Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2022-02-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Isac Holmström
Team Skills
1:52:04.672300
84.9p
2
Erik Silfver
IFK Umeå
1:52:11.673000
+7.600
84.8p
3
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:53:28.680700
+1:24.8300
83.7p
4
Simon Karlsson
IFK Umeå
1:53:29.680800
+1:25.8400
83.7p
5
Hannes Stenström
Nacka Värmdö SK
1:54:08.684700
+2:04.12300
83.1p
6
Tobias Åhman
1life IF
1:54:09.684800
+2:05.12400
83.1p
7
Ludvig WERKMÄSTER
Ttgu IF
1:54:16.685500
+2:12.13100
83.0p
8
Daniel Holmgren
IFK Umeå
1:54:54.689300
+2:50.16900
82.4p
9
Simon Stenberg
Kalix SK
1:55:09.690800
+3:05.18400
82.2p
10
Niklas Niska
Pajala IF
1:55:14.691300
+3:10.18900
82.1p
11
Robert Lindberg
Ttgu IF
1:56:08.696700
+4:04.24300
81.4p
12
Kristofer Linder
Ttgu IF
1:57:46.706500
+5:42.34100
80.0p
13
Henrik Strand
Abisko Ioik
1:57:52.707100
+5:48.34700
79.9p
14
Martin Elmvall
Högbo GIF
1:57:54.707300
+5:50.34900
79.9p
14
Petter Gaarder Dahl
Trillevallens Sportklubb
1:57:54.707300
+5:50.34900
79.9p
14
Anton Eriksson
Lager 157
1:57:54.707300
+5:50.34900
79.9p
17
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
1:58:35.711400
+6:31.39000
79.3p
18
Björn Rydvall
Ttgu IF
1:58:41.712000
+6:37.39600
79.3p
19
John Hermansson
IFK Mora SK
1:58:52.713100
+6:48.40700
79.1p
20
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
1:59:07.714600
+7:03.42200
78.9p
21
Erik Härrskog
Falu IK
1:59:26.716500
+7:22.44100
78.7p
22
Henrik Brøvig
Oppegård IL
1:59:28.716700
+7:24.44300
78.6p
23
Magnus Lindfors
IK Studenterna
2:00:39.723800
+8:35.51400
77.7p
24
Tommy Hedlund
Ttgu IF
2:01:33.729200
+9:29.56800
77.0p
25
Andreas Oskarsson
Sorsele SK
2:02:15.733400
+10:11.61000
76.5p
26
Henrik Fors
Ttgu IF
2:02:16.733500
+10:12.61100
76.5p
27
André NYGÅRD
Milslukarna XC
2:02:49.736800
+10:45.64400
76.1p
28
Daniel Granberg
Mellansel IF
2:04:07.744600
+12:03.72200
75.1p
29
Olov Molin
Bondsjöhöjdens IK
2:04:44.748300
+12:40.75900
74.7p
30
Björn Axelsson
IFK Umeå
2:04:46.748500
+12:42.76100
74.7p
31
Joel Jänes
Stockviks SF
2:04:48.748700
+12:44.76300
74.7p
32
Albin Sjölén
Stockviks SF
2:05:11.751000
+13:07.78600
74.4p
33
Marcus Fredriksson
Hudiksvalls IF
2:05:28.752700
+13:24.80300
74.2p
34
Johan Albertsson
Ttgu IF
2:07:26.764500
+15:22.92100
72.8p
35
Johan Jakobsson
Röbäcks SK
2:09:47.778600
+17:43.106200
71.3p
36
Sondre Ildgruben
NA
2:10:16.781500
+18:12.109100
71.0p
37
Melker Lindgren
Täfteå IK
2:11:38.789700
+19:34.117300
70.1p
38
Andreas Andersson
Milslukarna XC
2:11:54.791300
+19:50.118900
69.9p
39
Fredrik Nyberg
Överkalix IF
2:11:56.791500
+19:52.119100
69.9p
40
Simon Jonsson
Ski Team Göhlins
2:12:46.796500
+20:42.124100
69.4p
41
Nils Lindberg
Umepolisens Skytte o IK
2:14:08.804700
+22:04.132300
68.6p
42
Olof Burström
SK Järven
2:15:18.811700
+23:14.139300
67.9p
43
Andreas Forsberg
Ttgu IF
2:15:21.812000
+23:17.139600
67.8p
44
Arvid Larsson
IFK Umeå
2:15:27.812600
+23:23.140200
67.8p
45
Kristian Barkemo
Team BST
2:15:37.813600
+23:33.141200
67.7p
46
Oskar Gunnarsson
Sävar IK
2:16:19.817800
+24:15.145400
67.3p
47
Tobias Johansson-ljung
Jalles Tc Umeå
2:16:40.819900
+24:36.147500
67.1p
48
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:17:50.826900
+25:46.154500
66.4p
49
Hugo Djurstedt
Eksjö SOK
2:19:19.835800
+27:15.163400
65.6p
50
Henrik Karlborg
Milslukarna XC
2:19:58.839700
+27:54.167300
65.2p
51
Simon Johansson
Nyåkers IK
2:21:26.848500
+29:22.176100
64.4p
52
Rasmus Nilsson
IFK Umeå
2:22:43.856200
+30:39.183800
63.8p
53
Johan Sköld
Milslukarna XC
2:26:21.878000
+34:17.205600
61.9p
54
Edwin Nordmark
Täfteå IK
2:27:05.882400
+35:01.210000
61.6p
55
Andreas Barkemo
Team BST
2:27:32.885100
+35:28.212700
61.4p
56
Alfred Wikner
Håknäs IF
2:29:13.895200
+37:09.222800
60.6p
57
Måns Lundberg
Ttgu IF
2:29:17.895600
+37:13.223200
60.5p
58
Christoffer Widmark
Skellefteå SK
2:29:36.897500
+37:32.225100
60.4p
59
Johan Löv
No Club
2:29:43.898200
+37:39.225800
60.3p
60
Patrik Broman
Matfors SK
2:30:30.902900
+38:26.230500
60.0p
61
Isak Forsberg
Agnäs IK
2:34:30.926900
+42:26.254500
58.2p
62
Andreas Karlsson
Slussfors IK
2:35:17.931600
+43:13.259200
57.9p
63
Viktor Bergström
Sävar IK
2:39:45.958400
+47:41.286000
56.0p
64
Gustav Bergström
Handelsbankens IF
2:39:55.959400
+47:51.287000
55.9p
65
Axel Tunelli
IK Studenterna
2:41:09.966800
+49:05.294400
55.5p
66
Karl Lundberg
Fredrika IK
2:41:44.970300
+49:40.297900
55.2p
67
John Eklund
IK Studenterna
2:42:51.977000
+50:47.304600
54.8p
68
Emil Lind Ranneberg
Axa SC
2:44:22.986100
+52:18.313700
54.2p
69
Jonas Emanuelsson
IFK Umeå
2:46:12.997100
+54:08.324700
53.5p
70
Stefan Hupperts
Umeå
2:47:09.1002800
+55:05.330400
53.2p
71
Ludvig Bergman
IK Studenterna
2:49:38.1017700
+57:34.345300
52.3p
72
Marcel Mukdad
Karlskrona SOK
2:50:20.1021900
+58:16.349500
52.1p
73
Lars Sandin
Axa SC
2:52:28.1034700
+1:00:24.362300
51.4p
73
Björn FESSÉ
IK Studenterna
2:52:28.1034700
+1:00:24.362300
51.4p
75
Marcus Edvardsson
Axa SC
2:53:59.1043800
+1:01:55.371400
50.8p
76
Arvid Schön
IFK Umeå
2:54:03.1044200
+1:01:59.371800
50.8p
77
Johan Nyström
Axa SC
2:57:01.1062000
+1:04:57.389600
49.9p
78
Viktor Skeppström
Team Esplanad
2:58:24.1070300
+1:06:20.397900
49.4p
79
Martin SEDIN
IK Studenterna
2:59:46.1078500
+1:07:42.406100
49.0p
80
Ludvig Edvardsson
Ttgu IF
2:59:50.1078900
+1:07:46.406500
49.0p
81
Johan Lundmark
Sweco IF
3:14:40.1167900
+1:22:36.495500
44.8p
82
Martin Rosvall
Ttgu IF
3:31:42.1270100
+1:39:38.597700
40.9p
83
Albin Ahlzen
Axa SC
3:40:29.1322800
+1:48:25.650400
39.1p
84
Arvid Tottie
Tvärålund IF
3:42:27.1334600
+1:50:23.662200
38.7p
85
Tobias Thomson
Ttgu IF
3:44:11.1345000
+1:52:07.672600
38.4p
86
Carl Granberg
Iksu Längd Skidor
3:44:29.1346800
+1:52:25.674400
38.3p
87
Alex Öberg Koivumaa
Kalix SK
3:51:42.1390100
+1:59:38.717700
37.0p
88
William Davidsson
IFK Umeå
3:55:37.1413600
+2:03:33.741200
36.3p
-
Oscar Nordin
Umara SC
23:59:58.8639700
-
Emil Löfgren
Täfteå IK
23:59:58.8639700
-
Petter Larsson
OSI/Team Norgeshus
23:59:58.8639700
-
Joel Lindegren
Ttgu IF
23:59:58.8639700
-
Emanuel Forslund
Stöcke Ts Järnet
23:59:58.8639700
-
Björne Karlsson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Karl FORSELL
Umeå
23:59:58.8639700
-
Håkan Persson
Stöcke Ts Järnet
23:59:58.8639700
-
Jens Johansson
Ttgu IF
23:59:58.8639700
-
Ulf Landström
IK Studenterna
23:59:58.8639700
-
Lars Mattsson
Tvärålund IF
23:59:58.8639700
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)