Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour De Mösseberg 2022 Elgiganten Tekniksprint
2022-01-30
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 11
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Ruth Strand
Sävedalens AIK
2:04.12380
2
Elsa Drakfors
Falköpings AIK SK
2:23.14250
+18.1770
3
Lovis Reinholdsson
Ulricehamns IF
2:24.14390
+20.1910
4
Ingrid Åkerström
IFK Skövde SK
2:37.15680
+33.3200
5
Freja Björklund
Ulricehamns IF
2:39.15860
+34.3380
6
Sofia Sundquist
Grava SK
2:40.15920
+35.3440
7
Ida Nilsson
Åmåls OK
2:50.16900
+45.4420
8
Sophie Werner
IK Stern
2:56.17520
+51.5040
D 12
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Ellen Mohr
Borås SK
2:05.12410
2
Alice Peterson
Borås GIF
2:08.12750
+3.240
3
Moa Erlandsson
Tranemo IF
2:16.13510
+11.1000
4
Klara Gustafsson
Grava SK
2:21.14090
+16.1580
5
Vilma Bergqvist
IFK Skövde SK
2:24.14300
+18.1790
6
Elin Ingvarsson
Granbergsdals IF
2:28.14780
+23.2270
7
Filippa Hult
Grava SK
2:31.15000
+25.2490
8
Hanna Östlund
Trollhättans SOK
2:32.15170
+27.2660
9
Lovis Boij
Trollhättans SOK
2:36.15510
+31.3000
10
Vera Hultström
Tranemo IF
2:37.15600
+31.3090
11
Tove Winbladh Liljesäter
Trollhättans SOK
2:43.16220
+38.3710
12
Vera LILLEVARS
IK Stern
3:27.20640
+1:22.8130
D 13
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Hanna Strand
Sävedalens AIK
2:00.11900
2
Eira Olsson
Åmåls OK
2:11.13030
+11.1030
3
Alva Hedlund
Åmåls OK
2:27.14610
+27.2610
4
Jennifer Persson
Tidaholm SOK Sisu
2:29.14850
+29.2850
5
Ellen Johansson
Tranemo IF
2:31.15000
+31.3000
6
Wilma Torkelsson
Tranemo IF
2:41.16070
+41.4070
7
Lova Pettersson
Tranemo IF
2:59.17860
+59.5860
8
Stella Björk
Borås SK
7:57.47650
+5:57.35650
D 14
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Lisa Ahlrik
Tidaholm SOK Sisu
1:50.10910
2
Agnes Gustafsson
Åmåls OK
1:57.11630
+7.620
3
Ebba Fryxell
Dala-Järna IK
2:00.11980
+10.970
4
Maja Backlund
Borås GIF
2:02.12180
+12.1170
5
Signe Lyckelid
Borås GIF
2:03.12250
+13.1240
6
Maja Lundgren
Borås GIF
2:05.12480
+15.1470
7
Liv Hammarberg
Sävedalens AIK
2:13.13210
+23.2200
8
Julia Holmström
Borås GIF
2:13.13290
+23.2280
9
Mercedes Melbye
Årjängs IF
2:14.13330
+24.2320
10
Tova Österberg
Tidaholm SOK Sisu
2:18.13710
+28.2700
11
Ester Lindgren
Tranemo IF
2:20.13960
+30.2950
12
Alice Ullerteg
IF Hallby SOK
2:24.14330
+34.3320
13
Hanna Winbladh
Trollhättans SOK
2:24.14350
+34.3340
14
Andrea Bäckström
Tranemo IF
2:31.15030
+41.4020
15
Olivia Gustafsson
Trollhättans SOK
2:39.15820
+49.4810
D 15
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Matilda Grahn
IF Hallby SOK
1:51.11080
2
Alva Olsson
Åmåls OK
1:53.11290
+2.110
3
Maja Lax
IF Hallby SOK
1:55.11480
+4.300
4
Hanna Lidström
OK Landehof
1:57.11620
+5.440
5
Viola Gustafsson
Linköpings SK
1:58.11700
+6.520
6
Elsa Karlsson
Tranemo IF
2:01.12020
+9.840
7
Klara Alvarsson
IFK Skövde SK
2:05.12460
+13.1280
8
Juni Rudström
Grava SK
2:06.12500
+14.1320
9
Sofia Ingvarsson
Granbergsdals IF
2:13.13250
+21.2070
Logga in för att slippa de här annonserna
D 16
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Nike Werner
IK Stern
1:42.10190
2
Kajsa Ekenberg
IK Stern
1:50.10970
+7.680
3
Vilma Högman
Ulricehamns IF
1:53.11290
+11.1000
4
Tilda Eriksson
Filipstads SF
1:54.11360
+11.1070
5
Ida Hammarberg
Sävedalens AIK
1:58.11730
+15.1440
6
Alice Mohr
Borås SK
1:59.11810
+16.1520
7
Ellen Berg
Granbergsdals IF
2:01.12090
+19.1800
8
Alva Bengtsson
Tranemo IF
2:02.12180
+19.1890
9
Ebba Johansson
Borås SK
2:04.12310
+21.2020
10
Beata Åkerström
IFK Skövde SK
2:06.12580
+23.2290
11
Amanda Kjellgren
Grava SK
2:11.13050
+28.2760
12
Ingrid Skiöld
Borås SK
2:19.13890
+37.3600
D 20
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Moa Petersson
Boxholm-Ekeby SK
1:45.10430
2
Emilia Eriksson
Ulricehamns IF
1:49.10840
+4.310
3
Julia Eriksson
Ulricehamns IF
1:53.11260
+8.730
H 11
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Filip Bengtsson
Tranemo IF
2:08.12710
2
Olle Kastanius
Ulricehamns IF
2:22.14140
+14.1330
3
Wilhelm Berglund
Göteborgs SK
2:27.14660
+19.1850
4
Hugo Hallin
Ulricehamns IF
2:28.14710
+20.1900
5
Emil Forsgren
Grava SK
2:43.16220
+35.3410
H 12
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Malte Alvarsson
IFK Skövde SK
1:52.11100
2
Aron Lundqvist
Boxholm-Ekeby SK
1:55.11420
+3.220
3
Wille Sylvan
Borås SK
1:57.11620
+5.420
4
Albin Mårts
IK Stern
1:58.11760
+6.560
5
Elias Åsberg
Boxholm-Ekeby SK
2:03.12250
+11.1050
6
Noel Alsin
Åmåls OK
2:04.12330
+12.1130
7
Filip Weber
Borås GIF
2:05.12420
+13.1220
8
Aaron Palmkvist
Vreta Skid o Mk
2:06.12500
+14.1300
9
Otto Krysander
Vreta Skid o Mk
2:09.12820
+17.1620
10
Vincent Andreasson
Borås SK
2:09.12880
+17.1680
11
Fabian Bäckström
Tranemo IF
2:10.12920
+18.1720
12
Oskar Kullman
Stora Tuna IK SK
2:12.13170
+20.1970
13
Walter Persson
Åmåls OK
2:13.13210
+21.2010
14
Charlie Johansson
Grava SK
2:14.13300
+22.2100
15
Ivan Elv
IFK Skövde SK
2:20.13910
+28.2710
16
Noel Jacobsson
IK Stern
2:21.14040
+29.2840
17
Oskar Gustafsson
Trollhättans SOK
2:33.15210
+41.4010
18
Victor Norling
Zinkgruvans IF
2:36.15580
+44.4380
19
Alvin Ädel
Ulricehamns IF
2:59.17880
+1:07.6680
H 13
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Vilmer Wingskog Lindqvist -
Ulricehamns IF
1:46.10520
2
Olle Johansson
IK Stern
1:56.11580
+10.960
3
Erik Kylborn
Almby IK
2:04.12390
+18.1770
4
Harry Rudström
Grava SK
2:06.12530
+20.1910
5
Vidar Fritzson
Ulricehamns IF
2:06.12590
+20.1970
6
Emil Thorpman
Åmåls OK
2:08.12720
+21.2100
7
Viktor Gustafsson
Linköpings SK
2:08.12770
+22.2150
8
Malte Worm
IFK Skövde SK
2:17.13610
+30.2990
9
Alfred Biversten
IFK Skövde SK
2:20.13910
+33.3290
10
Malte Andersson
Trollhättans SOK
2:22.14140
+36.3520
11
Oskar Werner
IK Stern
2:25.14430
+39.3810
12
Oskar Enerstedt
Trollhättans SOK
2:34.15330
+48.4710
13
Linus Back
Grava SK
2:51.17060
+1:05.6440
H 14
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Theo Malm
Vreta Skid o Mk
1:42.10110
2
Viktor Kullman
Stora Tuna IK SK
1:43.10240
+1.30
3
Gustav Ramsin
IFK Skövde SK
1:47.10670
+5.460
4
Valter Gerle
OK Landehof
1:48.10730
+6.520
5
Viggo Rudklint
OK Landehof
1:49.10800
+6.590
6
Melker Alvarsson
IFK Skövde SK
1:50.10960
+8.750
7
Melker Erlandsson
Tranemo IF
1:51.11020
+9.810
8
Carl Sjögren
Tidaholm SOK Sisu
1:53.11210
+11.1000
9
Hjalmar Anderberg
IFK Mora SK
1:55.11410
+13.1200
10
Tim Drakfors
Falköpings AIK SK
1:55.11490
+13.1280
11
Gustaf Persson
Åmåls OK
1:56.11530
+14.1320
12
Otis Richardsson
Borås GIF
1:56.11580
+14.1370
13
Emil Johansson
Borås GIF
1:56.11590
+14.1380
14
Axel Lindblad
Granbergsdals IF
1:58.11770
+16.1560
15
Isak Nilsson
Åmåls OK
1:59.11820
+17.1610
16
Filip Bergqvist
IFK Skövde SK
1:59.11880
+17.1670
17
Elias Bengtsson
Tranemo IF
2:00.11960
+18.1750
18
Sverre Engström
Äspereds IF
2:06.12530
+24.2320
19
Felipe Vergara
Trollhättans SOK
2:08.12710
+26.2500
20
Jacob Dittmer Knutsson
Falköpings AIK SK
2:08.12740
+26.2530
21
Albin Lennhagen
Grava SK
2:08.12770
+26.2560
22
Carl Erixon
Grava SK
2:13.13210
+31.3000
23
Olle Johansson
Grava SK
2:14.13380
+32.3170
24
Malte Lax
Nässjö SF
2:15.13400
+32.3190
25
Carl Söderhielm
Falköpings AIK SK
2:16.13530
+34.3320
H 15
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Isac Berglund
Ulricehamns IF
1:37.9600
2
Arvid Trofast
Vreta Skid o Mk
1:37.9610
+0
3
Olle Gedda
OK Landehof
1:39.9850
+2.150
4
Erik Pihl
Borås SK
1:39.9880
+2.180
5
Kalle Krysander
Vreta Skid o Mk
1:44.10330
+7.630
6
Ludwig Norén
Ulricehamns IF
1:45.10440
+8.740
7
Leo Reinholdsson
Ulricehamns IF
1:45.10450
+8.750
8
Anton Håkansson
IF Hallby SOK
1:46.10520
+9.820
9
Pontus Nilsson
Åmåls OK
2:04.12300
+27.2600
H 16
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Carl Björk
IFK Skövde SK
1:30.8910
2
Viktor Persson
Borås SK
1:34.9340
+4.330
3
Emil Marinus
Vreta Skid o Mk
1:37.9680
+7.670
4
Malte Henden
Ulricehamns IF
1:39.9810
+9.800
5
Felix Frykfeldt
IK Hakarpspojkarna
1:40.9950
+10.940
6
Carl Montan
Tranemo IF
1:51.11060
+21.2050
H 20
0.7km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Albin Nyqvist
OK Landehof
1:31.9050
2
Jonathan Hedberg
Sunne SLF
1:32.9100
+0
3
Adrian Skiöld
Borås SK
1:33.9250
+2.100
4
David Musslinder
Falköpings AIK SK
1:34.9350
+3.200
5
Eskil Peterson
Borås GIF
1:34.9370
+3.220
6
Elias Nyqvist
OK Landehof
1:36.9570
+5.420
D 9
0.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Agnes Fryxell
Garphyttans IF
1:42.10110
2
Sigrid Fritzson
Ulricehamns IF
1:47.10680
+5.470
3
Maja Kastanius
Ulricehamns IF
1:50.10930
+8.720
4
Stina Östlund
Trollhättans SOK
1:58.11780
+16.1570
5
Lydia Strand
Sävedalens AIK
2:17.13610
+35.3400
6
Maja Lillevars
IK Stern
2:44.16340
+1:02.6130
7
Elvira Johansson
Grava SK
4:00.23960
+2:18.13750
D 10
0.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Malin Östlund
Trollhättans SOK
1:38.9760
2
Astrid Nilsson
Grava SK
1:43.10270
+5.410
3
Moa Solsjö
IFK Skövde SK
1:48.10740
+9.880
4
Amanda Jacobsson
IK Stern
2:05.12400
+26.2540
5
Disa Lindgren
IK Stern
2:18.13790
+40.3930
H 9
0.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Lykke Eriksson
Tranemo IF
1:32.9100
2
Ture Lindberg
IF Hallby SOK
1:36.9510
+4.310
3
Loui Alsin
Åmåls OK
1:41.10090
+9.890
4
Anton Kjellgren
Grava SK
2:17.13630
+45.4430
H 10
0.4km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Oskar Olsson
Åmåls OK
1:29.8810
2
Theo Valtersson
Tranemo IF
1:29.8820
+0
3
Olle Oskarsson
IF Hallby SOK
1:35.9410
+6.500
4
Hugo Persson
Zinkgruvans IF
1:36.9560
+7.650
5
Vincent Lagercrantz
Borås GIF
1:39.9890
+10.980
6
Theo Palmkvist
Vreta Skid o Mk
1:41.10040
+12.1130
7
Folke Hallin
Ulricehamns IF
1:42.10130
+13.1220
8
Olle Erixon
Grava SK
1:45.10430
+16.1520
9
Elis Kindvall
IK Stern
2:44.16330
+1:15.7420