Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Storvretaklassikern
2022-01-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 35
Andreas Degerfeldt
Turebergs IF
1:52:34.675300
77.4p
1
H 35
Anders Boström
XC Sthlm Ski Club
1:52:34.675300
77.4p
3
H 21
Kristian Tufvesson
IK Rex
1:53:05.678400
+31.3000
77.0p
4
H 21
Alexander Sundin
Sundbybergs IK
1:53:46.682500
+1:12.7100
76.3p
5
H 21
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
1:58:24.710300
+5:50.34900
72.3p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:00:00
6
H 45
Johan Arnland
Västerås Skidklubb
2:00:51.725000
+8:17.49600
70.3p
7
H 21
Viktor Medén
Åsarna IK
2:01:25.728400
+8:51.53000
69.9p
8
H 35
Mikael Lange
Storvreta IK
2:01:29.728800
+8:55.53400
69.8p
9
H 45
Magnus Almqvist
Stockholms RK
2:01:31.729000
+8:57.53600
69.8p
10
H 35
Johan Thalin
Storvreta IK
2:01:52.731100
+9:18.55700
69.5p
11
H 45
Anders Hübinette
Sundbybergs IK
2:03:42.742100
+11:08.66700
68.2p
12
H 45
Lennart Holmström
IF Åland
2:05:08.750700
+12:34.75300
67.1p
13
H 21
Erik Norrbom
Stockholm
2:06:29.758800
+13:55.83400
66.2p
14
H 45
Martin Höglund
Sundbybergs IK
2:09:32.777100
+16:58.101700
64.2p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:10:00
15
H 35
Jon Sjöberg
IK Rex
2:11:41.790000
+19:07.114600
62.8p
16
H 35
Lukas Ternborg
Broby GOIF
2:12:03.792200
+19:29.116800
62.6p
17
H 45
Peter Saarikoski
Storvreta IK
2:12:21.794000
+19:47.118600
62.4p
18
H 45
Fredrik Eggöy Markhester
Huddinge SK LF
2:12:28.794700
+19:54.119300
62.3p
19
H 21
John Sterner
XC Sthlm Ski Club
2:12:30.794900
+19:56.119500
62.3p
20
H 35
Anders Rehn
Högbo GIF
2:14:50.808900
+22:16.133500
60.9p
21
H 45
Tony Söderström
Gimo
2:17:16.823500
+24:42.148100
59.5p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:20:00
22
H 21
Alexander Bahr
Mälarö SOK
2:20:19.841800
+27:45.166400
57.8p
23
H 21
Viktor Antonsson
Eksjö SOK
2:22:53.857200
+30:19.181800
56.5p
24
D 45
Carina Wärme
Roslagsbro IF
2:26:06.876500
+33:32.201100
54.9p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:30:00
25
H 45
Greger Olsson
Snö & Tö Skidklubb
2:30:55.905400
+38:21.230000
52.7p
26
H 45
Pontus Rosberg
Ufk
2:33:14.919300
+40:40.243900
51.7p
27
H 21
Erik Månsson
FK Göingarna
2:38:40.951900
+46:06.276500
49.6p
28
H 21
Anton Johansson
Axa SC
2:39:35.957400
+47:01.282000
49.2p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:40:00
29
H 45
Magnus Larsson
Axa SC
2:41:14.967300
+48:40.291900
48.6p
30
H 21
Glenn Källström
Roslagsbro IF
2:42:48.976700
+50:14.301300
48.0p
31
H/D 21 Motion
Martin Dannelind
Me myself and I
2:44:08.984700
+51:34.309300
47.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:50:00
32
H/D 21 Motion
Olof Gustafsson
Dala-Floda IF
2:52:09.1032800
+59:35.357400
44.8p
33
H/D 21 Motion
Jacob Ulmbrant
Jumkils IF
2:53:11.1039000
+1:00:37.363600
44.5p
34
H 45
Hans Rimbe
Spirit IF
2:58:45.1072400
+1:06:11.397000
42.8p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:05:00
35
D 21
Lina Johansson
Axa SC
3:15:25.1172400
+1:22:51.497000
38.5p
36
H 45
Anders Jorlin
Eds SK
3:17:48.1186700
+1:25:14.511300
38.0p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:20:00
37
H/D 21 Motion
Carl-magnus Damberg
Ufk
3:24:50.1228900
+1:32:16.553500
36.4p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:35:00
38
D 45
Karin Holgersson
Storvreta IK
3:39:37.1317600
+1:47:03.642200
33.6p
39
H/D 21 Motion
Louise Croneborg
Saltsjöbadens SLK
4:12:01.1512000
+2:19:27.836600
28.7p
40
H 35
Rickard Rosén
Storvreta IK
23:59:58.8639700
40
H 45
Peter Engvall
Gimo IF SK
23:59:58.8639700
40
H/D 21 Motion
Cecilia Holgersson
Hagunda IF
23:59:58.8639700
40
H/D 21 Motion
Gabriella Croneborg
Saltsjöbadens SLK
23:59:58.8639700
40
H/D 21 Motion
Magnus Welff
Axa SC
23:59:58.8639700
40
H/D 21 Motion
Oskar Wikström
Säffle SK
23:59:58.8639700
40
D 35
Linda Forsström
Stockholms RK
23:59:58.8639700
40
H 35
Björn Hubinette
Bälinge IF
23:59:58.8639700
48
H/D 21 Motion
Tobbe Granström
IK Rex
23:59:59.8639800
48
H/D 21 Motion
Carl Johan Klemetz
Storvreta IK
23:59:59.8639800
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Björn Winell
Storvreta IK
58:59.353800
65.3p
2
H/D 21 Motion
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
1:00:56.365500
+1:57.11600
63.3p
3
H/D 21 Motion
Hedwig Haas
OK Linné
1:09:17.415600
+10:18.61700
55.6p
4
H/D 21 Motion
Magnus Persson
Ingen klubb
1:10:19.421800
+11:20.67900
54.8p
5
H/D 21 Motion
Olof Ivarsson
Rembo IK
1:11:05.426400
+12:06.72500
54.2p
6
H/D 21 Motion
Filip Borell
IK Rex
1:12:46.436500
+13:47.82600
53.0p
7
H/D 21 Motion
Jonatan Alvaeus
Uppsala
1:17:31.465000
+18:32.111100
49.7p
8
H/D 21 Motion
Pär Petterson
Ufk
1:30:12.541100
+31:13.187200
42.7p
9
H/D 21 Motion
Spartak Zikrin
IK Fyris
2:15:18.811700
+1:16:19.457800
28.5p
10
H/D 21 Motion
Linnea Fällström
No Club
2:17:26.824500
+1:18:27.470600
28.0p
11
H/D 21 Motion
Johan Lundgren
Storvreta IK
23:59:59.8639800
11
H/D 21 Motion
Håkan Rosenhorn
Dice
23:59:59.8639800
11
H/D 21 Motion
Lovisa Fridström
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 15
Ludvig Eggöy Markhester
Huddinge SK LF
27:55.167400
2
H 15
Rasmus Persson
IK Rex
29:08.174700
+1:13.7200
3
H 15
Edvin Nilsson
Bålsta SK
33:16.199500
+5:21.32000
4
H 15
Simon Persson
Bälinge IF
33:28.200700
+5:33.33200
5
D 15
Moa Söderqvist
Storvreta IK
34:02.204100
+6:07.36600
6
H 15
Gustav Karonen
Storvreta IK
35:01.210000
+7:06.42500
6
H 15
Alexander Thalin
Storvreta IK
35:01.210000
+7:06.42500
8
H/D 21 Motion
Christian Krekula
Storvreta IK
36:53.221200
+8:58.53700
50.5p
9
H/D 21 Motion
Mats Norrbom
Turebergs IF
38:07.228600
+10:12.61100
48.8p
10
H/D 21 Motion
Anna Hassel
Indals-Lidens SK
47:17.283600
+19:22.116100
39.4p
11
H/D 21 Motion
Stefan Edelsvärd
Fältjägarnas IF
51:55.311400
+24:00.143900
35.9p
12
H/D 21 Motion
Roger Bruhn
Örsundsbro
55:31.333000
+27:36.165500
33.5p
13
H/D 21 Motion
Ida Dannelind Dannelind
No Club
1:34:59.569800
+1:07:04.402300
19.6p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)