Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Norrbärke Skimaraton
2022-01-30
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Adam Steen
Team Ormsalva
1:43:25.620400
79.2p
2
H 21
Albin Andersson
Ulriksbergs IK
1:43:51.623000
+26.2500
78.8p
3
H 21
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
1:46:00.635900
+2:35.15400
76.7p
4
H 21
Jonatan Steen
Sågmyra SK
1:47:50.646900
+4:25.26400
75.0p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:48:00
5
H 21
Peter Zetterström
Brovallens IF
1:51:33.669200
+8:08.48700
71.8p
6
H 45
Boberg Magnus Elf
Falu IK
1:51:35.669400
+8:10.48900
71.8p
7
H 45
Joakim Olsson
Hällbybrunns IF
1:54:04.684300
+10:39.63800
69.8p
8
H 45
Joakim Holmgren
Tunafors SK
1:55:14.691300
+11:49.70800
68.9p
9
H 45
Daniel Olsson
Garphyttans IF
1:55:56.695500
+12:31.75000
68.4p
10
H 21
Erik Danielsson
Norrbärke SK
1:56:46.700500
+13:21.80000
67.7p
11
H 21
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
1:56:50.700900
+13:25.80400
67.7p
12
H 55
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
1:56:52.701100
+13:27.80600
67.7p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:58:00
13
H 21
Oscar Olsson
SK Glädjen Göteborg
1:59:56.719500
+16:31.99000
65.5p
14
H 50
Mats Schultze
Mälarö SOK
2:00:29.722800
+17:04.102300
65.1p
15
H 50
Mattias Lodin
Tunafors SK
2:00:44.724300
+17:19.103800
65.0p
16
H 21
Roberth Fälth
Vasaloppsklubben Hedemora
2:01:12.727100
+17:47.106600
64.6p
17
H 60
Anders Hedman
Axa SC
2:02:35.735400
+19:10.114900
63.7p
18
H 55
Lennart Holmström
IF Åland
2:03:44.742300
+20:19.121800
63.0p
19
H 35
Rickard Kjelkenes
Ekshärads SF
2:04:30.746900
+21:05.126400
62.5p
20
H 45
Björn Norberg
Hällbybrunns IF
2:05:07.750600
+21:42.130100
62.1p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:08:00
21
H 65
Lars Janlöv
IF Åland
2:09:40.777900
+26:15.157400
59.4p
22
H 50
Arne Nordli
XC Sthlm Ski Club
2:09:41.778000
+26:16.157500
59.4p
23
H 21
Joakim Reutervall
Sätra IF
2:10:09.780800
+26:44.160300
59.2p
24
H 35
Anders Hörnström
Säters IF SK
2:11:02.786100
+27:37.165600
58.7p
25
H 50
Patrik Nordh
Filipstads SF
2:11:23.788200
+27:58.167700
58.5p
26
H 45
Martin Othozon
Falun Borlänge SK
2:11:56.791500
+28:31.171000
58.2p
27
D 45
Jessica Moverare
Föreningen IKJ Haninge
2:12:18.793700
+28:53.173200
58.0p
28
H 35
Andreas Sjöberg
Norrbärke SK
2:14:19.805800
+30:54.185300
56.9p
29
H 60
Peter Åhlén
Norbergs Ck
2:15:04.810300
+31:39.189800
56.5p
30
H 40
Joel Midemalm
Axa SC
2:16:04.816300
+32:39.195800
56.0p
31
H 21
Jesper Wikberg
Grava SK
2:16:33.819200
+33:08.198700
55.8p
32
H 45
Peter Forsling
Norabygdens SK
2:16:37.819600
+33:12.199100
55.7p
33
D 21
Hanna Höij
Axa SC
2:16:40.819900
+33:15.199400
55.7p
34
H 21 Motion
Joakim Nordqvist
Norrbärke SK
2:17:52.827100
+34:27.206600
55.1p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:18:00
35
H 21
Anders Sjöberg
Källbottens IK
2:19:48.838700
+36:23.218200
54.2p
36
H 35
Olof Lindén
Laxsjö IF
2:19:50.838900
+36:25.218400
54.2p
37
H 21 Motion
Jonas Fors
Ludvika
2:22:01.852000
+38:36.231500
53.2p
38
H 45
Mathias Berglund
Västerås Skidklubb
2:22:56.857500
+39:31.237000
52.8p
39
H 40
Thomas Skoglund
Funäsdalens IF
2:23:26.860500
+40:01.240000
52.6p
40
H 40
Niklas Ricklund
Örebro
2:24:10.864900
+40:45.244400
52.2p
41
H 60
Håkan Ahlinder
Sundsvall
2:24:43.868200
+41:18.247700
52.0p
42
H 21
Daniel Hindrikes
Domnarvets GOIF
2:25:06.870500
+41:41.250000
51.8p
43
H 40
Rickard Tillman
Stennäsets IF
2:27:50.886900
+44:25.266400
50.7p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:28:00
44
H 21 Motion
Alexander Olsson
IK Stern
2:28:53.893200
+45:28.272700
50.2p
45
H 21 Motion
Martin Wallin
Norabygdens SK
2:29:40.897900
+46:15.277400
49.9p
46
H 45
Anders Eriksson
Medåkers IF
2:30:07.900600
+46:42.280100
49.8p
47
H 40
Anders Björkman
Myssjö-Ovikens IF
2:31:54.911300
+48:29.290800
49.1p
48
H 40
Joshua Bender
Heds IF
2:32:22.914100
+48:57.293600
48.9p
49
H 21 Motion
Janne Andersson
Karbennings GOIF
2:34:24.926300
+50:59.305800
48.1p
50
H 50
Peter Alberius
Täby IS SK
2:35:56.935500
+52:31.315000
47.6p
51
H 21 Motion
Mikael Löfkvist
Norrbärke SK
2:36:58.941700
+53:33.321200
47.2p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:38:00
52
H 21 Motion
Tobias Nyberg
Västerås Skidklubb
2:41:01.966000
+57:36.345500
45.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:48:00
53
H 21 Motion
Filip Johansson
OK Vivill
2:50:02.1020100
+1:06:37.399600
42.9p
54
H 21 Motion
Jan Olsson
Söderbärke GOIF
2:50:14.1021300
+1:06:49.400800
42.9p
55
H 21 Motion
Rickard Lantz
Axa SC
2:51:32.1029100
+1:08:07.408600
42.5p
56
H 21 Motion
Fredrik Lindell
Stockholm
2:52:31.1035000
+1:09:06.414500
42.2p
57
H 21 Motion
Erik Hugoson
XC Sthlm Ski Club
3:02:12.1093100
+1:18:47.472600
39.6p
58
D 21 Motion
Jenny Regner
Axa SC
3:02:22.1094100
+1:18:57.473600
39.6p
59
H 21 Motion
Henrik Lindholm
Stockholms RK
3:02:31.1095000
+1:19:06.474500
39.5p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:03:00
60
H 40
Oskar Karlsson
Börje SK
3:04:19.1105800
+1:20:54.485300
39.1p
61
H 21 Motion
Martin Dalenbring
Västerås Skidklubb
3:05:43.1114200
+1:22:18.493700
38.8p
62
H 60
Mats Johansson
Bromma
3:06:19.1117800
+1:22:54.497300
38.6p
63
H 50
Jacob Obel
Holte Ski
3:06:52.1121100
+1:23:27.500600
38.5p
64
H 21 Motion
Per Hippe
Falun
3:07:20.1123900
+1:23:55.503400
38.4p
65
H 40
Thomas Strandberg
Axa SC
3:08:44.1132300
+1:25:19.511800
38.1p
66
H 21 Motion
Max Herlitz
IFK Hedemora SK
3:09:26.1136500
+1:26:01.516000
37.9p
67
H 21 Motion
Per-Erik Nyberg
Abb IF SK
3:09:36.1137500
+1:26:11.517000
37.9p
67
H 21 Motion
Matthias Köhler
Berber IS
3:09:36.1137500
+1:26:11.517000
37.9p
69
H 45
Henrik Staffas
Turebergs IF
3:10:06.1140500
+1:26:41.520000
37.7p
70
H 55
Henrik Visborg Thune
Holte Ski
3:11:09.1146800
+1:27:44.526300
37.5p
71
H 35
Joachim Rusz
Stockholm
3:12:49.1156800
+1:29:24.536300
37.1p
72
H 21
Oscar Rusz
Stockholm
3:12:50.1156900
+1:29:25.536400
37.1p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:18:00
73
H 21 Motion
Karl Lindgren
Örebro
3:18:03.1188200
+1:34:38.567700
36.0p
74
H 21 Motion
Jonas Allgulander
Täby IS SK
3:18:28.1190700
+1:35:03.570200
35.9p
75
D 21 Motion
Helena Allgulander
Täby IS SK
3:18:34.1191300
+1:35:09.570800
35.9p
76
H 21 Motion
Tomas Lindstedt
Söderbärke
3:27:20.1243900
+1:43:55.623400
34.2p
77
H 40
Jimmy Strand
Axa SC
3:30:28.1262700
+1:47:03.642200
33.6p
78
H 21 Motion
Mats Lindås
Storvreta IK
3:32:42.1276100
+1:49:17.655600
33.2p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:33:00
79
H 21 Motion
Ulf Andersson
Falun Borlänge SK
3:33:13.1279200
+1:49:48.658700
33.1p
80
H 21 Motion
Carl Reidarman
Axa SC
3:35:28.1292700
+1:52:03.672200
32.7p
81
H 21 Motion
Christian Sköld
Umara SC
3:36:12.1297100
+1:52:47.676600
32.6p
82
D 21 Motion
Anna Josefsson
Bromma
3:37:58.1307700
+1:54:33.687200
32.3p
83
H 21
Erik Kruse
Bergslagen Drängar IK
3:40:30.1322900
+1:57:05.702400
31.9p
84
H 21
Samuel Lindberg
Hagfors SF
23:59:58.8639700
84
H 21
Adam Obel
Holte Ski
23:59:58.8639700
84
H 21
Trond Fredriksen
Ludvika
23:59:58.8639700
84
H 50
Johan Westman
Enköpings Aif
23:59:58.8639700
84
D 21 Motion
Sara Danielsson
Axa SC
23:59:58.8639700
84
H 21 Motion
Andreas Ericson
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
84
H 21 Motion
Mikael Hedberg
XC Sthlm Ski Club
23:59:58.8639700
91
D 45
Anne-Mette Jansen
Holte Ski
23:59:59.8639800
91
H 21
Christopher Eriksson
Källbottens IK
23:59:59.8639800
91
H 50
Peter Mørup Jansen
Holte Ski
23:59:59.8639800
91
H 55
Anders Grånäs
Dalarnas Försäkringsbolag IF
23:59:59.8639800
91
H 60
Lars Wahlberg
Rembo IK
23:59:59.8639800
91
D 21 Motion
Anna Asplund
Mariehamn
23:59:59.8639800
91
D 21 Motion
Nina Wingård
No Club
23:59:59.8639800
91
H 21 Motion
Robert Zakhar
IFK Hedemora SK
23:59:59.8639800
91
H 21 Motion
Peter Stegersjö
Stockholm
23:59:59.8639800
91
H 21 Motion
Clas-Göran Pettersson
Åkersberga
23:59:59.8639800
91
H 21 Motion
Daniel Walldin
No Club
23:59:59.8639800
91
H 21 Motion
Oliver Nikolic
Ludvika
23:59:59.8639800
91
H 21 Motion
Elias Ohtanaa
Smedjebacken
23:59:59.8639800
91
H 21 Motion
Simon Gustafsson
Smedjebacken
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)