya SK
23:59:59.8639800
162
D 21 Motion
Johanna Adrian -
Garphyttans IF
23:59:59.8639800
162
D 21 Motion
Viktoria Eriksson
Kungsör
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)