Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Moraloppet
2022-01-22
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Nordström
Östervåla IF
1:49:16.655500
80.0p
2
Ronnie Löf
Högbo GIF
1:53:21.680000
+4:05.24400
75.8p
3
Eivind Karfjell
Lysaker Sportsklubb - Team Merida Tri
1:57:49.706800
+8:33.51200
71.6p
4
Jonas Häger
Ryda SK
1:58:18.709700
+9:02.54100
71.2p
5
Kennet Berglund
Nacka Värmdö SK
2:01:57.731600
+12:41.76000
68.2p
6
Patrik Lehtonen
IF Åland
2:02:23.734200
+13:07.78600
67.8p
7
Magnus Svensson
Turebergs IF
2:02:25.734400
+13:09.78800
67.8p
8
Magnus Högfeldt
Mälarö SOK
2:03:02.738100
+13:46.82500
67.3p
9
Håkan Sandahl
Axa SC
2:03:04.738300
+13:48.82700
67.3p
10
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
2:03:11.739000
+13:55.83400
67.2p
11
Jonas Albäck
Årsunda IF
2:03:13.739200
+13:57.83600
67.2p
12
Harri Partanen
Högbo GIF
2:03:33.741200
+14:17.85600
66.9p
13
Fredrik Erixon
Snö & Tö Skidklubb
2:03:43.742200
+14:27.86600
66.8p
14
Ola Andersson
Domnarvets GOIF
2:03:49.742800
+14:33.87200
66.7p
15
Tom Nergård
Oxvretens SK
2:04:09.744800
+14:53.89200
66.5p
16
Lennart Romin
Gävle SK
2:05:16.751500
+16:00.95900
65.6p
17
John Harrysson
Göteborgs SK
2:05:41.754000
+16:25.98400
65.3p
18
Mattias Forsberg
Turebergs IF
2:06:20.757900
+17:04.102300
64.9p
19
Steffen Dettmann
Orsa SK
2:06:34.759300
+17:18.103700
64.7p
20
Kent Aurbakken
Finnskogarnas SK
2:06:35.759400
+17:19.103800
64.7p
21
Patrik Finn
Östersunds SK
2:07:01.762000
+17:45.106400
64.4p
22
Terje Bøygard
Foreign Citizen
2:07:15.763400
+17:59.107800
64.2p
23
Jonas Nilsson
Roslagsbro IF
2:08:34.771300
+19:18.115700
63.3p
24
Lennart Frommegård
Karlslunds IF SF
2:08:47.772600
+19:31.117000
63.2p
25
Finn Sjögren
Sya SK
2:09:26.776500
+20:10.120900
62.7p
26
Dan Rimbe
Spirit IF
2:10:24.782300
+21:08.126700
62.1p
27
Kenneth Rolling
Halmstads Skidklubb
2:10:27.782600
+21:11.127000
62.0p
28
Leif Edman
Kimstad GOIF
2:10:43.784200
+21:27.128600
61.9p
29
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:10:52.785100
+21:36.129500
61.8p
30
Stefan Virtanen
Nässjö SF
2:11:02.786100
+21:46.130500
61.7p
31
Tommy Finell
Sundbybergs IK
2:11:17.787600
+22:01.132000
61.5p
32
Anders Stöt
IFK Mora SK
2:11:25.788400
+22:09.132800
61.4p
33
Andreas Nordin
Turebergs IF
2:11:52.791100
+22:36.135500
61.1p
34
Anders Carlsson
Istrums SK
2:12:01.792000
+22:45.136400
61.0p
35
Jonas Högberg
Stora Tuna IK SK
2:12:03.792200
+22:47.136600
61.0p
36
Magnus Julin
Karlslunds IF SF
2:12:23.794200
+23:07.138600
60.8p
37
Stefan Johansson
IFK Sala
2:12:26.794500
+23:10.138900
60.8p
38
Erik Mattson
Boxholm-Ekeby SK
2:12:47.796600
+23:31.141000
60.5p
39
Lars Karlsson
Oxvretens SK
2:13:25.800400
+24:09.144800
60.2p
40
Björn Jonsson
Orsa SK
2:13:40.801900
+24:24.146300
60.0p
41
Henrik Zenob
Linköpings SK
2:14:30.806900
+25:14.151300
59.5p
42
Roger Gerdvall
Östansjö SK
2:14:38.807700
+25:22.152100
59.4p
43
Thomas Wollentz
Halmstads Skidklubb
2:15:25.812400
+26:09.156800
58.9p
44
Ulf Johansson
Ärla IF
2:15:59.815800
+26:43.160200
58.6p
45
Stefan Palmgren
Strängnäs SK
2:16:03.816200
+26:47.160600
58.6p
46
Mats Efraimsson
Malungs IF
2:16:10.816900
+26:54.161300
58.5p
47
Pet Bäcklin
Brudpiga RK
2:17:09.822800
+27:53.167200
57.9p
48
Göran Klinga
Pumpen SK
2:18:00.827900
+28:44.172300
57.5p
49
Tomas Nilsson
Orsa SK
2:18:38.831700
+29:22.176100
57.1p
50
Mats-Olof Lingersjö
SOK Viljan
2:20:02.840100
+30:46.184500
56.3p
51
Henrik Alsbäck
Västerås Skidklubb
2:20:48.844700
+31:32.189100
55.9p
52
Lars Gunnarsson
Malungs IF
2:20:55.845400
+31:39.189800
55.9p
53
Ove Hallberg
Burseryds IF
2:21:00.845900
+31:44.190300
55.8p
54
Stefan Born
Storvreta IK
2:21:03.846200
+31:47.190600
55.8p
55
Leif Nilsson
IFK Mora SK
2:21:40.849900
+32:24.194300
55.5p
56
Mats-Erik Andersson
Sunne SLF
2:21:55.851400
+32:39.195800
55.3p
57
Ralf Eliasson
IFK Mora SK
2:22:04.852300
+32:48.196700
55.2p
58
Niklas Kåvius
Tullinge SK
2:22:26.854500
+33:10.198900
55.1p
59
Mikael Andersson
Spirit IF
2:23:23.860200
+34:07.204600
54.6p
60
Claes Hedström
Nybro Ski
2:23:37.861600
+34:21.206000
54.5p
61
Robert Svensson
Finspångs SOK
2:23:46.862500
+34:30.206900
54.4p
62
Tomas Lundqvist
Team Walle SK
2:24:06.864500
+34:50.208900
54.2p
63
Niclas Ward
Mälarö SOK
2:24:18.865700
+35:02.210100
54.1p
64
Niklas Dannewitz
Järfälla SK
2:24:30.866900
+35:14.211300
54.0p
65
Håkan Linde
Billerudkorsnäs Korpförenin
2:24:32.867100
+35:16.211500
54.0p
66
Ulf Hedman
Högbo GIF
2:25:36.873500
+36:20.217900
53.5p
67
Nicklas Pettersson
Sya SK
2:25:41.874000
+36:25.218400
53.4p
68
Stefan Wikström
Falu IK
2:25:42.874100
+36:26.218500
53.4p
69
Johan Landstedt
Arlanda-Märsta SK
2:26:55.881400
+37:39.225800
52.8p
70
Robert Nilsson
Spirit IF
2:28:16.889500
+39:00.233900
52.2p
71
Anders Sandström
Karlslunds IF SF
2:28:57.893600
+39:41.238000
51.9p
72
Kenneth Stark
Gävle SK
2:29:04.894300
+39:48.238700
51.8p
73
Jan Willman
Vansbro AIK SK
2:30:20.901900
+41:04.246300
51.3p
74
Peter Norberg
Bergeforsens SK
2:30:29.902800
+41:13.247200
51.2p
75
Mikael Jonsson
Nacka Värmdö SK
2:30:47.904600
+41:31.249000
51.1p
76
Pierre Malteskog
SK Glädjen Göteborg
2:33:02.918100
+43:46.262500
50.1p
77
Tommi Ratilainen
IFK Mora SK
2:33:16.919500
+44:00.263900
50.0p
78
Mikael Andersson
Falun Borlänge SK
2:34:06.924500
+44:50.268900
49.6p
79
Jörgen Karlsson
Alnö Race Team
2:34:22.926100
+45:06.270500
49.5p
80
Anders Olausson
Sunnansjö IK
2:34:52.929100
+45:36.273500
49.3p
81
Kenneth Petersson
Axa SC
2:35:17.931600
+46:01.276000
49.1p
82
Peter Malmgren
OK Kontinent Trelleborg
2:36:40.939900
+47:24.284300
48.6p
83
Krister Jonsson
OK Kontinent Trelleborg
2:36:42.940100
+47:26.284500
48.6p
84
Johannes Jögi
Athletic Club Salt Lake
2:38:34.951300
+49:18.295700
47.8p
85
Fredrik Zetterlund
Nacka Värmdö SK
2:38:43.952200
+49:27.296600
47.8p
86
Tony Olsson
Hofors Aif
2:39:57.959600
+50:41.304000
47.3p
87
Per Einar Bakke
Trysil IL
2:40:19.961800
+51:03.306200
47.1p
88
Johann Lattacher
Snö & Tö Skidklubb
2:40:31.963000
+51:15.307400
47.1p
89
Christer Nyman
Axa SC
2:40:51.965000
+51:35.309400
46.9p
90
Peter Magnusson
IFK Mora SK
2:41:50.970900
+52:34.315300
46.6p
91
Fredrik Asplund
IFK Mariefred
2:42:27.974600
+53:11.319000
46.3p
92
Stefan Fredriksson
Nyköpings OK
2:42:34.975300
+53:18.319700
46.3p
93
Jonas Pontén
IFK Mora SK
2:42:56.977500
+53:40.321900
46.2p
94
Jonas Ask
IK Stern
2:43:47.982600
+54:31.327000
45.9p
95
Jon Breivold
Västerås Skidklubb
2:43:55.983400
+54:39.327800
45.8p
96
Paula Eriksson
IFK Mora SK
2:46:28.998700
+57:12.343100
44.9p
97
Niklas Sjöholm
Enköpings Aif
2:46:40.999900
+57:24.344300
44.8p
98
Johan Larsson
Nybro Ski
2:46:50.1000900
+57:34.345300
44.8p
99
Patrik Johansson
Västerbykil
2:46:58.1001700
+57:42.346100
44.7p
100
Magnus Elonen
Vasaloppsklubben Hedemora
2:47:39.1005800
+58:23.350200
44.5p
101
Petter Gardström
IK Rex
2:48:14.1009300
+58:58.353700
44.3p
102
Niklas Söderman
Morgongåva SK
2:48:50.1012900
+59:34.357300
44.1p
103
Patrik Oskarsson
Sya SK
2:49:09.1014800
+59:53.359200
44.0p
104
Hans Rimbe
Spirit IF
2:51:48.1030700
+1:02:32.375100
43.2p
105
Philip Sjögren
XC Sthlm Ski Club
2:51:52.1031100
+1:02:36.375500
43.1p
106
Jens Andersson
Filipstads SF
2:51:58.1031700
+1:02:42.376100
43.1p
107
Robert Persson
Axa SC
2:52:50.1036900
+1:03:34.381300
42.8p
108
Björn Törnblom
Axa SC
2:53:23.1040200
+1:04:07.384600
42.7p
109
Staffan Hugerth
IFK Mora SK
2:53:37.1041600
+1:04:21.386000
42.6p
110
Håkan Bertilsson
Axa SC
2:54:05.1044400
+1:04:49.388800
42.4p
111
Anders Liljenberg
IFK Mora SK
2:54:24.1046300
+1:05:08.390700
42.3p
112
Dan Lindgren
Korsnäs IF SK
2:56:21.1058000
+1:07:05.402400
41.8p
113
Tomas Pleine
Täby OK
2:58:48.1072700
+1:09:32.417100
41.0p
114
Lennart Fredriksson
Jm-Konc IF
3:00:38.1083700
+1:11:22.428100
40.5p
115
Jonas Dorg
Norrbärke SK
3:00:50.1084900
+1:11:34.429300
40.5p
116
Gustav Hallström
Nacka Värmdö SK
3:07:06.1122500
+1:17:50.466900
38.8p
117
Samuel Lundin
SK Glädjen Göteborg
3:07:49.1126800
+1:18:33.471200
38.6p
118
Johan Andersson
OK Kontinent Trelleborg
3:08:22.1130100
+1:19:06.474500
38.5p
119
Stefan Karlsson
Oxvretens SK
3:09:38.1137700
+1:20:22.482100
38.1p
120
Magnus Jansson
Saléns IF
3:09:56.1139500
+1:20:40.483900
38.1p
121
Henrik Jalkenäs
Falun Borlänge SK
3:10:44.1144300
+1:21:28.488700
37.9p
122
Jonas Wessman
SK Granan
3:17:43.1186200
+1:28:27.530600
36.2p
123
Göran Östlund
IK Jarl Rättvik
3:24:08.1224700
+1:34:52.569100
34.9p
124
Bo Nordqvist
Springtime
3:43:45.1342400
+1:54:29.686800
31.2p
125
Mats Lindström
SK Glädjen Göteborg
4:02:16.1453500
+2:13:00.797900
28.4p